Kombucha nepláva (nestúpa): dôvody, čo robiť

V Amerike je kombucha alebo medúza mimoriadne populárna a nápoj s názvom kombuchei chutí ako kvas a predáva sa v každom supermarkete. Rusi a obyvatelia blízkeho zahraničia radšej neplatia peniaze za niečo, čo sa dá ľahko uvariť sami. Ale zvláštna želatínová hmota, ktorá dáva chutný zdravý nápoj, si vyžaduje starostlivosť a niekedy sa správa nepochopiteľne. Prečo sa kombucha utopila, či treba niečo robiť, a vo všeobecnosti je to normálne alebo nie, je ľahké prísť na to.

Prečo Kombucha po rozchode nevyskakuje

Je normálne, že kombucha po rozdelení klesne na dno plechovky. Toto je živý organizmus, keď sa odtrhne jedna alebo viac platničiek, zraní sa a musí sa zotaviť.

Ako dlho trvá, kým kombucha vystúpi na vrchol, závisí od viacerých faktorov. Hlavné telo medusomycety sa po úspešnom rozdelení, keď vstúpi do obvyklého živného média z vody, čajových lístkov a cukru, nemusí vôbec utopiť. Považuje sa za normálne, ak leží na dne plechovky až tri hodiny.

Kombucha po oddelení dlho nepláva, ak sa odobrali dve alebo viac platní alebo sa operácia vykonala nepresne. Toto je vážne zranenie a môže zostať na dne až tri dni. Medusomycetes sú chorí, nie je na tom nič dobré, ale je príliš skoro na to, aby ste spustili poplach.

Mladý tenký tanier a nemal by okamžite plávať. Až začne silnieť, začne to fungovať, v spodnej časti budú výhonky, ktoré spracúvajú výživný roztok na kombuchu. Predtým leží kombucha na dne nádoby. Pre úspešné prispôsobenie by malo byť množstvo tekutiny minimálne.

Čas, kedy by ste mali venovať pozornosť symbiontu kvasinkových húb a baktériám kyseliny octovej, ktorý nechce plávať zo dna nádoby, priamo závisí od spôsobu rozdelenia a hrúbky tela medusomycete:

 1. Stará kombucha s 5 až 6 platňami by mala po starostlivo vykonanej operácii okamžite stúpať. Ak sa neobjaví, alarm by sa mal ozvať po 2 - 3 hodinách.
 2. Keď majitelia vedia, že pri delení tanierov došlo k nedbanlivosti, napríklad sa triasla ruka, silou sa trhali časti, použil sa nôž, prispôsobenie bude trvať dlhšie. Možno budete musieť počkať 3 dni.
 3. Mladá kombucha môže ležať na dne nádoby od 3 dní do 2 týždňov. Výživný roztok by sotva mal pokryť telo medúzy.
Dôležité! Ak ihneď nalejete 2 litre výživného roztoku do nádoby s oddelenou hornou doskou, je nepravdepodobné, že by vôbec plávala. Ak sa situácia nenapraví, ochorie a zomrie.

Zoznam dôvodov, prečo Kombucha nestúpa

Potápanie a klesanie kombuchy na dno plechovky počas prípravy kombuchy by nemalo byť samo o sebe alarmujúce. Je to iná záležitosť, ak sa dlho neobjaví. Zrelé medusomycete, pozostávajúce z niekoľkých platní, by malo stúpať za 2-3 hodiny. Pri dodržaní všetkých pravidiel sa použitie kvalitných čajových lístkov a vody nemusí vôbec potopiť.

Poradenstvo! Ak sa dospelá kombucha na začiatku varenia potopí na 1-2 dni zakaždým, potom vypláva a začne pracovať, majitelia by mali prehodnotiť svoje kroky.

Robia niečo zlé, a preto medúzy dostanú šok, sú nútené venovať čas adaptácii.

Akékoľvek nezrovnalosti v „diele“ kombuchy si vyžadujú dôkladné preštudovanie, prípadne je medusomycete chorý

Narušenie vnútornej klímy

Kombucha by nemala stáť na slnku. Je však tiež nemožné odoprieť prístup k svetlu. Ak dáte nádobu s medúzami na tmavé miesto, najskôr klesne na dno, pretože kvasinkové baktérie prestanú fungovať, potom ochorejú a zomrú. To sa nestane okamžite, bude dostatok času na nápravu situácie.

Optimálna teplota na uchovávanie medusomycét je 23 - 25 ° C, už pri 17 ° C môže želatínová látka zomrieť. Ak sa ochladí, určite klesne na dno plechovky.

Dôležité! Najprv je potrebné skontrolovať teplotný režim.

Porušenie pravidiel starostlivosti

Kombucha v nádobe nepláva, pretože je chorá. Niekedy všetko zmizne samo po niekoľkých dňoch adaptácie, ale to oneskoruje čas prípravy kombuchy. Telo symbiontu je zdvihnuté bublinami oxidu uhličitého uvoľneného kvasinkami počas fermentácie. Medusomycete nefunguje, keď leží na dne.

Môže sa stresovať z nasledujúcich dôvodov:

 1. Ak to bolo umývané vodou nevarenou, ale z vodovodu, čo robiť, je v zásade možné, ale neodporúča sa to kvôli vysokému obsahu chlóru, vápna a iných nečistôt. Medusomycete trvá istý čas, kým sa zotaví z šoku z kontaktu s týmito látkami.
 2. Pri vykonávaní hygienických postupov sa použila studená alebo príliš teplá tekutina. Krátkodobé vystavenie nevhodným teplotám nebude mať čas spôsobiť vážne problémy, ale medúzy „zneschopní“ na niekoľko dní. Musíte použiť vodu pri izbovej teplote.
 3. Infúzia sa príliš dlho nezlúčila. Všetok cukor sa spracoval, kombucha sa zmenila na ocot. Najprv sa medusomycete potopia, potom bude horná doska pokrytá tmavými škvrnami, objavia sa otvory, proces sa presunie do spodných vrstiev. Huba zomrie.
 4. Ak si pripravíte nápoj v špinavom jedle, nič dobré z toho nebude. Nádobu je potrebné pravidelne umývať, obariť ju vriacou vodou. To, či kombucha zomrie, jednoducho sa utopí a nefunguje, alebo sa ukáže, že nápoj je nekvalitný, závisí od stupňa znečistenia a chemického zloženia látok, ktoré dopadli na telo medúzy.

Porušenie pravidiel varenia

Kombucha nestúpa, ak došlo k porušeniu pravidiel pri príprave nápoja. Najčastejšie:

 • príliš málo alebo príliš veľa cukru, malo by to byť od 80 do 150 g na liter tekutiny;
 • použitie nekvalitného zvárania;
 • voda by mala byť čistá, prevarená, filtrovaná alebo pramenitá, voda z vodovodu je nevhodná, pretože obsahuje nežiaduce nečistoty, ktoré spôsobujú, že kombucha klesá niekoľko hodín alebo dní;
 • je nemožné naliať cukor na telo medúzy alebo na dno nádoby nerozpustenej;
 • teplota kvapaliny by mala byť izbová teplota, zo studenej kombuchy sa určite utopí a horúca ju zabije.

Dôvody, prečo kombucha stojí vzpriamene v nádobe

Niekedy medusomycete stojí na okraji. Môže to mať niekoľko dôvodov:

 1. Nádoba je príliš malá. Keby sa látka pestovala v trojlitrovej nádobe a potom by sa dala do litra, jednoducho by sa tam nedokázala vyrovnať a zaujala by vzpriamený postoj.
 2. To isté sa stane, ak sa pokúsia udržať mladý tanier v nádobe užšej ako tá, v ktorej plávala stará huba. Priemer medusomycete zostane rovnaký, kvôli tesnosti sa otočí na bok.
 3. Mladý jednotlivý tanier zaujme neprirodzenú pozíciu, ak je v banke príliš veľa tekutiny.
 4. Dospelá medúza musí vyplávať na hladinu. Ak naplníte nádobu viac ako 2/3, huba vystúpi ku krku, nebude sa môcť narovnať a prevráti sa na bok.
Komentujte! Vertikálna poloha, ktorú medusomycete zaujme na krátky čas pri zdvíhaní zdola, by nemala spôsobovať poplach.

Ak kombucha stojí na hrane, nemusí to vždy znamenať jej chorobu.

Čo robiť, ak kombucha dlho nepláva

Čo robiť, ak kombucha klesla a po opravení chýb sa nezobrazí, závisí od toho, ako dlho bola v tomto stave. Väčšinou potrebuje pomoc.

U mladých medúz je v prvom rade znížený objem tekutiny. Ak bolo cukru pridaných menej ako 150 g na liter, pridajte sirup.

Skontrolujte podmienky držania dospelej kombuchy. Keď teplota a osvetlenie zodpovedajú požiadavkám tela:

 1. Vyberte a kombuchu umyte prevarenou vodou pri izbovej teplote.
 2. Pozorne preskúmajte. Ak je vonkajšia časť tmavá, vyberte ju. Ak sú medúzy príliš silné, odstránia sa 1 - 2 horné platne.
 3. Umývajú nádobu, vracajú tam hubu. Nalejte liter výživného roztoku osladeného maximálnym množstvom cukru (150 g).
 4. Sú umiestnené na slabo osvetlenom mieste s teplotou asi 25 ° C.

Ak medusomycete stále nepláva, časť kvapaliny sa vypustí. Aj po chorobe by mala huba stúpať maximálne o 1 - 2 týždne. Potom sa vloží do obvyklého objemu výživného roztoku.

Ako sa starať o kombuchu, aby neklesla

Aby ste nehľadali dôvody, prečo sa kombucha utopila, musíte sa o ňu správne starať. Po prvé:

 • pred pridaním do nádoby úplne rozpustite cukor;
 • na odchod a varenie používajte čistú prevarenú vodu pri izbovej teplote;
 • hotový nápoj scedíme včas;
 • udržiavať teplotu v rozmedzí 23-25 ​​° С;
 • naplňte nádobu živným roztokom nie viac ako 2/3;
 • poskytujú jasný, ale chránený pred priamymi lúčmi polohy;
 • včas opláchnite medúzy a nádobu na prípravu nápoja;
 • používajte vysoko kvalitné čajové lístky;
 • nelejte veľké množstvo tekutiny na mladé, nedávno oddelené taniere naraz.

Záver

Ak sa kombucha utopila, musíte pred spustením alarmu pochopiť dôvody. Niekedy to nevyskočí okamžite kvôli skutočnosti, že medúzy sú príliš tenké alebo sú vo vode nežiaduce nečistoty. Aj keď je huba chorá, dá sa vyliečiť, ak sú podmienky optimálne.

Komentáre (1)
 1. Ďakujem pekne za objasnenie, mal som príliš studenú náplň, doplnenú teplou - už neklesá

  15.01.2021 o 10:01
  Alexej
 2. Ďakujem veľmi pekne. Iba obrovský. Dostal som hubu, ale neviem, ako sa o ňu postarať. Vaše informácie sú veľmi užitočné. Inak som takmer spanikáril. Skoro som zabil dieťa. Ale teraz všetko padlo do miesto. Ďakujem ešte raz. Nebuďte chorí.

  02.04.2020 o 06:04
  Irina
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia