Nízko rastúce kvety do záhrady, kvitnúce celé leto

Nízko rastúce trvalky sú všestranným „nástrojom“ skúseného záhradníka. Tieto kvety dopĺňajú krajinné kompozície, sú úspešne kombinované so záhradnými a zeleninovými záhradnými plodinami, používajú sa ako bordúry, hrebene a iné deliace štruktúry.

Takmer všetky poddimenzované trvalky kvitnú celé leto. Záhony s nimi vyzerajú upravene a zostávajú veľkolepé aj bez pravidelnej údržby, každoročného presádzania.

Nízko rastúce kvety sú veľmi nenáročné, ale dokonca aj tie musia byť schopné vybrať si tú pravú. O odrodách trvaliek a ich vlastnostiach sa môžete dozvedieť z tohto článku.

Odrody nízko rastúcich trvalých kvetov

Trvalky pre záhradu môžu mať rôzne veľkosti. Malé rastliny sa rozlišujú do samostatnej skupiny, ktorá sa ďalej delí na:

 • zemné kryty;
 • poddimenzované trvalé kvety;
 • trpasličí poddruh kvitnúcich trvaliek.

Ak sa pôdne kryty doslova plazia po zemi a zakrývajú ju pred slnkom, vetrom a chladom, potom majú poddimenzované a trpasličí kvety dlhšie stonky, často ich výška nepresahuje 70 cm.

Okrem tohto rozdelenia nízke trvalé rastliny pre záhradu sú kvitnúce a nekvitnúce. V prvom prípade sa kvetenstvo stane ozdobou záhrady, ktorá trvalé kvetysa zvyčajne zdobia dva až tri mesiace, teda takmer celú sezónu. Skupina, ktorá nekvitne - rastliny s krásnymi ozdobnými výhonkami, listy zaujímavého tvaru alebo jedinečnej farby. Tieto aj iné kvety pomerne často používajú záhradní dizajnéri i bežní záhradníci.

Účel trvalých nízkych rastlín

Poddimenzované trvalky pomáhajú záhradkárom pri riešení mnohých problémov... Koniec koncov, tieto kvety:

 • nevyžadujú neustálu a komplexnú starostlivosť;
 • nie je potrebné pravidelne a výdatne polievať;
 • potrebujú iba jeden alebo dva obväzy za sezónu;
 • ľahko si sadnúť, presunúť na iné miesto a zdieľať;
 • rýchlo rastú a začnú kvitnúť už v prvom alebo druhom roku po výsadbe;
 • môže kvitnúť celú sezónu;
 • ladí s inými druhmi a odrodami rastlín, ako aj so stromami a dokonca so záhradnými plodinami;
 • zakoreniť na rôznych pôdach, existujú odrody vytrvalých kvetov pre piesočnatú alebo kamenistú pôdu.

Dôležité! Hlavnou výhodou poddimenzovaných trvaliek je, že sa nemusia sadiť každú jar. Stačí to urobiť raz, a potom si niekoľko rokov vychutnať krásu vytvorenej kompozície.

Výber rôznych nízko rastúcich trvalých kvetov do záhrady

Zdvihnutím trvalé kvety pre letnú chatu alebo prímestskú oblasť je potrebné vziať do úvahy kompatibilitu rastlín určených pre jeden záhon alebo krajinnú kompozíciu.

Trvalky musia mať rovnaké požiadavky ako:

 1. Frekvencia a spôsob polievania.
 2. Tempo rastu.
 3. Výška kríkov.
 4. Vhodné zloženie pôdy.
 5. Hnojivá a frekvencia ich aplikácie.
 6. Potreba a spôsob prístrešia na zimu.
 7. Láska k slnku alebo tieňu.
Pozor! Rovnako dôležité pre krásu záhrady je harmonická kombinácia odtieňov vybraných farieb.

Astrantia je veľká

Táto poddimenzovaná kvetina rastie nie viac ako 70 cm. Rozširujúce sa kríky sú pokryté kvetmi už začiatkom leta, končia Bloom do konca augusta.Aby sa na kríkoch neustále objavovali nové kvetenstvo, je potrebné včas odstrániť zvädnuté kvety.

Odtieň kvetov tejto trvalky môže byť absolútne akýkoľvek - dnes existuje veľa odrôd Astrantia, dokonca existujú kríky s viacfarebnými púčikmi. Častejšie však nájdete poddimenzované trvalka s bielymi kvetmi, bledoružová alebo bordová.

Výsadba trvácej rastliny je lepšia na slnko, ale vhodná je aj mierne zatienená oblasť, napríklad mriežkovaný tieň z altánku alebo živého plotu. Nízko rastúca rastlina nie je náročná na pôdu a starostlivosť - Astrantia môže rásť kdekoľvek.

Astrantia je veľká

Dubová šalvia

Šalvia (alebo šalvia) vzťahuje sa aj na poddimenzované trvalky, ktoré kvitnú celé leto. Bush rastie asi 60-80 cm, šalvia sa nešíri, skôr kompaktná trvalka.

Kvetenstvo tejto trvácej rastliny je veľmi pôsobivé - dlhé sviečky krásnej fialovej farby. Musíte zasadiť šalviu v tienivýber oblastí s úrodnou a mierne vlhkou pôdou.

Trvalka je na starostlivosť náročná. Je veľmi dôležité udržiavať okolo kríkov konštantnú vlhkosť pôdy, včasné uvoľnenie pôdy, aplikáciu komplexných hnojív, ochranu pred škodcami a buriny... Ale ako výsledok usilovnej práce sa šalvia odmení nielen krásou, ale aj zdravím, pretože ide o známu liečivú rastlinu, ktorá zachráni pred mnohými chorobami.

Dubová šalvia

Armeria prímorská

Táto trvalka má asi desať odrôd, všetky sa líšia vzhľadom a vlastnosťami. Ale v zásade je táto rastlina dosť nenáročná. Armeria nemusí byť často polievaná, pre rastlinu je vhodná akákoľvek pôda, dokonca aj hlinitá a piesčitá. Armeria tiež úspešne vyzdobí skalné skalky alebo skalky.

Kvitnutie tejto poddimenzovanej trvalky pokračuje celé leto a nižšie je vidieť fotografia kríkov.

Armeria prímorská

Alyssum Marine

Veľmi húževnatá a vytrvalá trvalka. Výška kríkov nepresahuje 20 cm, silné stonky sa doslova plazia po zemi a zdobia ju bujným kvitnutím.

Alyssum kvitne veľmi dlho: prvé kvetenstvo sa objaví v máji a posledný kvet je schopný vydržať aj mierne mrazy. V regiónoch s miernymi zimami trvalka nevyhynie, ale s prvými lúčmi jarného slnka rastie a vyvíja sa ďalej.

Ale ani v chladnom podnebí trvalka nepotrebuje prístrešie, rastlina pevne vydrží aj silné mrazy. Odtieň stopiek môže byť akýkoľvek: biela, žltá, ružová, fialová.

Alyssum Marine

Arenaria karmínová

Ideálna trvalka pre skalky a alpské kĺzačky. Táto kvetina je taká nenáročná, že môže rásť na piesku alebo kameňoch. Výška stoniek nepresahuje 15 cm a celoročné výhonky sú sfarbené do karmínovej farby.

Kvetenstvo môže byť svetloružové alebo biele. Vyrábajú sa vo forme malých hviezdičiek. Arenaria kvitne začiatkom júna a kvitne ďalej až do neskorej jesene.

Vytrvalá starostlivosť sa nevyžaduje, nemusíte ju ani polievať - ​​arenária dokonale toleruje sucho.

Arenaria karmínová

Trvalka chryzantéma

Známa a veľmi častá rastlina. Túto trvalku milujú najmä ruskí záhradníci, hlavne preto, že dobre znáša zimu.

Chryzantémy začínajú kvitnúť o niečo neskôr ako iné trvalky - často je to druhá polovica leta. Ale tieto kvety sú jedny z mála, ktoré kvitnú až do prvých silných mrazov.

Môže existovať veľa odtieňov a tvarov kvetenstva - existuje veľa odrôd trvalých chryzantém.

Trvalka chryzantéma

Poradenstvo! Výskyt chryzantém môžete urýchliť výsadbou tejto trvalky na slnečnom mieste.

Balkánske muškáty

Druh trvácej rastliny, ktorá nevyhadzuje listy ani na zimu, preto môže zdobiť záhradu po celý rok. Výška trvalých kríkov dosahuje 25 cm, kríky sú zdobené vyrezávanými listami bohatého zeleného odtieňa. Na jeseň zeleň zožltne, môže sa sfarbiť do červena - vyzerá to veľmi pôsobivo.

Kvitnutie pelargónie začína v júni a pokračuje až do konca letnej sezóny.Po celú dobu sa záhradou šíri veľmi jemná kvetinová vôňa. Odtieň stopiek je červený alebo fialový.

Balkánske muškáty

Highlander spriaznený

Toto je ďalšia krátka trvalka, ktorá bude dôstojnou dekoráciou pre každú záhradu. Listy kríkov sú kopijovité a kvetenstvo má tvar ucha. Kvetiny sú namaľované v svetloružovom alebo fialovom odtieni.

Výraznou vlastnosťou trvalky je, že na zimu nevyhadzuje listy, navyše sa ich farba nemení - listy zostávajú zelené. Trvalka končí kvitnúť do konca septembra.

Highlander spriaznený

Pozor! Obzvlášť sýte farby kvetenstva vrchovín sa získavajú v dobre osvetlených slnečných oblastiach záhrady (môžete ich vidieť na fotografii).

Ako správne pestovať nízko rastúce trvalky

Rovnako ako všetky trvalky, ani trpasličie kvety nepotrebujú nijakú zvláštnu starostlivosť. Aby sa však vaša záhrada postarala o pôsobivé zdravé kvety, majiteľ sa bude musieť trochu zapotiť vykonaním nasledujúcich krokov:

 1. Sušené kvety odstráňte včas, aby neuberali silu na celej rastline.
 2. Pôdu zakryte kameňmi alebo plastovými (kovovými) platňami, aby ste zabránili prerastaniu koreňov.
 3. Vysádzať kvety nie súvislé k hranici alebo okraju záhonu, ale do istej vzdialenosti. Je potrebné brať do úvahy vysoké tempo rastu trvaliek.
 4. Používanie kvapkovej závlahovej sústavy je pohodlnejšie na kontrolu prísunu vody a hnojív.
 5. Zakryte trvalky na zimu pomocou smrekových konárov alebo syntetických „priedušných“ materiálov.
 6. Vyberajte trvalky, aby záhon potešil kvitnutie od skorej jari do neskorej jesene.

Každá fotografia nízko rastúcej trvalky čoraz viac potvrdzuje jedinečnosť a pozoruhodnosť týchto rastlín. Aby sa krása trvaliek javila obzvlášť žiarivo, nie je potrebné tieto kvety sadiť jeden po druhom - vyzerajú skvele v hustých skupinových výsadbách.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia