Goldenrod Josephine: pestovanie zo semien, foto

K zlatobyľu sa vyvinul pohrdavý prístup - k pravidelnej predzáhradke v dedine, ktorej rastline sa vyskytujú divoké exempláre na pustatinách a pozdĺž diaľnic. Hybridný Josephine hybrid hybrid chovaný chovateľmi je prosperujúca trvalka, ktorá ohromuje svojou krásou. Kvetenstvo sýtej žltej farby, ktoré úplne zakrýva rastlinu, zdobí akýkoľvek roh osobného pozemku.

Goldenrod Josephine má slnečné kvetenstvo, pre ktoré sa nazýva „severná mimóza“

Botanický opis

Goldenrod (Solidago) sem. Asteraceae sú bylinné trvalky, vysoké od 0,5 do 2 m, so zelenkastými alebo ružovými zvislými stonkami. Striedavo sú usporiadané jasne zelené vajcovité alebo kopijovité listy s vroubkovaným okrajom. Oddenka je silná, plazivá a rýchlo rastie v šírke a hĺbke. Žlté kvetenstvo - koše pokrývajú rastlinu od júla do začiatku chladného počasia.

V európskej časti krajiny je bežný zlatobyľ obyčajný, na Sibíri a Ďalekom východe - dauriánsky solidago. Jedná sa o agresívne rastliny, v koreňoch sú inhibítory, ktoré brzdia vývoj iných rastlín. Listy a stonky obsahujú cenné flavonoidy a antioxidanty a zlatobyľ je vynikajúca medová rastlina.

Pre dekoratívne kvetinárstvo je zaujímavý kanadský zlatobyľ, ktorý sa stal základom väčšiny hybridných foriem. Odroda Josephine je kompaktná rastlina s výškou 40-60 cm s hustou korunou krásneho tvaru. Listy sú pretiahnuté, umiestnené striedavo na stonke s modrastou šupkou. Koreňový systém veľmi nerastie, hybrid dokonale koexistuje s inými rastlinami. Kvitne bohato od začiatku júla do začiatku chladného počasia vo veľkých žltých súkvetiach.

Trvalka Josephine je nenáročná v starostlivosti, rekordmanka v odolnosti voči suchu a mrazu. Dobre sa prispôsobuje všetkým rastovým podmienkam: odoláva polotieni, je schopný sa rozvíjať na zlých pôdach. Kompaktné puzdro nevyžaduje viazanie na podperu. Ker sa odporúča omladzovať každých 4 - 6 rokov.

Komentujte! Josephine zlatobyľ dlho stojí v reze, slúži na aranžovanie kytíc.

Aplikácia v krajinnom dizajne

Josephine goldenrod sa často používa v záhradníctve

Vďaka nenáročnosti, vytrvalosti trvalky a dlhému obdobiu kvitnutia je jablone zlatistá cenným prvkom v dizajne mixborders, kvetinových záhonov a kvetinových záhonov. Ker je zasadený do skalky, pozdĺž chodníkov, vyplniť tienisté oblasti kvetinovej záhrady.

Jozefína zlatobyľ vyzerá obzvlášť jasne na pozadí trvaliek s modrými a fialovými kvetmi: akonit, aster, záhradné muškáty. Hybrid vytvára malebné jesenné kompozície s chryzantémami, heléniami, georgínami a rudbeckami.

Jozefínsky hybrid sa často vysádza popri ihličnatých živých plotoch spolu s hostiteľmi a okrasnými trávami. Rastlina sa používa na zakrytie neestetických priestorov, na zdobenie severnej a východnej strany budov.

Chovné vlastnosti

Odroda Josephine sa ľahko množí semenami a vegetatívnymi metódami: pomocou zelených odrezkov a rozdelením kríkov. Semená zlatobyle zostávajú životaschopné po celý rok, sejba by sa mala vykonať ihneď po zbere. Môžete vysievať priamo do zeme, sadenice vypestované pomocou sadeníc rýchlejšie kvitnú.

Josephine zlatobyľ sa dá množiť 8-15 cm zelenými vrcholovými odrezkami, ktoré sú odrezané z materskej rastliny. Na sadivovom materiáli by nemali byť puky a kvetenstvo. Odrezky sú vysadené v nádobách s voľnou úrodnou pôdou, mini-skleník je postavený z polyetylénu. Asi po 15 dňoch sú odrezky zakorenené, po mesiaci sa vysadia na trvalé miesto.

Prvé kvitnutie mladého jozefínskeho zlatobyle nie je príliš bohaté

Je ľahké rozdeliť hybridné puzdro na niekoľko častí pomocou dezinfikovaného noža. Postup je možné vykonať iba s dospelými kríkmi staršími ako štyri roky. Josephine malé dievčatká tento rok kvitnú.

Pestovanie zo semien

Výsev semien pre sadenice sa vykonáva vo februári až marci. Pripravená nádoba je naplnená sypkým úrodným substrátom. Semená sú rozmiestnené na povrchu bez toho, aby boli zaliate hlboko do pôdy. Zakryte polyetylénom a vložte na dobre osvetlené miesto t 18-20 ˚С. Klíčenie sadeníc za 2 týždne. Keď majú sadenice pár pravých listov, sú rozdelené do samostatných nádob malej veľkosti. Po zániku hrozby spätných mrazov sa na záhony vysádzajú mladé sadenice.

Poradenstvo! U hybridu Josephine je preferované vegetatívne rozmnožovanie, ktoré zachováva odrodové vlastnosti materskej rastliny. Sadenice získané zo semien budú menej dekoratívne.

Výsadba a starostlivosť na otvorenom poli

Goldenrod Josephine je nenáročná rastlina, ktorá si nevyžaduje osobitnú pozornosť. Trvalka môže rásť s minimálnou starostlivosťou, ale dlhodobé bujné kvitnutie sa dosahuje dodržiavaním pravidiel kvetinovej poľnohospodárskej technológie.

Odporúčané načasovanie

Výsadba nových sadeníc a rozdeľovanie kríkov sa vykonáva na jar v apríli až máji alebo na jeseň, mesiac pred trvalým chladom. Ak rastlina nedokončí kvitnutie, odrežú sa všetky stopky, aby sa rastlina ďalej neoslabila.

Výber a príprava miesta

Goldenrod Josephine rada rastie v oblastiach, ktoré sú dobre osvetlené slnkom, ale vydrží umiestnenie v polotieni. Krík má radšej voľné, úrodné pôdy, ale ak je to potrebné, kvet vyrastie na vzácnych pôdach, napríklad na alpskom kopci.

Svetlé kvety zlatobyle Josephine s príjemnou vôňou lákajú včely a čmeliaky

Algoritmus pristátia

Miesto vybrané na výsadbu je zbavené buriny a vykopané.

Podrobný návod:

  • vykopať jamy pre rastliny s rozmermi 30 cm, vzdialenosť medzi výsadbami je 40 cm;
  • na dno výsadbovej jamy sa aplikujú humus a minerálne hnojivá, pridá sa úrodná pôda, zmes sa dôkladne premieša;
  • v strede otvoru je umiestnený kríček zlatobyľu, koreňový systém je rovnomerne rozložený;
  • nalejte vrstvu pôdy, rastlina by mala byť pochovaná na rovnakej úrovni ako pred výsadbou;
  • jemne zalievajte kvetinu a snažte sa nevystaviť koreňový systém.

Josephínsky hybrid sa ľahko udomácni na novom mieste. Pri jarnej výsadbe sa pozoruje plné kvitnutie rastliny.

Rozvrh napájania a kŕmenia

Kríky zlatobyle dobre znášajú sucho, vyžadujú zalievanie v horúcom počasí bez dažďa. Rastlinu je potrebné polievať zriedka, ale výdatne. Hybrid Josephine sa kŕmi trikrát za sezónu:

  • jarné hnojivo by malo obsahovať 20% dusíka;
  • prvky fosfor-draslík sa zavádzajú pred kvitnutím;
  • na jeseň sú trvalky kŕmené síranom draselným alebo popolom z dreva.

Prebytok dusíka a organických látok vedie k tomu, že trvalka začne hromadiť zelenú hmotu, čo negatívne ovplyvňuje kvitnutie.

Odstránenie buriny a prerezávanie

Josephine goldenrod je dostatočne silná rastlina, ktorá brzdí rast väčšiny bylín. Burinu odstráni koreň, pôdu okolo kvetu jemne uvoľnite. Hybrid nepotrebuje formatívne orezávanie. Kvetenstvo sa odstráni bez toho, aby sa čakalo na dozretie semien, zlatobyľ sa ľahko šíri sejbou. Semená trvaliek sú opatrené chumáčom, nárazový vietor ich môže prenášať na veľké vzdialenosti.

Príprava na zimu

Goldenrod Josephine má vysokú zimnú odolnosť a perfektne znáša mrazy bez prístrešia. Na jeseň, keď sú listy suché, sa zemná časť odstráni.Rastlina je mierne natlačená.

Škodcovia a choroby

Josephínsky hybrid je odolná trvalka s vysokou imunitou proti chorobám. Za teplého daždivého počasia na ňu môžu pôsobiť plesňové choroby: múčnatka a hrdza z listových dosiek. Vývoj chorôb uľahčuje nadbytok dusíka v pôde a zahusťovanie výsadieb. Preventívne ošetrenie 1% zmesou Bordeaux a inými fungicídmi obsahujúcimi meď pomáhajú udržiavať rastliny zdravé.

V lete sa na vrcholkoch výhonkov zlatobyle môžu vyskytovať vošky, trvalky otravujú húsenice a slimáky žerúce listy. Proti škodcom hmyzu sa bojuje mydlovým roztokom cibuľových šupiek, tabakového prachu alebo cesnaku.

Dospelý hybridný kríček vyhadzuje 40-50 citrónovožltých súkvetí

Pozor! Rastlina je medonosná, použitie insekticídov je nežiaduce.

Záver

Zlatobyľ Josephine, s bohatým kvitnutím niekoľko mesiacov, si zaslúži miesto v každej kvetinovej záhrade. Je atraktívny ako exemplár rastlín a ako súčasť krajinnej kompozície. Vďaka nenáročnosti a vitalite trvalky, schopnosti rásť v tieni, prispôsobivosti akejkoľvek pôde a poveternostným podmienkam je hybrid obľúbený medzi milovníkmi kvetov.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia