Škodcovia a choroby kosatcov s fotografiami a ich liečbou

Choroby dúhovky môžu byť spôsobené vírusmi a plesňovými patogénmi. Aby ste správne rozpoznali problém a vyliečili rastlinu, musíte si preštudovať príznaky.

Príznaky a príčiny ochorenia dúhovky

Kosatec je krásna kvetina, ktorá začiatkom leta vstupuje do dekoračného obdobia. Zdravé trvalky potešia oko farebnými púčikmi a žiarivo zelenými listami. Ale niekedy je dúhovka napadnutá hubami a škodlivým hmyzom. V takýchto prípadoch sa objavia nasledujúce príznaky:

 • žltnutie listov a stonky;
 • rozpad nadzemných a podzemných častí rastliny;
 • vyblednuté a slabé kvitnutie;
 • hnedé a tmavé škvrny na listoch a okvetných lístkoch.

Príznaky chorôb dúhovky sú si navzájom veľmi podobné.

Existuje pomerne veľa trvalých chorôb a škodcov. Vyvíjajú sa však najčastejšie z rovnakých dôvodov, a to:

 • kvôli prítomnosti spór húb alebo lariev hmyzu už na sadivovom materiáli;
 • v dôsledku nesprávnej starostlivosti, napríklad na pozadí silného vysychania alebo podmáčanej pôdy;
 • kvôli blízkosti infikovaných rastlín.
Dôležité! Dodržiavanie poľnohospodárskych techník počas kultivácie a včasné ošetrenie chorôb dúhovky môžu zabrániť väčšine problémov.

Bežné choroby a kontrola dúhovky

Najčastejšie trvalky na mieste vädnú z početných húb. Dúhovka môže byť tiež ovplyvnená vírusovými chorobami, ktoré sú obzvlášť nebezpečné.

Hrdza

Iris často trpí hrdzou spôsobenou hubou Puccinia iridis. S rozvojom ochorenia sú listy trvalky pokryté žltohnedými a hnedými pustulovými škvrnami. Hrdza spôsobuje vysušenie a odumretie zelených častí dúhovky, niekedy aj s stopkami.

Choroba hrdze ovplyvňuje dúhovku pri teplotách nad 12 ° C

Na liečbu choroby sa používa postrek koloidnou sírou a kvapalinou Bordeaux. Prevencia hrdze spočíva v pozorovaní striedania plodín a v ničení zvyškov rastlín, v ktorých zimujú spóry plesní.

Mozaika

Vírus Iris mosaic vims sa prejavuje vo forme sieťovaného vzoru na listoch, niekedy sú zelené časti trvalky pokryté žltými pruhmi. Pod vplyvom choroby dúhovka spomaľuje rast, začína vytvárať príliš krátke kvetné stopky, vyblednuté alebo neprirodzene pestré púčiky.

V prípade choroby mozaiky sú listy dúhovky pokryté žltými ťahmi.

Vírus mozaiky je nebezpečný, pretože sa s ním nedá zaobchádzať, trvalka sa jednoducho zničí. S chorobou musíte bojovať profylakticky - nakupujte materiál iba v dôveryhodných obchodoch, pred výsadbou vydezinfikujte cibule, semená a rizómy dúhovky.

Poradenstvo! Aby sa zabránilo mozaikám, je dôležité odstrániť z miesta vošky, sú vektorom choroby.

Mokrá hniloba (bakterióza)

Mokrú koreňovú hnilobu spôsobujú baktérie Pseudomonas iridis alebo Erwinia aroidea. Bakterióza vedie k tomu, že podzemná časť dúhovky hnije a oddenok je zvnútra zničený a mení sa na jemnú bielu hmotu. Trvalé listy počas vývoja choroby zhnednú, vyschnú od končekov a ľahko vypadnú z jamky.

V prípade bakteriózy musí byť postihnutá dúhovka vykopaná zo zeme a rozpadnutá časť podzemky musí byť odrezaná sterilným nožom.Potom môžete skúsiť zasadiť trvalku na nové miesto, ak sa podzemná časť nestihla úplne zrútiť, je stále schopná sa zotaviť.

Ochorenie sa vyvíja najčastejšie pri podmáčaní a pri nedostatku vápniku a fosforu. Preto je v rámci prevencie dôležité dúhovku včas kŕmiť, nezalievať a pravidelne kypriť pôdu.

Pri bakterióze začne dúhovka vylučovať nepríjemný zápach

Suchá hniloba (fusarium)

Huba Fusarium oxysporum tiež spôsobuje hnilobu koreňov. Toto ochorenie postihuje kŕmne cievy, narúša životne dôležité procesy trvalky, v dôsledku čoho dúhovka zožltne a vysuší sa. Na spodnej časti podzemky sa najskôr objavia zhnité oblasti a sivobiely výkvet a potom podzemná časť úplne vyschne.

So suchou hnilobou sa oddenka dúhovky jednoducho rozpadne

Choroba sa vyvíja najčastejšie na pozadí nadbytku dusíka v pôde, spóry sa prebúdzajú pri teplotách od 12 ° C na jar. Pri prvých príznakoch fusária môžete zem vyliať roztokom síranu meďnatého. Ak to nepomôže, potom sa chorá dúhovka vylúči.

Sivá hniloba

Choroba sa vyskytuje v dôsledku huby Botrytis cinerea a zvyčajne sa vyvíja počas kvitnutia v daždivom počasí. Na pozadí choroby stonky a púčiky dúhovky zblednú, potom zhnednú a zakryjú sa svetlošedým kvetom.

Choroba šedej hniloby ovplyvňuje listy a vyvíja sa pri vysokej vlhkosti.

V počiatočných štádiách ochorenia sa liečia liekmi Topsin-M, Kuproskat a Oksikhom; roztoky medi dobre pomáhajú proti šedej hnilobe. Z preventívnych dôvodov musíte sledovať vlhkosť pôdy pod dúhovkou a pri kŕmení dusíkom sledovať striedmosť.

Botrytis

Ochorenie Botrytis sa vyvíja pod vplyvom húb Botrytis convoluta a Sclerotium rolfsii. Zvyčajne vzniká v podmienkach vysokej vlhkosti, ovplyvňuje trvalky skoro na jar. Korene sú pokryté suchou hnilobou, niekedy je na základoch listov vidieť pleseň. Rast dúhovky sa spomaľuje a do leta zelené časti jednoducho odumierajú.

Ochorenie Botrytis ovplyvňuje dolné časti listov dúhovky.

Boj proti chorobe sa uskutočňuje postrekom zmesou Bordeaux a Topazom - skoro na jar a potom ešte dvakrát až do konca kvitnutia. Ak opatrenia nepomohli, potom sú dúhovky vykopané a zničené a pôda je rozliata formalínom.

Heterosporia

Ochorenie Heterosporium sa objavuje v dôsledku húb Heterosporium iridis a Mycosphaerella macrospora. Uprostred leta sa na listoch dúhovky objavujú sivohnedé škvrny so žltým okrajom. Trvalka začína vysychať a môže úplne odumrieť, najmä ak ju huba infikovala uprostred vegetačného obdobia.

Boj proti heterosporii spočíva v tom, že sa odstránia všetky choré listy a rastlina sa postrieka roztokmi zinku a medi 3-4 krát za sezónu. Aby sa zabránilo chorobe, odporúča sa kvetinový záhon včas vyčistiť od trosiek a neprekrývať dúhovku fosforom a draslíkom.

Heterosporióza ovplyvňuje dúhovku najskôr na starých listoch.

Ascochitóza (škvrnitosť listov)

Choroba sa vyvíja pod vplyvom húb z rodu Ascochyta, na listoch dúhovky sa objavujú hnedé oblasti - najskôr na okrajoch, a potom bližšie k stredu dosiek. Trvalka zeleň vysychá a opadáva, a ak ju vyhrabete zo zeme, potom na oddenke vidno tmavé škvrny.

Pri prvých príznakoch ochorenia má kvapalina Bordeaux dobrý účinok - postrek sa vykonáva trikrát v intervaloch 2 týždňov.

Pri askochitíde začnú listy dúhovky od okrajov tmavnúť.

Ascochitóza sa najčastejšie vyvíja na dúhovke v podmienkach vysokej vlhkosti a podmáčanej pôdy.

Alternaria

Huba rodu Alternaria infikuje dúhovku od polovice jari do konca leta. Na pozadí choroby okraje listových dosiek začnú vysychať, potom sú všetky zelené časti pokryté čiernym kvetom, výdatne žltnú a rozpadajú sa.

Čierne škvrny na dúhovke sú charakteristické pre Alternaria

Na prevenciu Alternaria sa používa kvapalina Bordeaux, postrek sa vykonáva pred a po kvitnutí.Ak je dúhovka už chorobou postihnutá, je lepšie ju vykopať a spáliť, pretože spóry sa rýchlo šíria do ďalších rastlín.

Škodcovia dúhoviek a kontrolné opatrenia

Okrem vírusov a plesní sú pre trvalky veľké nebezpečenstvo aj škodcovia. Niektoré z nich sú ľahko viditeľné na listoch, iné infikujú koreňový systém a môžu rýchlo zničiť dúhovku.

Cibuľový roztoč

Malý zaoblený hmyz so žltkastým telom nepresahuje veľkosť 1 mm a živí sa žiarovkami dúhovky. Je aktívny skoro na jar a v lete sa začína množiť a každých 20 dní môže dávať nové kolónie.

Roztoč cibule dúhovky zostáva dlho bez povšimnutia, takže je lepšie s ním bojovať profylakticky.

Po infikovaní kliešťom sa váhy cibúľ dúhovky vysušia a zmenšia, trvalka prestane rásť. Oslabená rastlina je často napadnutá sekundárnymi plesňovými chorobami. Boj proti škodcom sa vykonáva systémovými insekticídmi Actellik a Skor, ale je lepšie materiál pred výsadbou namočiť do roztoku proti roztočom alebo ho posypať kriedou.

Thrips

Malý hmyz s dĺžkou niečo viac ako 1,5 mm sa usadzuje na listoch dúhovky, presnejšie v rozetách na úplne spodnej časti. Thrips sa živia trvácnymi šťavami, v dôsledku čoho zhnedne, vysuší a zdeformuje sa. Infikovaná dúhovka nie vždy zomrie, ale zle kvitne alebo vôbec neprodukuje púčiky.

Aby ste sa zbavili hmyzu, musíte rastlinu dvakrát týždenne postriekať roztokom Karbofosu. Z ľudových prostriedkov pomáha dobre tabaková infúzia.

V horúcom suchom počasí dá strapka až 9 novým generáciám za sezónu

Cibuľový háďatko

Škodca je malý biely červ dlhý až 1,5 mm a množí sa v cibuľkách dúhovky vo vlhkej pôde. Pod vplyvom nematódy začne trvalka zle rásť, jej stonky napučiavajú a podzemná časť praská a uvoľňuje sa. Z neho začne vychádzať zreteľný nepríjemný zápach.

Je veľmi ťažké vyliečiť cibuľového háďatka na dúhovke - škodca má čas na zničenie hľuzy

Boj s nematódou je ťažký, je mimoriadne odolný a zvyčajne nereaguje na liečbu. Preto sú postihnuté dúhovky zničené a zamerané na prevenciu - cibule pred výsadbou vydezinfikujú, sledujú obsah vlhkosti v pôde a občas uvoľnia záhon.

Fazuľová voška

Hmyz vyzerá ako malý čiernozelený alebo hnedý chrobák, ktorý žije na zelených častiach dúhovky. Škodca je aktívny od polovice jari, pod jeho vplyvom sa deformujú trvalé výhonky a listové platne zblednú a zvlnia sa. Ak nebudete bojovať proti voškám, potom na jeseň znesie vajíčka v koreňoch a na jar dúhovka napadne novú generáciu hmyzu.

Môžete sa zbaviť vošiek pomocou prípravkov Iskra, Karate a Commander, postrek sa vykonáva 3-4 krát za sezónu. Pre prevenciu musíte venovať pozornosť vytrhávaniu buriny a uvoľňovaniu, ako aj kŕmiť dúhovku draslíkom a fosforom.

V horúcom počasí môže voška fazuľa cez leto vydržať až 10 generácií.

Iris lietať

Čiernošedá muška so zlatými škvrnami na tele sa koncom jari napája na púčiky dúhovky a potom nakladie vajíčka, z ktorých vychádzajú nenásytné larvy. Škodca spôsobuje vážne poškodenie kvitnutia a zdravia rastlín. Kontrola mušiek sa vykonáva prípravkami Aktara a Actellik trikrát za sezónu.

Dúhovka a jej larvy môžu počas leta dúhovku úplne zničiť.

Z dúhovky pomáhajú ľudové lieky - tabakový prach, mydlový roztok, popol.

Drôtovce

Čierne alebo pruhované chrobáky ležali larvy na záhone dúhovky. Vyliahnutí škodcovia sa živia oddenkami a obhrýzajú ich dlhými chodbami; na pozadí mechanického poškodenia sa často vyvinú plesňové infekcie. Ovplyvnená trvalka horšie kvitne, rastie pomalšie a hynie s vážnou infekciou.

Drôtený chrobák hryzie do rizómov dúhovky

Boj proti červotoču sa vykonáva insekticídmi Decis a Aktara, ako aj odvarom červenej horkej papriky.

Pozor! Aby sa zabránilo výskytu škodcu, je potrebné každú jeseň vykopať pôdu, čo vám umožní zničiť larvy a dospelých chrobákov.

Bronzový chrobák

Veľké zelenkasté chrobáky s kovovým leskom sú aktívne od konca mája do jesene. V záhrade môžu byť dokonca užitočné, pretože sa podieľajú na opeľovaní. Chrobáky sa však živia koreňmi a púčikmi rastlín, takže sú pre dúhovku nebezpečné. Ich prítomnosť si môžete všimnúť podľa zjedených kvetov.

Bronzovik, ktorý je všeobecne užitočný, škodí dúhovke, pretože sa živí jej listami a kvetmi.

Zbavte sa bronzového chrobáka pomocou prípravku Kinmix, musíte záhon cez leto niekoľkokrát nastriekať kosatcami. Preventívny účinok prináša roztok dreveného popola.

Medvedki

Veľký záhradný škodca je hmyz dlhý až 5 cm s pohyblivými čeľusťami a silnými prednými kliešťami. Medvedka žije v pôde a vyhrabáva v nej hlboké chodby, ktoré poškodzujú oddenky a cibule dúhovky.

Medvedku je ťažké zničiť insekticídmi, zvyčajne sa vyháňa iba na povrch Zeme a zhromažďuje sa ručne

Nie je ľahké bojovať proti škodcovi, preto sa aj do fázy výsadby nalievajú insekticídy do otvorov pre trvalky. Ak sa chrobák na mieste objaví, môžete pôdu vyliať infúziou kuracieho trusu alebo dúhovku hojne ošetriť Karbofosom.

Lopatky

Na začiatku jari sa na záhonoch so dúhovkami často objavujú nebezpečné húsenice dúhovky alebo zimnej molice. Škodcovia požierajú stonky trvaliek úplne na základni, v dôsledku čoho stopky slabnú, odumierajú alebo sa lámu pod nárazmi vetra. Húsenice môžu tiež jesť oddenky a žiarovky, čo samo osebe poškodí dúhovku a vyvolá vývoj plesňových chorôb.

Húsenice lopatky hryzú stonky dúhovky, a preto sa jednoducho zlomia

Lopatky sa môžete zbaviť postrekom Karbofosom. Najlepšie je vykonať ich profylakticky, skoro na jar a znova o týždeň.

Preventívne opatrenia

Nie všetky choroby dúhovky sú liečiteľné, takže je jednoduchšie zabrániť ich rozvoju. Pri starostlivosti o kvetinový záhon musíte:

 • kontrolovať úroveň vlhkosti - kvety nemožno nalievať;
 • mierne používajte hnojivá, s prebytkom dusíka, fosforu alebo vápnika, je narušená neutralita pôdy, huby sa v nej začnú aktívnejšie množiť;
 • pravidelne uvoľňujte pôdu a odstraňujte burinu;
 • včas odstrániť vyblednuté výhonky;
 • na jar vykonať preventívne ošetrenie dúhovky proti chorobám a škodcom;
 • dezinfikujte sadivový materiál v štádiu prípravy - namočenie do manganistanu draselného alebo fungicídnych látok významne zvyšuje výdrž rastlín.

Jesenná liečba chorôb dúhovky by sa mala vykonať po orezaní.

Na jeseň treba starostlivo vykopať záhon so kosatcami, aby spory a škodcovia plesní nemohli v hornej pôdnej vrstve prežiť zimu. Rastlinné zvyšky z miesta sú úplne odstránené a spálené, pred nástupom chladného počasia sa vykoná ďalšie ošetrenie fungicídmi.

Záver

Choroby dúhovky sa objavujú najčastejšie pri porušení pravidiel starostlivosti. V rámci liečby je dôležité nielen ošetrenie trvaliek, ale aj eliminácia rizikových faktorov - úprava frekvencie polievania a zloženia pôdy.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia