Rastlina zlatobyle: fotografie a popis, druhy a odrody, kde a ako rastie, výsadba a starostlivosť

Ak na mieste rastie zlatobyľ obyčajná, je nemožné si ju nevšimnúť - púta pozornosť žiarivou farbou a originálnou arómou. Rastlina sa používa nielen ako prvok krajinného dizajnu, ale aj ako liečivá surovina a rastlina medu. Dlhé kvitnutie, rýchly rast a nenáročná starostlivosť sú dôvodmi obľúbenosti zlatobyle obyčajnej, ktorá má veľa druhov a odrôd.

Zlatobyľ kvitne od mája do septembra

Podrobný popis zlatobyle

Goldenrod, alebo solidago, je trváca bylina. Jeho stopky sú vzpriamené, od výšky 30 cm do 2 m. Listy sú eliptické, mierne špicaté, usporiadanie je striedavé. Spodné listové dosky tvoria krídelkovitý krídelník, stredné a horné sú užšie, sediace. Všetky časti rastliny sú mierne dospievajúce. Oddenok je krátky, silný, drevitý.

Malé žiarivo žlté kvetinové koše sa zhromažďujú v panikulárnych kvetenstvách. Extrém (pistilát) kvitne skôr ako stred (bisexuál). Po opelení sa na rastline vytvárajú plody - hnedasté nažky s malým trsom.

Ako a kde rastie zlatobyľ

Keďže zlatobyľ je nenáročná na pôdu, ľahká, ľahko toleruje sucho a silné mrazy, je rozšírená na Sibíri, v Európskej časti Ruskej federácie, na Severnom Kaukaze, na Ďalekom východe, v Škandinávii, v Stredozemnom mori a v Severnej Amerike. Nachádza sa na okrajoch lesov, lúkach, čistinách a popri cestách. Trvalka rastie lepšie na ľahkých, piesočnatých, dobre hnojených, priedušných pôdach, s pravidelnou zálievkou.

Ako vonia zlatobyľ?

Vôňu, ktorú emituje solidago, možno vysvetliť jej chemickým zložením, ktoré zahŕňa éterické oleje (až 1,4%), aromatické kyseliny. Počas obdobia kvitnutia rastlina vydáva príjemnú, štipľavú bylinnú vôňu s tónmi ihličia a gáfru.

Semená zlatobyle môžu lietať na veľké vzdialenosti

Rozdiel medzi ambróziu a zlatobyľ

Zlatovka obyčajná je veľmi často zamieňaná s ambróziou, karanténnou burinou, ktorá môže napadnúť plodiny, vytrvalé a jednoročné trávy.

Aby ste ju odlíšili od ambrosie, mali by ste venovať pozornosť viacerým funkciám:

 • lístie ambrosia pripomína palinu;
 • jeho stonka je rozvetvená, obdĺžniková, s viditeľnou drážkou;
 • listy sú hore tmavé, šedozelené - dole;
 • dospievanie na rastline - husté, štetinaté;
 • kvetenstvo má tvar klasu.
Dôležité! Goldenrod, na rozdiel od ambrózie, nespôsobuje počas obdobia kvitnutia alergické reakcie.

Zlatobyľ ako rastlina medu

Solidago označuje rastliny medu. Jeho peľ a nektár lákajú včely počas obdobia kvitnutia viac ako dva mesiace. Nektár sa uvoľňuje celé denné svetlo, takže sa rastlina často pestuje, keď sa skončí kvitnutie hlavných prírodných rastlín medu.

Produktivita zlatobyľového medu

Jeden hektár výsadby solidago dáva až 150 kg medu, ktorý čerstvý má silnú arómu a nadmernú adstringenciu a neskôr získa jemnú a príjemnú chuť. Hustý med žltej alebo červenkastej farby sa v ľudovom liečiteľstve používa na liečbu patológií močových ciest a kožných ochorení.

Jeho kryštalizácia prebieha veľmi rýchlo - mesiac a pol po odčerpaní. Aj keď má zlatobyľ ako rastlina medu priemernú produktivitu medu, je vhodná na zimovanie včiel a neumožňuje ďalšie kŕmenie.

Druhy a odrody zlatobyle

Odroda zlatobyle zahŕňa až 100 druhov rastlín. Medzi nimi sú vysoké, trpasličie, s rôznymi obdobiami kvitnutia a distribučnými oblasťami.

Kanaďan

Kanadská zlatobyľ je rozšírená v Severnej Amerike a Eurázii. Jeho stonky sú rovné, mohutné, dosahujú výšku jeden a pol metra, bohato pokryté tmavozelenými listami so zubatými okrajmi. Úzke racemózne súkvetia pozostávajú z malých košov citrónovej farby.

Korene kanadskej zlatobyle vytvárajú látky, ktoré brzdia vývoj iných rastlín

Kanadský zlatobyľ sa používa ako okrasná rastlina, ktorá často beží na divoko a začína zachytávať čoraz viac nových území. Trvalka je zimovzdorná, môže sa rýchlo šíriť aj na chudobných pôdach, nevyžaduje časté polievanie.

najvyšší

Najvyšší zlatobyľ žije až po svoje meno - jeho výhonky dosahujú výšku 2 m a vytvárajú skutočné húštiny. Stonky nie sú silne rozvetvené, mierne dospievajúce. Usporiadanie hustého smaragdového lístia na výhonkoch je striedavé, ich tvar je kopijovitý, okraje sú zubaté. Rastlina má jasne žlté kvetenstvo vo forme latiek, ktorých dĺžka niekedy dosahuje 35 cm. Trvalé koše kvitnú koncom augusta, kvitnutie trvá mesiac a pol.

Vlasť najvyššieho zlatobyle - Severná Amerika

Kutlerova zlatovka

Tento druh je trpaslík, jeho výška je 25 cm, listy sú dlhé, oválne, drsnej textúry, so zubatými okrajmi. Trvalka je zriedka pokrytá lístím. Kvetenstvo je krátke, v podobe štítkov alebo štetcov jantárovej farby.

Goldenrod "Kutlera" (Solidago cutlieri) sa často používa v krajinnom dizajne na výsadbu na trávniky, obrubníky a skalky. Kvitnutie sa začína koncom augusta a končí prvým mrazom.

Na mieste sa odroda Kutlera hodí k obilninám, hviezdicovitému a zápasníkom

Goldenrod hybrid

Práve z tohto druhu pochádzajú hlavné hybridné dekoratívne odrody. Vyznačujú sa krásnymi listami a malou veľkosťou kríkov. Záhradníkov láka vzhľad a dlhotrvajúci kvitnutie krížencov. Pre svoje parcely si najčastejšie vyberajú niekoľko odrôd.

Solidago je základom pre výrobu liečivých čajov, odvarov, mastí a olejov

Perkeo

Odroda "Perkeo" (Perkeo) sa týka raných. Bush v tvare kužeľa má výšku až 60 cm, jeho pistáciové výhonky sú silné, ale pôsobia ladne. Listy smaragdovej farby husto pokrývajú celú rastlinu. Tvar listových dosiek je zúžený, dĺžka je asi 7 cm. Žlté ozdobné kvetenstvo v podobe kefiek je dlhé 17 cm a široké 20 cm. Kvitnutie trvá mesiac a pol, počnúc júlom.

"Perkeo" - odroda odolná proti múčnatke

Zlatý Dwof

Hybridná odroda „Zlatý trpaslík“ má výšku pod 60 cm. Na trvalkách sa v auguste objavujú nádherné šafranovo sfarbené kvetenstvo dlhé 16 cm. Golden Dwof sa dá pestovať tak na slnečných miestach, ako aj v polotieni, obľubuje ťažké hlinité pôdy, ktoré dobre zadržiavajú vlhkosť. Najčastejšie pestovatelia kvetov aranžujú kríky ako samostatné výsadby alebo ako pozadie pre iné rastliny.

Golden Dwof vyzerá pri rezaní veľkolepo

Dzintra

Hybridná odroda zlatobyle Dzintra bola vyšľachtená v pobaltských štátoch, kde našla širokú distribúciu. Bush má tvar stĺpu s výškou 60 cm, hustú štruktúru, silné výhonky, veľké množstvo jasne zeleného lesklého lístia.Kvetenstvo žltého dáždnika sa objavuje v druhej polovici júla a v dekoratívnom stave zostáva až do septembra. Aplikácia v krajinnom dizajne a kvetinárstve je univerzálna.

Po odkvitnutí sa nadzemné výhonky „Dzintra“ odrežú

Goljungle

Odroda "Goljungl" (Goldjunge) sa líši od ostatných svojou silnou arómou a výškou kríkov až 120 cm. Jej vetvy sú silné, listy sú šedé, úzke, dlhé, s hladkými okrajmi. Panikulárne súkvetia, zlatožlté, dlhé až 40 cm, pozostávajú z malých košov. Súdiac podľa popisu rastliny a jej fotografie, vetvy zlatobyle vyzerajú ladne, krásne sa odchyľujú od kríka. Kvitnutie začína koncom leta a trvá až do začiatku zimy.

Kvety trstiny Goljungle sú nedostatočne rozvinuté

Stĺp

Odroda "Pillare" dostala svoje meno pre tvar kríka vo forme stĺpca. Jeho výška je nadpriemerná - asi 90 cm, výhonky sú silné, pokryté veľkým množstvom listov olivovej farby s malými zubatými okrajmi. Kvetenstvo je úzka metlina dlhá 15 cm, jej šírka je 5 cm a majú naj tubulárnejšie jasne žlté kvety, ktoré sa na kríkoch zlatobyle vyskytujú v druhej dekáde augusta.

Kvitnutie zlatobyle „Pillar“ trvá asi 40 dní

Goldtann

Neskoro kvitnúca odroda hybridnej zlatobyle „Goldtanne“ má výšku výhonkov až 2 m. Listy rastliny sú úzke, s ostrými koncami, modrozelenej farby. Žily a malé zárezy pozdĺž okrajov sú na nich zreteľne viditeľné. Kvetenstvo v tvare laty je veľké (až 50 cm dlhé), kvety sú v ňom husto usporiadané. Objavujú sa na trvalkách začiatkom septembra, postupne menia farbu od slamy po jantárovo žltú.

Stopky odrody solidago "Goldtan" majú vysokú pevnosť

Bicolor

Distribučnou oblasťou zlatobyle dvojfarebnej je Severná Amerika. Rastlina má výšku 120 cm, stonky sú tuhé, dospievajúce, šedozelené a na okrajoch pokryté eliptickými listami. Výraznou črtou druhu sú dvojfarebné laty. Košíky obsahujú biele aj krémové kvety.

V dvojfarebnom solidagu puky kvitnú nie na koncoch výhonkov, ale v pazuchách listov

Vráskavo

Zvrásnená zlatovka je vysoká trvalka, dĺžka jej výhonkov je 80 - 120 cm, málo odolné stonky vyrastajú vo forme kríkov. Kvety rastliny sa zbierajú do žltých latiek s vôňou koláča. Vrásčitý vzhľad dobre rastie na slnku aj v tieni a je vysoko zimovzdorný.

Trvalka rastie rýchlo, kvitnutie začína v septembri a trvá až do zimy.

Vrásčitá zlatobyľ rýchlo rastie na hline

Modrastá sivá

Tento druh je bežný v Kanade a Spojených štátoch. Jeho vzhľad je veľmi odlišný od ostatných zlatých prameňov. Bush vyzerá pôvabne kvôli holým dlhým vetvám, ktorých listy sú umiestnené iba na samom vrchole. Sú podobné vŕbovému, zubatému a smaragdovému odtieňu. Kytica kvetenstva je vzácna, vyzerá ako náhrdelník, kvitne neskoro na jeseň a kvitne až do zimy.

Modrošedé stonky zlatobyle môžu byť dlhé 0,3 až 1,2 metra

Daursky

Vlasťou dauriánskeho zlatobyle je Sibír. Bush sa líši silou výhonkov, ktoré nemajú vetvy, s výnimkou kvetenstva. Horná časť stoniek je pokrytá chĺpkami, spodná je lysá. Zeleň má rôzne stopky - na vrchu sú krátke, dole - dlhé. Výška rastliny 1 m. Kvetenstvo jednoduchej formy vo forme laty zloženej z malých žltých košov.

Zlatobyľ „Daursky“ rastie v ľahkých lesoch, v korytách riek strednej Sibíri

Zlatobyľ v krajinnom dizajne

Väčšinu odrôd solidaga je možné pestovať ako dekoratívne a použiť ich na vytvorenie kompozícií čo najbližších k prírodnému vzhľadu. Umiestňujú sa na rabatku, kvetinový záhon, mixborder, používajú sa ako bordúra alebo pásomnica.

V zadnej časti lokality sú vysadené vysoké druhy, ktoré z nich vytvárajú pozadie pre ďalšie rastliny, trpasličí sú umiestnené v popredí. Pri správnom výbere odrôd možno kvitnúť zlatobyle niekoľko mesiacov.

Rudbeckia, echinacea, cínie, georgíny a obilniny vyzerajú vedľa solidaga dobre ako susedia.

Metódy reprodukcie

Ak chcete získať nové sadenice zlatobyle, môžete použiť jednu z nasledujúcich metód:

 • siatie do zeme;
 • použitie sadeníc;
 • rozdelenie kríkov;
 • odrezkami.

Najobľúbenejšia metóda rozdelenia kríkov, pretože vám umožňuje zachovať odrodové vlastnosti a vlastnosti zlatobyle, rastlina sa dobre zakorení, v rovnakom roku kvitne.

Výsadba a starostlivosť o zlatobyľ

Pri správnej výsadbe a správnej starostlivosti môže solidago rásť na jednom mieste až 10 rokov. Je potrebné zabezpečiť, aby rastlina nebolí, nezasahovala do stredu kríka a prijala opatrenia na odstránenie nedostatkov - včas vykonať uvoľnenie, zalievanie a kŕmenie.

Pristávacie podmienky a pravidlá

Umiestnenie zlatobyle na otvorenom teréne je možné vykonať na jar aj na jeseň.

Ak chcete vysadiť trvalku, musíte pre ňu zvoliť slnečné miesto alebo oblasť so svetlým odtieňom, potom vykopať pôdu a pridať humus alebo kompost. Do pripravených otvorov sa pridajú minerálne hnojivá a zmiešajú sa s pôdou. Korene rastliny sú rozložené po jame, jemne posypané a hojne navlhčené.

Dôležité! Prvá polovica mája sa považuje za optimálne obdobie výsadby.

V Číne a Poľsku je zlatobyľ klasifikovaná ako karanténna rastlina.

Rastúce vlastnosti

Bežná zlatobyľ je nenáročná, výsadba a starostlivosť o ňu nie je náročná. Aj po minimálnej pozornosti reaguje bohatým kvitnutím, rýchlym rastom a vývojom.

Ak zabezpečíte rastline správne osvetlenie, môžete dosiahnuť zvýšenie veľkosti kvetenstva, jeho väčší jas. Nadmerné hnojenie zároveň vedie k silnému rozvoju výhonkov na úkor kvitnutia. Zlá pôda ovplyvňuje rast zlatobyle - vyvíja sa pomalšie a menej bujne kvitne.

Rozvrh napájania a kŕmenia

Krík nie je potrebné zalievať, ak občas prší. V horúcom suchom počasí by mal byť zlatobyľ hojne navlhčená raz týždenne.

Zavádzanie hnojiva pre rastlinu sa vyžaduje iba v prípade vyčerpania pôdy. Organické a minerálne hnojivá sa používajú dvakrát za sezónu - na jar a na jeseň.

Dôležité! Aby sa zabránilo múčnatke, pod kríky sa zavádza popol z dreva.

Prerezávanie a príprava na zimu

Goldenrod nevyžaduje na zimu špeciálnu prípravu, pretože patrí k mrazuvzdorným druhom. Na konci jesene sú jej výhonky zrezané do výšky 15 cm od povrchu pôdy. Na jar vykonávajú sanitárne čistenie, pri ktorom odstraňujú oslabené konáre. Tento postup umožňuje dosiahnuť silný vzhľad a veľkolepé kvitnutie rastlín.

Choroby a škodcovia

Napriek odolnosti zlatobyle proti chorobám vedie sucho, zahusťovanie výsadby a prebytok dusíka v pôde k poškodeniu rastliny múčnatkou a hrdzou. Na boj proti patológiám sa používa postrek zmesou Bordeaux a síranom meďnatým.

Najnebezpečnejším hmyzom sú čipkárky - malé ploštice, ktoré môžu zničiť rastlinu, a húsenice, ktoré krútia listové dosky, čo vedie k ich vysychaniu. Najúčinnejšou kontrolou škodcov sú insekticídy.

Zlatobyľový krík vyzerá úhľadne, ak ho pravidelne striháte

Zlatobyľ ako burina

Napriek tomu, že solidago je dobrá medonosná rastlina a krásna okrasná rastlina, môže poškodzovať životné prostredie. Trvalka dáva obrovské množstvo semien, ktoré sú po dozretí schopné rozptýliť sa na veľké vzdialenosti. Vďaka vysokému percentu klíčivosti vypĺňa rozsiahle územia a vytláča obvyklé poľné rastliny - ďatelinu, chrpy, vŕbové byliny a dokonca aj kríky. Po rastlinách zmizne hmyz, zvieratá a vtáky kvôli strate ich potravinovej základne, pretože zlatobyľ samotná je nevhodná na výživu.

Zachytávanie lúk, trvalky zhoršujú kvalitu pasienkov a lúk, pôda sa stáva tvrdou a hustou.Je veľmi ťažké sa s tým vyrovnať, pomáhajú iba herbicídy vo vysokých koncentráciách, ktorých použitie je obmedzené v blízkosti obytných štvrtí a vodných plôch. V niektorých krajinách je rastlina zahrnutá do zoznamu karanténnych rastlín, ktoré predstavujú hrozbu pre biologickú diverzitu, život a zdravie ľudí. Boj proti zlatobyle sa vedie na štátnej úrovni.

Ako sa zbaviť zlatobyle v okolí

Aby sa výsadba solidaga nezmenila na húštiny, je potrebné vykonať preventívne práce:

 1. Kosenie výhonkov ihneď po odkvitnutí 2 - 3 krát za sezónu.
 2. Kopanie pôdy okolo kríkov a odstránenie zarastených koreňov.
 3. Mulčovanie pôdy hustým materiálom pod rastlinou.
Dôležité! Ako dekoratívne odrody pre danú lokalitu sa vyberajú hybridné druhy s obmedzeným rastom.

Záver

Zlatobyľ obyčajná rastie ľahko a rýchlo v akomkoľvek podnebí a pôde. Mali by ste zvoliť správny druh rastliny, aby pôsobila dekoratívne a zároveň nepoškodila životné prostredie. S náležitou starostlivosťou, trvalka vyzerá luxusne a zdobí miesto svojou jasnou, slnečnou farbou.

Komentáre (1)
 1. Niekomu sa ako okrasnej rastline môže páčiť zlatobyľ, ale jeho neskoršie odstránenie z miesta je hroznou záležitosťou. Je to jed s chémiou.

  19.7.2020 o 11:07
  Orechová škôlka
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia