Ako sa volajú kvety, ktoré vyzerajú ako kosatce

Kvety podobné kosatcom sa pestujú vonku. Používajú sa pri okrasnom záhradníctve, ako aj pri terénnych úpravách osobného pozemku. Existuje niekoľko vnútorných rastlín, ktoré nejasne pripomínajú kosatce v kvetinovej štruktúre alebo farbe, ale väčšina z dvojčiat sú divoké a záhradné plodiny.

Existujú kvety, ktoré vyzerajú ako kosatce

Iris alebo kosatec je vytrvalá plodina, ktorú tvoria vysoké a trpasličí odrody. Kvety rastliny sú rôznych farieb. V ich prirodzenom prostredí sa vyskytujú modrá, modrá alebo ružová. Na ich základe boli vytvorené hybridné odrody dúhovky: biela, oranžová, tmavo červená. V každej odrode sú na okvetných lístkoch fragmenty jasne žltého alebo zeleného odtieňa, ktoré majú odlišný tvar. Biologická štruktúra kvetov dúhovky:

 • perianth simple;
 • nedelí sa na korunu a kalich;
 • rúrkovitý;
 • s ohnutými šesťdielnymi okvetnými lístkami.

Listy rastliny sú úzke a dlhé. Kvety podobné kosatcom s menom a fotografiou sú uvedené nižšie.

Kukučkové slzy

Kukushkinove slzy sú populárnym označením pre orchis (severná orchidea), rastlinu z rodu Orchid. Distribučnou oblasťou je Sibír, Ďaleký východ, Severný Kaukaz. Ohrozený druh je chránený zákonom a je uvedený v Červenej knihe Ruska. Vonkajšia charakteristika:

 • výška - 30-50 cm;
 • stonka je vzpriamená;
 • na vrchu sa vytvorí kvetenstvo v tvare hrotu;
 • kvety sú stredne veľké, v tvare dúhovky;
 • farba okvetných lístkov je bordová, lila, svetloružová s tmavými škvrnami na povrchu;
 • listy sú umiestnené v spodnej časti, podľa odrody môžu byť široké alebo úzke.

V okrasnom záhradníctve sa často používajú zástupcovia odrôd Orchis.

Ruská dúhovka (Iris ruthenia) poddruhu Ioniris sa na Sibíri nazýva aj slzami kukučky. Toto je vzdialený príbuzný kosatca obyčajného. Modré kvety rastliny sú podobné trpasličím kosatcom. Slzy kukučky nerastú viac ako 20 cm, jednotlivé púčiky sú umiestnené na vrcholkoch stoniek.

Spoločná farba okvetných lístkov ruskej dúhovky je modrá so žltým fragmentom, menej často bielym

Orchidey

Vo voľnej prírode rastie väčšina druhov v symbióze so stromami dažďových pralesov. V Rusku sa orchidey pestujú ako vnútorné kvety, ktoré vyzerajú ako dúhovka. Ale to sú úplne odlišné typy. Kultúru predstavujú kvety červenej, lila, ružovej, bielej, žltej farby.

V hornej časti vzpriameného výhonku sa tvoria kvetenstvo orchideí

Trváca rastlina s jednou, zriedka dvoma stonkami, s dlhou dobou kvitnutia.

Zvláštna podobnosť orchideí je zaznamenaná s veľkou rozmanitosťou kosatcov.

Iridodictium

Blízky príbuzný kosatcov, patriaci do rodiny Iris. Trváca cibuľovitá kultúra zahŕňa viac ako desať odrôd s dekoratívnym vzhľadom. V prirodzenom prostredí je iridodictium bežné v strednej Ázii, na severnom Kaukaze a v Zakaukazsku. Je pozoruhodným predstaviteľom alpských lúk a pobrežnej zóny stojatých vodných plôch. Kultúra patrí trpaslíkovi:

 • výška stonky 15 cm;
 • listy sú dlhé, úzke;
 • kvety sú podobné dúhovkám, pomerne veľké - priemer 7 cm;
 • v tvare - kríženec krokusu a dúhovky;
 • farba je modrá alebo tmavo fialová so žltým fragmentom na spodku okvetných lístkov.

Iridodictium sa používa na zdobenie skaliek a skaliek

Snapdragon chovné odrody

Antirrinum alebo hľadáčik je trváca plodina, ale v miernom podnebí je zriedka možné konzervovať rastlinu až do nasledujúceho vegetačného obdobia, preto sa antirrinum pestuje ako jednoročná rastlina. Kultúra rastie v podobe bylinného kríka so vzpriamenými stonkami a racemóznymi kvetenstvami. Listy sú mierne dospievajúce, úzke, podlhovasté. Kvitnúce puky puzdra sú ako dúhovky v tvare.

V okrasnom záhradníctve sa používajú výberové odrody. Líšia sa výškou a farbou kríkov. Okvetné lístky sú biele, tmavo červené, žlté, oranžové, zmiešané farby. Na základe divo rastúcich druhov bolo vytvorených viac ako 50 odrôd. Fotografie kvetov hľadáčika, podobné dúhovkám, vám umožnia oboznámiť sa s ich rozmanitosťou.

Vysoký ker Velvet Giant dosahuje 70 cm

Výška odrody Aljašky - 85 cm

Zlatý panovník patrí do stredne veľkej skupiny, pretože krík dorastá až do 45 cm

Antirrinum divoká ruža sa vyznačuje priemernou dĺžkou stopiek (až 60 cm)

Nízko rastúca odrodová skupina Kvetinová (15 - 20 cm) sa vyznačuje rozmanitou farbou púčikov

Antirrinum Twinny je dodávaný v rôznych farbách, stopky nepresahujú výšku 15 cm

Dôležité! Trpasličí predstavitelia kultúry sa často pestujú ako ampelové rastliny, v tejto kvalite sú podobné aj trpasličím formám kosatcov.

Irisová voda

Iris pseudomonas aeruginosa - rastlina podobná dúhovke v štruktúre kríka, kvitnúcich púčikov a tvaru listov. Patrí blízkemu príbuznému, ktorý je súčasťou rodiny Iris. Distribuované po celom Rusku, hlavná akumulácia sa pozoruje pozdĺž brehov nádrží a močaristých oblastí. Vonkajšia charakteristika:

 • farba kvitnúcich púčikov je jasne žltá;
 • na základni okvetných lístkov sú hnedé alebo hnedé pozdĺžne pruhy;
 • listy sú úzke, dlhé, xiphoidné;
 • stonky sú tenké, vzpriamené;
 • výška kríkov - 70-150 cm.

Kosatce pseudo-aira kvitnú od júna do augusta.

Alstroemeria

Alstroemeria (Alstroemeria) je trváca kultúra s nízkou odolnosťou proti chladu. Pestuje sa v skleníkoch a skleníkoch na rezanie.

Dôležité! Alstroemeria je známy a obľúbený druh, ktorý kvetinovým tvarom pripomína dúhovky.

Stonky sú štíhle, ale veľmi silné, vzpriamené. Kvetenstvo je umbellate, umiestnené v hornej časti stoniek. Listy sú úzke a dlhé.

Kvety sú šesťlisté, červené, ružové, biele, žlté, vnútorné lístky s tmavohnedou, náhodne rozloženou škvrnou

Xyphyum

Xyphyums sú kvety podobné kosatcom, známejšie ako cibuľovité kosatce. V ich prirodzenom prostredí je blízky príbuzný kosatcov modrý a malého vzrastu. Kultúra sa vyznačuje dlhým obdobím kvitnutia, ktoré trvá dva mesiace.

V okrasnom záhradníctve sa používajú holandské odrody s červenou, citrónovou, bielou, fialovou a modrou farbou.

Acidantera bicolor

Acidanthera je členom rodiny Kasatik. Kvet je nejasne podobný kosatcom, ľudovo nazývaným Muriel mečík kvôli tvaru kríka a dlhým, úzkym, líniovým listom. Trvalka rastlina kormu, môže dorásť až 130 cm, stonky sú tenké, v hornej časti rozvetvené. Okvetné lístky sa zhromažďujú na základni v dlhej trubici. Kvetenstvo je korenisté, priemer kvetu je 10 - 13 cm, farba je svetlo krémová s gaštanovo hnedým jadrom.

Neskorá kvitnúca rastlina - od augusta do mrazu

Záver

Kvety, podobné kosatcom a ich odrodám v tvare kvitnúcich púčikov, štruktúre kríkov a listov, sa používajú v dizajne na zdobenie kvetinových záhonov, alpských kopcov, skaliek. Rastliny sa pestujú vonku alebo v kvetináčoch. Mnoho druhov je vhodných na rezanie, ktoré používajú kvetinárstva v kyticiach.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia