Kosatce: transplantácia v lete, na jar, rozdelenie a pravidlá sedenia

Kosatce môžete presadiť na iné miesto na začiatku vegetačného obdobia alebo v lete. Akcia je nevyhnutná pre plnohodnotné vegetačné obdobie, preto je zahrnutá v podmienkach poľnohospodárskej techniky. Nechať plodinu na jednom mieste dlhšie ako štyri roky je bez ohľadu na odrodu nerentabilné. Transplantácia spočíva v rozdelení kríka. To pomôže nielen množiť, ale aj omladiť rastlinu.

Prečo musíte sadiť a presádzať kosatce

Koľko dúhovky bude na webe, toľko jej dorastie koreň. Na konci jesene zelená hmota odumiera, všetky pazuchové náhradné púčiky vytvorené počas vegetačného obdobia vstupujú do pokojovej fázy až do jari. Na začiatku sezóny z každého vyrastie koreň dlhý až 15 cm.

V jednej oblasti kosatce kvitnú naplno najviac štyri roky, potom ich treba presadiť na iné miesto. Počas tohto obdobia koreňový systém rastie natoľko, že sa odkazy objavujú nad povrchom, v pôde zostáva hustá väzba vo forme kómy, ktorá absorbuje väčšinu živín a bráni vývoju nových konárov.

V strede kríka odumierajú staré rizómy, vytvára sa prázdnota vo forme hniezda - to je prvý znak toho, že je potrebné transplantovať kultúru

Pôda je vyčerpaná, nadzemná časť sa vyvíja pomaly, dúhovka v raste zaostáva, slabne pučanie, potom rastlina prestane kvitnúť.

Ak nie sú kosatce vysadené včas na inom mieste, strácajú nielen dekoratívny efekt, ale aj schopnosť odolávať infekcii. Bush začína bolieť, každý rok sa listy a stopky zmenšujú, sú nedostatočne rozvinuté, rastlina sa jednoducho zdegeneruje.

Ak nebolo možné na jar presadiť dúhovky na iné miesto, možno túto udalosť uskutočniť v ktorejkoľvek fáze vegetačného obdobia, s výnimkou obdobia kvitnutia. Rozdelený ker sa rýchlo zakorení a začne intenzívne rásť koreň a zelenú hmotu.

Dôležité! Pre dúhovky je najoptimálnejšou metódou chovu rozdelenie dospelej rastliny na časti, ktoré je možné presadiť takmer v každom teplom období.

Kedy môžem kosatce presadiť na nové miesto?

Kosatce je možné presadiť inde na jar alebo v lete. Na začiatku sezóny je načasovanie diktované počasím, uprostred vegetačného obdobia - trvaním kvitnutia odrody. Potreba transplantácie rastliny na iné miesto je určená stavom nadzemnej hmoty a vekom. Najlepší čas na transplantáciu sú tri alebo štyri roky dúhovky. V tejto dobe rastie toľko, že je pripravená na rozdelenie a rýchlo sa udomácni na inom mieste.

Keď sa kosatce presádzajú na jar

Transplantácia rastliny skoro na jar je najlepšou možnosťou chovu. Nový ker môže dať niekoľko stoniek a kvitnúť, ak sa udalosť uskutoční včas a správne. Najlepšie je kosatce presádzať, keď sa listy ešte len začínajú vytvárať. V južných klimatických podmienkach, ak to poveternostné podmienky umožňujú, je vhodné byť v dostatočnom predstihu pred začiatkom vegetačného obdobia.

Mrazuvzdorná rastlina začína rásť skoro na jar, keď denná teplota dosiahne +8 0C a vyššie. V tejto dobe sa Zem dostatočne zahriala na presádzanie kultúry. Berúc do úvahy skutočnosť, že každý región má svoje vlastné podnebie, riadia sa týmito parametrami.

Keď sa objavia prvé výhonky, môžete začať pracovať

Približné dátumy na presadenie dúhovky v Middle Lane sú koniec apríla, na juhu - v marci alebo začiatkom apríla.Na Sibíri alebo na Urale je možné preniesť rastlinu na iné miesto o 7-10 dní neskôr ako v stredných oblastiach.

Kedy v lete kosatce opätovne zasadiť

Každá odroda kosatcov má svoje vlastné obdobie kvitnutia, zvyčajne jún - júl. Časy cyklov sa tiež líšia, takže je ťažké definovať jasný časový rámec. Ak sa na jar začnú kosatce presádzať hneď, ako to dovolí počasie, potom je možné letné obdobie orientovať na koniec kvitnutia. Len čo posledné lístky na kvetoch uschnú, začnú sa prenášať.

Ako správne transplantovať dúhovky

Na identifikáciu dúhovky v inej oblasti sa úplne odstráni z pôdy, preskúma sa koreň, ak sú pochybnosti o fragmentoch, odstránia sa. Potom sa pripraví sadivový materiál:

 1. Koreň je úplne zbavený zemitej kómy.
 2. Nakrájajte na kúsky tak, aby v každej oblasti boli 2-3 listové rozety.
 3. Ošetrujte akýmkoľvek dezinfekčným roztokom.
 4. Sekcie sú pokryté drveným aktívnym uhlím alebo dreveným uhlím.
 5. Nechajte 2 dni pôsobiť na slnku.
Dôležité! Toto opatrenie je nevyhnutné pre lepší rast dúhovky, pretože po stresovej situácii sú okamžite zapnuté všetky biologické procesy.

Každá parcela musí mať koreň

Ako správne vysadiť dúhovky

Je vhodné zvoliť iné miesto, ktoré sa veľmi nelíši od predchádzajúceho: slnečné, uzavreté pred vetrom a bez stojatých podzemných vôd. Pozemok pridelený na tieto pozemky je vykopaný, používajú sa organické hnojivá. Z rašelinovej a sodnej pôdy sa pripraví výživná zmes, pridá sa draslík. Kultúra rastie na neutrálnych alebo slabo kyslých pôdach, v prípade potreby sa zloženie upraví.

Kosatce môžete v lete alebo na jar presadiť na iné miesto nasledovne:

 1. Listy a stopky sú odrezané šikmo (blízko koreňa).
 2. Výsadba pre výsadbu sa robí s prihliadnutím na výšku koreňa a hrúbku vrstvy živnej zmesi. Vegetačné puky by mali zostať na úrovni terénu.
 3. Časť pripraveného substrátu sa naleje na dno jamy.
 4. Dali sadenicu s miernym sklonom, distribuujú koreňový systém, nemal by sa prepletať.

  Posypeme zeminou, vrchnú časť koreňa necháme na povrchu

 5. Pôda okolo dúhovky je zhutnená, robia ju opatrne, aby nepoškodili púčiky, zalejte ju.

Ak sa ukázalo, že je to v lete transplantované, okamžite ho zakryte mulčom. Táto udalosť sa nemusí konať na jar.

Následná starostlivosť

Transplantácia rastliny na iné miesto je prvou a nie najťažšou etapou práce. Bez správnej poľnohospodárskej technológie nemusí budúci rok kosatec kvitnúť. Hlavnou úlohou je, aby sa kríky rýchlejšie zakorenili.

Starostlivosť o kultúru spočíva v vykonávaní týchto činností:

 1. Po výsadbe na inom mieste je dúhovka hojne zalievaná. Postup sa vykonáva pravidelne, aby sa zabránilo vysušeniu zemskej kómy, ale tiež aby sa nezaliala voda.
 2. Po jarných prácach je rastlina kŕmená dusíkatými hnojivami, aby lepšie tvorila nadzemnú časť. Týždeň po umiestnení sa na iné miesto pridajú fosfátové činidlá, ktoré prispievajú k lepšiemu vývoju koreňov.
 3. Pravidelne uvoľňujte pôdu a odstraňujte burinu.
 4. Ak ste na jar museli transplantovať kosatce, potom na konci jesene sú listy odrezané. V lete sa prerezávanie dúhovky vykonáva pri rozdeľovaní kríkov.
Dôležité! Po prvom mraze je koreň izolovaný rašelinou alebo slamou, na jar sa odstráni mulč.

V prípade neobvyklých mrazov je mladá rastlina pokrytá smrekovými vetvami, na vrchu je urobený malý snehový závej.

Záver

Kosatce môžete presadiť na iné miesto na jar, keď sa začne vytvárať nadzemná hmota. Je potrebné vykonať prácu čo najskôr, potom rastlina ľahšie znáša stres a kvitne v pravý čas. Rastlinu môžete presadiť na iné miesto v lete, po odkvitnutí. Pred mrazom kosatce pokojne zakorenia a zimujú.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia