Iris Dutch bulbous: výsadba a starostlivosť, fotografie, recenzie

Iris Dutch mix je veľmi krásna cibuľovitá rastlina, ktorá kvitne začiatkom leta. Je ľahké vypestovať si kultúru na letnej chate alebo ju dokonca urgentne vypudiť z kvetináča, ak poznáte základné požiadavky na starostlivosť.

Všeobecný popis holandskej dúhovky

Holandská dúhovka alebo Iris hollandica patrí do rovnomennej rodiny Iris a je to trváca rastlina s podzemnou cibuľkou vysokou až 7 cm. Z hľuzy každý rok vyrastie jedna dlhá stonka až 80 cm s hladkými podlhovastými listami.

Kvety holandskej dúhovky sú tiež jednotlivé a dosahujú priemer 8 cm, v závislosti od odrody môžu mať červenú, bielu, modrú, žltú alebo dvojfarebnú farbu. Tvarom mierne pripomínajú orchidey, pozostávajú zo 6 okvetných lístkov, z ktorých 3 smerujú nahor a zvyšné 3 visia nadol.

Holandská dúhovka sa používa na vytvorenie živých kvetinových záhonov neskoro na jar

Dôležité! Holandská zmes Iris je zmesou niekoľkých druhov žiaroviek. Pri kúpe takéhoto sadivového materiálu môže záhradník získať záhon s púčikmi rôznych odtieňov.

Trvalé kvitnutie sa vyskytuje od polovice mája do polovice júna, zvyčajne trvá asi 14 dní. Po zvädnutí púčikov odumierajú aj podzemné tenké korene dúhovky. Cibuľa rastliny však zostáva použiteľná; pri správnom spracovaní v sebe hromadí užitočné látky a ďalší rok dáva stopku.

Odrody a odrody holandských kosatcov

Holandské cibuľovité kosatce sú zastúpené desiatkami hybridných odrôd. Odrody sú si veľmi podobné z hľadiska požiadaviek na pestovanie a rozdiely sú vo farbe pukov a vo veľkosti stopiek.

Modrá mágia

Veľmi krásna odroda holandskej dúhovky má bohatú modrú farbu okvetných lístkov, v strede každého z nich je podlhovastá žltá škvrna. Na výšku môže Blue Magic dosiahnuť 60 cm, kvitne masívne a výdatne koncom mája.

Iris Blue Magic zostáva dekoratívna až do polovice júna

Zlatá kráska

Odroda Golden Beauty produkuje rovnomerné rovné stopky do výšky 60 cm. Husté púčiky dúhovky kvitnú koncom mája a menia sa na kvety so žltými okvetnými lístkami, obzvlášť bohaté v strede a svetlejšie na okrajoch.

Iris Golden Beauty sa hodí k iným svetlým a tmavým odrodám v mixoch

Biely Excelsior

Holandská dúhovka White Excelsior kvitne začiatkom júna veľkými a jemnými snehobielymi púčikmi. V strednej časti okvetných lístkov je zreteľná jasne žltá predĺžená žila. Na výšku odroda stúpa na 65 cm.

Iris White Excelsior vyzerá obzvlášť pôsobivo na slnečných kvetinových záhonoch

Červená jantárová

Holandská kosatec červený Ember dorastá až do výšky 60 - 70 cm nad úrovňou terénu. Farba kvetov je dosť neobvyklá, horné okvetné lístky fialové a spodné hnedasté so žltou žilkou. Odroda kvitne koncom mája.

Iris Red Amber je oceňovaná pre svoj ušľachtilý bohatý odtieň

Symfónia

Symfónia je považovaná za jednu z najjasnejších a najpozoruhodnejších holandských dúhoviek.Jeho púčiky sú dvojfarebné, pozostávajú z jasne žltých a snehovo bielych okvetných lístkov, stopka stúpa 65 cm nad zemou, kvitne začiatkom júna.

Holandská dúhovka Symphony sa vyznačuje obzvlášť veľkými púčikmi - s priemerom až 14 cm

Aplikácia v krajinnom dizajne

Aj keď zmes holandskej dúhovky nekvitne príliš dlho, je veľmi obľúbená na záhradných pozemkoch. Najčastejšie sa používa:

 • ako súčasť pružinových postelí;

  Kosatce vyzerajú dobre v samostatnej kvetinovej záhrade a v kombinácii s inými trvalkami

 • v umeleckých kompozíciách;

  Svetlé kosatce je možné vysadiť ako popredie na pozadí ihličnanov

 • pri zdobení záhradných chodníkov;

  Kosatec je možné vysadiť na obidve strany cesta

 • na brehoch nádrží.

  Kosatec je vhodný na pristátie vedľa rybníka alebo potoka

Zmes holandskej dúhovky sa dá veľmi dobre použiť na záhonoch s nepretržitým kvitnutím. Keď trvalka vädne, priestor nezostane prázdny, miesto bude zdobené púčikmi iných rastlín.

Chovné vlastnosti

Pri chove zmesi holandskej dúhovky na pozemku treba pamätať na to, že ide o hybrid. To znamená, že trvalky sa dajú pestovať iba z cibuľovín alebo odrezkov z podzemkov, bežne sa predávajú v obchodoch pre kvetinárstvo.

Šírenie osiva pre zmes dúhoviek iris sa neuskutočňuje. Metóda je veľmi namáhavá, ale najčastejšie neprináša výsledky. Rastliny buď nevypučia, alebo zakvitnú až po niekoľkých rokoch a odrodové vlastnosti sa nezachujú.

Ako zasadiť holandskú dúhovku

Na webe si môžu vypestovať zmes holandskej dúhovky aj začiatočníci. Zároveň je dôležité zvoliť správny časový rámec a vykonať prípravné práce bez chýb.

Kedy zasadiť holandské kosatce

Trvalé stonky kvetov prijímajú živiny predovšetkým z vlastnej hľuzy. Najlepšie je preto vysádzať holandskú cibuľovú cibuľu na jeseň, od konca augusta do posledných októbrových dní. V chladnej zemi rastlina prežije zimu a v máji vás poteší bujarým kvitnutím.

Holandská zmes Iris sa najlepšie vysádza na jeseň

Povolená je aj výsadba holandskej cibuľoviny na jar apríla alebo mája. Ale pred ním musia byť hľuzy minimálne 2 - 3 mesiace v pivnici alebo chladničke. Potom existuje šanca čakať na kvitnutie v aktuálnej sezóne, hoci sa uskutoční neskôr ako zvyčajne.

Výber miesta a príprava pôdy

Vytrvalé kosatce zmiešajú radi jasné svetlo, ale na priame slnečné svetlo reagujú zle. Preto musí byť záhon rozdelený na plochu so svetlým tieňovaním. Holandské kosatce potrebujú výživnú a voľnú pôdu s neutrálnym alebo zásaditým pH. Pôdu je možné zmiešať s kompostom v rovnakých pomeroch.

Pred vysadením kvetov na vybrané miesto vykopajte potrebný počet jamiek hlbokých asi 20 cm a na ich dno, asi do tretiny, nasypte piesok. Vzdialenosť medzi jamkami by mala byť 10 - 12 cm, inak by sa zmesi holandských dúhoviek navzájom rušili.

Výsadba holandskej cibuľovej dúhovky

Algoritmus výsadby holandskej cibuľovej zmesi vyzerá takto:

 1. Pred výsadbou sa hľuzy dezinfikujú umiestnením na niekoľko hodín do roztoku mangánu. Vďaka tomu bude materiál odolnejší voči chorobám.
 2. Pripravené žiarovky sa ponoria do jamiek na výsadbu a hojne sa zalejú a potom sa na nich posype piesok a pôda.
 3. Ak je zmes holandskej dúhovky vysadená na jeseň, potom musí byť kvetinový záhon mulčovaný listami alebo kamienkami, aby sa hľuzy zahriali.

Pri jarnej výsadbe sa mulč nepoužíva, naruší iba klíčenie stopiek.

Naklíčené holandské kosatce sa na jar zmiešajú, nie sú až do konca pokryté zeminou, výhonky by mali vyčnievať nad zem

Poradenstvo! Cibule na výsadbu by nemali byť malé. Ale ak sú hľuzy vysoké viac ako 6 - 7 cm, nemali by sa používať ani s najväčšou pravdepodobnosťou sú preplnené dusíkatými hnojivami, ktoré znižujú imunitu rastlín.

Holandská starostlivosť o dúhovku po výsadbe

Starostlivosť o zmes holandskej dúhovky spočíva v niekoľkých jednoduchých manipuláciách:

 1. Po výsadbe sú trvalky pravidelne zalievané, čím sa zabráni vysychaniu pôdy. Je potrebné navlhčiť kvetinový záhon, a to aj na jeseň, najmä ak je suché počasie, pretože počas zakorenenia kosatcov zmes konzumuje veľa výživných látok. Zalievanie by malo pokračovať počas celého aktívneho obdobia, kým púčiky nevyschnú.
 2. Na jar sa zmes holandskej dúhovky kŕmi trikrát - dusíkatými hnojivami na začiatku vegetačného obdobia, draslíkom a fosforom počas pučania a po odkvitnutí.
 3. Hneď ako trvalka vädne, bude potrebné okamžite zavlažovať. V tomto štádiu vyžadujú žiarovky suché vegetačné obdobie, inak môžu v pôde hniť.

Aby dúhovky mixu dlhšie kvitli, je potrebné ich výdatne zalievať a chrániť pred slnkom.

Kosatce sa zmiešajú s odrezanými stopkami, ktoré sa nechajú na záhone, kým ich listy nezačnú žltnúť a chradnúť. Ďalej je možné žiarovky ihneď vykopať, nie je potrebné čakať na úplné vysušenie nadzemnej časti. Teoreticky, v suchých letách, sa hľuzy nedajú vôbec vyťažiť, ale častejšie to stále robia, pretože aj pri neprítomnosti dažďa môže pôda v hĺbke zostať vlhká.

Pravidlá ukladania žiaroviek

Po odstránení cibúľ dúhovky z kvetinového záhonu sa musí zmes otriasť zo zvyškov zeme a vydezinfikovať ju v roztoku mangánu alebo Fundazole. Potom sa na 2-3 týždne pošlú na sušenie pri 20 - 25 ° C s dobrým vetraním.

Cibuľky holandskej dúhovky sa z pôdy vyberú na sušenie ihneď po odkvitnutí

Sušenú cibuľu je potrebné vytriediť, poškodený a zhnitý materiál vyhodiť. Zdravé hľuzy sa skladujú na tmavom mieste s teplotou 15 až 20 ° C. V takýchto podmienkach by holandské kosatce mali tráviť zvyšok leta. Na jeseň ich možno opäť zasadiť do zeme alebo poslať do umelej domácej stratifikácie.

Vynútenie holandskej dúhovky do 8. marca

Ak je to žiaduce, zmes holandskej dúhovky sa dá rozkvitnúť začiatkom marca, na Medzinárodný deň žien. Cibuľovitá trvalka je vhodná na urgentné nútenie do skleníkov alebo doma v kvetináčoch:

 1. Na začiatku leta sa cibule dúhovky vykopú z kvetinového záhonu a skladujú sa mesiac pri teplotách do 30 ° C a potom ďalší mesiac pri 20 ° C.
 2. Potom sa hľuzy určené na vynútenie prenesú na tmavé a chladné miesto s teplotou najviac 10 ° C.
 3. Okolo 25. decembra sa cibule vysádzajú do skleníka, debničiek alebo kvetináčov, ktoré majú teplotu 12 ° C a po niekoľkých týždňoch ich zvýšia na 16 ° C.

Holandská zmes Iris vhodná na urgentnú destiláciu do 8. marca

Ak pre holandskú dúhovku vytvoríte zmes mierne teplých podmienok a zaistíte jej denné svetlo najmenej 14 hodín, potom 2,5 mesiaca po výsadbe začne rastlina kvitnúť.

Choroby a škodcovia

Aj keď zmes holandských kosatcov zostáva v pôde iba do začiatku leta, hmyz a huby ich môžu poškodiť aj za tak krátke časové obdobie. Z chorôb predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre kultúru:

 • fusarium - chorobu spoznáte podľa sivastého kvetu na listoch a spomalenia rastu;

  Pri infikovaní fusariom sa holandská dúhovka dá zriedka zachrániť, je ľahšie ju odstrániť z kvetinového záhonu

 • mokrá hniloba - huba sa vyvíja skoro na jar počas obdobia topenia snehu a vedie k hnilobe žiaroviek;

  Mokrá hniloba obzvlášť často ovplyvňuje zamrznutie dúhoviek

 • Hrdza, choroba zanecháva škaredé hnedo-hnedé škvrny na listoch trvalky;

  Hrdza farbí listy dúhovky na jar pri teplotách od + 10 ° С.

Plesňové choroby sú pre holandskú dúhovku veľmi nebezpečné, pretože sa ťažko liečia. Infikovaná žiarovka začne rýchlo hniť a trvalka úplne odumrie. Keď sa objavia prvé príznaky, kvetinový záhon je možné ošetrovať prípravkami Maxim, Topaz, Doxycycline a Triazol. Je však lepšie proti hubám profylakticky bojovať a cibuľky pred výsadbou namočiť do fungicídneho roztoku.

Z hmyzu je holandská dúhovka najčastejšie poškodená:

 • naberať motýle - ich húsenice z vnútornej strany požierajú kvetné stonky kosatcov;

  Húsenice motýľov sa začnú kŕmiť holandskou dúhovkou v polovici júna.

 • strapky - škodcovia vysávajú šťavy nielen z listov, ale aj z oddenkov;

  Thrips sa zvyčajne skrýva v pazuchách listov dúhovky.

 • vošky - hmyz požiera rastlinu a navyše vylučuje hlien škodlivý pre trvalky.

  Vošky sa množia na dúhovke v obrovských kolóniách a môžu zničiť rastlinu.

Na likvidáciu škodcov použite roztok Karbofosu alebo Actelliku. Záhon môžete profylakticky chrániť pred hmyzom, ak pravidelne kypríte pôdu, zabránite podmáčaniu a zbavíte sa buriny.

Záver

Iris Dutch mix je efektná a ľahko pestovateľná kvetina. Maximálnu dekoratívnosť môžete dosiahnuť, ak si spomeniete na potrebu vrstvenia pre cibuľovité rastliny a budete dodržiavať základné pravidlá starostlivosti.

Recenzie holandskej dúhovky

Fedulina Tatyana Nikolaevna, 34 rokov, Ivanovo
Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodol vybaviť na mieste pestrofarebný záhon, na výsadbu som kúpil zmes holandskej dúhovky. Bolo veľmi zaujímavé čakať na výsledky. Kosatce kvitli začiatkom júna, väčšinou v modrých, žltých a modrých púčikoch. Po odkvitnutí som cibuľky vykopal a teraz ich sadím každý rok na jeseň.
Stepashina Irina Vladimirovna, 42 rokov, Kursk

Kosatce veľmi milujem a vždy sa im snažím nájsť miesto na záhrade. Cibuľoviny obvykle sadím na jeseň, ale dvakrát som si vyskúšal jarnú výsadbu s predchladením v pivnici. Holandské kosatce sa zmiešajú po tom, čo skutočne odkvitla, ale neskôr ako v termíne a už nie tak veľkými púčikmi ako obvykle.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia