Hydrangea Weems Red: popis a fotografia

Každý majiteľ vidieckeho domu sa snaží vyzdobiť svoju krajinu sviežimi kvetinovými záhonmi alebo samostatne umiestnenými okrasnými rastlinami. Hortenziu často používajú profesionálni dizajnéri a jednoducho amatérski záhradníci zo všetkých kultúr. Tento rod kvitnúcich rastlín zahŕňa viac ako 70 rôznych druhov a odrôd. Všetky z nich sa líšia tvarom kríka a kvetenstvom, farbou okvetných lístkov. Väčšina druhov hortenzie rastie v teplých krajinách Ázie a Južnej Ameriky a iba niektoré z nich sú prispôsobené podmienkam Ruska. Medzi prispôsobenými druhmi je aj hortenzia latnatá „Vims red“. Rastlina tejto odrody je nenáročná a má elegantný vzhľad, vďaka čomu je veľmi populárna. Pre tých, ktorí ešte „Weems Red“ nepoznajú, pokúsime sa v článku poskytnúť najpodrobnejšie a najaktuálnejšie informácie o tejto rastline.

Všeobecné informácie o rastline

Nádhera hortenzie prekvapila a potešila ľudí už dlho. Anglický botanik D. Banks teda prvýkrát v roku 1789 z cesty v Číne priniesol nádhernú sadenicu hortenzie. Vďaka svojej kráse si rastlina rýchlo získala obľubu. Od roku 1900 sa chovatelia začali venovať tejto kultúre a po 60 rokoch svet zaznamenal asi 100 rôznych odrôd hortenzie.

Ruskí poľnohospodári majú dnes jedinečnú príležitosť pestovať vo svojich záhradách 6 rôznych druhov vynikajúcej hortenzie. Medzi nimi stojí za zmienku pôdna pokrývka, strom a hortenzia stopky. Panikulovú hortenziu si ctia najmä záhradníci. Je to štíhly, bujný a pomerne vysoký krík, ktorý vyzerá skvele v kompozícii s inými rastlinami alebo ako samostatná jednotka pre dizajn krajiny.

Pre bohaté kvitnutie vyžaduje panikulárna rastlina „Weems Red“ určité podmienky spojené so zložením pôdy a umiestnením na miesto. Ak nedodržíte určité požiadavky, potom nemôžete čakať na kvitnutie alebo zničiť sadenicu úplne.

Krása Wimovej červenej

Hydrangea paniculata „Weems red“ získal nemecký chovateľ pred niekoľkými rokmi a doslova si okamžite získal uznanie po celom svete. Tento listnatý ker kvitne veľmi dlho. Pyramidálne kvetenstvo je veľké, vysoké až 35 cm. Postupom kvitnutia sa mení farba červených púčikov Weems: v počiatočnom štádiu rozpustenia sú panikulárne púčiky biele, potom sfarbia ružovo a v dôsledku toho získať sýtu vínovú farbu. Nižšie vidíte farebnú rozmanitosť kvetenstva na fotografii hortenzie hortenzie Weems Red. Už vyblednuté púčiky majú tiež prírodnú krásu. Používajú ich kvetinárstva pri tvorbe svojich diel.

Dlhé obdobie kvitnutia hortenzie panikulárnej nastáva od júla do septembra. V teplých jesenných podmienkach môže „Weems Red“ potešiť svojimi púčikmi až do októbra. Táto skutočnosť je dôležitou výhodou, vďaka ktorej je odroda veľmi populárna.

Dôležité! Počas celého kvitnutia vyžaruje ker Weems Red paniculata príjemnú a príjemnú medovú arómu.

V dôsledku kvitnutia sa na výhonkoch panikového kríka Weems Red vytvorí krabica. Je rozdelený na niekoľko častí a obsahuje veľa malých semien, ktoré sa dajú použiť na šľachtenie plodiny.

Z fotografie a popisu hortenzie Weems Red je ľahké pochopiť, že jej kríky sú veľmi svieže, krásne, listové. Výška a priemer dospelých rastlín môže dosiahnuť 2 m. Ročný rast zelených výhonkov je 20-25 cm, mladé kríky sa po výsadbe 3-4 roky nezrezávajú. Po prvom reze veku sa odporúča krík každoročne prerezávať.

Krásu a pôvab hortenzie poskytujú nielen kvety, ale aj listy. Sú veľmi husté, umiestnené opačne. Odlišujú sa tmavozelenou farbou, silnými žilami. Listy hortenzie sú vajcovité.

Výhonky rastliny paniculate sú tvrdé a odolné a môžu mať riedke vetvenie. Farba šupky na výhonkoch je hnedočervená, čo im dodáva dekoratívny vzhľad. Pod ťarchou veľkých púčikov sa niektoré výhonky ohýbajú, v dôsledku čoho krík získava guľovitý tvar.

Výber miesta na pestovanie

Hortenzia latnatá je veľmi hygrofilná. Jeho tesne umiestnené rozvetvené korene nie sú schopné samy dostať vlhkosť z hĺbky, takže rastlina potrebuje pravidelné a hojné zalievanie.

Hortenzia je teplomilná, ale toleruje nedostatok slnečného žiarenia. Môže sa pestovať na slnečných a tieňovaných plochách. Silný severný vietor môže spôsobiť určité poškodenie rastliny, preto je pri výbere miesta na výsadbu potrebné zabezpečiť prítomnosť prírodnej bariéry na severnej strane.

Hydrangea paniculata „Weems red“ je pre pôdu rozmarná. Na jej kultiváciu je lepšie zvoliť voľnú, úrodnú pôdu s vysokým obsahom organických látok. Kyslosť pôdy môže byť vysoká alebo neutrálna. Na tomto ukazovateli závisí najmä farba púčikov:

  • Na kyslých pôdach majú kvety bohatú, jasnú farbu.
  • Na pôdach s neutrálnou kyslosťou púčiky blednú.

Dôležité! Optimálna úroveň kyslosti pre hortenziu latkovú je 5 pH.

Hortenziovitá lata sa nemôže dobre rozvíjať na vápenatých a piesočnatých pôdach. Tento typ pôdy musí byť pred vysadením rastliny okyslený na optimálnu úroveň. Ako oxidačné činidlá sa môžu použiť síran železnatý, koloidná síra, čerstvý hnoj a mach sphagnum.

Dôležité! Na alkalických pôdach kríky trpia chlorózou, v dôsledku čoho listy blednú.

Pristátie „Weems Red“

Výsadba hortenzií by sa mala uskutočniť skoro na jar. Odporúča sa pripraviť pôdu pre rastlinu vopred: 2-3 týždne pred výsadbou sadenice zmiešajte trávnik, rašelinu, piesok a lístie v rovnakom pomere. Výsadbový otvor by mal mať priemer najmenej 50 cm a hĺbku 40-45 cm. Výsadbový otvor treba vyplniť pripravenou úrodnou pôdou.

Počas procesu výsadby by sa mala venovať osobitná pozornosť koreňovému systému rastliny:

  • Na dno výsadbovej jamy nalejte úrodnú voľnú pôdu s vrstvou 10 cm.
  • Uprostred jamy vytvorte malú kôpku.
  • Zarovnajte korene pozdĺž povrchu mohyly.
  • Naplňte otvor úrodnou pôdou tak, aby koreňový krk zostal nad zemou.
  • Zhutnite pôdu a zalejte hortenziu.
  • Mulčujte kmeňový kruh rašelinou alebo slamou.
Dôležité! Hortenziovú latku s uzavretými koreňmi je možné zasadiť do zeme počas celého leta.

Proces výsadby je dosť jednoduchý a priamy. Ale pre začínajúcich záhradníkov môže byť užitočná aj nasledujúca video lekcia, ktorá dokonale demonštruje proces výsadby sadenice hortenzie laty:

Názorný príklad a početné komentáre umožnia neskúseným poľnohospodárom vyhnúť sa chybám.

Starostlivosť o sadenice

Výsadba hortenzie je dosť jednoduchá, ale starostlivosť o plodinu si vyžaduje osobitnú pozornosť:

Kŕmenie rastlín

Po zasadení hortenzie latky „Weems Red“ skoro na jar, už koncom mája, bude potrebné myslieť na jej kŕmenie. Ako hnojivo sa odporúča používať síran draselný alebo síran amónny. Toto fyziologicky kyslé hnojivo by sa malo používať do polovice leta.V budúcnosti musia byť nahradené superfosfátom.

Dôležité! Približne raz za 2 týždne treba Wims Red zalievať roztokom solí s vysokým obsahom železa. To pomôže zabrániť chloróze panikulárneho kríka.

Môžete tiež prihnojiť „Weems Red“ prírodným, organickým hnojením, napríklad nálevom z hnoja, roztokom trusu hydiny. V praxi sa tiež osvedčila účinnosť srvátky. Pri zalievaní hortenzií sérom sa aktivujú baktérie mliečneho kvasenia, ktoré okysľujú pôdu, podporujú rozklad organických látok a vytvárajú teplo. Je dokázané, že pod vplyvom srvátky hortenzie rýchlo vyzelenajú, bohato kvitnú a zriedka ochorejú.

Orezávanie kríkov

Odborníci odporúčajú rezať hortenziu ker každoročne, počnúc vekom 3 rokov. To pomáha zvyšovať hojnosť a trvanie kvitnutia a zlepšovať zdravie rastliny ako celku. V štádiách zrelej vegetácie je možné pomocou rezu odstrániť 2/3 výhonku.

Bush by sa mal odrezať skoro na jar pred objavením sa pukov alebo na jeseň po úplnom vypadnutí listov. Na chov hortenzií je možné použiť rezané výhonky. Krovinové odrezky dobre zakorenia a sú schopné rýchlo vytvoriť bujný panikulárny krík.

Dôležité! Pri správnom formovaní hortenzií na jednom kríku môžete získať viac ako 70 bujných kvetenstiev.

Choroby a škodcovia

Chloróza je najbežnejším ochorením hortenzie panikulárnej. Vyskytuje sa na pozadí alkalického pôdneho prostredia. Proti chloróze môžete bojovať chelátom železa. Toto vysoko účinné hnojivo s mikroživinami sa používa raz týždenne na kŕmenie z listov. Hortenziovitá latka „Weems Red“ na také ošetrenie rýchlo reaguje a obnovuje farbu svojich listov.

Hydrangea paniculata "Weems red" môže byť ovplyvnená rôznymi chorobami a škodcami. Múčnatka, antraknóza a iné infekčné plesňové ochorenia môžu rastline ublížiť. Na ich kontrolu by sa mali používať fungicídy. Vošky, chrobák zemiakový a roztoče pavúky tiež nebránia hodovaniu na šťavnatých listoch panikulárneho kríčka. Môžete proti nim bojovať rôznymi špeciálnymi drogami, napríklad „Aktara“.

Pri kontrole škodcov a chorôb by sa mala pravidelná pozornosť venovať preventívnym ošetreniam. Iba v tomto prípade bude možné zachovať krásu a zdravie krásnej hortenzie laty „Weems Red“.

Prístrešok na zimu

Hydrangea "Weems Red" má v porovnaní s inými odrodami plodín vysokú odolnosť proti mrazu, pri pestovaní v centrálnej a severnej oblasti Ruska sa však odporúča rastlinu spoľahlivo zakryť, aby sa zabránilo zamrznutiu. Takže v období pred nástupom mrazu je potrebné dodržiavať režim zalievania a kyprenia pôdy. S príchodom chladného počasia by mala byť hortenzia pokrytá zeleňou, smrekovými vetvami, pytlovinou.

Dôležité! Mladé kríky mladšie ako 3 roky musia byť zakryté. Dospelé panikulárne kríky sú schopné odolávať teplotám až do 250 ° C bez prístrešku.

Môžete hovoriť veľa a dlho o krásnej hortenzii laty, ale aby ste si mohli skutočne vychutnať jej krásu, musíte na svojom webe pestovať krík, cítiť jeho lákavú arómu a na vlastné oči oceniť ohromujúci vzhľad kvetov . Dali sme odporúčania, ako správne zasadiť rastlinu a ako sa o ňu starať. Podľa našich rád si bude môcť každý vo svojej záhrade vypestovať nádhernú metličkovú hortenziu.

Ohlasy

Veronika Klimová, 33 rokov, Sevastopoľ
Nedávno sa objavila hortenziová hľuza „Weems Red“. Kúpila som ho zo škôlky, kde som mala zaručenú ochranu pred chorobami. Zatiaľ nie sú žiadne sťažnosti: kvitne pravidelne, dlho a je veľmi krásna. Choroby a škodcovia to „neberú“.
Anna Yakovleva, 25 rokov, Dolgoprudny
Chcel som zasadiť latinskú hortenziu Weems Red do spoločného kvetinového záhonu, ale časom som si uvedomil, že niektoré rastliny okolo nej začali odumierať. Pravdepodobne je to tak preto, lebo pravidelne periodicky okysľujem pôdu. Vďaka tomu moja hortenzia rastie krásne, ale osamelo.
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia