Hortenzia: množenie odrezkami na jeseň

Svieži kríček hortenzie, posiaty jasnými kvetinovými kvetmi, núti mnohých pestovateľov k tomu, aby táto kráľovská krása rástla na osobnom záhradnom pozemku. A ak nie je pre profesionálov ťažké množiť hortenziu, potom majú začiatočníci veľa otázok. Aké sú spôsoby šírenia hortenzií na jeseň? Aká je najoptimálnejšia a najefektívnejšia metóda? Kedy je najlepšie to urobiť: na jar, v lete alebo na jeseň? Aké pravidlá musíte dodržiavať, aby ste boli úspešní? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete v tomto článku.

Aké sú spôsoby množenia hortenzií

Rovnako ako mnoho záhradných kvetov a kríkov, aj hortenzia sa môže množiť niekoľkými spôsobmi:

 • Semená;
 • Odrezkami;
 • Rozdelením kríka;
 • Vrstvy;
 • Deti (alebo výhonky).

Každá metóda má svoje výhody aj nevýhody.

Napríklad pri výsadbe semien hortenzie by ste mali byť pripravení na to, že táto metóda reprodukcie bude vyžadovať oveľa väčšiu starostlivosť ako ostatné. Ďalšou nevýhodou je nízka klíčivosť osiva a 100% záruka, že dostanete odrodu, ktorú ste si objednali, samozrejme neexistuje. Preto záhradníci radšej rozmnožujú hortenziu odrezkami, delením kríkov alebo vrstvením. Tieto metódy sú najoptimálnejšie. Navyše nevyžadujú žiadne zručnosti alebo schopnosti. Zvládne ich aj začiatočník.

Rozmnožovanie hortenzie odrezkami

Rozmnožovanie hortenzie odrezkami je najjednoduchšia a najdostupnejšia metóda. Keď si pri 8 - 10 cm strihu, s maximálnou láskou a starostlivosťou, vypestujete nádherný hortenziovitý krík posiaty jasnými kvetmi, nie je to na čo hrdý? Pri tejto pestovateľskej metóde je dôležité vziať do úvahy niekoľko nuáns.

Dôležité! Pri rezaní odrezkov je potrebné vyberať iba zdravé výhonky, bez známok chorôb, škodcov alebo poškodenia.

Na rozdiel od mnohých záhradných kvetov a kríkov sa odrezky hortenzie môžu množiť tak v lete, od začiatku júla, aj na jeseň, do konca septembra. Ale v lete môžu byť odrezky zasadené priamo do zeme a na jeseň je potrebné ich zasadiť do škatúľ alebo nádob na zakorenenie doma. Celú zimu je potrebné výsadby starostlivo ošetrovať a až na jar sú v záhrade zakorenené sadenice.

 • Je dôležité, aby ste všetky práce vykonávali iba s čistým, ostro vyladeným záhradným náradím.
 • Môžete vysekávať sadivový materiál iba za oblačného počasia alebo skoro ráno - v tejto dobe vetvy obsahujú veľa vlahy, ktorá je pre túto rastlinu tak nevyhnutná. Dôrazne sa neodporúča ponechať odrezky hortenzie bez vlhkosti, a to ani na krátky čas. Ihneď po rezaní musia byť vložené do vody.
 • Pri rezaní odrezkov hortenzie zvoľte zelené konáre, ktoré nie sú lignifikované. Najlepšie je odrezať sadivový materiál z dolných bočných výhonkov, z najviac osvetlenej strany kríka.
 • Vrch musí byť odrezaný - nie je vhodný na vrúbľovanie.
 • Nasekané výhonky hortenzie môžeme rozdeliť na niekoľko odrezkov. Hlavná vec je, že každý z nich má najmenej 2-3 páry listov. Spodný pár listov musí byť odrezaný, horné listy by však mali byť skrátené o tretinu alebo polovicu. A ešte jedna nuance: obidva rezy, horný aj dolný, sa musia robiť vo vzdialenosti najmenej 1 cm od obličky. Je žiaduce, aby plátky boli šikmé.
 • Ihneď po rezaní musí byť sadivový materiál vložený do vopred pripraveného roztoku na 2 hodiny. Do vody je potrebné pridať akýkoľvek stimulant na urýchlenie tvorby koreňov - koreň, heteroauxín alebo zirkón.V takom prípade by sa horné rezané listy nemali dotýkať vody. Odrezky hortenzie umiestnite na tmavé miesto.

  Je nežiaduce vysádzať hortenzie na otvorenom mieste - slnečné lúče spália listy.
 • Ak nemáte koreňový stimulant, zriedte čajovú lyžičku medu v jednom pohári vody. V tomto prípade sa kalus - výrastky, ktoré naznačujú začiatok rastu koreňov - vytvára oveľa rýchlejšie.
 • Bezprostredne pred výsadbou ponorte vrchný rez do rozpusteného parafínu, vosku alebo žiarivo zelenej.
 • Tiež je potrebné vopred sa postarať o pôdu na množenie hortenzií. Ideálnou možnosťou je zmes rašeliny a piesku v pomere 2: 1. Dobre premiešajte. Ak nie je možné získať rašelinu alebo piesok, môžete na pestovanie azaliek použiť hotovú pôdu. Je dokonale vyvážený a vhodný na zakorenenie hortenzií.
 • Pripravenú pôdu mierne navlhčite postrekovačom a odrezky vysaďte do hĺbky najviac 2 - 3 cm.Horné púčiky s ponechanými listami by sa v žiadnom prípade nemali dotýkať pôdy. Pre rýchle zakorenenie zakryte zasadený materiál sklenenými nádobami alebo vyrezanými plastovými fľašami. Každá sadenica musí byť zakrytá samostatnou nádobou. Ak sa rozhodnete nezakryť výsadbu, potom by vzdialenosť medzi odrezkami mala byť 5-7 cm.
 • Naplňte pôdu malou vrstvou piesku - bude stačiť 2-2,5 cm.

Ak sú odrezky hortenzie pokryté nádobami, mali by byť napojené najmenej 1-2 krát týždenne. Pri polievaní nemusíte plechovky vyberať. Ak ste nechali sadenice hortenzie otvorené, potom ich musíte počas dňa postriekať fľašou s rozprašovačom najmenej dvakrát.

Pri rezaní sadivového materiálu nezabúdajte, že mladé kríky, ktoré nemajú ani rok, sú stále nevhodné na množenie hortenzií. Nielenže sa nestihli prispôsobiť novým podmienkam, koreňový systém kríkov je veľmi slabý a môžete ľahko zničiť rastlinu.

Dôležité! Namiesto zaváracích pohárov a fliaš môže byť hrniec s vysadenými odrezkami hortenzie zakrytý plastovým vreckom. V takom prípade je potrebné každý druhý deň otvoriť výsadby na vetranie.

Zakorenenie odrezkov hortenzie sa v obidvoch prípadoch vyskytuje najmenej za 25 - 30 dní. Skutočnosť, že všetka práca bola vykonaná správne a sadivový materiál začal, vás najskôr vyzvú nafúknuté horné púčiky, neskôr listy, ktoré sa objavili. Pokiaľ neuvidíte tieto príznaky zakorenenia, neodporúča sa vyberať nádoby z odrezkov.

Keď sa objavia prvé listy hortenzie, nádoby alebo fľaše musia byť odstránené. Teraz, do jari, kedy bude možné na záhrade vysadiť sadenice, je potrebné výsadby zabezpečiť pravidelnou zálievkou a postrekom listov minimálne 1 - 2-krát týždenne. Počas tohto obdobia je dôležité zabrániť prudkému poklesu teploty. Na zabitie slabých rastlín bude stačiť malý skok pri 5 ° C - 7 ° C.

Na začiatku jari sa zakorenené sadenice vysadia na špeciálne pripravený záhon na pestovanie alebo ihneď na určité miesto.

Pred presadením sadeníc hortenzie na osobný pozemok je potrebné ich postupne „vytvrdiť“. Za týmto účelom sa kontajner alebo škatule s výsadbou denne vynášajú na ulicu, najskôr na hodinu. Postupne by sa mal čas „chôdze“ predlžovať. Po týždni môžu byť mladé výhonky vysadené na otvorenom teréne.

Ako sa hortenzia rozmnožuje zelenými odrezkami, sa dozviete z videa

Rozmnožovanie hortenzií rozdelením kríkov

Hortenziu je možné množiť delením kríkov až do tretej dekády septembra alebo skoro na jar. Ak sa oddelené kríky vysadia začiatkom októbra alebo dokonca neskôr, rastliny nebudú mať čas dostatočne zakoreniť, získať potrebné množstvo živín a plne sa pripraviť na zimu.

Dôležité! Táto metóda sa môže použiť na množenie všetkých druhov a odrôd hortenzie, okrem panikulátu.

Ak chcete šíriť hortenziu Bush, musíte ju opatrne vykopať. Najlepšie je vykopať ker vidlami, aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Vykopaná rastlina je rozdelená na malé oddiely.Pri delení by sa mala venovať osobitná pozornosť obnove obličiek. Na každom úseku by ich mali byť minimálne 2 - 3.

Každú oddelenú časť kríka presaďte do vopred pripravených výsadbových jám. Nezabudnite, že každá sadenica hortenzie musí byť výdatne zalievaná. Ak je jeseň výdatná so zrážkami, potom nie je potrebné kríky zalievať. Ak sú zrážky v jesennom období extrémne zriedkavé, musia sa rastliny polievať každý deň alebo každý druhý deň.

Existuje druhý spôsob, ako rozdeliť hortenziu, ale bez toho, aby ste ju vyhrabali. Opatrne urobte malý podrez vo vzdialenosti 15-18 cm od krajných výhonkov. Opatrne oddeľte časť kríka spolu s koreňmi a očistite záhradné nožnice, odrežte korene vedúce z konárov. Oddelenú časť je potrebné ihneď zasadiť.

Táto metóda rozdelenia kríkov je šetrnejšia. Týmto spôsobom možno navyše omladiť veľké i veľké kry.

Rozmnožovanie hortenzie vrstvením

Záhradkári odporúčajú množiť hortenziu vrstvením skoro na jar alebo neskoro na jeseň. Práce by mali začať, keď záhradná hortenzia vybledla. Najlepšie je kombinovať tento proces s prípravou kríkov na zimu. Celý postup nebude trvať toľko času a úsilia a do jari sa z jednej vetvy okamžite vytvorí niekoľko mladých zakorenených výhonkov pripravených na transplantáciu.

Zaujímavé! Napriek tomu, že všetky časti tejto rastliny obsahujú jed, korene hortenzie majú silný protizápalový účinok a pôsobia na hojenie rán a za starých čias sa aktívne používali na ošetrenie.

 • Vykopajte pôdu okolo kríkov hortenzie. Nemali by ste ísť príliš hlboko, aby ste nepoškodili koreňový systém. Hĺbka 15-18 cm bude dostatočná. Dôkladne vyrovnajte zem.
 • Z puzdra urobte plytké drážky 1,5-2 cm vo forme polomeru.
 • Jedna vetva hortenzie by mala byť položená v jednej brázde.
 • Na niekoľkých miestach musí byť každý výhonok pripnutý k zemi pomocou malého dreveného oštepu alebo kovových háčikov.
 • Horná časť výhonku, asi 12 - 15 cm, by mala byť ponechaná nad zemou. je žiaduce, aby horná časť stála vzpriamene bez ohýbania do strany.
 • Na výhonky hortenzie posypte zeminu. Nemala by sa nalievať príliš silná vrstva pôdy, inak bude pre mladé výhonky veľmi ťažké preraziť zhutnenú pôdu.
 • Veľmi skoro, po 2-3 týždňoch, sa prvé výhonky začnú objavovať nad zemou. Keď výhonky dosahujú výšku 8 - 10 cm, musia byť ostnaté.
 • Nezabudnite na pravidelné zalievanie nielen hlavného kríka, ale aj drážok s výhonkami.

Pri množení hortenzií vrstvením by sa malo pamätať na to, že lignifikované vetvy sú v tomto prípade nežiaduce.

Je možné rozdeliť vrstvy na sadenice a transplantovať na iné miesto až skoro na jar alebo o rok neskôr, na jeseň.

Túto metódu záhradníci na pestovanie hortenzií často nepoužívajú. Pri systematickej starostlivosti o konáre na kríkoch ich nie je toľko. Ale vďaka svojej ľahkej implementácii a vynikajúcim výsledkom je stále ideálny na množenie hortenzií.

Záver

Ako vidíte, ktorákoľvek z vyššie opísaných metód chovu hortenzie je jednoduchá a prístupná každému začínajúcemu záhradníkovi. Jediným pravidlom je nezabudnúť na neustále zalievanie, pretože tieto jemné kvety veľmi obľubujú vlhkosť. Keď sa na samostatne vypestovaných kríkoch hortenzie objavia prvé vaječníky púčikov, ktoré následne zakvitnú bujnými jasnými kvetmi, môžete výsledky svojej usilovnej práce dlho obdivovať.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia