Hydrangea Panicled Vanille Fraise: prerezávanie, mrazuvzdornosť, v krajinnom dizajne

Hortenziovité laty si získavajú obľubu medzi záhradkármi po celom svete. Ker je pozoruhodný svojim bohatým a dlhým kvitnutím. Vanille Fraise je jednou z najvyhľadávanejších odrôd. Pestuje sa v teplých oblastiach, v strednom pruhu a v severných oblastiach.

Botanický opis

Hydrangea Vanille Fraise vyšľachtená v škôlke Renault vo Francúzsku. Práce na odrode sa vykonávajú od roku 1989. Cieľom chovateľov bolo vyvinúť novú odrodu, pri ktorej sa za krátky čas zmení farba okvetných lístkov z bielej na ružovú. Vďaka tomu sa našli rastliny s veľkými kvetenstvami a početnými kvetmi.

Rozhodujúci výber Vanille Fraise sa uskutočnil v roku 2003. Hortenzia získala svoje meno vďaka zložitej farbe kvetenstva: bielej a tmavo ružovej. „Fraise“ je preložená z francúzštiny ako „jahoda“.

Panicle hortenzia Vanilla Freise je mohutný šíriaci sa ker vysoký 1,5 - 2 m. Jeho výhonky sú pružné, gaštanovo sfarbené. Listy sú zelené, oválneho tvaru, umiestnené po celej dĺžke konárov.

Kvitnutie začína v júni a trvá do októbra. Kvetenstvo je pyramídové, má dĺžku 30 - 35 cm, spočiatku sú okvetné lístky biele, do augusta sa sfarbí do ružova. V septembri kvetenstvo získa vínovo červenú farbu.

Hydrangea Vanilla Fraze začína kvitnúť v roku výsadby. Ker je nenáročný, znáša zimné mrazy až do -35 ° C.

Panikové odrody hortenzií sa používajú na zdobenie záhradných pozemkov, parkov, rekreačných oblastí. Ker sa pestuje ako živý plot, ktorý sa používa pri samostatných výsadbách na trávnikoch. Po rezaní si kvetenstvo dlho zachováva svoju sviežosť.

Výsadba hortenzií

Na výsadbu laty hortenzie Vanilla Fraz si pripravte vhodné miesto. Nezabudnite vziať do úvahy jeho osvetlenie, prítomnosť ochrany pred vetrom, umiestnenie vo vzťahu k stromom a iným kríkom. Pred výsadbou sa pôda upraví zavedením potrebných zložiek.

Prípravná fáza

Hortenzia latnatá je vysadená v polotieni. V strednom pruhu a na severe sa ker nachádza na južnej strane lokality. Pri neustálom vystavovaní slnku kvetenstvo stratí svoj dekoratívny efekt.

Hydrangea Vanilla Fraze by nemala byť vystavená studeným vetrom. Budovy, ploty alebo stromy môžu slúžiť ako ochrana pred zaťažením vetrom.

Dôležité! Hortenzia latnatá má najradšej plodnú hlinku.

V piesočnatej pôde krík neprijíma potrebné množstvo živín. Aby si pôda lepšie udržala vlhkosť, pridáva sa do nej rašelina a humus.

Vanilla Freize uprednostňuje mierne kyslú alebo neutrálnu pôdu. Preto sa pred výsadbou odporúča pridať do substrátu ihličnatý odpad. Pre úspešné pestovanie hortenzií by sa malo úplne upustiť od používania vápna, kriedy, dolomitovej múky a popola.

Zákazka

Hortenzia latnatá sa vysádza na jar pred začiatkom toku šťavy. Je povolené odložiť prácu na jesenné obdobie (september alebo október). Ker musí byť vysadený po opade listov, až kým nezačne mráz.

Sadivový materiál sa kupuje v škôlkach. Určite si vyberte zdravé sadenice bez stopy poškodenia a rozpadu. Optimálna výška výhonkov je 30 cm.

Poradie výsadby hortenzie laty Vanilla Fraz:

 1. Na vybranej posteli je vykopaná diera o veľkosti 30x30 cm.
 2. Pri výsadbe niekoľkých kríkov medzi nimi sa udržiavajú od 1 do 2 m.
 3. Potom začnú pripravovať podklad: zmiešajte zeminu, rašelinu, kompost a piesok v pomere 2: 2: 1: 1.
 4. K substrátu sa pridá 50 g superfosfátu a 30 g síranu draselného. Padlé borovicové ihly sa používajú na dezoxidáciu pôdy.
 5. Pripravený substrát sa naleje do jamy.
 6. Počas 1-2 týždňov sa pôda usadí a vy môžete začať pripravovať sadenicu. Rastlina sa vyberie z nádoby, jej korene sa odrežú a ponoria sa na 2 hodiny do stimulátora rastu.
 7. Hortenzia je zasadená do jamy. Jeho korene sú roztiahnuté a pokryté zemou.
 8. Rastlina je hojne zalievaná mäkkou vodou.

Mladé kríky hortenzie sú pravidelne zalievané. Na ochranu pred slnečným žiarením je nad nimi inštalovaný prístrešok.

Starostlivosť o hortenziu

Pravidelná starostlivosť zaisťuje tvorbu bujného kvetenstva odrody Vanilla Freise. O krík sa stará polievanie a kŕmenie. Prerezávanie výhonkov pomáha dať kríkom požadovaný tvar. Na ochranu pred chorobami a škodcami sa používajú špeciálne prípravky alebo ľudové lieky.

Polievanie

Hortenzia latnatá je milujúca vlhkosť, preto je polievanie povinným krokom v starostlivosti o ňu. Pôda pod kríkom je navlhčená každý týždeň, nie je dovolené ju vysušiť a vytvárať na povrchu kôry.

Dôležité! Pod kríkovú hortenziu Vanilla Fries sa pridá až 10 litrov vody.

Na zavlažovanie sa používa iba teplá, usadená voda. V suchu sa krík zalieva častejšie, až 2–3-krát počas týždňa.

Koreňový systém hortenzie sa nachádza blízko povrchu Zeme. Pri polievaní preto dbajte na to, aby jeho korene neboli odkryté. Po zavedení vlhkosti sa pôda uvoľní a ker je ostnatý. Mulčovanie pôdy rašelinou alebo humusom pomáha znižovať počet zálievok.

Vrchný obväz

Na tvorbu bujného kvetenstva hortenzie Vanilla Fraz sú potrebné výživné látky. Ker je kŕmený organickými alebo minerálnymi komplexmi. Najlepšie výsledky sa dosahujú striedaním rôznych druhov kŕmenia.

Panicle hortenzia Vanilla Fries sa podáva v súlade so schémou:

 • na jar s opuchom obličiek;
 • keď sa objavia prvé púčiky;
 • počas obdobia hromadného kvitnutia;
 • na jeseň v rámci prípravy na zimu.

Na prvé kŕmenie odrody Vanilla Freise sa pripravuje organické hnojivo na báze mulleinu. Organická hmota sa zmieša s vodou v pomere 1:15. Výsledný roztok sa zaleje pod koreňom kríkov.

Letné procedúry sa vykonávajú pomocou minerálnych komplexov. Hnojivo sa pripravuje nezávisle kombináciou dusičnanu amónneho, superfosfátu a draselnej soli. Každá látka sa užíva v množstve 30 g, potom sa rozpustí vo vode.

Pre hortenziu boli vyvinuté hotové minerálne komplexy vo forme suchých granúl a suspenzií. Toto hnojivo musí byť rozpustené vo vode a potom zalievať kríky pod koreňom.

Jesenné obliekanie odrody Vanilla Freise sa vykonáva pomocou superfosfátu a síranu draselného. Pod každý ker sa pridá 30 g každej látky. Hnojivá s dusíkom by sa mali na jeseň opustiť, aby nespôsobovali zvýšený rast výhonkov.

Prerezávanie

Orezaním hortenzií získava Vanilla Frazes potrebný tvar. Kríky sa strihajú skoro na jar pred prúdením miazgy. Nezabudnite odstrániť suché a polámané konáre.

Každý výhonok sa skráti na 6 - 8 púčikov. Celkovo na krík stačí 5-10 konárov.

Poradenstvo! Prerezávanie výhonkov pri koreni pomáha omladiť starý ker. Vetvy s dĺžkou nie väčšou ako 10-15 cm sú ponechané nad povrchom.

V lete sa hortenzia Vanilla Frise nereže. Je však potrebné odstrániť suché kvetenstvo, čo vedie k tvorbe nových púčikov.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Hydrangea Vanilla Fraze môže byť vážne ovplyvnená plesňovými chorobami. V chladnom daždivom počasí sú rastliny náchylné na múčnatku a rôzne hniloby. Porážka pokrýva výhonky a listy kríkov.

Na ochranu hortenzií pred chorobami sa pripravujú roztoky na báze fungicídu. Lieky Fundazol, Fitosporin, Topaz majú dobré liečivé vlastnosti.Na začiatku jari a neskoro na jeseň sa vykonáva preventívny postrek.

Vďaka nedostatku výživných látok je odroda Vanilla Freise náchylná na chlorózu. Ochorenie je identifikované podľa žltých listov, ktoré sa začnú vlniť a opadávať. Na boj proti chorobe je krík kŕmený komplexným hnojivom obsahujúcim železo.

Pozor! Hortenzia latnatá láka škodcov: slimáky, vošky, roztoče. Všetky sa živia šťavou z rastlín, v dôsledku čoho listy vyschnú a spadnú, vývoj kríka sa spomalí.

V prípade hmyzu sa krík postrieka roztokmi s použitím insekticídov Tanrek alebo Akarin. Na prevenciu sú vhodné ľudové lieky: infúzie na cibuľových šupkách alebo cesnaku. Používajú sa na spracovanie v ktorejkoľvek fáze vývoja kríkov.

Prístrešok na zimu

Hydrangea Vanilla Fries znáša tuhé zimy. Pri pestovaní v južných oblastiach a v strednom pruhu nie je ker zakrytý.

V chladnej zime bez snehu pomáha mulčovanie pôdy rašelinou alebo humusom chrániť hortenziu pred zamrznutím. Hrúbka mulča je od 20 do 30 cm.

Mladé rastliny musia byť na zimu pokryté agromateriálom alebo vrecovinou. Keď padne sneh, prehodí sa cez kríky snehový závej pre ďalšiu izoláciu.

Reprodukcia hortenzie

Ak máte krík hortenzie Vanilla Freise, sadenice si môžete zaobstarať sami. Za týmto účelom sa na jar odreže niekoľko výhonkov s púčikmi a ponorí sa do roztoku stimulanta Kornerost. Potom sa odrezky vysadia na záhrade.

Rastlina je napojená, napájaná organickými látkami, chránená pred horúcim slnkom. Po zakorenení sa na miesto vysadí hortenzia.

Poradenstvo! Pri transplantácii hortenzie Vanilla Freise môžete jej podzemok rozdeliť na časti a získať sadivový materiál.

Ďalším efektívnym spôsobom množenia kríkov je použitie vrstvenia. Na jar sú spodné časti výhonkov očistené od listov a pripevnené k zemi. Na vrch sa naleje úrodná pôda. Na jeseň sa rastliny zakorenia a môžete ich oddeliť od kríkov.

Recenzie záhradkárov

Daria, 24 rokov, Moskovské predmestie
Na výsadbu v krajine som kúpil hortenziu Vanilla Fraz. Ker vytvára veľa kvetenstva v tvare pyramídy. Odroda zaujme neobvyklou farebnou schémou. Farebná schéma kvetenstva sa mení z bielej na bordovú. Náš krík má 2 roky, jeho výška dosahuje 50 cm a kvitne na ňom 7-8 kvetenstiev. Hortenzia vydrží zimu bez prístrešia. Zalievam krík každý týždeň, v suchu - každý druhý deň. Dodatočne kŕmim dusičnanom draselným.
Tamara, 38 rokov, Lipetsk
Sused mi pred pár rokmi poradil, aby som pestoval hortenziu. Chovateľská stanica si veľmi obľúbila odrodu Vanilla Freyz. Vysadil som ho na slnečné miesto pod oknom. Ker kvitne 2-3 mesiace. Okvetné lístky majú spočiatku nazelenalý odtieň, ktorý sa mení na biely a ružový. Sýtosť farieb závisí od kyslosti pôdy. Rastlina sa nebojí jarných mrazov.
Natalia, 53 rokov, Saratov
Hortenzia je jedným z najkrajších kríkov na mojej stránke. Obzvlášť potešujúca krásou kvitnutia a nenáročnosťou je odroda Vanilla Freise. Na výsadbu som vykopal jamu, kde som spod borovice zasypal lesnú pôdu. Na vrch sa naliala úrodná pôda. Pri tomto spôsobe výsadby je možné upustiť od okysľovacích prostriedkov.

Záver

Hydrangea Vanilla Freise je ker s vynikajúcimi dekoratívnymi vlastnosťami. Rastlina vyžaduje napájanie a kŕmenie. Krík je zrezaný, aby získal požadovaný tvar. Preventívne ošetrenie pomáha chrániť rastliny pred chorobami a škodcami.

Komentáre (1)
 1. Hortenziovitá lata nekvitne, má päť rokov. Prečo

  9.7.2020 o 07:07
  Natália
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia