Hydrangea paniculata Phantom: výsadba a starostlivosť

Milovníci kvetov sa snažia na svojich stránkach pestovať rôzne rastliny. Postoj k hortenziám nie je pre všetkých rovnaký. Mnohí sa obávajú, že pri výsadbe a odchode urobia chyby, a krík odumrie. Aj keď je to hortenzia Phantom, ktorá urobí vašu záhradu atraktívnou, naplňte ju vôňou medu.

Pokúsime sa vám povedať o odrode Phantom paniculata a o tom, ako sa o ňu starať. Dúfame, že po prečítaní článku sa počet fanúšikov tejto úžasnej záhradnej rastliny zvýši.

Prečo si zvoliť hortenziu

Hydrangea paniculata Phantom (hydrangea paniculata phantom) je zástupcom flóry Ďalekého východu.

Japonsko, Čína, Kórea a dokonca aj Sachalin - to sú miesta, kde je hortenzia uctievaná už od staroveku. Kvet sa začal pestovať až v šesťdesiatych rokoch 18. storočia. Počas tejto doby sa chovateľom podarilo získať rôzne odrody vrátane hortenzie stromov Phantom.

Moderné odrody majú oproti divokému zástupcovi množstvo výhod:

 1. Prispôsobenie drsným podmienkam je 100%, takže pestovateľská plocha sa z roka na rok zväčšuje. Pokojne odoláva mrazom až do -25 stupňov. Po zazimovaní sa rýchlo zotaví.
 2. Bohaté a farebné kvitnutie prekvapí aj tých najsofistikovanejších pestovateľov kvetov.
 3. Nenáročná rastlina sa dá pestovať na jednom mieste po mnoho rokov bez toho, aby sa obetovala atraktivita.
 4. Hortenzia Phantom sa zakoreňuje na akejkoľvek pôde.
 5. Koreňový systém prakticky neochorie.
 6. Môže sa pestovať ako strom alebo ako ker.
 7. Ľahko sa množí: rozdelením kríkov, vrstvením a odrezkami.

Dôležité! Ak sa rozhodnete pestovať odrodu Phantom, vyberte si miesto, kde nie je slnečný svit a vietor.

Všetky vyššie uvedené hlavné výhody platia aj pre hortenziu Phantom panicle, podľa recenzií záhradníkov sú úplne pravdivé.

Druhy a odrodová rozmanitosť

Hydrangea paniculata je materská rastlina. Chovatelia si ušľachtilé vlastnosti hortenzie Paniculata vo Phantome zachovali, zároveň sa však zlepšila vytrvalosť a mrazuvzdornosť rastliny. Preto sa v dnešnej dobe stala hortenzia taká populárna, že sa začala pestovať v regiónoch s drsným podnebím.

V drsných klimatických podmienkach záhradníci uprednostňujú tieto druhy hortenzií:

 • stromovitý;
 • paniculate;
 • veľkolistá.

Medzi najrôznejšími druhmi sú listnaté a vždy zelené rastliny. Výška kríka môže byť od jedného do troch metrov. Vo voľnej prírode dosahuje hortenzia Paniculata 7-8 metrov.

Hortenzia

Hortenzia stromu Phantom dorastá až do výšky 3 metrov. Jeho oválne listy sú dlhé, asi 20 cm. Malé kvety sa zhromažďujú vo veľkých bujných kvetenstvách dlhých až 25 cm. Farebná škála sa môže meniť aj v rámci tej istej odrody.

Treelike hortenzia kvitne začiatkom leta a pokračuje počas celého teplého obdobia. Aj v zime odchádzajú rastliny s kvetmi. Na snehobielom Phantome získajú okvetné lístky do konca sezóny jemný nazelenalý odtieň.

Rezané kvety dlho nevyblednú. Okrem toho si zachovávajú svoj prirodzený tvar a farebnú paletu charakteristickú pre odrodu. Práve preto je hortenziovitá drevina vrátane odrody Phantom vysoko cenená kvetinármi, ktoré vytvárajú ikebanu.

Hortenzia stromu Phantom je ťažko pestovateľná, pretože jeho mrazuvzdornosť je priemerná.Aby krík bohato kvitol, je vždy na jar vyrezaný pri koreni. Prerezávanie sa zvyčajne vykonáva začiatkom apríla. Kroviny rýchlo rastú na vlhkých, úrodných pôdach s malou kyslosťou.

Hydrangea paniculata Phantom

Chovatelia vytvorili veľké množstvo odrôd hortenzie laty. Napríklad na fotografii nižšie - Fantómová hortenzia s ružovými kvetmi.

Odrody sa líšia farebnou paletou, veľkosťou kvetinových zhlukov, veľkosťou kríka alebo štandardného stromu.

Opis zariadenia

Dnes sa zameriame na hortenziu Phantom, fotografiu a popis odrody predstavíme v článku nižšie.

Odroda Phantom je šíriaci sa ker alebo strom. Priemer koruny je asi dva metre a výška je o niečo vyššia. Tmavozelené lístie rastliny je veľké, bez zubov na okrajoch, celé. Výhonky hortenzie sú silné, silné. Mladé výhonky možno ľahko rozlíšiť podľa zelenej farby. Na lignifikovaných konároch sa kôra stáva červenohnedou.

Komentujte! Trvalé výhonky sa časom stanú krehkými, takže hortenzia latnatá Phantom potrebuje každoročný rez.

Prvé kvety sa na rastline objavujú vo veku 4 alebo 5 rokov. Ak sa počas starostlivosti splnia určité normy, potom panikulárna odroda Phantom bude kvitnúť niekoľko desaťročí: na jednom mieste rastie kvet asi 40 rokov.

Dĺžka kvetinových štetcov je asi 30 cm, zhromažďujú sa v kvetenstvách, je to jasne vidieť na fotografii.

Hortenzia latnatá kvitne koncom júna a začiatkom júla a naďalej potešuje záhradníkov s veľkými voňavými kvetenstvami až do mrazu. Je zaujímavé, že farebná paleta na jednom kríku sa môže počas sezóny meniť:

Ak je odroda biela, potom sú púčiky najskôr zeleno-krémové, potom sa stávajú krémovo biele a vyblednuté kvetenstvo získava ružovkastý odtieň. Na krémových odrodách Phantom sa kvetenstvo na konci kvitnutia stane bledoružovým.

Aplikácia v krajinnom dizajne

Existuje veľa odrôd hortenzie laty a každú z nich, vrátane Phantomu, oceňujú krajinní dizajnéri. Sú vysadené nielen v súkromných záhradách a na nádvoriach, ale aj v rekreačných oblastiach: v mestských parkoch a na námestiach.

Pretože výška odrôd sa líši, pomocou hortenzie Phantom v krajinnom dizajne môžete vytvoriť akýkoľvek štýl:

 1. Osamelá výsadba na trávnikoch kríkov alebo štandardných stromov. 2. Opasky, ktoré vytvárajú živé ploty alebo obklopujú záhradné a parkovacie cesty.

 3. Zoskupte viacstupňové kompozície, ktoré sú v popredí. Odrody Hydrangea paniculata Phantom sú perfektne kombinované s rôznymi okrasnými rastlinami, kvitnúcimi aj vždyzelenými.

Pozor! Ak je všetko vykonané správne, potom sa bujný kvet hortenzie stane skutočnou ozdobou každého rohu záhrady alebo parku.

Pestovanie a starostlivosť

Hortenzia Phantom panicle je nenáročná rastlina, ale s výsadbou a starostlivosťou sú spojené niektoré zvláštnosti. Bude sa o nich diskutovať v článku.

Výber sedadla

Pri výsadbe odrody Phantom je veľmi dôležité zvoliť správne miesto:

 1. Aj keď tento kvitnúci ker alebo strom môže rásť v tieni, slnečné lúče by ich mali zasiahnuť minimálne pred obedom. Ak sa vysadí pod vysoké stromy, kvetenstvo sa ukáže ako voľné a s farbou neobvyklou pre odrodu.
 2. Sadenice nemôžete sadiť na slnko. Slnko spaľuje kvetenstvo a listy, rastliny strácajú svoj dekoratívny efekt, stávajú sa nepeknými.
 3. Odroda Phantom má negatívny vzťah k vetrom. Vetvy s ťažkými latami sa často ohýbajú a lámu.

Ukazuje sa, že musíte vysadiť kríky alebo štandardné stromy v prelamovanej penumbre alebo na východnej strane. Vyššie rastliny, ploty alebo budova môžu slúžiť ako ochrana pred vetrom.

Hovorme o pôde

Ako je uvedené v popise, hortenzia môže rásť v akejkoľvek úrodnej pôde. Ale odroda sa najlepšie otvára na neutrálnych a kyslých hlinách. Na alkalických pôdach sa kvetenstvo zmenšuje, rastliny slabnú a v dôsledku toho môžu ochorieť.

Výstraha! Ak je pôda veľmi kyslá, dezoxiduje sa dolomitovou múkou, popolom, kriedou, vápnom, je však potrebné pridať dezoxidačné látky rozpustením vo vode na zavlažovanie a nie suchú, aby nedošlo k poškodeniu koreňov.

Kedy sadiť

Otázka, kedy zasadiť hortenziu Phantom do zeme, nie je ani zďaleka nečinná. Znepokojuje nielen začínajúcich, ale aj skúsených záhradníkov, ak je hortenzia latnatá v záhrade začiatočníkom.

Pozor! Nové rastliny sa sadia skoro na jar predtým, ako sa prebudia zo zimného spánku.

Skorá jar je vhodná, pretože vysadené rastliny majú čas zakoreniť sa pred začiatkom toku šťavy a tepla. Tieto hortenzie lepšie prežijú kruté zimy.

Pri výsadbe kríkov alebo štandardných stromov v inom čase musí byť kmeňový kruh zamulčovaný, aby nedošlo k prehriatiu. To platí aj pre jesenné výsadby.

Dôležité! Na mulčovanie nie sú vhodné piliny a drevná štiepka, je lepšie použiť rašelinu a spadnuté ihly.

Pravidlá výsadby

Keďže podľa popisu sa hortenzia latnatá odrody Phantom bezpečne rozrastá na jednom mieste už niekoľko desaťročí, je potrebné pripraviť veľkú jamu: priemer najmenej 80 cm a hĺbka 40 cm alebo viac .

Na dno jamy sa položí drenáž, humus, rašelina alebo kompost, ktoré sa zmiešajú s minerálnymi hnojivami. Spravidla je výsadbová jamka pripravená vopred, aby sa pôda usadila a nestiahla rastlinu dole.

Sadenice môžu byť otvorené alebo uzavreté koreňové systémy. Ak sú korene otvorené, vytvorí sa v jame tuberkulóza, na ktorej sedí sadenica, ako na tróne. Korene sú narovnané, musia byť narovnané a smerovať nadol. Na vrch sa naleje úrodná pôda.

Poradenstvo! Aby Zem mohla preniknúť pod korene, je pôda po vyplnení otvoru zalievaná.

Pokiaľ ide o hortenziu panikulárnu Fontom s uzavretým koreňovým systémom, výsadba nespôsobuje problémy. Vykopajte jamu, vložte kvetinu a posypte ju zemou, ako na fotografii.

Starostlivosť o rastliny

Ďalšia starostlivosť nie je nijako zvlášť zložitá:

 • zalievanie;
 • vytrhávanie buriny a uvoľňovanie;
 • vrchný obväz;
 • prerezávanie;
 • kontrola chorôb a škodcov;
 • úkryt na zimu.

Polievanie a kŕmenie

Pretože koreňový systém všetkých druhov hortenzií, vrátane panikulárnej odrody Phantom, je povrchný, musí sa polievanie, uvoľňovanie a odstraňovanie buriny vykonávať opatrne. V kruhu blízkeho kmeňa nemožno ponechať burinu, pretože sa na nich môžu usadiť škodcovia a spóry chorôb.

Vrchný obväz by sa mal vykonávať často, pretože kvôli množstvu bujných kvetenstva potrebuje rastlina zvýšenú výživu. Môžete kŕmiť hortenzie organickými, minerálnymi hnojivami. Rastliny dobre reagujú na zelené hnojivá. Koniec koncov, fermentovaná tráva obsahuje všetky potrebné mikro a makro prvky.

Prvé kŕmenie sa vykonáva počas výsadby s pridaním živín do výsadbovej jamy. Dospelé rastliny sa kŕmia pred kvitnutím a počas kvitnutia, ako aj pred prístreškom na zimu.

Poradenstvo! Každé dva týždne je užitočné kríky nakŕmiť infúziou zhnitého kuracieho trusu alebo diviny.

Funkcie prerezávania

Hortenziu musíte každý rok orezávať. Ak sa takáto operácia nevykoná, potom výhonky silno porastú, koruna sa zahustí. A to môže spôsobiť nedostatok kvetenstva alebo budú príliš malé. Spravidla sa prerezávanie hortenzie Phantom na jeseň vykonáva na 3 alebo 4 púčikoch.

Najskôr odstrihnite slabé výhonky a odrežte vyblednuté. Musíte tiež odstrániť výhonky rastúce vo vnútri kríka, aby nedošlo k zatieneniu. Prerezávanie bude závisieť od toho, ako chcete hortenziu tvarovať.

Ako správne orezávať hortenzie je uvedené na fotografii a videu.

Jarný rez - kontrola. Zmrazené vetvičky sa odstránia a tvorba koruny pokračuje. Staré hortenzie sa tiež omladzujú rezom - odstraňujú všetky výhonky pri koreni.

Ako správne orezať hortenziu latu:

 

Pozor! Zdravé výhonky hortenzie nie je potrebné vyhadzovať, pretože ide o vynikajúci sadivový materiál na získanie odrezkov.

Prístrešok na zimu

Hortenziovú latku Phantom je potrebné špeciálne pripraviť na zimu. Všetko sa deje postupne:

 1. Zalievanie je v septembri znížené. Ak prší, potom je potrebné kry zakryť, aby voda neklesla na korene.
 2. Kŕmia sa fosforečnými a draselnými hnojivami, aby výhonky stihli dozrieť. Na jeseň je zakázané používať dusíkaté hnojivá!
 3. Kmeň kmeňa je pokrytý mulčom, vykonáva sa prerezávanie. Zvyšné výhonky sú zviazané, ako je znázornené na fotografii.
 4. Aj keď je hortenzia Phantom mrazuvzdorná, v regiónoch s krutými zimami je lepšie hrať na ňu bezpečne a rastliny zakryť. Na zamrznutých výhonkoch napokon púčiky nebudú kvitnúť.

Prístrešok je vyrobený z drevených krabíc alebo sú vyrobené rámy. Ako krycí materiál je možné použiť smrekové vetvy a netkané textílie. Musia byť pripevnené tak, aby ich neodfúkol vietor. Toto je posledná fáza prístrešku; uskutočňuje sa s nástupom stabilných mrazov.

Existuje veľa možností prístrešia, niektoré z nich sú zobrazené na fotografii nižšie.

Dôležité! Dobre zakryté kríky tolerujú teploty -40 stupňov.

Dospelé rastliny nemôžu byť zakryté, ale mleté ​​môžu byť iba korene. S nástupom jarných dní je prístrešok odstránený.

Recenzie záhradkárov

Alexandra, 29 rokov, Transbaikalský región
Čítal som o hortenzii na internete a začal som horieť. Vypísal som sadenice odrody Phantom. Sadenica sa dokonale zakorenila. Je už tretí rok. Dúfam, že kvitne budúci rok. Neboli s ním žiadne problémy, žiadne choroby, ani škodcovia.

Ivan, 43 rokov, Jaroslavľ
V dači mi rastú rôzne odrody hortenzií. Medzi nimi je aj Fantóm. Pestujem ich v kríkovej forme. Rastú pozdĺž plotu, tvoria živý plot. Počas kvitnutia sú arómy úžasné. Všetci susedia pribehnú. O odrezky som sa už podelil s mnohými. Kmeň milovníkov hortenzie laty teda rastie.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia