Koľko dní vyrastie petúnia zo semien v granulách

Mnoho pestovateľov dáva prednosť petúnii. Koniec koncov, je schopná potešiť bujným kvitnutím počas celej sezóny, pri dodržaní minimálnych pravidiel starostlivosti. Ale aby ste mohli pestovať túto kvetinu, musíte to vyskúšať. Najskôr vzniknú ťažkosti pri sejbe, pretože semená sú veľmi malé. Petúnia v granulách je v predaji, čo výrazne zjednodušuje prácu. Zostáva preto iba prísť na to, ako správne zasadiť a čo je potrebné pre úspešné klíčenie.

Semená v granulách sa sadia oveľa ľahšie

Koľko dní vyrastie petúnia zo semien v granulách

Potiahnutý sadivový materiál sa významne líši od bežného. V tomto prípade má každé semeno ochrannú škrupinu, ktorá obsahuje stimulanty rastu, živiny a fungicídy. Takéto zloženie umožňuje zlepšiť klíčenie a zvýšiť imunitu sadeníc v počiatočnom štádiu vývoja a tiež prispieva k rovnomernému rozdeleniu semien v pôde, pretože sa výrazne zväčšujú.

Dôležité! Ochranný plášť predlžuje dobu klíčenia.

Načasovanie výhonkov petúnií z granúl sa môže líšiť v závislosti od podmienok ich kultivácie. Preto by ste tomu mali venovať pozornosť.

Doma

Pri domácom pestovaní sadeníc z granúl je možné regulovať vlhkosť a teplotu. Preto klíčenie nastáva 7-10 dní po výsadbe. Tieto pojmy priamo závisia od správneho postupu a dodržiavania režimu následnej údržby sadeníc.

V skleníku alebo skleníku

Za takýchto podmienok petúnia v granulách vyklíči za 12-14 dní. Je to spôsobené tým, že nie vždy je možné udržiavať teplotu v rozmedzí + 25 ° C, zabezpečiť dvanásť hodín denného svetla a vysokú vlhkosť v skleníku alebo skleníku. Koniec koncov, iba ak sú splnené tieto podmienky, klíčenie granúl nastáva v čo najkratšom čase.

Na otvorenom poli

Skúsení záhradníci neodporúčajú pestovať petúnie v granulách vonku. Pretože pre ich úspešné klíčenie sú potrebné určité podmienky a absencia prudkých teplotných zmien. Preto na otvorenom poli môžu také semená klíčiť 2 - 3 týždne, čo výrazne predlžuje čas kvitnutia.

Ako správne zasiať petúniu do granúl pre sadenice

Výsadba granúl sa môže uskutočňovať dvoma spôsobmi: v rašelinových tabletách a všeobecne v nádobách naplnených zeminou. Ktorý z nich si vyberie, každý pestovateľ sa rozhoduje samostatne. Preto by ste sa mali v obidvoch prípadoch oboznámiť so zvláštnosťami výsadby a pochopiť, ako to ovplyvňuje klíčenie.

V rašelinových tabletách

Táto metóda vyžaduje ďalšie náklady, ale súčasne urýchľuje klíčenie a umožňuje vám získať silné a dobre vyvinuté sadenice bez väčších ťažkostí. A ak vezmeme do úvahy, že najcennejšie odrody sa zvyčajne predávajú v granulách, potom si ju vyberie veľa pestovateľov.

Pri použití rašelinových tabliet sa nemusíte potápať sadenice

Na výsadbu si budete musieť vopred pripraviť všetko, čo potrebujete. Rašelinové tablety obsahujú stlačenú pôdu s vyváženým zložením, ktoré urýchľuje klíčenie. Je uzavretý v špeciálnom sieťovom vrecku z netkaného materiálu.Okrem vysoko rašelinnej rašeliny obsahujú humusové a antibakteriálne zložky, ktoré sú nevyhnutné na ochranu sadeníc pred chorobami v počiatočnom štádiu vývoja.

Pred vysadením petúnie do granúl pre sadenice je potrebné pripraviť rašelinové tablety. Za týmto účelom by mali byť rozložené na dne nádoby bez odtokových otvorov v jednom rade s priehlbinou nahor. Potom zalejte teplou vodou tak, aby ich tekutina úplne pokryla, a počkajte 10 - 20 minút. Po čakacej dobe sa objem tabliet zvýši 5-6 krát, čo je normou. Zároveň si zachovávajú tvar hlavne vďaka zadržiavacej vonkajšej sieťovine.

Potom je potrebné rašelinové tablety starostlivo preusporiadať v suchej nádobe blízko seba, aby sa sadenice po vyklíčení nemohli prevrátiť a zlomiť. Potom by ste mali na sadenice vysadiť petúnie v granulách, pričom jednu po druhej umiestnite do stredu rašelinovej tablety a mierne ju stlačte na zem. Potom je potrebné zvlhčiť vrchnú časť z rozprašovača, aby sa namočila ochranná škrupina pre úspešné klíčenie. Nie je možné posypať semená zemou navrchu, pretože petúnia stúpa vo svetle.

Na konci výsadby by mala byť nádoba s rašelinovými tabletami pokrytá fóliou a presunutá na dobre osvetlené miesto s teplotou + 25 ° C. Pretože sa vlhkosť odparuje, je potrebné ju zvlhčovať. Za týmto účelom nalejte vodu priamo do nádoby, aby ju tablety mohli absorbovať. Granule môžete tiež pravidelne nastriekať, aby ste zlepšili klíčenie.

Dôležité! Na výsadbu petúnií by ste si mali zvoliť rašelinové tablety s priemerom najviac 3,5 cm.

V nádobe so zemou

Pri výsadbe do bežných nádob je potrebné ich vyzdvihnúť do výšky 7-10 cm, nádoby musia mať odtokové otvory na odstránenie prebytočnej vody.

Postup pristátia:

  1. Na dno nádob položte 1 cm hrubú drenážnu vrstvu.
  2. Naplňte zvyšok objemu výživnou pôdou, neplňte až po vrch 0,5 cm.
  3. Zalievajte hojne a počkajte, kým sa vlhkosť absorbuje.
  4. Hladký povrch pôdy.
  5. Vlhký špáradlo a jednu granulu petúnie premiestnite do nádoby a semená umiestnite do vzdialenosti 2 cm.
  6. Ľahko ich stlačte na povrch, ale nezakrývajte ich zemou.
  7. Zhora nastriekajte sprejovou fľašou, aby sa porušila celistvosť ochrannej vrstvy.
  8. Nádoby zakryte priehľadným vekom alebo igelitom.

Na konci výsadby preneste nádoby na svetlé miesto s teplotou + 25 ° C. Pred klíčením sadeníc je potrebné sledovať vlhkosť a pravidelne vetrať.

Prečo petúnia v granulách nevzniká a čo robiť

Niekedy v sieti nájdete recenzie, keď semená petúnie v granulách dlho pučia alebo vôbec neklíčia. Je to spôsobené tým, že čím dlhšie sa takýto sadivový materiál skladuje, tým nižšie je percento jeho klíčenia. Ochranný plášť zabraňuje dýchaniu semena. Preto pri nákupe musíte venovať pozornosť trvanlivosti semien petúnie v granulách. Najlepšie klíči čerstvý sadivový materiál.

Ako zasiať negranulovú petúniu

Pre úspešné klíčenie obyčajných semien petúnie je potrebné správne vysadiť. Najťažšou vecou je ich rovnomerné rozloženie na povrchu pôdy. Skúsení pestovatelia kvetov preto odporúčajú vopred zmiešať semená s pieskom v pomere 1: 5. A kvôli dezinfekcii pôdy sa odporúča naliať roztok Previkura Energy cez sitko, aby nedošlo k prehĺbeniu sadivového materiálu.

Zvyšok pristátia sa uskutočňuje podľa štandardnej schémy. Malo by sa však pamätať na to, že semená petúnie klíčia iba na svetle. Preto nemôžu byť pokryté zemou.

Výsadbu negranulovaných petúnií je možné vykonať aj na vrstvu snehu. Za týmto účelom ho položte na zem a potom zasejte.

Záver

Petúnia v granulách výrazne zjednodušuje výsadbu a zvyšuje percento klíčenia. Ale jeho nevýhodou je, že má obmedzenú trvanlivosť. Pre úspešné klíčenie semien je navyše potrebné zabezpečiť vysokú vlhkosť, ktorá zničí ochrannú vrstvu. V opačnom prípade nebude semeno nikdy schopné preraziť.

 

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia