Hybridné odrody čajovej ruže floribunda Červené zlato (Červené zlato)

Rose Red Gold je atraktívny kvet s originálnou šarlátovou a zlatou farbou. Začiatkom a koncom leta kvitne dvakrát. Kvetenstvo strednej veľkosti, 1-3 ks. na stopke. Majú príjemnú vôňu citrónového balzamu. Dobre sa hodí ako na záhradnú dekoráciu, tak na rezanie.

Chovateľská história

Rose Red Gold (Rose Red Gold) - rôzne anglické výbery, získané v roku 1971. V preklade z angličtiny znamená názov „červené zlato“. Okvetné lístky sú maľované v sýtych koralových tónoch so zlatým jadrom. Odroda sa rozšírila pomerne rýchlo vo Veľkej Británii a susedných krajinách. Vďaka svojej relatívne vysokej zimnej odolnosti sa dá pestovať v klimatických podmienkach Ruska.

Popis odrody a vlastností ruží floribunda z červeného zlata

Rose Red Gold patrí k hybridným čajovým odrodám. Bush je stredne veľký, dosahuje 90–120 cm na výšku, koruna je hustá. Listy sú tmavozelenej farby, stredne veľké, s lesklým povrchom. Niekedy lístie nadobúda červenkastý odtieň. Výhonky sú silné, pokryté tŕňmi.

Kvetiny ruže červeného zlata sú klasického kalichového tvaru, dvojitého typu (usporiadané do niekoľkých radov). Na každom stopke sú 1-3 stredne veľké púčiky. Priemer kvetenstva je 7–8 cm, opakované kvitnutie: jún a august-september. Farba je koralová, šarlátová, melónová, v strede okvetných lístkov je badateľný zlatý odtieň. Vďaka tomuto kontrastu vyzerajú kvety veľmi pôsobivo a vždy pútajú pozornosť.

Hlavné vlastnosti odrody červeného zlata:

 • stredne veľký ker (do 1,2 m);
 • stredné kvety - priemer 7–8 cm;
 • farba: bicolor (šarlátová, zlatá);
 • obdobie pučania - jún a august;
 • froté typ;
 • odolnosť proti dažďu: dostatočná, ale niektoré vzorky sú poškodené;
 • farba na slnku nevybledne;
 • príjemná aróma citrónového balzamu, slabo vyjadrená;
 • zimná odolnosť: zóna 6 (odoláva až -23 stupňom bez prístrešku);
 • stabilita rezu: vysoká;
 • odolnosť proti múčnatke a čiernej škvrne: nie najvyššia;
 • postoj k osvetleniu: fotofilný;
 • starostlivosť: reaguje na pravidelné napájanie a kŕmenie;
 • použitie v záhradnom dizajne: jednotlivé výsadby a kompozície.

Rose Red Gold patrí ku klasickým dvojfarebným odrodám

Výhody a nevýhody odrody

Kultúra láka zaujímavým sfarbením. Na jednej strane sú okvetné lístky veľmi svetlé a na druhej strane šarlátové a zlaté odtiene nedráždia oči a navyše vyzerajú originálnejšie ako klasické červené.

Výhody odrody ruží červeného zlata:

 • atraktívne sfarbenie;
 • kvety klasickej formy;
 • opätovné kvitnutie;
 • vhodné na rezanie;
 • nezmiznite na slnku;
 • porovnateľne odolný voči dažďu;
 • Bush je kompaktný, čistý, silný výhonky;
 • mať príjemnú arómu;
 • možno pestovať v strednom pruhu a na juhu Ruska;
 • existuje imunita voči hlavným chorobám.

Existujú aj niektoré nevýhody:

 • vo väčšine regiónov si kultúra vyžaduje prístrešie na zimu;
 • krík je pokrytý tŕňmi.

Metódy reprodukcie

Ruža červeného zlata sa môže množiť odrezkami. Na začiatku leta sa odreže niekoľko zelených výhonkov dlhých 15 cm, odstránia sa všetky listy a urobí sa šikmý spodný rez. Potom vložte na niekoľko hodín do lieku „Kornevin“, „Heteroauxin“ alebo iného rastového stimulanta. Potom sa vysadia do skleníka pod film alebo do nádoby v úrodnej pôde - pôda s humusom, rašelinou a pieskom (2: 1: 1: 1). Na zimu zalievané a pokryté lístím.Na jar sa transplantujú na trvalé miesto, podajú sa dusíkaté hnojivá a zalejú sa vodou.

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako rozšíriť ružu z červeného zlata, je získať odrezky. Na jeseň je okolo kríka s hĺbkou 15 cm vykopaných niekoľko rýh, spodné výhonky sú ohnuté a zovreté, zostane iba horná časť. Zalievané, pokryté lístím, kŕmené dusíkatým hnojivom budúcu jar. Na jeseň sú rozdelené na niekoľko častí s koreňmi, transplantované na trvalé miesto, napojené a opäť mulčované.

Výsadba a starostlivosť o ružu Floribunda Red Gold

Sadenice ruží z červeného zlata sú nakupované od spoľahlivých dodávateľov, pri nákupe sú starostlivo preskúmané. Výhonky a korene musia byť zdravé a listy čisté (bez najmenších škvŕn). Výsadbu je možné naplánovať na jar (apríl) a na jeseň (september - október). Miesto musí spĺňať niekoľko kritérií:

 • pôda je úrodná, ľahká (hlinitá alebo piesčitá hlinitá);
 • ďaleko od nížin, kde nedochádza k stagnácii vlhkosti;
 • miesto je chránené pred silným vetrom;
 • stránka je otvorená, na juhu je povolené mierne tienenie.
Pozor! Nesadte ružu z červeného zlata pod stromy.

Vysoké plodiny vytvárajú nielen tieň, ale môžu tiež provokovať šírenie škodcov.

Ak chcete zasadiť ružu z červeného zlata, musíte vykopať jamku s hĺbkou 40 cm a priemerom

Ak je pôda vyčerpaná, potom niekoľko mesiacov pred výsadbou musí byť pripravená. Zem je vykopaná a vo vedre na 1 m2 pokrytá humusom alebo kompostom. Namiesto organických látok môžete na tú istú plochu použiť komplexné minerálne hnojivo 60–80 g. Piliny alebo piesok sú nevyhnutne zaliate v ílovitej pôde, 1 kg na 2 m2.

3-4 týždne pred výsadbou vykopávajú ruže červeného zlata niekoľko jamiek vo vzdialenosti 40 - 50 cm od seba. V nich je položená drenážna vrstva malých kameňov a je pokrytá úrodná pôda. Počas pristávania konajú takto:

 1. Korene ruže červeného zlata sú nasiaknuté Kornevínom alebo Epinom.
 2. Sadia sa do jám.
 3. Posypte zemou tak, aby miesto štepenia zostalo mierne nad úrovňou zeme. V tomto prípade by koreňový krk mal ísť 7–8 cm.
 4. Polievajte ju hojne, na jar dajte močovinu alebo iné dusíkaté hnojivo.
 5. Zem je mierne podbitá, mulčovaná rašelinou, humusom, pilinami.

Ružové červené zlato vyžaduje určitú starostlivosť, ale s touto úlohou si poradí aj začínajúci kvetinár. Je potrebné zorganizovať správne zavlažovanie. Pôda by mala byť stredne vlhká bez stagnácie. Za normálnych podmienok sa voda podáva každý týždeň do vedra na vložku (vopred chránené pri izbovej teplote). V suchu je zálievka dvojnásobná.

Hnojivá pre ruže červeného zlata sa používajú pravidelne:

 • začiatkom apríla močovina (15–20 g na krík);
 • v júni, počas tvorby púčikov - superfosfát (40 g) a síran draselný (20 g na ker). V auguste, počas druhej vlny, je potrebné opakovať rovnaké kŕmenie.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať prerezávaniu. V prvých rokoch života ružový ker červeného zlata rastie veľmi aktívne, preto je potrebné pravidelné zovretie výhonkov. Kvety trvajú 10-15 dní, potom vädnú - stopky je potrebné odrezať, aby poskytli nádhernú druhú vlnu kvitnutia. Každú jar (koncom marca) sa vykonáva sanitárny rez, ktorý odstraňuje poškodené a omrznuté konáre.

Je dôležité si uvedomiť, že ruža červeného zlata potrebuje zimné útočisko vo všetkých ruských regiónoch, okrem južných. Pri príprave je ker dobre napojený, pôda je mulčovaná rašelinou, lístím, pilinami. Samotné výhonky sú ohnuté k zemi a pokryté pytlovinami alebo smrekovými vetvami. Na začiatku jari je prístrešok odstránený.

Ako úkryt na zimu je možné ružové výhonky navzájom zviazať a stlačiť na zem.

Poradenstvo! Po silnom zalievaní alebo dažďoch je potrebné pôdu uvoľniť.

Odstraňovanie buriny sa vykonáva podľa potreby.

Škodcovia a choroby

Ružové zlato má uspokojivú imunitu proti múčnatke a čiernej škvrne. Ale v nepriaznivých ročných obdobiach môže trpieť týmito chorobami a inými infekciami. Preto sa každú jar odporúča preventívne ošetrenie fungicídmi: kvapalina Bordeaux, síran meďnatý, „Ordan“, „Topaz“, „Profit“, „Tattu“, „Fitosporin“.

V lete sa na kríkoch ruže červeného zlata často vyskytujú húsenice, vošky, šupinatý hmyz, roztoče pavúkovité, slintajúce haliere a iné škodce. Môžete sa s nimi vyrovnať s ľudovými prostriedkami. Na tieto účely použite roztok popola s mydlom na pranie, infúziu tabakového prachu, šípky a strúčiky cesnaku, šupky z cibule, odvar z vrcholov zemiakov a iné.

Ak je invázia silná, je potrebné vykonať ošetrenie insekticídmi: "Biotlin", "Aktara", "Vertimek", "Fufanon", "Match", "Inta-Vir" a ďalšie.

Pozor! Pri spracovaní kríkov ruží z červeného zlata by ste sa mali snažiť dostať iba na listy a stonky.

Procedúra sa vykonáva večer, v suchom a pokojnom počasí.

Aplikácia v krajinnom dizajne

Ružové kríky z červeného zlata sú kompaktné a samotné kvety sú veľmi svetlé. Preto rastlina vyzerá nádherne v jednotlivých výsadbách na upravených trávnikoch, vedľa verandy.

Ruže sú vždy skvelé pri hromadnej výsadbe

Kvetina je vhodná pre akýkoľvek štýl záhrady - anglický trávnik, krajina, francúzska krajina, klasická, moderná a iné.

Falošná uniforma z červeného zlata vyzerá elegantne v jednom strihu

Sadenice môžu byť umiestnené pozdĺž centrálnej cesty, pričom medzi nimi musí byť vzdialenosť najmenej 1 m.

Kríky ruží z červeného zlata priťahujú pozornosť na každom záhone

Môžu byť umiestnené v kruhu alebo v línii, to nezhorší dizajn

Záver

Rose Red Gold je zaujímavá odroda, ktorú je možné pestovať v záhrade. Kríky sú kompaktné, rastú dobre, preto sa v prvých rokoch života musíte postarať o formatívne prerezávanie. Kvetiny je možné použiť ako na záhradnú dekoráciu, tak aj do kytíc.

Recenzie s fotografiou ruže floribunda Red Gold

Julia Mikhailovna, 61 rokov, Rjazaň
Rose Red Gold sa mi páčilo na prvý pohľad: pozrel som si fotografiu, prečítal som si popis, recenzie a rozhodol som sa to vyskúšať. Bush potešil bujné kvitnutie: prvá vlna púčikov 8-10 cm, druhá je menšia. Je zaujímavé, že farba sa časom mení: najskôr šarlátová so zlatými časťami v „hĺbke“, potom úplne červená. Láka aj tvar púčika: je klasický, proste úžasný!

Lyubov Viktorovna, 45 rokov, Volgograd
Rose Red Gold je obľúbený na mojich stránkach. Nebojí sa dažďa, nezmizne na slnku, ale je lepšie ho zasadiť vedľa kríkov, aby bol niekoľko hodín denne tieň. Rastie mi už 4 roky, nikdy nebol chorý a normálne hibernuje. Je ale potrebné zakryť pytlovinou alebo smrekovými konármi. Vonia slabo, nenápadne.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia