Anglická ruža korunná princezná Margaréta

Ružová princezná Margaréta (korunná princezná Margaréta) patrí do skupiny anglických krížencov hybridov, ktoré sa vyznačujú bohatým kvitnutím, zvýšenou odolnosťou voči chorobám a nízkymi teplotami. Zároveň si ker zachováva dekoratívny efekt počas celej sezóny. Mnoho záhradníkov poznamenáva, že odroda Crown Princess Margaret nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a je schopná potešiť bujným kvitnutím aj v regiónoch s rizikovým poľnohospodárstvom.

Bočné vetvy ruže rýchlo rastú do šírky

Chovateľská história

Anglická kríková ruža Korunná princezná Margaret bola chovaná v Anglicku v roku 1999 slávnym chovateľom Davidom Austinom. Odroda bola získaná krížením neznámeho semenáka s Abrahámom Darbym. Účelom jeho vytvorenia bolo získať vzhľad, ktorý by mohol mať prepracovanosť starých odrôd a vlastnosti modernej skupiny hybridných čajov. A tento David Austin úplne uspel.

Výsledný druh dokázal skombinovať najlepšie vlastnosti hybridov leander. Za to dostal meno po švédskej princeznej Margaret z Connaught, vnučke kráľovnej Viktórie. Preukázala sa ako skúsená záhradníčka a dekorátorka. Z jej diel vyniká Letný palác Sofiero, ktorý sa nachádza vo švajčiarskom meste Helsingborg.

Popis hybridnej čajovej ruže Crown Princess Margaret a vlastnosti

Tento druh sa vyznačuje vysokými šíriacimi sa kríkmi až do výšky 2 ma priemeru 1 m. Mladé rastúce výhonky ruže korunnej princeznej Margaréty sú jasne zelenej farby s hladkým lesklým povrchom. Ako dozrieva, kôra sa otupí a získa hnedastý odtieň. Vetvy kríkov sú zriedka pokryté tŕňmi, čo výrazne uľahčuje starostlivosť.

Dôležité! Počas obdobia kvitnutia sa výhonky pri zaťažení nakláňajú k zemi, preto je potrebné ich kvôli zachovaniu dekoratívneho efektu kríka priviazať o podpery.

Listy ruže korunnej princeznej Margaret David Austinovej Margaret sú stredne veľké, pozostávajú z piatich až siedmich samostatných segmentov, ktoré sú pripevnené k jednému stopke. Celková dĺžka platní dosahuje 7 - 9 cm.Povrch listov je lesklý, svetlozelenej farby s na jar antokyanovým odtieňom. Zadná strana platní je matná, oveľa ľahšia a s miernym okrajom pozdĺž žíl.

Princezná z ružovej koruny Margaret je znovu kvitnúca plodina. Prvýkrát ker začína vytvárať púčiky koncom mája - začiatkom júna a pokračuje až do jesenných mrazov, s krátkymi prerušeniami. Kvety tejto odrody sú nasadené do pohára, keď sú úplne otvorené, ich priemer dosahuje 10 - 12 cm a zhromažďujú sa do štetca troch až piatich kusov. Púčiky sú husto dvojité, každý z nich pozostáva zo 60 - 100 okvetných lístkov. Dlhodobo si zachovávajú svoj tvar a nedrobia sa.

Odroda parkovej ruže Crown Princess Margaret sa vyznačuje bujným kvitnutím, ktoré je neodmysliteľné pre všetky typy výberu Davida Austina. Púčiky na kríkoch sú rovnomerne rozložené po celej dĺžke výhonkov. Majú oranžovo-koralový odtieň. Súdiac podľa fotografie, recenzií a popisu záhradkárov, vonkajšie okvetné lístky ruže korunnej princeznej Margarety sa počas kvitnutia rozjasňujú a stredná časť kvetu zostáva bohatá v tieni a nezostáva holá. Púčiky v kefke sa otvárajú postupne. Zároveň z nich srší bohatá aróma pripomínajúca tropické ovocie.

Dôležité! Každá kvetina má životnosť 7 dní, vďaka čomu je vhodná na rezanie.

Kvety ruží Korunná princezná Margaréta netrpí dažďom

Tento druh sa vyznačuje vysokou mrazuvzdornosťou. Ker odoláva teplotám až do -28 stupňov. Rastlina má silnú vitalitu, a preto, keď výhonky v zime zamrznú, rýchlo sa obnoví.

Horolezecká ruža korunná princezná Margaret nie je príliš náchylná na bežné choroby kultúry, najmä na múčnatku a čiernu škvrnu. Rastlina tiež ľahko toleruje vysokú vlhkosť. Preto sa tento krík dá pestovať v regiónoch s chladným a vlhkým letom bez obáv z kvality kvitnutia.

Výhody a nevýhody odrody

Anglická ruža korunná princezná Margaréta má veľa výhod, vďaka ktorým sa odlišuje od iných druhov. To vysvetľuje popularitu kríkov u záhradníkov po celom svete. Ale táto odroda má aj určité nevýhody, ktoré musíte pri pestovaní vedieť.

Pri správnom úkryte je ker schopný odolávať mrazom až do -35 stupňov

Hlavné výhody korunnej princeznej Margarety:

 • bohaté, dlhé kvitnutie;
 • veľká veľkosť púčika;
 • niekoľko tŕňov;
 • zvýšená odolnosť proti vlhkosti, mrazu;
 • vynikajúca prirodzená imunita;
 • plemená ľahko;
 • jedinečný odtieň kvetov;
 • vynikajúca aróma.

Nevýhody:

 • okvetné lístky sa rozjasnia, keď sa puky otvoria;
 • neznášanlivosť prievanu;
 • ťažkosti s prístreškom pri pestovaní.
Dôležité! Ak je táto odroda umiestnená na otvorenom priestranstve, kde vydrží slnko celý deň, kvety vyblednú do svetlo žltého odtieňa.

Metódy reprodukcie

Nové sadenice anglickej ružovej korunnej princeznej Margaréty môžete získať odrezkami. Za týmto účelom začiatkom leta odrežte mladé výhonky s hrúbkou 0,7-1 cm a rozdeľte ich na kúsky 10-15 cm.Pred výsadbou je potrebné pripraviť odrezky. Za týmto účelom úplne odstráňte spodný pár listov a horný skráťte na polovicu, čo zachová tok miazgy v tkanivách. Dolné časti potom napudrujte akýmkoľvek koreňovým prípravkom a odrezky ihneď vysaďte na tieňované miesto vo vzdialenosti 3 cm od seba.

Aby ste vytvorili priaznivé podmienky zhora, musíte nainštalovať mini-skleník. Počas celej sezóny je potrebné pravidelne vetrať a polievať, aby bola pôda vždy mierne vlhká. Keď sadenice zosilnejú a dorastú, mali by byť presadené na trvalé miesto. To sa však dá urobiť najskôr za rok.

Miera prežitia odrezkov v ružovej korunnej princeznej Margaréte je 70-75%

Výsadba a starostlivosť o ružu princezná Margaret

Táto anglická ruža nevyžaduje veľa svetla, takže ju možno vysadiť v polotieni. V tomto prípade sa možnosť považuje za optimálnu, keď na poludnie bude ker skrytý pred priamym slnečným žiarením. Takto ostanú okvetné lístky sýte a predĺži sa doba kvitnutia.

Pre park anglická ruža korunná princezná Margaret je vhodná hlinitá pôda s nízkou kyslosťou v rozmedzí 5,6-6,5 pH. Je tiež dôležité, aby pôda mala dobrú priepustnosť pre vzduch a vlhkosť. V prípade výsadby do ťažkej ílovitej pôdy musíte do nej najskôr pridať 5 kg rašeliny a piesku a do piesočnatej pôdy pridať humus.

Sadenicu sa odporúča vysadiť na jeseň, konkrétne v septembri. To vám umožní získať dobre zakorenený ker do jari. Pri výsadbe by sa mal do pôdy pridať humus, rovnako ako 40 g superfosfátu a 25 g sulfidu draselného. Je nemožné do jamy pridávať dusíkaté hnojivá a čerstvý hnoj, pretože by rušili zakorenenie.

Dôležité! Pri výsadbe by mal byť koreňový krk ruže zakopaný 2 cm do pôdy, čo stimuluje rast bočných výhonkov.

Podľa recenzií záhradkárov ruža korunnej princeznej Margaréty nevyžaduje komplexnú starostlivosť. Preto stačí dodržiavať štandardné pravidlá poľnohospodárskej techniky. Zalievanie kríkov je potrebné iba pri dlhodobom suchu. K tomu použite usadenú vodu. Zavlažovanie by sa malo vykonávať rýchlosťou 15 litrov na rastlinu, keď pôda v koreňovom kruhu vysuší až do hĺbky 3 cm.

Hnojte korunnú princeznú Margarétu pravidelne počas celej sezóny. Preto by sa na jar počas aktívneho vegetačného obdobia mala používať organická hmota, ktorá stimuluje rast zelenej hmoty. Na začiatku leta môžete použiť nitroammofosk a od druhej polovice môžete úplne prejsť na minerálne zmesi fosfor-draslík. Táto schéma kŕmenia prispieva k bohatému rozkvetu ruže korunnej princeznej Margarety a pred zimovaním posilňuje jej imunitu.

Dôležité! Frekvencia hnojenia je každé dva týždne, ale tento postup by sa nemal zhodovať s hromadným kvitnutím púčikov.

Počas celej sezóny uvoľnite pôdu v koreňovom kruhu a odstráňte burinu. Zachováte tak výživné látky a zlepšíte prístup vzduchu ku koreňom.

Orez je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o ružovú korunnú princeznú Margaret. Malo by sa to vykonávať každoročne na jar. Pre úplný vývoj a kvitnutie by na kríku nemalo zostať viac ako päť až sedem kostrových konárov, ktoré by sa mali skrátiť o 1/3 Je tiež potrebné vyčistiť korunu ruže od polámaných a zahusťujúcich bočných konárov.

Všetky zmrazené vetvy by mali byť upravené na zdravé tkanivo.

Na zimu by mal byť koreňový kruh ruže korunnej princeznej Margaréty posypaný vrstvou mulča 10 cm a nadzemná časť by mala byť ohnutá k zemi a položená na smrekové vetvy. Potom položte oblúky na vrch a zakryte agrofibrom.

Dôležité! V regiónoch s miernym podnebím nemožno ružu korunnej princeznej Margaréty z podložky odstrániť, ale korunku jednoducho zabaliť do dvoch vrstiev spandbondom.

Škodcovia a choroby

Táto odroda má vysokú prirodzenú imunitu. Preto je zriedka postihnutý chorobami a škodcami. Ak sa ale podmienky rastu nezhodujú, odpor korunnej princeznej Margarety stúpa. Preto sa odporúča vykonať najmenej tri preventívne ošetrenia fungicídmi a insekticídmi za sezónu.

Aplikácia v krajinnom dizajne

Rose Scrub Crown Princess Margaret v záhrade možno použiť ako pásomnicu, rovnako ako pri skupinových výsadbách. Táto odroda vyzerá skvele na pozadí zelených trávnikov a ihličnanov. Princezná Rose Crown Margaret je ideálne kombinovaná s odrodami plodín, ktoré majú modro-fialový odtieň kvetov.

Tento druh je schopný úplne vyplniť pridelené voľné miesto. Preto je ideálny na oblúky, altánky, pergoly a steny.

Princezná Rose Crown Margaret vyzerá organicky v akomkoľvek dizajne krajiny

Záver

Rose Princess Margaret je dôstojným zástupcom anglického druhu, ktorý spája všetky vlastnosti spojené s výberom Davida Austina. Preto sa táto odroda nebude môcť stratiť ani v najpočetnejšej zbierke. Niektorí záhradníci ho obdivujú, iní - zmätok, ale v žiadnom prípade nenechá nikoho ľahostajným.

Recenzie s fotografiou o hybridnej čajovej ruži korunná princezná Margaret

Svetlana Skurikova, 43 rokov, Vladimir
Už päť rokov pestujem ružovú korunnú princeznú Margaret. V prvom roku po výsadbe nebol rast väčší ako 80 cm a priemer vzácnych púčikov bol asi 7 cm. Ale už v nasledujúcej sezóne zasiahla ruža svojou silou rastu a krásou kvetov neobvyklého vzrastu. broskyňový odtieň. Na zimu krík ohnem na zem a obložím niekoľkými vrstvami agrofibru. Počas tejto doby boli mrazy až do -38 stupňov, ale rastlina ich vytrvala bez problémov.

Irina Kuznecovová, 48 rokov, Brjansk
Princezná z ružovej koruny Margaret sa usadila v mojej záhrade asi pred 10 rokmi. Už v prvom roku sa začal aktívne rozrastať. V druhej sezóne dosiahla výška kríkov 120 cm Rastlina dobre kvitla, ale keďže som ju umiestnil do polotieňa, púčiky sa začali formovať až prvých desať júnových dní. Ale to viedlo k tomu, že odtieň okvetných lístkov mierne vybledne a zostane nasýtený. V budúcnosti si ruža nevyžadovala komplexnú starostlivosť. Teraz je to obrovský až 2,5 m vysoký ker, ktorý bohato kvitne až do neskorej jesene. Považujem to za jedno z najlepších vo svojej zbierke.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia