Anglická parková ruža Austin Princess Anne (princezná Anne)

Pomerne mladá, ale už si podmanila srdcia záhradníkov, ruža princeznej Anny vstrebala všetko najlepšie z anglických odrôd. Jeho púčiky sú ladné a maľované v príjemnej ružovej, takmer karmínovej farbe. Ale aby ste si mohli vychutnať všetku krásu a arómu kvitnúcich kríkov, mali by ste sa o ne náležite starať.

Ruža odrody Princess Anna je univerzálna, používa sa ako v krajinnom dizajne, tak v kvetinárstve.

Chovateľská história

Odroda ruží Princess Anne bola vyšľachtená slávnym anglickým pestovateľom ruží a šľachtiteľom Davidom Austinom v roku 2010. Meno mu dali na počesť princeznej Anny - dcéry anglickej kráľovnej Alžbety II.

Rok po svojom vzniku, v roku 2011, získala princezná Anne rose svoje prvé ocenenie na medzinárodnej výstave vo Veľkej Británii a získala titul „Najlepšia nová odroda rastlín“. O rok neskôr bola pichľavá kráska ocenená titulom „Zlatý štandard“.

Popis a vlastnosti ruže princeznej Anny

Odroda ruží Austin's Princess Anne patrí do triedy kroviny. Pripomína hybrid klasickej verzie anglických starožitných kvetov. Bush je kompaktný, vzpriamený, skôr rozvetvený. Jeho výška môže dosiahnuť až 120 cm a jeho šírka - 90 cm. Výhonky sú silné, rovné a ani pod ťarchou veľkých púčikov sa prakticky neohýbajú. Existuje veľa tŕňov, mierne množstvo zelenej hmoty. Listy sú stredne veľké, kožovité, s lesklým povrchom a jemne zúbkovanými okrajmi.

Púčiky sa tvoria rovnomerne v celom kríku. Sú zhromaždené vo veľkých zhlukoch po 3 - 5 ks., Môžete však pozorovať aj jednotlivé kvety. Sú husto zdvojené a pomerne veľké, ktorých priemer sa pohybuje v rozmedzí 8 - 12 cm. Púčiky majú spočiatku kužeľovitý tvar, na vrchole kvitnutia sú kalichy. Iba keď odkvitnú, majú tmavo ružový odtieň, takmer červený (karmínový). S vekom strácajú kvety svoju bohatú farbu a stávajú sa ružovými s lilačným odtieňom. Samotné okvetné lístky sú úzke, početné (do 85 ks), husto plnené. Na ich zadnej strane môžete vidieť žltkastý prepad.

Pozor! Princezná Anna má stredne veľkú vôňu, podobnú vôni čajových ruží.

Kvitnutie sa opakuje, vlní sa, od júna do októbra, takmer pred začiatkom prvého mrazu. Počas vegetačného obdobia krík veľmi výhodne mení paletu farieb, čo dodáva tejto odrode svoje vlastné čaro. Kvety sú odolné voči nepriaznivému počasiu a ľahko znášajú aj krátke dažde. Za dobrých rastových podmienok môžu zostať na kríkoch bez vysušenia alebo rozdrobenia až 5-7 dní.

Výhody a nevýhody odrody

Ruža je veľmi krásna záhradná rastlina. Dôkazom veľkoleposti tejto kvetiny je odroda ruže princeznej Anny, ktorú možno ľahko pripísať nenáročnej a veľmi odolnej. Pred nákupom sadenice by ste však mali zvážiť všetky pozitívne a negatívne vlastnosti záhradnej rastliny, aby pri pestovaní nenastali ťažké problémy.

Vďaka kompaktnému a krásnemu kríku je ruža princeznej Anny ideálna na pestovanie ako živý plot a na zdobenie bordúr.

Klady:

 • veľké púčiky na pozadí kompaktného puzdra;
 • dlhé a zvlnené kvitnutie;
 • príjemná a premenlivá farba kvetov;
 • jemná stredne zreteľná aróma;
 • nenáročné pestovanie;
 • dobrá imunita voči chorobám a škodcom;
 • vysoká odolnosť proti mrazu (klimatické pásmo USDA - 5-8);
 • stredná odolnosť proti zrážkam;
 • všestrannosť (môže byť použitá na zdobenie krajiny a na rezanie);
 • púčiky zostávajú dlho na kríkoch a tiež dlho stoja v záreze bez toho, aby sa zbavili.

Minusy:

 • v suchom počasí rýchlo vybledne;
 • rastie zle na piesočnatých pôdach;
 • kvety vyblednú na slnku;
 • ťažko reprodukovateľný.

Metódy reprodukcie

Keďže anglická parková ruža Princess Anne je hybrid, mala by sa množiť iba vegetatívnymi metódami. Rezanie sa považuje za najoptimálnejšiu a najproduktívnejšiu metódu, ktorú je možné použiť doma.

Dôležité! Sadivový materiál na odrezky by sa mal brať iba zo zdravých dospelých kríkov.

Na prípravu odrezkov vyberte silný pololignifikovaný výhonok. Pomocou záhradníckych nožníc sa odreže konár v uhle nad horným púčikom, ktorý sa nachádza na vonkajšej strane koruny. Odrezky sa odrežú z dolnej a strednej časti vetvy, pričom na každom segmente zostane jeden list. V tomto prípade je spodný rez šikmý (45 °), horný je ponechaný rovný. Hotový sadivový materiál sa ošetrí rastovým stimulantom. Potom sa odrezky vysadia do pripravenej pôdy. Sú prehĺbené o 2-3 cm, sú dobre zhutnené a zaliate okolo zeme. Pre lepšie zakorenenie by ste mali vytvoriť skleníkový efekt výsadby tak, že nádobu s vysadenými odrezkami zakryjete fóliou. Za správnych podmienok sa korene objavia asi za 30 dní.

Tiež doma sa ruža princeznej Anny môže množiť delením kríkov. Táto metóda sa používa, ak je rastlina transplantovaná na nové miesto. Vykonáva sa skoro na jar po topení snehu. Najskôr je kríček dôkladne zaliaty vodou, potom je vykopaný. Korene sú dobre očistené od hlinenej hrudy a pomocou ostrého noža alebo lopaty ich rozdelíme na časti. V tomto prípade je dôležité, aby každá oddelená časť mala 2 - 3 výhonky a dobre vyvinutý oddenok. Poškodené miesta sú odstránené. Výhonky sa skracujú a zostávajú 3 - 4 púčiky. Miesto rozdelenia koreňa musí byť namazané chatterboxom (zmes ílu a hnoja v rovnakom množstve). Potom sa diely okamžite osadia na nové trvalé miesto.

Pestovanie a starostlivosť

Najlepší čas na výsadbu ruží princeznej Anny je polovica jari. Na jeseň sa vykonáva iba vtedy, ak nie sú veľmi premenlivé poveternostné podmienky a rastlina sa môže pred zimou zakoreniť.

Miesto pre ružu princeznej Anny by sa malo zvoliť s prihliadnutím na to, že slnečné lúče dopadajú na krík iba v ranných a večerných hodinách. Na poludnie bol v tieni. Samotné miesto by nemalo byť nízke alebo príliš otvorené kvôli vetru. A podzemná voda by mala prechádzať v hĺbke najmenej 1 m.

Na konci výsadby sa zaleje sadenica ruží princezná Anna, pôda okolo je zamulčovaná pilinami alebo rašelinou

Najvhodnejším indikátorom kyslosti pôdy je pH 6,0-6,5. Černozem sa považuje za optimálny pre ružu, ale jej pestovanie je prípustné aj na hlinitých pôdach, iba v takom prípade bude potrebné jeho pravidelné obohacovanie organickými látkami.

Výsadba ruže odrody Princess Anna sa vykonáva okamžite na trvalé miesto, pretože zle znáša transplantáciu. Za týmto účelom je vopred vykopaná jama s rozmermi 50x70 cm. Na jej dne je drenáž vytvorená zo štrku alebo drveného kameňa s vrstvou najmenej 10 cm. Pôda vytiahnutá z jamy sa naleje na vrch, zmieša sa s kompostom v forma kužeľa. Pred výsadbou sa korene sadenice ruží princeznej Anny najskôr umiestnia do hlineného chatterboxu, potom sa prenesú do pripravenej jamy a po jemnom narovnaní koreňov pozdĺž hlineného kužeľa začnú so zvyškom pôdy zaspávať. . To sa deje tak, že koreňový krk po podbíjaní je umiestnený 3 cm pod úrovňou pôdy.

Ružová princezná Anna nepotrebuje neustále zalievanie, stačí jej navlhčiť pôdu raz za 10 - 15 dní. Ak je počasie suché, frekvencia zavlažovania sa môže zvýšiť. Na konci leta sa zalievanie vykonáva menej často a v septembri sa úplne zastaví.

Ruža princeznej Anny každý rok vyžaduje kŕmenie, aby získala silu pre bohaté kvitnutie.Bush spravidla na jar vyžaduje na vytvorenie zelenej hmoty a mladých výhonkov hnojivá obsahujúce dusík. A počas obdobia kvitnutia je žiaduce kŕmiť ho zložením draslík-fosfor.

Pre tento druh ruže je tiež potrebný rez. Vykonáva sa najmenej dvakrát za sezónu. Na jar odstráňte všetky mrazené výhonky a zdravé nakrájajte o 1/3. Počas obdobia kvitnutia sa zbierajú sušené púčiky. Na jeseň sa vykonáva sanitárne prerezávanie, zriedenie kríka a odstránenie poškodených konárov.

Odroda Rose Princess Anna potrebuje prístrešie iba v prípade, že je zima dosť silná s mrazmi okolo -3 0 ° C. V opačnom prípade sa nevyžaduje zakrytie kríkov.

Škodcovia a choroby

Ružová princezná Anna má dobrú imunitu voči chorobám a škodcovia sa prakticky nedotýkajú kríkov. Ale rovnako ako všetky rastliny môže byť ovplyvnená sivou a koreňovou hnilobou. A ak v prvom prípade, v počiatočnom štádiu, možno chorobu zistiť podľa výskytu malých škvŕn na listových doskách a sivého kvetu na kvetoch, potom sa koreňová hniloba prejaví veľmi neskoro, keď je rastlina úplne vyčerpaná, stráca silu, vädne a následne zomiera.

Šedá a koreňová hniloba sa objavuje pri negramotnej starostlivosti o ruže, najmä pri nesprávnom napájaní alebo kŕmení

Aplikácia v krajinnom dizajne

Ružová princezná Anna, súdiac podľa fotografie, popisu a recenzií záhradníkov, je veľmi krásna kvetina, ktorá môže zdobiť akýkoľvek osobný pozemok. Vyzerá skvele v skupinových výsadbách v kombinácii s ružami iných odtieňov, ako aj kvetmi ako flox, hortenzia, pelargónia, pivonky a zvončeky. Dizajnéri ju často používajú ako jednu kultúru, ako pásomnicu alebo na ozdobenie bordúr.

Princezná Anne je vhodná aj na vytvorenie živého plotu

Záver

Rose Princess Anne je dobrou odrodou na výsadbu v obmedzených oblastiach, ako aj na väčších pozemkoch. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že s minimálnymi nákladmi na pracovnú silu môžete získať svieže kvitnúce kríky, ktoré sa ľahko stanú stredom záhrady.

Recenzie s fotografiou o ruži princeznej Anny

Elizaveta Shestak, 38 rokov, Petrohrad
Keď sa vyskytla otázka ohľadom výsadby ruží v krajine, okamžite som sa rozhodol vziať si odrodu Princess Anna. Nemohla som obísť očarujúce ružové kvety. Na fotografii vyzerajú bolestne. Úprimne povedané, vôbec som neľutoval. Kúpil som si zdravú sadenicu (k výberu som pristupoval so všetkou vážnosťou, aby som si nekomplikoval život). Po pristátí na stanovišti som dostal nádherný ker s husto umiestnenými veľkými kvetmi. Rastie veľmi dobre, miesto som si vybral v polotieni, takže farba okvetných lístkov prakticky nevybledne a dlho sa nedrobia. Táto ruža, dekorácia mojej záhrady, ma veľmi teší.

Evgenia Zvonova, 44 rokov, Novosibirsk
Úprimne, nemám rád austinské ruže, pretože spolu s ich výhodami majú aj veľa nevýhod. A napriek skutočnosti, že tieto kvety sú medzi záhradkármi takmer vždy v móde, nemám rád veľa odrôd okrem jednej - princeznej Anny. Z nejakého dôvodu mám pre túto ružu určitú slabosť. Je v ňom niečo atraktívne, jeho vlastná „chuť“. Prvý je samozrejme farebný (zvnútra jasný karmínový a zvonka žltý, akoby so žiarou). Druhým sú úzke a husto plnené okvetné lístky, ktoré vytvárajú dojem, že kvet je umelý. A tretie je, že ruže smerujú vždy nahor, aj keď prší.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia