Transformátor lavičky s baldachýnom: najúspešnejší model, kresby a fotografie

Na letnej chate alebo záhradnom pozemku je užitočná skladacia záhradná lavica, ktorú je možné ľahko zmeniť na stolík a dve lavice. Transformačná lavica s baldachýnom je pohodlná, praktická a pri správnom dizajne sa môže stať „hviezdou“ krajinného dizajnu. Existujú pomerne jednoduché modely vyrobené z drevených dosiek a trámov. Komplikovanejšia možnosť spočíva v použití kovového rámu a polykarbonátu pre vrchlík.

Klady a zápory transformátorovej lavice s baldachýnom

Záhradná lavica je nepostrádateľným atribútom väčšiny pozemkov pre domácnosť. Je príjemné na ňom relaxovať po práci na záhrade alebo prácach okolo domu. Ale na obľúbené posedenia na čerstvom vzduchu s grilovaním nestačí jeden obchod, potrebujete aj stôl. A tu začínajú problémy: ani na veľkých plochách nie je vždy miesto pre pevne nainštalovaný stôl. Jedná sa o pomerne objemný kus nábytku, zasahuje do priechodu, zaberá užitočné miesto, ktoré je možné vysadiť kvetmi alebo zeleninou.

Po zložení sa sada nábytku zo stola a dvoch lavičiek zmení na kompaktnú záhradnú lavicu

Jednou z možností riešenia problému je transformačná lavica. Toto je skladacia lavica, ktorá sa po rozložení zmení na celú sadu nábytku: stôl plus dve lavice. A ak nad skladacou konštrukciou usporiadate baldachýn, potom dážď ani slnko nebudú prekážať príjemnému odpočinku.

Medzi výhody transformátorovej stolice patria:

 1. Ziskovosť. Nie je potrebné vyčleniť samostatný priestor na tabuľky.
 2. Mobilita Lavicu je možné inštalovať kdekoľvek a okamžite zmeniť akýkoľvek roh miesta na miesto pre príjemný pobyt.
 3. Kompaktnosť V zloženom stave transformačná lavica nezaberie veľa miesta, možno ju dokonca premiestniť do kôlne alebo inej technickej miestnosti (ak je vrchnák odnímateľný).
 4. Ochrana. Strieška zakryje dovolenkárov pred zrážkami alebo silným slnkom, ochráni pokrmy položené na stole pred vlhkosťou alebo znehodnotením.

Nevýhody skladacej lavice úzko súvisia s jej výhodami:

 1. Nestabilita. Baldachýn má veľké vetranie. V regiónoch so silným vetrom sa môže celá konštrukcia prevrátiť. Mäkká pôda na mieste, kde je lavička nainštalovaná, môže viesť k rovnakým následkom. To znamená, že je potrebné inštalovať stacionárny transformačný stôl, ktorý ho zbaví mobility.
 2. Nedostatok pohodlia. Aby bola transformačná lavica skutočne pohodlná, musia byť všetky jej časti starostlivo spracované, navzájom spojené. Najmenší nezrovnalosť v rozmeroch, uhloch, nedostatku spojovacích prostriedkov bude mať za následok problémy pri montáži a demontáži, nepríjemnosti v sede, odchýlku od vodorovnej polohy povrchu stola. Aby ste vytvorili skutočne pohodlný obchod, potrebujete určité vedomosti a zručnosti.

Po čase sa pohyblivé kĺby transformačnej lavice môžu uvoľniť, čo znemožňuje a znemožňuje jeho používanie. Navyše lavičky a stôl, pevne namontované medzi sebou, vám nedovolia ľahko si sadnúť a vstať. Aby ste si sadli k stolu, zakaždým, keď sa musíte presunúť cez lavicu, čo nie je zvlášť vhodné pre starších ľudí alebo pre ľudí, ktorí nie sú príliš zdraví.

Približné rozmery skladacej lavice

Dôležité! Radiálny baldachýn pre transformačnú lavicu z polykarbonátu je takmer nemožné vyrobiť vlastnými silami. Potrebujeme špeciálne vybavenie, schopnosť manipulovať s materiálom.

Typy transformátorových lavíc s prístreškom

Najobľúbenejším typom transformačných lavíc je skladacia konštrukcia, ktorá sa po rozložení zmení na súpravu dvoch lavíc a stola. Stacionárne markízy sú spravidla inštalované nad transformačnou lavicou.

Ostatné typy transformátorov vyzerajú veľmi originálne, funkčnosťou však oproti predchádzajúcej verzii strácajú: v rozloženom stave tvoria niektoré iba súpravu sedadiel alebo plochu na sedenie a malý stolík. Typy transformátorov neobvyklého dizajnu:

 1. Konštruktor transformátora. Na ráme z kovových rúrok sú pripevnené drevené prvky, ktoré sa dajú voľne otáčať. Po zložení vyzerá nábytok ako obyčajná záhradná lavica, v rozloženom stave je to sada dvoch širokých sedadiel, široké kreslo a malý stolík alebo sada úzkych kresiel a stôl medzi nimi.
 2. Transformátor - "kvetina". Dizajnový princíp pripomína predchádzajúcu verziu - drevené prvky sa voľne otáčajú po osi. V zloženom stave je to dlhá lavica bez operadla, v rozloženom stave je to pohodlná lavica so operadlom, ktorá sa dá zafixovať v ľubovoľnom uhle.

Neobvyklé transformátory spravidla nie sú vybavené zabudovanými strieškami, ale môžu byť inštalované kdekoľvek, vrátane stacionárnych striešok. Výhodou originálnych vzorov je ich dekoratívnosť a mobilita. Takýto nábytok sa neinštaluje iba vonku. Absencia objemného vrchlíka umožňuje premeniť tieto lavice na nábytok pre vidiecky dom alebo vidiecky dom.

Čo potrebujete na zostavenie transformátorovej lavice s prístreškom

Montáž zakúpeného produktu sa vykonáva v súlade s pokynmi. Potrebujete iba náradie (skrutkovač, skrutkovač). Je oveľa ťažšie vyrobiť si skladaciu transformačnú lavicu sami. Ak chcete vyrobiť záhradnú transformačnú lavicu s baldachýnom vlastnými rukami, budete potrebovať:

 • výkresy s presnými rozmermi;
 • nástroje, spojovacie prvky;
 • dosky, nosníky alebo rúry.

Drevoobrábacie nástroje

Merania sa vykonávajú pomocou zvinovacieho metra, štvorca, olovnice alebo úrovne. Na prácu na kove potrebujete zvárací stroj, pílku na kov, ohýbačku rúrok.

Na výrobu stolových dosiek a sedadiel sa vyberá borovicová doska s hrúbkou 20 mm.

Pre rám transformačnej lavice so štvorcovým prierezom s ochranným pozinkovaným povlakom je lepšie zvoliť kovové rúry. Na dosku stola a na sedenie je vhodná 20 mm borovicová doska. Ak má byť rám vyrobený tiež z dreva, potom je potrebný trám z tvrdého dreva (dub, buk, smrekovec).

Štvorcová trubica zvyšuje stabilitu konštrukcie v dôsledku prítomnosti výstuh

Výkresy a rozmery transformátorovej lavice s baldachýnom

Optimálne rozmery pre transformátorové lavice:

 • výška stola 75-80 cm;
 • šírka stola 60-65 cm;
 • sedadlá 30 cm;
 • dĺžka 160-180 cm.

Na kovovom ráme sú pripevnené drevené lišty sedadiel

Morská strana lavice späť v rozloženom stave tvorí vonkajší povrch dosky stola

Pre drevené konštrukcie budú potrebné pomocné materiály: tesárske lepidlo, samorezné skrutky, drevené hmoždinky

Rám je vyrobený z drevených blokov

Ako si vyrobiť transformačnú lavicu pre kutilov s baldachýnom

Okrem spotrebného materiálu (doska, rúrka, spojovacie prvky, šmirgľ) bude na výrobu transformátorovej lavice s rámom z ohýbaných kovových rúrok potrebný zvárací stroj a stroj na ohýbanie rúrok. A pre vrchlík vyrobený z polykarbonátu - špeciálne zariadenie na rezanie, ohýbanie. Čalúnenie sedadiel môže byť vyrobené z dosiek, preglejky, PCB.

Okrem nábytkových skrutiek je pri montáži potrebné použiť podložky, matice

Neexistuje jednotná schéma zostavenia.Každý majster robí svoje vlastné zmeny v pôvodnej kresbe: pridáva ďalšie výstuhy, mení uhol operadla, šírku stola, sedadlá, tvar a uhol sklonu vrchlíka. Je praktickejšie najskôr si naštudovať hotový transformačný obchod od priateľov, susedov alebo ho nájsť v predaji.

Najúspešnejší model transformátorovej lavice s baldachýnom

Plne drevená lavica vyzerá trochu ťažkopádne a vyžaduje pre rám masívne drevo. Celokovová lavica je veľmi ťažká a je ťažké ju premiestniť a rozobrať. Okrem toho je nemožné vytvoriť spoľahlivý a atraktívny dizajn bez kovových zručností a nástrojov. Najlepšou možnosťou pre transformačnú lavicu je kombinácia kovu pre rám, dreva pre sedadlá a stôl, polykarbonátu pre vrchlík.

Šírku sedadiel pre sedadlo je možné zmeniť, čo však bude mať za následok zmeny v celkových rozmeroch lavice v zmontovanom stave.

Dôležité! Šírka vrchlíka by mala byť v rozloženom stave dostatočná na zakrytie stola a oboch lavíc.

Transformačná lavica s prístreškom vyrobeným z kovu

Transformačná lavica s dĺžkou 160-170 cm, šírkou sedenia asi 50 cm.Pri rozložení môže voľne zasahovať šesť osôb. Môžete si vyrobiť prístrešok z drevených dosiek sami a je lepšie zakúpiť hotovú oblúkovú štruktúru z polykarbonátu (je príliš ťažké ju vyrobiť). Regály na prístrešky sú privarené k nohám „hlavnej“, pevnej lavice, ktorá po zložení bude bližšie k zadnej časti.

Potrebné materiály:

 • štvorcová rúrka so stranou 25 mm;
 • nábytkové skrutky, podložky;
 • drevený nosník alebo doska;
 • zváračka;
 • brúska, vŕtačka;
 • pílka na kov, píla, skrutkovač, vodováha, olovnica.

Je pohodlnejšie zakúpiť si profilovú rúrku už nakrájanú na kusy 2 m (4 ks) a 1,5 m (2 ks). Pred začatím práce by sa mali rúry očistiť od hrdze (ak existuje); bude ťažšie pripraviť ich na natieranie hotového výrobku.

Optimálnym profilom pre rám je štvorec so stranou 25 mm

Rúry sú podľa výkresu narezané na polotovary, potom zvarené. V upevňovacích bodoch sú vyvŕtané otvory pre nábytkové skrutky, celá konštrukcia je namontovaná. Nainštalujú sa vopred pripravené drevené diely, lavička sa skontroluje na stabilitu a pohodlie. Ak vám všetko vyhovuje, konštrukcia je opäť demontovaná, zvarená trvalými švami, očistená, vyleštená, natretá emailom alebo kovovou farbou. Pre väčšiu stabilitu je možné pod nohy lavice navariť plechy. Drevo je brúsené, dvakrát pokryté farbou pre vonkajšie použitie.

Doska na stôl by mala byť dokonale plochá, rovnakej hrúbky, aby bolo možné štruktúru voľne zložiť a rozložiť

Transformačná lavica s baldachýnom z dreva

Pripojenie drevených častí sa vykonáva pomocou samorezných skrutiek a kovového rohu. Je vhodné vopred vyvŕtať otvory pre samorezné skrutky, aby práca pôsobila úhľadnejšie. Najväčšie zaťaženie počas montáže a demontáže spadá na pohyblivé časti.

Skrutky do nábytku umožňujú voľný pohyb pohyblivých častí

Všetky drevené časti skladacej transformačnej lavice musia byť brúsené brúsnym papierom alebo brúskou

Drevená konštrukcia musí byť pokrytá lakom alebo farbou, aby bol strom chránený pred zrážaním a vysušením

Registrácia transformátorovej lavice s prístreškom

Najjednoduchší spôsob, ako vyzdobiť transformačnú lavicu, je zvoliť jasnú farbu alebo kombinovať niekoľko kontrastných farieb v jednom produkte. Samotná prírodná štruktúra dreva môže slúžiť ako dekorácia. K tomu stačí pokryť drevené časti lavice lakom.

Strieška môže byť vyrobená z drevených dosiek, hrubej tkaniny, polykarbonátových panelov. Pri výbere farebného polykarbonátu by sa mali uprednostňovať odtiene, ktoré nenarúšajú prirodzené farby. Pod vrcholom jasne červenej alebo oranžovej farby budú mať všetky objekty a tváre odstrašujúci červenkastý odtieň.

Sada dvoch skladacích lavíc tvorí stôl s dvoma lavicami

Teplý odtieň prírodného dreva kontrastuje so žiarivou zeleňou

Priesvitný vrchnák z polykarbonátu premení transformačnú lavicu na dizajnový prvok

Záver

Transformačná lavica s baldachýnom je nielen pohodlným kusom nábytku. Ak je správne navrhnutá, skladacia sada dvoch lavičiek a stola sa môže stať centrom záhradného dizajnu. Či už si transformátor vytvoríte vlastnými rukami, alebo si kúpite hotový výrobok, je na domácom remeselníkovi, aby sa rozhodol. Ak máte sebavedomie a správne vybavenie, potom bude lavička s baldachýnom slúžiť majiteľovi dlho ako zdroj hrdosti.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia