Búda pre kutilov v záhrade + fotka

Ak chcete udržiavať záhradný pozemok v krajine, určite potrebujete stodolu. V technickej miestnosti sú uložené náradie a iné veci, ktoré sú v dome nevhodné. Nie je také ťažké postaviť prístrešok pre letné sídlo vlastnými rukami, aj keď je to prvá skúsenosť so stavebnými prácami. Hlavná vec je mať ašpiráciu a pokúsime sa podrobne opísať všetky kroky výstavby.

Z čoho je ľahšie postaviť stodolu

Najjednoduchším spôsobom je inštalácia búdy na záhradný pozemok pomocou rámovej technológie. Tieto prefabrikované konštrukcie sa ľahko montujú samostatne. Rám je základom stodoly. Zvyčajne je zostavený z tyče, ale vhodná je aj kovová rúra alebo profil.

Poradenstvo! Pre prístrešky s kovovým rámom je lepšie použiť štvorcovú rúrku. Je ľahšie dokovať, zvárať a pohodlnejšie pripevniť obkladový materiál.

Na želanie je možné v továrni objednať hotový kovový rám pre úžitkovú jednotku. Doma si budete musieť štruktúru zostaviť iba sami pomocou hardvéru. Montovanú búdu môžete namontovať za 2 - 3 dni.

Pri stavbe úžitkových blokov rámu nie je potrebné vyplňovať spevnený základ. Tieto budovy sú veľmi ľahké. Stačí im jednoduchá stĺpcová základňa. Ak sa konštrukcia búdy pre letné sídlo koná na zložitej pôde, potom sa používajú železobetónové bloky alebo sa naleje betónová páska. Na takýto základ môžete dokonca položiť murované prístrešky alebo blokovú budovu.

Predtým mnoho obyvateľov leta postavilo rámový hozblok bez základov. Môžete to urobiť, ale pod podmienkou, že pôda v záhrade je hustá a nezaplavená. Podľa tejto technológie sú regály prefabrikovaného rámu zakopané 80 cm do zeme, potom sú zaliate betónom. Veľkosť búdy bez základu je však veľmi obmedzená. Môžete si postaviť malú búdu na odkladanie záhradnej techniky alebo náradia a neďaleko umiestniť drevenicu.

Ak sa záhradný pozemok nachádza na suchom a pevnom podklade, z ktorého po daždi rýchlo odchádza voda, je možné kôlňu umiestniť na pieskovo-štrkový násyp. Vyrába sa veľký o 50 cm v každom smere ako samotná budova. Na vrch násypu je položený rám z dreva, na ktorý sú pripevnené rámové regály.

Inštalácia úžitkového bloku bez základov na letnej chate nie je najlepšou voľbou. Ani pri dobrom spracovaní dreva s ochrannými impregnáciami nebude budova trvať dlho.

Možnosti výstavby vidieckych prístreškov

Pri stavbe búdy pre letné sídlo sa používa akýkoľvek materiál dostupný na farme. Na záhrade môžete jednoducho nainštalovať hotový bunker, ktorý bude hrať úlohu malého úžitkového bloku. Pozrime sa na niekoľko možností pre krásne prístrešky.

Hozblock z kontajnera

Najjednoduchším dizajnom na uloženie záhradnej techniky a náradia je námorný alebo železničný kontajner. Ak to trochu vybavíte, potom v takom úžitkovom bloku môžete usporiadať sprchu, toaletu alebo dokonca letnú kuchyňu. Kontajnery urobia nádherné prístrešky, ak ich zvonku natriete a vo vnútri ich oblepíte šindľom.

Ak sa vám podarilo dostať a priniesť kontajner do dacha, potom ho na inštaláciu budete musieť položiť stĺpcový základ. Staviame ho z červených tehál, tvárnic alebo z betónu vylievame monolitické stĺpy.

Dôležité! Vápennopiesková tehla nebude pre základ fungovať. Má tendenciu sa vo vlhkosti rozkladať.

Inštalácia tak krásneho úžitkového bloku však môže majiteľovi priniesť problémy, ak je dačo stále vo výstavbe a nie je na ňom elektrina. Kontajner je pevná kovová krabica. Aby ste z neho vytvorili prístrešok, budete musieť brúskou vyrezať otvory pre okná a dvere v stenách. Potom ešte musíte zvárať rám dverí elektrickým zváraním.

Stodola vyrobená z drevenej dosky

Vždy sa považovalo za najjednoduchší spôsob, ako postaviť stodolu v krajine vlastnými rukami z dosiek. Ak sa pokúsite drevo dobre opracovať, získate krásnu záhradnú budovu. Na ľahký prístrešok stačí stĺpový základ, ktorý môže byť vyrobený z monolitického betónu. Jamy pre stĺpy sú vykopané po obvode budúcej budovy v krokoch 1–1,5 m. Debnenie je možné vyrobiť zo starých pneumatík z automobilu, ako je znázornené na fotografii. V strede podpier musí byť z výstuže zabetónovaná kotva. Spodný rám bude k nim pripevnený.

Schéma úžitkového bloku z dosiek je jednoduchá. Najskôr je rám spodného páskovania rámu zostavený z tyče s prierezom 100 x 100 mm. Je položený na stĺpcovom základe. Na ochranu dreva pred vlhkosťou sa medzi rám a betónové podpery ukladajú listy hydroizolačného materiálu.

Poradenstvo! Spodný rám rámu je zvyčajne vyrobený z smrekovca. Tento druh stromu prežije dlho v najvlhších pôdach.

Regály sú pripevnené k spodnému rámu z podobnej lišty. Posilňujú sa kosením. Vďaka tomu bude štruktúra stabilnejšia. Ďalší postroj je zostavený z hornej časti stojanov. Pre spoľahlivosť sú všetky spojovacie uzly vystužené kovovými prvkami prekrytia.

Kláty z dosky hrúbky 40 mm sa pribíjajú na spodné pásky v krokoch po 50 cm. Podlaha bloku vidieckeho domu je položená z OSB alebo dosky hrúbky 20 mm. Aby bol prístrešok krásny, je lepšie použiť na obloženie stien obrubníkovú dosku. Je pribitý s presahom, aby cez trhliny neprenikli do miestnosti zrážky.

Najčastejšie sa projekt prístrešku rozloží s prístreškovou strechou. Vpredu je vyvýšený tak, aby sa smerom k zadnej stene vytvoril sklon. Pre podlahové nosníky sa používa doska s prierezom 40x100 mm. Je pripevnená k hornej páskovacej lište pomocou kovových rohov a samorezných skrutiek.

Na strechu je vhodný akýkoľvek lacný materiál, napríklad strešný materiál alebo bridlica. Najkrajšie budovy sú samozrejme pokryté drahými strešnými materiálmi: ondulín, pružné dlaždice atď.

Nádherný úžitkový blok z OSB dosiek

Pre projekty úžitkových blokov využívajúcich technológiu rámov sú dosky OSB darom z nebies. Pri inštalácii takejto letnej chaty budete musieť postupovať podľa rovnakých krokov ako pri stavbe konštrukcie z dosky. Jediným rozdielom je inštalácia ďalších rámových regálov s krokom 600 mm na spevnenie stien a namiesto lemovaných dosiek sa opláštenie vykonáva pomocou OSB dosky.

Tehla hozblok

Bez presných výkresov a výpočtov nebude stavba murovanej búdy fungovať. Zvyčajne bloky záhradného náradia nie sú vyrobené z ťažkého materiálu, ale ak dôjde k takémuto rozhodnutiu, bude potrebné nalievanie základového pásu. Steny sú položené z tehál, pričom je dôležité pozorovať obliekanie švov medzi radmi. Na vrchole hotovej krabice je Mauerlat pripevnený k stenám pomocou kotiev. Je vyrobený z tyče s prierezom 100x100 mm. To znamená, že sa získa analóg horného páskovania, ako v prípade technológie rámu. Na Mauerlat sú pribité podlahové nosníky a na vrchu je postavená strecha.

Bloková búda

Konštrukcia stodoly z blokov sa nelíši od technológie postavenia murovanej budovy. Na murovanie stien používajte pieskovcové, plynové a penové bloky, tvárnice. Dizajn je taký silný, že v niektorých prípadoch je možné zaobísť sa bez Mauerlatu. Napríklad, ak je na budove zo škvárovej tvárnice inštalovaná prístrešková strecha, potom môžu byť podlahové nosníky jednoducho zabudované do muriva.

Podrobné pokyny na zostavenie obslužného bloku

Teraz sa pozrieme na to, ako výstavba kôlne v krajine prebieha vlastnými rukami na stĺpcovom a pásovom podklade.Pre zoznámenie predstavíme výkresy rôznych budov, ktoré je možné použiť pri samostatnom vypracovaní projektu.

Určenie návrhu základu

Ľahké predmestské úžitkové bloky sú inštalované na stĺpovom základe. Podpery sú potrebné v rohoch budovy, ako aj v mieste, kde bude nainštalovaná priečka. Ich krok závisí od dĺžky búdy, hrúbky guľatiny a lišty spodného páskovania.

Predpokladajme, že pod malými vidieckymi prístreškami 2x2 m môžu byť v rohoch nainštalované štyri podpery. V tomto prípade musíte použiť guľatinu s hrúbkou 50 mm. S nárastom dĺžky budovy sa krok podpier zníži na 1–1,5 m. Ak sa dodatočne zvýši šírka kôlne na 3 m, je potrebné vložiť viac medziľahlých podpier, aby podlaha nebola neohýbajte ani nepoužívajte guľatinu s hrúbkou 70 mm. Tu nechajte vlastníka rozhodnúť, čo je pre neho výhodnejšie. Tyč pre spodné páskovanie sa musí vždy brať s prierezom najmenej 100 x 100 mm. Pod tenký rám samozrejme budete musieť častejšie ukladať podpery.

Ak chcete postaviť stĺpikový základ, musíte vykopať otvory s hĺbkou 70–80 cm, vyplniť 20 cm pieskového a štrkového vankúša, namontovať debnenie a vyliať betón. Je ľahšie vyrobiť základňu z hotových železobetónových blokov. Jednoducho sa inštalujú do jamy na nalievaný vankúš, po ktorom sú medzery narazené zemou.

Ak sa rozhodne o výstavbe stodoly v krajine tehál alebo blokov, potom sa naleje pásový základ. Výkop pod základňou je vykopaný 60 cm hlboký.Šírka pásky by sa mala ukázať o niečo väčšia ako hrúbka stien. Napríklad, ak sú steny obložené tehlami, potom ich hrúbka bude približne 25 cm. Potom vezmeme šírku pásky najmenej 30 cm.

Výkop pre základňu je vykopaný širší ako hrúbka pásky, pretože zohľadňujú voľný priestor na inštaláciu debnenia. Dno priekopy je pokryté sutinami hrubými 15–20 cm a bočné steny sú pokryté strešným materiálom.

V priekope je rám vyrobený z výstuže s priemerom 12–14 mm. Tyče sú navzájom zviazané drôtom. Hotová kovová konštrukcia by sa nemala dotýkať stien debnenia. Optimálne dodržujte medzeru 5 cm.

Debnenie s oceľovým rámom sa zalieva betónovou maltou M-200. Tehlové múry sa začínajú stavať najskôr o mesiac neskôr.

Príklady kresieb vidieckych búd

Ak chcete vypracovať projekt letnej chaty, musíte zostaviť výkres. Na fotografii sme uviedli niekoľko príkladov. Schémy sú navrhnuté pre najbežnejšie veľkosti, ale je možné ich prispôsobiť tak, aby vyhovovali vašim požiadavkám.

Začnime kontrolou výkresov s úžitkovými jednotkami vybavenými šikmou strechou.

Nasledujúce výkresy zobrazujú kôlňu so sedlovou strechou.

A na záver budova so šikmou strechou. Pre stodolu to nie je veľmi dobrá možnosť strechy, ale nachádza sa v letných chatkách.

Konštrukcia drevenej búdy pomocou rámovej technológie

Je teda čas začať stavať samotnú búdu. Pre také vidiecke budovy je najprijateľnejšia technológia rámu. Optimálne je uprednostniť veľkosť úžitkového bloku 6x3 m. Je jednoduchšie vyrobiť strechu s jedným sklonom. Ak chcete získať sklon, predná stena je vysoká 3 m a zadná - 2,4 m.

Celý proces vyzerá krok za krokom takto:

  • Z tyče s prierezom 100 x 100 mm alebo 150 x 150 mm je zostavený rám spodného páskovania. Konštrukcia je pripevnená k stĺpikom pomocou kotvových skrutiek, čím sa ukladajú kúsky strešného materiálu na hydroizoláciu. Spoje rohových rámov sú vystužené montážnymi kovovými rohmi. Ukotvenie rámu k základu je obzvlášť dôležité vo veterných oblastiach. V opačnom prípade môže dôjsť k posunutiu ľahkej drevenej konštrukcie.
  • Polená sa pripevňujú k hotovému rámu z dosky s prierezom 150x60 mm. Upevnenie sa vykonáva pomocou oceľových montážnych konzol. Oneskorenia musia byť nastavené tak, aby boli v rovnakej rovine s rámom. V opačnom prípade bude ťažké opraviť podlahu kvôli rozdielom. Budú musieť byť vyrovnané vodorovnou rovinou alebo umiestnené na každej medzere podšívky medzi trámami a podlahovou krytinou.
  • S konštrukciou rámu úžitkového bloku je možné začať po položení podlahovej krytiny alebo bez nej. Ako je to vhodné pre kohokoľvek. Ak sa zvolí prvá technológia, potom sa na guľatinu položia dosky OSB s hrúbkou 18 mm. Môžete použiť dosku alebo preglejku odolnú voči vlhkosti.
  • Regály a horný postroj sú pripevnené k hotovej plošine. Stabilita rámu je daná dočasnými sklonmi a podperami.
  • Horná obruba bude slúžiť ako základ pre podlahové nosníky šikmej strechy. Vyrábajú sa z dosky s prierezom 150x40 mm a kladú sa s krokom 600 mm. Všetky stĺpiky rámu by mali byť inštalované v rovnakej vzdialenosti. Budú slúžiť ako ďalšia podpora pre strechu. Dĺžka nosníkov sa počíta tak, aby sa na oboch stranách kôlne získal previs asi 500 mm.
  • Na vrchole oneskorenia strešnej krytiny je pribitá debna. K tomu je vhodná doska s hrúbkou 20 mm. Sklon latovania závisí od strešného materiálu, ako aj od strešnej konštrukcie. Čím je povlak mäkší a čím menší je sklon svahu, tým je potrebné hrubšiu dosku pribil. Pod mäkkou strechou je vo všeobecnosti namontovaná súvislá prepravka.
  • Vidiecky dom je zvyčajne postavený za studena, preto sa pod strešnú krytinu kladie iba hydroizolácia. V prípade zateplenej verzie je tepelná izolácia chránená parou a hydroizoláciou, pod strešnou krytinou je pomocou protiľahlej mriežky usporiadaná vetracia medzera.
  • Dokončite konštrukciu obložením rámu. S doskami OSB je to rýchlejšie a jednoduchšie. Vhodná je hranovaná doska s hrúbkou 20 mm alebo drevená podšívka. Dvere sú pripevnené k boxu pomocou pántov. Pri vchode je možné postaviť malý schodík.
  • Ak by sa ako obklad použili dosky OSB, potom taký prístrešok nebude vyzerať veľmi krásne. Je vhodné povrch navyše opláštiť drevenými šindľami a potom budovu vymaľovať tak, aby zodpovedala iným prímestským stavbám.

Video ukazuje technológiu výstavby stodoly:

Záver

Všeobecne môžete postaviť búdu vlastnými rukami, ak si prajete. Po nacvičení prístavby môžete prejsť na stavbu zložitejších budov.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia