Domáce drevené domy na chov mladého dobytka

Teľacie domy sa úspešne využívajú na jednotlivých farmách a na veľkých farmách na chov mladých zvierat. Pri domácej konštrukcii je konštrukciou malá drevená krabica. Prefabrikované boxy sú vyrobené z odolného polyméru.

Na čo sú lýtkové domy?

Predtým sa mladé zvieratá chovali spolu s dospelým stádom. Teľa v blízkosti kravy rýchlejšie priberá. Navyše nie je potrebné vybaviť ďalšiu izbu. Zastaraná metóda má však obrovskú nevýhodu. Dospelí jedinci sú nosičmi patogénov. Kravy majú dobrú imunitu a mladé teľatá sú stále slabé. Mladé zvieratá začínajú byť choré, chudnú a niektorí jedinci dokonca zomierajú.

Kvôli veľkej konkurencii na poľnohospodárskom trhu sa poľnohospodári stali vážnym problémom spojeným s potrebou zlepšiť mieru prežitia mladých zvierat. Na oddelenie teliat od dospelého stáda boli vynájdené domy. Dizajn pripomína krabicu. Súkromní chovatelia dobytka rúcajú drevené domy. Pre farmy sú boxy vyrobené z potravinárskeho polyméru. Materiál je odolný, úplne vylučuje možnosť poranenia zvierat.

Plastové boxy sú ľahké, odolné. Spodná časť má rozšírenie, čím zaisťuje stabilitu konštrukcie. Dom sa výborne hodí na umývanie, môžu ho ľahko premiestniť alebo preniesť dvaja ľudia na iné miesto. Nainštalujte krabicu dovnútra alebo zvonka stodoly. Zo strany vchodu vybavujú kovový plot pre chodiace zvieratá, inštalujú kŕmidlá, napájačky.

Dôležité! Spočiatku technológia využívania domov dávala negatívny výsledok. Chovatelia dobytka to začali odmietať. Na základe vykonaných štúdií sa zistilo, že problémom bolo nedostatočné kŕmenie teliat.

Výhody a nevýhody chovu teliat v chatkách

Technológia chovu teliat v samostatných boxoch má svoje pozitívne aj negatívne stránky.

Výhody:

 • Oddelený chov teliat vylučuje možnosť prenosu nebezpečných chorôb od dospelých kráv.
 • Je jednoduchšie udržiavať domy čisté. Plastové boxy sa dajú dobre umývať, je vhodné častejšie meniť podstielku pre teľatá.
 • Krabica inštalovaná mimo maštale umožňuje teľatám skôr dýchať čistý vzduch ako pary amoniaku.
 • Ak je box nainštalovaný vonku, mladé zvieratá dostanú slnečné svetlo. Zvieratá absorbujú vitamín D podporujúci zdravie.
 • Pevné steny domu chránia teľa pred prievanom a studeným vetrom. Pravdepodobnosť prechladnutia zvieraťa je znížená.
 • Mladý rast vypestovaný osobitne je ľahšie kontrolovateľný: posúdiť všeobecný stav, rast, prírastok hmotnosti.
 • Samostatné domy umožňujú zabezpečiť individuálnu výživu pre každé teľa, vychovávať slabých jedincov.

Nevýhody:

 • dodatočné náklady na nákup boxov pre teľatá;
 • s nástupom chladného počasia je ťažšie box zahriať, teľatá začnú konzumovať viac krmiva;
 • pre teľatá je potrebný voľný priestor na samostatné nastavenie boxov.

Avšak vzhľadom na možnosť opakovaného použitia sa domy časom vyplácajú, začínajú vytvárať zisk.

Typy domov pre mladý dobytok

Domy sa líšia materiálom výroby:

 • drevený;
 • plast.

Podľa návrhu:

 • jednotlivec;
 • skupina.

V samostatnej lýtkovej schránke je chované iba jedno zviera. Teľa rastie od narodenia do 10 týždňov. Zviera izolované od všeobecného stáda sa vyvíja rýchlejšie, zlepšuje sa jeho imunita. Továrenská plastová samostatná skrinka pripomína malý hangár s polkruhovou strechou. Oproti vstupným dverám je kovový plot, ktorý tvorí oblasť pre lýtka.

Pre mládež do 4 týždňov s hmotnosťou do 30 kg sa vyrábajú škatule s rozmermi 150x130x130 cm. Rozmery domu pre teľatá vo veku od 4 týždňov s hmotnosťou 40 kg sú 200 x 130 x 140 cm. V prvom prípade je veľkosť dverí 84 x 55 cm. , v druhej verzii - 94x57 cm.

Farmy s veľkým počtom hospodárskych zvierat sú žiadané po skupinových boxoch. Mládež sa sem premiestňuje po desiatich týždňoch pobytu v jednotlivých domoch. V skupinových boxoch sa teľatá prispôsobujú životnému štýlu stáda. Počet jednotlivcov v jednom dome závisí od ich telesnej stavby a hmotnosti:

 • hmotnosť lýtka 150 kg - minimálna plocha 1,5 m2;
 • hmotnosť lýtka 200 kg - minimálna plocha 1,7 m2;
 • hmotnosť lýtka nad 200 kg - minimálna plocha 1,8 m2.

Optimálne je vytvoriť stádo mladých zvierat s 5 až 20 jedincami rovnakého veku. Teľatá nahnané do skupiny by nemali byť choré. Vo vnútri domu by mal byť voľný priestor. Mladé zvieratá sa držia v skupinových boxoch až do veku 6 mesiacov. V závislosti od modelu dosahuje veľkosť továrenskej konštrukcie 43x21,8 m.

Požiadavky na domy

Na úspešný chov mladého hovädzieho dobytka sú na domy a technológiu chovu zvierat kladené prísne hygienické normy, prísne požiadavky:

 • Miesto pre mladé rastové boxy sa vyberá na kopci, kde nie je možnosť zatopenia odpadovou vodou. Zvážte veternú ružu.
 • Krabica je odstránená z obytných budov, zdrojov príjmu vody.
 • Pri vlastnej výrobe domčekov pre teľatá používajú bezpečné, pevné a odolné materiály. Všeobecne sa uprednostňujú tvrdé dreviny. Drevo má navyše vysoké tepelnoizolačné vlastnosti.
 • Rozmery domu musia zodpovedať veku a stavbe zvieraťa.
 • Je dôležité postarať sa o dodatočné zahriatie mladého dobytka. Teľatá vo veku od 14 dní do 6 mesiacov udržiavajú teplotu vzduchu na +15oZO.
 • Je potrebné vetranie. Pomocou nastavovacích tlmičov vo vnútri domu je zabezpečená rýchlosť vzduchu v zime - 0,3 m / s, v lete - 0,5 m / s.
 • Vlhkosť sa udržuje vetraním - od 40 do 75%. Vetranie sa dosahuje tak, aby maximálna koncentrácia plynov vo vnútri skrinky bola: amoniak - 15 mg / m3uhlík - 0,25%, sírovodík - 5 mg / m3.
 • Každému domu sú pridelené jednotlivé napájačky, napájačky, údržbárske vybavenie, montérky pre pracovníkov.

Vnútro škatúľ je neustále udržiavané čisté. Po každom vyčistení sa podlaha dezinfikuje bieliacim alebo formaldehydom.

Ako si vyrobiť individuálny dom pre teľatá vlastnými rukami

Svojpomocne vyrobená krabica pre mladý dobytok pomáha ušetriť na kúpe drahej továrensky vyrobenej konštrukcie. Ak existujú materiály, nástroje, stavebné zručnosti, vytvoria vhodný projekt a dajú sa do práce.

Potrebné nástroje a stavebné materiály

Podstavec a podlaha domu budú drevené. Na prácu s materiálom budete potrebovať pílu, skrutkovač, rovinu. Strešný materiál je vybraný vlnitej lepenky. Na rezanie plechov potrebujete kovové nožnice. Budete tiež potrebovať značkovací nástroj: zvinovací meter, ceruzku, úroveň.

Rám boxu pre teľatá je vyrobený z tyče s rozmerom strany 50x50 mm. Na podlahu je vhodná doska s hrúbkou 40 mm. Opláštenie stien domu sa vykonáva OSB doskami alebo doskou s hrúbkou 20 mm.

Tvorba projektu

Dodržiavajte odporúčanú veľkosť domu pre určitý vek teliat, nakreslite výkres.Boxovací diagram pomôže zhruba vypočítať potrebné množstvo materiálu. Samostatne sa v rámci projektu počíta s oplotením pre chôdzu mladých zvierat. Jeho optimálne rozmery sú 150x130x100 cm (dĺžka, šírka, výška).

Stavba domu

Krok za krokom pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • Obrobky sú vyrezané z tyče. Najskôr zrazte obdĺžnikový rám, ktorý tvorí základňu boxerského rámu. Rohové spojenie lišty sa vykonáva pomocou píl s hĺbkou 25 mm. Na pripojenie sa používajú klince alebo skrutky.
 • Regály rámu krabice sú pripevnené kolmo na rám. Prvky sú vystužené montážnymi kovovými rohmi. Vertikalita regálov sa kontroluje úrovňou. Sú inštalované 4 kusy v rohoch a 2 ďalšie, ktoré tvoria vchod.
 • Zadné stĺpiky sú výškovo rezané tak, aby boli kratšie ako predné stĺpiky o 100 mm.
 • Zhora sú regály pripevnené páskou z tyče. Veľkosťou je zhodná so spodným rámom. Nerovnosti vznikajúce v kĺboch ​​sa čistia rovinou.
 • Hotový rám teľacej skrinky je opláštený doskami OSB. Pri použití dosky sa kladie medzi sebou a škáry sa navyše uzatvárajú upchávacími lištami na vrchu.
 • Na spodnom ráme sú pripevnené lazy. Podlaha je položená z dosky.
 • K hornému páskovaniu rámu skrinky sú pribité tri lamely: jedna v strede a dve bližšie k okrajom. Listy vlnitej lepenky sú pripevnené k prepravke pomocou samorezných skrutiek. Po obvode strechy je pripevnená veterná tyč, ktorá chráni pred prievanom.
 • Dvere skrinky zostávajú otvorené. S nástupom chladného počasia je ovešaný plachtou.
 • Oplotenie pre chodenie lýtka je vyrobené z kovových regálov a sieťoviny. Môže byť navrhnutý ako odnímateľný alebo stacionárny s bránkou.
 • Ak bude dom stáť v zime vonku, zvnútra sú strop a steny izolované penovou alebo čadičovou vlnou. Tepelná izolácia je zhora pokrytá OSB plášťom.
 • V strope sú vyrezané vetracie otvory, vložené vzduchové kanály s nastaviteľnými tlmičmi.

Keď je dom hotový, pristúpia k vnútornému usporiadaniu. Inštalujte podávače, napájačky. Podlaha je pokrytá senom.

Poradenstvo! Na ochranu dreva je dom z vonkajšej strany ošetrený antiseptikom, natretý.

Pravidlá starostlivosti o teľatá

Individuálne ustajnenie vám umožňuje lepšie sa starať o teľatá, venovať viac pozornosti, predchádzať chorobám včas, zavádzať do potravy mladých zvierat užitočné prísady a predchádzať vzniku plesní v krmive. Upratovanie je založené na udržiavaní čistoty. Plastové konštrukcie sú vybavené hladkou podlahou. Čistí dobre od hnoja, špinavého odpadu a ľahko sa čistí. Ak chcete odstrániť lýtkový odpad, otvorte zadný kryt. Časť hnoja je vyhodená dverami.

Na prahu domu musí byť položené drevo. Prvok zabraňuje zvieraťu vynášať podstielku, ako aj úletu organického odpadu z ulice. Vnútorný povrch stien a stropu plastovej konštrukcie sa vymyje handričkou namočenou v dezinfekčnom roztoku. Drevené domy sú dezinfikované vápnom alebo bielením špeciálnymi prípravkami zakúpenými v obchode.

Pre ľahkú údržbu je plot vybavený konštrukčnými prvkami, ktoré umožňujú uzavrieť lýtko vo vnútri domu alebo ohrady. Najlepšie je prítomnosť odnímateľného alebo sklopného zdvíhacieho plotu. Počas údržby bez ohrady je prístup do domu zjednodušený. Odnímateľný vrchlík sa považuje za veľké plus. Umiestňuje sa do tieňa alebo na ochranu zvieraťa pred zrážkami a v prípade potreby sa odstráni.

Na plote pera sú nainštalované až tri podávače. Každý inventár je určený pre konkrétny typ krmiva. Nezabudnite na pijana. Pre zjednodušenie starostlivosti o mladé zvieratá sú boxy inštalované čo najbližšie k farme. Servisný personál bude musieť prekonať kratšiu vzdialenosť. Zvýši sa produktivita a kvalita starostlivosti. Teľatá budú navyše kravy neustále vidieť, čo zlepšuje ich chuť do jedla.

Záver

Teľacie domy urýchľujú rast zvierat a zlepšujú ich fyzickú kondíciu.Pri samostatnom chove mladých hospodárskych zvierat sa môžete uchýliť k skorému hnojeniu jalovíc, čo vám umožní zvýšiť produkciu mlieka.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia