Otvorená terasa v krajine

Dom bez terasy alebo verandy vyzerá nekompletne. Majiteľ sa navyše pripravuje o miesto, kde môžete v letný večer relaxovať. Altánok môže nahradiť otvorená terasa a vďaka uzavretej verande do domu preniká dverami menej chladu, navyše pribudla užitočná miestnosť. Ak sú tieto argumenty pre vás presvedčivé, odporúčame vám, aby ste sa oboznámili s tým, čo je terasa v krajine, a zvážte tiež možnosti jej riešenia a postup pri jej vlastnom budovaní.

Existujúce typy terás

Existuje veľa nápadov na vytvorenie terás. Nájdete najjednoduchšie rozšírenia a skutočné majstrovské diela architektonického umenia. Všetky sú ale konvenčne rozdelené do dvoch typov: otvorené a uzavreté. Poďme sa rýchlo pozrieť na to, čo to je.

Najčastejšie je v krajine otvorená terasa, pretože takáto prístavba sa ľahšie stavia a vyžaduje menej materiálu. Najkomplexnejšou konštrukciou je strecha. Stena je spoločná s domom. Pokiaľ nie je potrebné inštalovať niekoľko stĺpov na uchytenie strechy. V lete je dobré odpočívať na otvorenom priestranstve. Pod prístreškom je inštalovaný prútený nábytok, pohovka a hojdacie siete.

Uzavretá terasa sa často nazýva veranda. Jedná sa o kompletnú prístavbu domu. Napriek tomu, že jedna stena z dvoch budov je spoločná, uzavretá veranda má ďalšie tri steny. Na želanie je možné izolovať strechu a steny, vnútri umiestniť ohrievač a miestnosť využívať aj v zime.

Jediné, čo spája otvorenú a uzavretú verandu, je ich umiestnenie. Každá z vedľajších budov je pokračovaním domu a je postavená z bočnej strany vstupných dverí.

Usporiadanie verandy a jej dizajn

Existuje jedna dôležitá požiadavka na prílohy - musia vyzerať ako jedna budova s ​​domom. Pravdepodobne bude elegantná veranda v blízkosti úbohej chaty vyzerať hlúpo a naopak. Pre dom a rozšírenie je dôležitý rovnaký dizajn, aby sa harmonicky dopĺňali. Pozrime sa na niekoľko príkladov:

  • Ak sa pre vidiecky dom s terasou použije jeden materiál, získa sa jediný architektonický štýl. Nezáleží na tom, či je to tehla alebo drevo.
  • Kombinácia materiálov funguje dobre. Drevená terasa pripevnená k tehlovému domu vyzerá esteticky.
  • Uzavreté verandy sú často zasklené a pre rám je použitý hliníkový profil. Jeho striebristá farba je v dokonalom súlade s murivom domu.
  • Zasklené verandy sa dobre hodia k fasáde domu obloženej modernými materiálmi, ako je napríklad vlečka.

Terasa je viditeľná ihneď po vstupe na nádvorie, preto je potrebné venovať pozornosť jej interiéru. V uzavretých verandách sú závesy zavesené na oknách, je nainštalovaný nábytok a ďalšie atribúty, ktoré zdôrazňujú určitý štýl.

Poradenstvo! Ak chcete, aby vaša veranda vyzerala esteticky v blízkosti elegantného domu, vyhľadajte pomoc od návrhára.

Závesy - ako neoddeliteľná súčasť verandy

Ak vezmeme do úvahy fotografiu terás v krajine, potom má väčšina miest na rekreáciu spoločný atribút - záclony. Je to spôsobené tým, že majiteľ chce zariadiť pohodlie na maximum. Okrem krásy sa záclony používajú na ochranu pred postriekaním vetrom a dažďom. Závesy sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré určujú ich účel:

  • Existuje veľa druhov látkových záclon, ktoré sa líšia materiálom a dizajnom. Všetky tieto záclony sú súčasťou dekorácie terasy a môžu chrániť iba pred slnkom. Látkové závesy sú cenovo dostupné, majú veľa farieb a v prípade potreby sa dajú ľahko odstrániť alebo vymeniť.Nevýhodou závesov je nemožnosť ochrany pred nárazmi vetra s dažďom. Tkanina sa rýchlo znečistí od usadeného prachu, takže závesy sa musia často prať. Existuje aj vyčerpávajúci proces žehlenia, ktorý je v zime potrebné z dôvodu skladovania odstrániť.
  • Najlepšou možnosťou pre terasy sú priehľadné PVC záclony. Okrem dekoratívnej funkcie sú zodpovedné za ochranu vnútorného priestoru terasy pred zrážkami, vetrom a hmyzom. K dispozícii sú dokonca aj farebné PVC záclony, ktoré blokujú UV lúče pred slnkom. S nástupom chladného počasia môžete na terasu umiestniť ohrievač a fólia zabráni úniku tepla z miestnosti. Nevýhodou PVC záclon je nedostatok prieniku vzduchu. Problém je však vyriešený jednoduchým vetraním. Pri objednávaní záclon je potrebné zabezpečiť iba otváranie okien pomocou zipsu.

Existuje iný typ záclon - ochranných, ale zriedka sa používajú na terasu. Sú vyrobené z plachty. Veľmi odolný materiál ochráni pred akýmkoľvek nepriaznivým počasím, ale sotva niekto zavesí markízu nad miesto odpočinku. Odpočívať pod plachtovými závesmi na terase pri dači je nepríjemné a nie je tam žiadna krása.

Stručne o výstavbe terás

Uzavretá a otvorená vidiecka terasa je prístavbou k domu. Jeho stavba začína položením základov.

Typ základne sa vyberá s prihliadnutím na vlastnosti pôdy a váhu samotnej verandy. Ľahké drevené terasy sú postavené na stĺpovom základe. Pod tehlové steny zimnej verandy sa naleje betónová páska. Ak sa pozoruje mobilita pôdy a podzemná voda sa nachádza vysoko, je žiaduca inštalácia pilótového základu.

Steny a podlahy sú zvyčajne vyrobené z dreva. Materiál musí byť predbežne ošetrený protiplesňovou impregnáciou, aby sa predĺžila jeho životnosť. Na otvorených terasách hrajú úlohu múrov nízke ploty - parapety. Môžu byť tiež vyrobené z dreva alebo použiť kované prvky.

Zimné verandy sú postavené z pevných stien. Môžu sa použiť dosky, tehly, penové bloky a iné podobné materiály. Predpokladom zimnej verandy je izolácia všetkých konštrukčných prvkov. Ako tepelná izolácia sa zvyčajne používa minerálna vlna.

Poradenstvo! Na izoláciu tehlových stien verandy je povolené namontovať penové dosky z vonkajšej strany.

Strecha nad terasou je plochá so sklonom 5o alebo so stúpaním so sklonom 25o... Na strechu sa používajú akékoľvek ľahké materiály. Priehľadné strechy vyzerajú nádherne nad letnou terasou.

Je lepšie pokryť zimnú verandu ondulínom alebo vlnitou lepenkou. Všeobecne platí, že pre rozšírenie je strešný materiál zvolený rovnako ako na dome. Strecha verandy je izolovaná a strop je navyše vyrazený.

Vo videu letná veranda s vlastnými rukami:

Terasa pripevnená k domu bude vynikajúcim miestom odpočinku v krajine, ak k jej stavbe pristupujete múdro.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia