Sada na čistenie bazéna v krajine

Bez ohľadu na typ bazéna budete musieť na začiatku a na konci sezóny bezchybne vyčistiť misku a vodu. Procedúra sa môže stať častejšou pri intenzívnom používaní vírivky. V lete je potrebné denné čistenie vonkajšieho bazéna. Uzavreté vírivky sú menej znečistené, ale treba časom meniť vodu. Existuje veľa spôsobov čistenia. Voľba vhodného postupu závisí od prevedenia, materiálu a objemu misy.

Veľké súpravy na zber odpadu

Na súkromných dvoroch a letných chatách sa zvyčajne inštalujú písma s maximálnym priemerom alebo dĺžkou 4,5 m. Spolu s miskou bude majiteľ potrebovať súpravu na čistenie bazéna na zber lístia a iných veľkých zvyškov vo vode. Najjednoduchšia sada sa skladá zo siete a malého skimmera - vysávača, ktorý pomocou pumpy nasáva trosky. Všetky prídavné zariadenia sú vybavené teleskopickou tyčou umožňujúcou prístup do ktorejkoľvek oblasti v bazéne.

Poradenstvo! Sady od spoločnosti Intex sú veľmi žiadané medzi majiteľmi malých bazénov. Sada obsahuje vlnitú hadicu s dĺžkou 7,5 m. V prípade potreby ju možno rozdeliť na tri menšie časti. Aj v sade na čistenie písma sú vákuové trysky, sieťka, filtračná banka, hliníková posuvná rukoväť, kefa.

Robotické vysávače

Bazénový robot zvláda veľké objemy čistenia, ktoré je schopné samostatne vyčistiť každý štvorcový centimeter dna. Prístrojom je vysávač. Rozdiel od manuálneho modelu je v tom, že nie je potrebné ovládanie. Robot je jednoducho ponorený do vody, zapojený do elektrickej zásuvky a čakal na dokončenie práce. Vysávač urobí všetko sám za pár minút. Po ukončení práce bude musieť majiteľ iba vybrať filtračné vrecko, vyčistiť ho od nečistôt a znova ho nainštalovať.

Robotický vysávač udrží bazén čistý po celú sezónu. Ďalším plusom je predĺžená životnosť prvkov vodného filtra. Kazety bude potrebné meniť menej často, pretože robot zhromažďuje väčšinu nečistôt z bazéna.

Dôležité! Bazén čistí robot bez vypúšťania vody. Majiteľ nemá problém zlikvidovať veľké množstvo kvapaliny. Dodatočne sa šetrí zdroj čerpacieho zariadenia.

Video ukazuje čistý bazén bez použitia chemikálií:

Chemikálie

Chemikália na čistenie bazénov sa vyrába vo forme tekutín, práškov alebo tabliet. Dezinfekcia písma sa najčastejšie vykonáva zložitým spôsobom. Finančné prostriedky sa do vody pridávajú po mechanickom vyčistení. Integrovaný prístup ničí všetku škodlivú mikroflóru vo vode.

Organické a anorganické usadeniny v bazéne ničia koagulanty. Chemická látka patrí do aktívnej skupiny. Koagulanty ničia živné médium vo vode, ktoré podporuje množenie baktérií.

Dlhšia voda v bazéne zostane po ošetrení chlórom a aktívnym kyslíkom čistá.

Pozor! Chemikálie nemožno pridávať náhodne. Frekvencia použitia sa určuje analýzou úrovne kyslosti a vizuálnym hodnotením priezračnosti vody.

Medzi populárnou chémiou na čistenie vody sa rozlišujú tieto:

  • Továrne prípravky obsahujúce aktívny kyslík sa považujú za najškodlivejšie prostriedky na čistenie vody. Napriek vysokej úrovni bezpečnosti výrobcovia odporúčajú dodržiavať dávkovanie.
  • Chlórové výrobky sú zvyčajne dostupné vo forme tabliet.Plastové alebo špeciálne práškové lakovanie zabraňuje rýchlemu rozpusteniu vo vode. Prípravky na báze chlóru sú účinné pri čistení víriviek, ale sú nebezpečné pre ľudí.
  • Čistiace prostriedky obsahujúce bróm sú menej nebezpečné pre ľudské zdravie. Po ich aplikácii v bazéne nie je žiadny štipľavý zápach. Pri kontakte so sliznicou alebo telom nedochádza k chemickým popáleninám.
  • Modré kryštály síranu meďnatého sa často používajú ako ľudový prostriedok na čistenie bazéna. Droga reaguje so škodlivými nečistotami vo vode a ničí ich.
  • Na baktericídne čistenie vody je v spodnej časti písma umiestnený kremík alebo šungit. Počas spracovania sa ničia škodlivé mikroorganizmy a čiastočne malé kontaminanty.

Za neškodnú sa považuje metóda dezinfekcie vody, pri ktorej sa používa ozón alebo UV lúče, ako aj platne zo striebra a medi. Pri čistení bazéna v krajine sa však k takýmto metódam zriedka uchýli kvôli ich vysokým nákladom.

Základné metódy čistenia

Ak chcete vedieť, ako vyčistiť bazén, musíte určiť stupeň jeho znečistenia a potom zvoliť príslušnú metódu. Je dôležité vziať do úvahy jedno pravidlo: čistenie by malo vrátiť estetický vzhľad písma a zároveň byť bezpečné pre ľudí. Prirodzený systém čistenia bazéna, pozostávajúci z filtra, zachytáva iba nečistoty. Nezvládne baktérie a veľké nečistoty plávajúce vo vode.

Chemická metóda

Cirkulácia vody filtrom neodstraňuje zakalenie. Jednoduché čistenie bazénov v krajine sa zvyčajne vykonáva lacnými chemikáliami. Najčastejšie sa používa chlór. Agresívna látka ničí dusíkaté zlúčeniny a najbolestivejšie mikroorganizmy, niektoré baktérie vo vode však prežijú.

Pozor! Chlór je jedovatý a môže spôsobiť popáleniny na tele a slizniciach. Zvláštne nebezpečenstvo pre dýchací systém tvoria výpary uvoľňované z látky pri reakcii s vodou.

Bróm je pri čistení písma menej bezpečný. Droga nepôsobí slabšie ako chlór, ale nie každý letný obyvateľ si to môže dovoliť. Najbezpečnejšou dezinfekciou letnej chaty je voliteľné použitie aktívneho kyslíka.

Ak chcete rýchlo vyčistiť spodok a steny písma od hlienu, pridajte dvojitú časť jedného z liekov. Počas chemického čistenia sa nevypúšťa voda. Bez analýzy zistíte, že je čas vyčistiť bazén zmenou odtieňa vody. Kvapalina sa stáva nepriehľadnou a získava zelený alebo mliečny odtieň.

Zakalená voda vo vírivke vedie k množeniu škodlivých baktérií. Kontaminácia sa považuje za biologickú a je pre človeka rovnako nebezpečná ako expozícia chlóru. Mikroorganizmy infikujú pokožku človeka, ktorý sa kúpe, a ak sa dostane do tráviaceho systému, spôsobí ochorenie. Zelená voda môže dokonca spáliť sliznicu.

Voda sa stáva zelenou v dôsledku množenia malých rias. Algicídy pomáhajú ničiť nepriateľa. Po spracovaní bude voda priezračná, ale stále v nej nemôžete plávať. Aj v krištáľovo čistej tekutine zostali patogény žiť. Huby sú obzvlášť nebezpečné. Po zavedení algicídov sa voda opäť čistí dezinfekčnými prostriedkami.

Zakalená voda vo fonte sa stáva z niekoľkých dôvodov. Najbežnejší prípad je spojený s jednoduchým upchávaním prachom, peľom z kvitnúcich rastlín a ďalšími malými škvrnami, ktoré štandardný filter nedokáže zachytiť. Na čistenie bazéna sa používajú koagulanty. Prípravky premieňajú malé čiastočky na veľké vločky, ktoré sa usadzujú na spodnej časti písma. Keď sa zakalená voda stane čírou, usadenina sa zhromaždí pomocou vysávača.

Pozor! Koagulanty sa nesmú používať, ak systém na čistenie písma pozostáva z filtra s náplňou.

Mikroorganizmy môžu spôsobiť zakalenú vodu. Riešením problému je konvenčná chemická dezinfekcia.

Ak prijaté opatrenia nepriniesli pozitívne výsledky, dôvod spočíva v zložení vody. Budeme musieť vykonať úplnú analýzu v laboratóriu. Zakalená voda môže byť spôsobená chemickým zložením, narušením rovnováhy kyselín, minerálnymi nečistotami.

Voda v bazéne môže niekedy nadobudnúť hrdzavý odtieň. Dôvodom je vysoký obsah železných nečistôt v prírodnom zdroji. Pri čerpaní zo studne je voda vedená cez filter. Ak sú výsledky slabé, do bazénu sa na čistenie pridajú zrážacie látky. Zrazenina, ktorá vypadne vo vločkách, sa zhromaždí pomocou vysávača.

Dôležité! Nie vždy je veľa dobrého. Predávkovanie akýmkoľvek čistiacim prostriedkom spôsobí chemickú kontamináciu. Zbaviť sa tohto problému je náročnejšie ako vyčistiť vodu.

Mechanická metóda

Vzhľadom na to, ako bazén mechanicky vyčistiť, mali by ste sa najskôr zastaviť po ruke s náradím. Zo štandardných nástrojov na čistenie budete potrebovať:

  • Kefa. Ručné náradie zhromažďujte páperie plávajúce na vode, nahromadené tuky alebo nečistoty.
  • Netto. Nástroj pripomína zariadenie na lov rýb alebo motýľov. Plávajúce lístie, tráva a iné veľké úlomky sa zbierajú podberákom.
  • Skimmer. Malý vysávač so štetcom zhromažďuje drobné nečistoty plávajúce na vode a usadzujúce sa na stenách písma. Konštrukčne sú zberače namontované a plávajúce.

Mechanické čistenie bazénu sa vykonáva najmenej raz za tri dni. Pri intenzívnom znečistení vody sa postup vykonáva každý deň. Mechanické čistenie vírivky je nevyhnutné, aj keď sa pri bazéne používajú moderné čistiace systémy.

Ručné náradie nebude možné odstrániť nečistoty rozpustené vo vode. Filtre zvládajú túto úlohu. Pre ich prácu potrebujete pumpu. Najbežnejšie sú dva typy vodných filtrov:

  • Pieskový filter účinne čistí vodu od malých nečistôt, ktoré tvoria kal a zakalenie kvapaliny. Už z názvu je zrejmé, že plnivom je piesok. Filter je vhodný pre väčšinu typov bazénov. Znečistený piesok sa časom mení alebo sa snaží opláchnuť čistou vodou.
  • Filtračná patróna je schopná zachytiť najmenšie častice. Systém je považovaný za pokrokový, nenáročný na údržbu, ale drahý. Životnosť náplne závisí od materiálu výroby.

Opakovane použiteľné náplne na čistenie vody je možné opláchnuť a jednorazové náplne okamžite zlikvidovať. Najefektívnejší je model, kde je filtračnou vrstvou kremelina plnená z drvenej škrupiny. Nevýhodou sú vysoké náklady a kazetu budete musieť meniť najmenej 4-krát za sezónu.

Video zobrazuje domáci pieskový filter na vodu:

Elektrofyzikálna metóda

Čistenie vody v bazéne elektrofyzikálnou metódou sa zaobíde bez použitia liekov. Bude potrebné drahé zariadenie. Veľkou výhodou metódy čistenia je zachovanie prírodného zloženia vody.

Proces ozonizácie bazénu je najnákladnejší. Bude potrebná inštalácia drahého zariadenia a ďalšia komunikácia. Ozón pridaný do vody je oxidačné činidlo, ktoré ničí baktérie.

Ožarovanie UV lúčmi sa považuje za najjednoduchší spôsob vhodný pre letnú chatu. Dezinfekcia vody sa vykonáva pomocou kremenných žiaroviek. Metóda je účinná iba v prípade čírej kvapaliny. Zakalená a zelená voda nepreniká UV lúčmi. Najskôr sa vykoná zosvetlenie a potom dezinfekcia žiarovkami.

Na ionizáciu vody sú inštalované medené alebo strieborné platne. Pripojí sa k ionizátoru. Elektrolytická rastlina produkuje aktívne ióny schopné dezinfikovať vodu po dobu viac ako dvoch týždňov.

Dôležité! Ionizátor funguje iba v spojení s pieskovým filtrom.

Záver

Na spôsoby čistenia musíte myslieť ešte pred inštaláciou bazéna. Keď voda vo fonte odkvitne, musíte konať rýchlo a po ruke by mala byť vhodná príprava pomocou nástroja.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia