Ohrievač s tehlovou udiarňou s vlastnými rukami

Medená udiareň vyrobená z tehál s vlastnými rukami môže byť postavená pod dohľadom majstra alebo špecialistu, ktorý rozumie murovaniu kachlí. Všetko je tu dôležité: vyberte správny stavebný materiál, pripravte ho, rozklepajte roztok požadovanej konzistencie. Okrem samotného procesu výstavby je dôležité, aby udiareň našla na mieste vhodné miesto, postarala sa o požiarnu bezpečnosť.

Odrody dizajnov

Externe sa multifunkčné udiarne líšia veľkosťou, povrchovou úpravou, tvarom a inými nuansami. Pripomínajú veľkú ruskú pec. Jedná sa však iba o dizajn. Hlavný rozdiel medzi fajčiarmi a grilom spočíva práve vo funkčnosti. Závisí to od toho, čoho je murovaná konštrukcia schopná. Čím viac pracovných oblastí je, tým rozsiahlejšia je ponuka jedál na varenie. V tehlovej konštrukcii je možné usporiadať nasledujúce možnosti:

 1. Udiareň... Pracovná oblasť sa považuje za hlavnú, pretože v tomto prípade sa kvôli nej poskytuje konštrukcia z tehál. Všeobecne platí, že udiareň je uzavretá komora. Vo vnútri sú mriežky alebo háčiky na upevnenie jedla. V procese varenia sú poliate dymom, získavajú zlatistú farbu a údenú arómu.
 2. Brazier... Podľa návrhu je to otvorený ohnisko. Varí sa tu gril na rozpálenom uhlí. Boky grilu sú prispôsobené na kladenie špízov.
 3. B-B-Q... Jedná sa o rovnaký gril, ale namiesto špízov je tu k dispozícii rošt. Pečú sa na ňom steaky a ďalšie výrobky.
 4. Grilujte... Zariadenie je rovnaké ako gril, ale jedlo varené na rošte je zakryté vekom. Sú vyprážané súčasne nielen zo spodu, ale aj zhora.
  Dôležité! V udiarni vyrobia jednu oblasť pre páperie a použijú ju na zamýšľaný účel: páperie, gril alebo grilovanie.
 5. Kazaň... Ak chcete na ohni uvariť pilaf, rybiu polievku a iné teplé jedlá, budete potrebovať v udiarni samostatný pracovný priestor. Vyrába sa vo forme rúry. Doska je položená nie hluchá, ale s okrúhlym rezom. V okne je ponorený liatinový kotol.
Poradenstvo! Je lepšie použiť liatinový kotol. V hliníkovej nádobe zhoria niektoré nekvapalné potraviny, napríklad pilaf, na stenách.

Vyrába sa multifunkčná udiareň s niekoľkými pracovnými priestormi.

Z ďalších pracovných priestorov v udiarni s grilom je k dispozícii pracovná doska a umývadlo. Umožňujú krájať a umývať riad bez opustenia varnej plochy. Okrem pracovných priestorov sú v tehlovej budove poskytnuté výklenky. Používajú sa namiesto skriniek na odkladanie riadu, palivového dreva, príslušenstva ku sporákom.

Okrem všetkých vyššie uvedených nuancií, bez ohľadu na funkčnosť, sú všetky udiarne rozdelené do dvoch typov:

 1. Fajčiareň za horúca údená sa považuje za dizajnovo jednoduchú. Jedlo vo vnútri komory sa varí pri vysokej teplote kvôli tesnej blízkosti ohniska.
 2. Fajčiarsky ohrievač vyrobený zo studených údených tehál je komplikovanejší, keď studený dym obklopuje výrobky vo vnútri komory. To sa dosiahne vďaka vzdialenému umiestneniu zaostrenia. Pri prechode mnohými kanálmi sa dym ochladzuje.

Horúce údené produkty sa v udiarni varia rýchlejšie, ale tepelným spracovaním sa mierne uvaria.

Výhody domáceho tehlového grilu s udiarňou

Je ťažké postaviť si multifunkčnú udiareň svojpomocne. Tu nemusíte len murovať na maltu. Skúsenosti kachliarov sú dôležité pre správne vybavenie dymových kanálov a ďalších zložitých jednotiek. Negatívnym bodom sú tiež vysoké náklady na nákup tehál.

Murovaná udiareň si vyžaduje veľa nákladov, skúsenosti s murovaním kachlí

Ak ignorujeme všetky nevýhody, potom má multifunkčná tehlová udiareň mnoho výhod:

 • dlhá životnosť;
 • Krásny dizajn;
 • spoľahlivosť;
 • pohodlie varenia.

Skutoční labužníci však vidia zásluhy v úplne inej oblasti. V takýchto tehlových konštrukciách je jedlo oveľa chutnejšie ako varené jedlá s podobnou receptúrou v kovových konštrukciách. To sa vysvetľuje vlastnosťami stavebného materiálu. Tehla absorbuje teplo a v prípade potreby ho rovnomerne uvoľňuje. Produkt je rovnako dobre vystavený tepelnému spracovaniu zo všetkých strán, horí menej.

Ako postaviť udiara

Pre osobu, ktorá nerozumie ničomu v kachliarskom priemysle, je optimálne pozvať majstra do práce. Tu by sa nemali robiť chyby, inak sa vynaložené prostriedky a pracovná sila ukážu ako zbytočné. Ak máte minimálne skúsenosti so stavbou pecí, pokyny vám pomôžu pri stavbe udiarne s grilom a iných pracovných priestorov na vašom stavenisku.

Výber modelu a výkresu

Prvý krok je určený s modelom. Aby ste to dosiahli, musíte jasne pochopiť, aké pracovné oblasti sú v udiarni potrebné. Stačí napríklad jedno grilovanie s grilom alebo dodatočne miesto pre kotlík. Keď máte jasnú predstavu o tom, čo chcete postaviť vlastnými rukami, bude ľahšie vypracovať výkresy grilovacej udiarne z tehál. Ak v tejto veci neexistujú skúsenosti, schémy možno nájsť na internete alebo si ich objednať od špecialistu.

Výkres vám pomôže postaviť multifunkčnú udiareň s policami, výklenkami, oblasťou na umývanie riadu

Podľa schémy je možné postaviť jednoduchú udiareň s ohniskom, ktoré sa dá použiť na ohrev a grilovanie

Výber materiálov a nástrojov

Hlavný stavebný materiál na grilovanie a udiareň je tehla. Bude potrebných niekoľko jeho odrôd. Pre spaľovacie komory, kde je vysoká teplota, sa používajú iba šamotové tehly. Priľahlé oblasti sú vyskladané z iného materiálu. Tu dobre fungujú žiaruvzdorné tehly. Musí to byť plné telo. Na vynútenie samotných stien udiarne sú vhodné dva typy tehál: plná červená a dekoratívne. Prvý materiál je lacnejší, ale steny budú škaredé. Potom budú musieť byť obložené ozdobným kameňom alebo iným materiálom. Steny udiarne z dekoratívnych tehál budú stáť viac, ale nie je potrebné ich neskôr dyhovať.

Z materiálov bude navyše potrebný piesok, voda, cement. Hlavné kladenie sa vykonáva na červenej hline.

Poradenstvo! Na vyloženie ohniska na grilovanie a kúreniska je optimálne kúpiť žiaruvzdornú hlinu.

Na stavebné práce potrebujete jednoduchý nástroj, ktorý vám pomôže miesiť maltu a položiť tehly

Z nástroja potrebujete hladinu, olovnicu, kladivo, stierku. Na miešanie veľkého množstva malty je optimálne použiť miešačku na betón. Ak absentuje, môžete hlinku v kotline hnetať lopatou.

Výber sedadla

Multifunkčná udiareň nie je len štruktúrou varenia, ale aj architektonickou štruktúrou. Pretože sú náklady na nákup dekoratívnych tehál alebo obkladového materiálu vysoké, je nerozumné stavať multifunkčné grilovanie niekde v pozadí areálu. Udiareň by sa mala stať súčasťou architektonického súboru, ale nemala by zasahovať do dvora.

Miesto krásnej multifunkčnej udiarne sa vyberá vo viditeľnej časti dvora

Optimálne je umiestniť murovanú udiareň v blízkosti domu alebo altánku, aby neutekali po jedle. Je však tiež neprijateľné byť príliš blízko. Dym z údiarne a z grilu by nemal prekážať susedom ani vstupovať cez okná do vášho domu.

Kachle neumiestňujte pod stromy, do blízkosti horľavých predmetov kvôli nebezpečenstvu požiaru. Nevhodná je tiež oblasť naviatej vetrom. Je nepríjemné variť v prievane.

Poradenstvo! Optimálne umiestnite udiareň na miesto, kde je možné postaviť prístrešok. Prístrešok ochráni tehlovú budovu pred zrážkami, čo prispieva k jej rýchlejšej deštrukcii.

Postup kladenia

Vytvorenie grilovacej udiarne s miestom pre kotol, gril a grilovanie vlastnými rukami z tehly, pripravujú podrobný diagram štruktúry. Počas celej stavby by mala byť vždy po ruke. Podľa schémy je jednoduchšie rozhodnúť, ako rozložiť každý rad udiarenských tehál.

Podľa schémy môžete postaviť multifunkčnú udiareň s kotlom a ohniskom

Kopanie a nalievanie základov

Stavba udiarne s grilom sa začína položením základov. Tehlová budova je mohutná. Spoľahlivý betónový základ je tu nevyhnutný. Všeobecne platí, že základom udiarne je monolitická doska s výstužným kovovým rámom.

Základom pre gril s udiarňou je liaty betón so zosilneným rámom na vankúši z piesku a štrku

Veľkosť základu závisí od rozmerov udiarne. Opakuje tvar tehlovej konštrukcie s odstupom asi 10 cm od stien.Najskôr sa vo vyznačenom mieste vyhĺbi jama. Jeho hĺbka závisí od kvality pôdy, očakávaného zaťaženia základu z budúceho grilovania s murovanou udiarňou. V každom prípade je minimálny parameter 50 cm.

Dno jamy je pokryté vrstvou piesku a štrku s hrúbkou 10 cm Vankúš je navlhčený a podbitý. Na vrchole drveného kameňa z tyčí s hrúbkou 10-12 mm je výstužný rám zviazaný pletacím drôtom. Bednenie je inštalované pozdĺž obvodu jamy z dosiek. Aby bol základ monolitický, naleje sa naraz betón. Hotový základ by mal stúpať asi 5 cm nad úrovňou terénu.

Tehlové kladenie sa začína asi o mesiac. Počas tejto doby získa betón svoju pevnosť. Aby sa zabránilo tomu, že spodné rady tehál budú ťahať vlhkosť, je základ hydroizolovaný dvoma vrstvami strešného materiálu.

Prvá úroveň

Prvým krokom je príprava malty na kladenie tehál. Budete potrebovať dve zmesi. Prvá úroveň grilu s udiarňou je suterén. Môže byť položený na cementovú maltu. Podiely sú nasledujúce: piesok - 3 diely, cement a vápno - každý 1 diel. Zvyšok radov a šamotové tehly sa kladie na hlinu. K roztoku sa pridá piesok. Jeho množstvo závisí od obsahu tuku v íle. Kvalita roztoku sa kontroluje vytvorením niekoľkých guličiek. Po zaschnutí by nemali prasknúť a pri páde na podlahu z výšky 1 m si zachovajú svoj tvar.

Podstavec tehlovej udiarne je možné položiť na cementovú maltu s prídavkom vápna

Prvý rad základne sa položí na sucho bez malty. Obrys budúcej udiarne je tvorený z tehál. Ďalšie rady základne sú rozložené na riešení. Je potrebné dodržať obliekanie švov. Tehla najvyššej úrovne by mala pokrývať zvislý spoj v spodnom rade. Vďaka obväzu sa zvyšuje pevnosť stien.

Poradenstvo! Na zlepšenie pevnosti muriva sa v rohoch konštrukcie vykonáva výstuž drôtu.

Grilovanie, ktorým sa

Po vybudovaní suterénu pokračujú k výstavbe grilu. Tu opäť musíte skontrolovať všetko vodorovne a zvisle pomocou úrovne, olovnice. Remeselníci používajú špeciálne lišty s označovacími dielikmi. Všetky tieto zariadenia vám umožňujú stavať rovnomerné steny grilu.

Po suteréne začnú stavať steny grilovania z tehál

Na vytvorenie ohniska sú rohy zapustené do muriva na požadovanej úrovni. Sú potrebné na upevnenie základne.Je položený z tehál bez malty a ponecháva 2-3 medzery. Medzierami bude pretekať kyslík, aby drevo zostalo horieť. Telo pece je optimálne vyrobené z kovu. Dizajn poskytuje podobne otvory pre prístup vzduchu.

Pec a udiareň sú vyrobené z kovu

Na rovnakej úrovni s grilom vyložte priestor pod kotol. Zhora je pokrytý oceľovou doskou s hrúbkou 10 mm. V nej je pomocou brúsky vyrezaný okrúhly otvor, do ktorého bude ponorený kotol.

Pri rozložení stien udiarne sa predpokladá, že prvých 8 radov vytvorí palivové drevo a ďalšie výklenky. Ďalej prichádza na rad prekrývanie a pracovné oblasti. Na hornom poschodí sa nachádza údená udiareň údená teplom, ktorá je ohrievaná plameňom zo kúreniska. Dosky sú vytvorené okolo 12. radu tehál.

Konečným dizajnom udiarne je zberač dymu. Je vyskladaný z 10 radov tehál. Na prednej strane muriva sú rímsy vyrobené z 17 mm a po stranách - až 35 mm. Posledný rad zberača spalín musí zodpovedať veľkosti komína.

Údená udiareň za studena

Tehlová konštrukcia s grilom a údenou udiarňou za studena je postavená podľa inej schémy. Mení sa najmä umiestnenie kúreniska. Maximálne sa odstráni z fajčiarskej komory. Optimálne je, keď je dĺžka spojovacieho kanála najmenej 4 m. Horiace kúrenie sa zvyčajne vyrába bližšie k zemi, v spodnej časti udiarne. Z nej je položený kanál kovovou rúrkou alebo tehlou. V závislosti od schémy môže byť rovná alebo zakrivená.

Dodatočné dotyky

Dokončovacie práce slúžia ako finálna stavba. Ak boli steny udiarne s grilom položené z dekoratívnych tehál, stačí len spojiť kĺby. Toto sa robí skôr, ako má roztok čas vytvrdnúť.

Pri použití dekoratívnych tehál stačí vykonať škárovanie.

Ak sú steny udiarne postavené z obyčajnej červenej tehly, vyzerajú nepredstaviteľne. Samozrejme, môžete urobiť škárovanie a nechať to tak. Je však lepšie schovať taký gril na pozadí dvora. Aby bola udiareň estetická, steny sú obložené kameňom a dlaždicami. Dosky sa kupujú z hotového mramoru alebo sa odlievajú z betónu.

Poradenstvo! Dymovňu môžete ozdobiť grilom pomocou kovaných prvkov natretých čiernou alebo bronzovou farbou.

Ohnisko a gril s udiarňou pre domácich majstrov z tehál

Udiareň bez kotla a grilu, ale s grilom a grilom sa tiež považuje za multifunkčnú. Stavajú to podľa podobného princípu. Rozdiel predstavuje zjednodušený diagram. Nie je potrebné vytvárať kachle so sporákom pod kotlom.

Nadácia

Stavba udiarne bez miesta pre kotlík, ale s grilom, sa začína položením základov. Najskôr sa vykopá jama. Dno je pokryté pieskom a štrkom. Usporiadajte vankúš. Z výstužných tyčí je zhora zviazaný výstužný rám.

Na ochranu základne pred vysoko položenou podzemnou vodou je vankúš z piesku a štrku pokrytý čiernym filmom a na vrchu je už položená výstužná sieť.

Po vystužení sa debnenie umiestni pozdĺž obrysu jamy, naleje sa betón. Na úplné stuhnutie je povolený najmenej 1 mesiac. Počas tejto doby je betón pravidelne navlhčený. Pre menšie odparovanie vlhkosti môžu byť kachle zakryté fóliou alebo pokryté pilinami a často polievané zalievacou nádobou.

Styling

Technológia kladenia tehál sa nelíši od predchádzajúceho dizajnu. Najskôr sa na betónový podklad položí hydroizolácia dvoch vrstiev strešného materiálu. Prvý rad tehál sa kladie nasucho bez malty. Nasledujúcich 8 riadkov tvorí základňu udiarne. K dispozícii je tu palivové drevo. Ohnisko na grilovanie je možné vyložiť zo šamotových tehál alebo zvariť nerezový žľab. Nezabudnite nechať výstupky alebo vložiť kovové tyče. Položky sú potrebné pre špízy alebo grilovacie grily.

Najčastejšie je dopyt po schéme, kde sa udiareň nachádza na jednom okraji základne a na druhej strane vybavia priestor grilovaním a grilovaním.

Ďalšie rady tvoria kúrenisko s dúchadlom, udiareň, zberač dymu a komín. Všetky výklenky z tehlovej konštrukcie môžu byť vyrobené obdĺžnikové alebo klenuté. V prvom prípade, keď sa prekrývajú, sú prepojky položené z oceľového rohu. Na vytvorenie oblúka sú polkruhové šablóny ohnuté z preglejky. Sú umiestnené na podlahe a položené na vrchu. Aby bol oblúk silný, do stredu je vždy umiestnená hradná tehla.

Obklad

Na dokončenie tehlovej udiarne sa podobne používa kameň alebo dlaždice. Najlepšie je ihneď vyhnať steny z dekoratívnych tehál. Niky, ktoré nie sú vystavené kúreniu, je možné uzavrieť drevenými krídlami. Liatinové dvere sú umiestnené na kúrenisku a popolovej komore. Doska je podobne kúpený mramor alebo vyliata z betónu.

Dokončenie udiarne vyzerá nádherne, ak sú steny vyhnané z dekoratívnych tehál rôznych odtieňov, ktoré vytvárajú vzor

Podmienky používania

Za fajčenie v udiarni kupujú špeciálne štiepky. Môžete to urobiť sami zbieraním hoblín po spracovaní stromu ovocných odrôd. Na grilovanie sa používa palivové drevo. Rovnakým spôsobom sa zberá guľatina aj z ovocných stromov. Dub bude robiť. Palivové drevo z iných listnatých stromov sa používa menej často. Na udiareň a grilovanie je nemožné použiť smrek, borovicu a iné druhy živicového dreva.

Fajčenie a varenie na grile sa vykonáva pomocou palivového dreva z ovocných alebo listnatých stromov

V stacionárnej udiarni sa údia najčastejšie mäso a ryby. Populárne sú hydinové telá, klobásy, slanina. Podľa receptúry sa výrobok údi čerstvý alebo solený, surový a vopred uvarený. Ak je údiareň údená za studena, môžete fajčiť hrušky, sušené slivky. Rovnaké výrobky sa varia na grile, grile alebo grile, navyše môžete piecť zeleninu.

Požiarna bezpečnosť

Keď sa oheň zapáli v kúrenisku, nepovažuje sa to za otvorený zdroj, pretože komora je uzavretá dverami. Z komína môžu niekedy vyletieť iskry. Túto nevýhodu je potrebné zohľadniť. Aby sa zabránilo požiaru, je na potrubie udiarne umiestnený lapač iskier.

Brazier je otvorený zdroj ohňa. Vo veternom počasí musíte byť opatrní alebo odmietnuť úplne pripraviť jedlo. Vietor je schopný sfúknuť iskry z grilu a šíriť ich po celom území. V každom prípade, ak máte multifunkčnú udiareň, je optimálne si v prípade núdze zaobstarať hasiaci prístroj alebo nainštalovať veľkú nádobu s vodou.

Fotogaléria tehlových údených grilovačiek

Prístup k pouličnému grilovaniu môže byť pokrytý sutinami, aby nedošlo k znečisteniu

Pod prístreškom je pred zrážkami chránený gril s udiarňou

Kombinácia dekoračného kameňa a tehál vyzerá nádherne vo výzdobe fasády udiarne

Dreváreň a iné výklenky, ktoré nie sú vystavené teplu, je možné uzavrieť drevenými dverami

Pri dokončovaní je možné murivo kombinovať s betónovou omietkou

Záver

Ohnisko udiarne z tehál s vlastnými rukami sa nedá postaviť za mesiac. Stavba bude trvať celé leto. Iba nadácia zamrzne na mesiac. Potom je ešte veľa práce s vynútením stien z tehál a dokončením. Ale na budúcu sezónu si môžete vychutnať varenie na ohni.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia