Letné terasy: fotografie

Ak sa predtým terasa považovala za luxus, teraz je ťažké si predstaviť vidiecky dom bez tohto rozšírenia. V minulom storočí sa viac uprednostňovala veranda. Funkčnosť oboch rozšírení je v podstate rovnaká. Líšia sa iba vlastnosti ich dizajnov. Mnoho ľudí si myslí, že krytá terasa je veranda a naopak otvorená veranda je terasa. Teraz sa pokúsime pochopiť zvláštnosť zariadenia oboch typov príloh a dotknúť sa aj ich konštrukcie.

Ako sa veranda líši od terasy

Pozrime sa, ako sa tieto dve budovy navzájom líšia. Začnime našu recenziu z verandy. Prístavba sa zvyčajne stavia na rovnakom základe s domom zo strany vstupných dverí. Obidve izby majú spoločnú strechu. Výstavba verandy sa plánuje súčasne s vypracovaním projektu bytového domu. Ak to nebolo pôvodne urobené, rozšírenie sa postaví neskôr a dokončí sa základňa domu. Verandy sa vyznačujú veľkými oknami. Sú inštalované na všetkých stenách, ale ich počet môžete tiež znížiť, ak je nástavec izolovaný pre zimné použitie.

Terasa sa dá naplánovať po postavení domu. Inštaluje sa na samostatne stojaci podstavec. Najčastejšie sú terasy plánované ako letné otvorené plochy a ako základ slúžia nosné stĺpy zakopané v zemi. Neoddeliteľnou súčasťou otvorenej budovy je parapet. Plot má zvyčajne výšku asi 1 m. Terasu, na rozdiel od verandy, je možné pripevniť nielen v blízkosti vstupných dverí, ale aj okolo domu.

Veranda a terasa majú spoločné prvky. Obe prílohy sú otvorené a zatvorené. Preto sú v definícii tak často zmätení. Aj keď ich funkčnosť je takmer rovnaká. Vonkajšie priestory slúžia na letnú rekreáciu a v interiéroch odpočívajú po celý rok.

Odrody terás

Terasy sú svojím dizajnom nielen otvorené a uzavreté, ale aj univerzálne. Pozrime sa na každý pohľad zvlášť, aby sme lepšie pochopili rozšírenie:

  • Na predloženej fotografii otvorenej terasy môžete vidieť vyvýšenú plošinu umiestnenú okolo domu. Je čiastočne pokrytý prístreškom. Strešný materiál pre dve budovy je vybraný rovnakého typu, ale strecha samotného rozšírenia je vyrobená ako samostatná konštrukcia susediaca s domom. Miesto odpočinku je oplotené parapetom. Plotové mriežky sú najčastejšie vyrobené z dreva alebo používajú kované prvky.
  • Uzavretá terasa je inštalovaná na pevnejšom základe. Často sa uprednostňuje stĺpcový základ. Prístavba je vybavená stenami, oknami a dverami. To znamená, že sa získa plnohodnotná miestnosť. Teraz je v móde používať v stavebníctve okná s dvojitým zasklením. Priehľadné steny a dokonca aj strecha otvárajú výhľad na široké okolie. Vykurovanie a vetranie sú inštalované vo vnútri areálu, čo vám umožní odpočívať s nástupom chladného počasia.
  • Najvýhodnejšie terasy sú univerzálne. Tieto transformátory sú zostavené zo skladacích okien s dvojitým zasklením. Strešné prvky sú vybavené posuvným mechanizmom. Prístavba je zostavená podľa princípu konštruktéra. Za krátky čas môžete zorganizovať otvorený priestor alebo zhromaždiť plnohodnotnú miestnosť.
Poradenstvo! Stavba univerzálnej terasy bude majiteľa stáť viac ako otvorené alebo uzavreté prílohy. Iba transformátor však zabezpečí pohodlný pobyt kedykoľvek počas roka.

Majiteľ si zariadi akýkoľvek typ terasy podľa svojich predstáv, avšak prístavba by nemala vyniknúť, ale mala by plynulo nadväzovať na obytný dom.

Čo je najlepšie zvoliť dizajn rozšírenia

Výber dizajnu závisí od fantázie a finančných možností majiteľa. Terasa môže byť vyrobená vo forme malej plochy v blízkosti vchodových dverí alebo veľkej verandy. V blízkosti dvojpodlažných domov sú dokonca postavené dvojpodlažné budovy. Ukazuje sa, že na každom poschodí budovy sú dve rekreačné oblasti. Uzavretá terasa je niekedy kombinovaná s predsieňou alebo kuchyňou.

Poradenstvo! Konštrukcia prístavby sa vyvíja s prihliadnutím na terén lokality a architektonické prvky obytnej budovy.

Je potrebné rozhodnúť o dizajne terasy s prihliadnutím na podnebie regiónu. Pre stredný pruh je optimálne dať prednosť uzavretému predĺženiu. V extrémnych prípadoch musí byť stránka vybavená baldachýnom. Miesto odpočinku pred dažďom zakrýva aj malá strecha. S príchodom chladného počasia nebudete odpočívať na otvorenom priestranstve, ale v zime vďaka baldachýnu nebudete musieť každý deň čistiť sneh.

Pre južné oblasti je lepšie zvoliť maximálny počet otvorených príloh. V horúčave je na takomto mieste príjemné relaxovať a užívať si čerstvý vzduch a ranné slnko. Najčastejšie sa inštaluje prístrešok na ochranu pred dažďom alebo polotieňom terasy. Pozdĺž obvodu je miesto odpočinku vysadené viničom a inou zelenou vegetáciou.

Bazén na terase

Pôvodným riešením je terasa s bazénom, úplne alebo čiastočne zakrytá prístreškom. Na vykrytie pred slnkom po kúpaní potrebujete aspoň malú markízu. Zároveň je k dispozícii otvorený priestor na opaľovanie. Rozmery bazénu závisia od veľkosti areálu. Platforma je vyrobená z materiálov príjemných pre nohy. Spravidla ide o drevenú palubu alebo trávnik.

Na mieste s bazénom musí byť nainštalovaný prútený alebo plastový nábytok: ležadlá, stoličky a stôl. Ak sú v dome deti, nebude nadbytočné vybaviť ihrisko plastovým pieskoviskom.

Na plošine pre zostup do bazéna je nainštalovaný pohodlný rebrík s madlom. Boky písma sú zdobené materiálom, ktorý je telom krásny a príjemný na dotyk. Môže to byť lacný plast alebo drahý prírodný kameň, drevo atď.

Letná terasa na videu:

Návrh otvorenej prílohy

Otvorená veranda alebo terasa vás pozýva na odpočinok, preto by dizajn takejto stránky mal zodpovedať zamýšľanému účelu. Pri výbere nábytku je lepšie uprednostniť skladacie predmety. Stoličky a stôl je možné ľahko sklopiť, aby ste sa ukryli pred dažďom. Prútený alebo plastový nábytok vyzerá nádherne. Predmety vyzerajú ako prírodné materiály, neboja sa však účinkov zrážok. Stacionárny nábytok sa často praktizuje na otvorených priestranstvách. Lavice sú vyrobené z tehál a sedadlá sú vyrobené z dreva. Stôl môže byť tiež zložený z kameňa a stolová doska môže byť vykachličkovaná.

Terénne úpravy sú neodmysliteľné pre vonkajšie terasy a verandy. Vinice a kríky sú obľúbené ako okrasné rastliny. Na malú plochu môžete jednoducho položiť kvetináče s kvetmi.

Dizajn uzavretého rozšírenia

Uzavretá terasa alebo veranda by mala poskytovať pohodlie a harmonicky sa kombinovať s dizajnom obytnej budovy. Zároveň je dôležité zabezpečiť plynulý prechod zlúčenia priestorov s prírodou. Vo vnútri je inštalovaný čalúnený nábytok. Môžete si dokonca oddýchnuť na pohovke. Eko nábytok z prírodných materiálov vyzerá dobre. Záclony sú povinným atribútom miestnosti. Na terénne úpravy sa používajú malé kvetinové záhony obložené kameňom so zasadenými kvetmi alebo sa umiestňujú plastové kvetináče.

Existuje veľa možností na usporiadanie miesta na odpočinok. Hlavná vec je, že veranda alebo terasa nevyniká ako samostatné miesto medzi architektonickým súborom, ale dopĺňa ho.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia