Svojpomocné schodisko do pivnice z kovu

Pivnica na súkromnom nádvorí sa nachádza pod jednou z budov alebo je nainštalovaná na mieste ako samostatne stojaca konštrukcia. Na zostup do areálu sú vybavené schodiskom alebo schodmi. Najčastejšie sa vyrábajú z dreva kvôli dostupnosti materiálu a ľahkosti spracovania. Ale aj keď je pivnica v suteréne domu, vnútri je neustále prítomná vlhkosť, ktorá nemilosrdne ničí drevené konštrukcie. Za týchto podmienok je spoľahlivejšie kovové schodisko do pivnice, ktoré, hoci je náchylné na koróziu, vydrží oveľa dlhšie ako drevený náprotivok.

Varianty schodov do pivnice, a čo je potrebné vziať do úvahy pri výbere ich dizajnu

Všeobecne platí, že pre pivnicu alebo suterén existujú tri typy schodov, ktoré sa líšia materiálom výroby:

 • Drevená konštrukcia veľmi výhodné z hľadiska výroby. Tento prírodný materiál sa však bojí vlhkosti. Životnosť dreva môžete mierne predĺžiť, ak na vytvorenie zjazdu použijete dub alebo iné tvrdé drevo. Ďalej sú obrobky impregnované antiseptickým roztokom, po ktorom sú natreté. Všetky tieto opatrenia sú v poriadku, ale iba na krátky čas.
 • Betónový zjazd s krokmi je ideálna štruktúra pre pivnicu, ale zriedka sa používa v súkromnom sektore. Ak sa pivnica nachádza pod domom, je vhodné takýto zostup postaviť už pri stavbe samotnej budovy. Betónové schodisko si vyžaduje veľa práce a precízny dizajn.
 • Zlatá stredná cesta medzi týmito dvoma stavbami je kovové schodisko, ktoré, ak máte zvárací stroj, sa dajú ľahko vyrobiť sami. Oceľ je menej náchylná na vlhkosť ako drevo. Kovové schodisko je potrebné pravidelne tónovať, ale aj bez neho bude majiteľovi slúžiť mnoho rokov. Iba bez zafarbenia bude kov pokrytý hrdzou.

Stále je potrebné zvoliť materiál na výrobu schodov, berúc do úvahy umiestnenie šachty v pivnici. V samostatne stojacom suteréne bude samozrejme vchod umiestnený z ulice. Na jar a na jeseň sa za podrážkami topánok natiahne mokré bahno a v zime - sneh. To znamená, že do pouličnej pivnice potrebujete iba schodisko z odolného materiálu, napríklad z kovu.

Pri zostupe do pivnice vlastnými rukami je potrebné vziať do úvahy niekoľko dôležitých odtieňov:

 • Tvar a rozmery konštrukcie závisia od plochy suterénu. Napríklad pre malú pivnicu pod garážou je jediným východiskom zo situácie malý rebrík.
 • Čím častejšie sa suterén používa, tým pohodlnejšie by mali byť schody. Ak to rozmery miestnosti umožňujú, potom je vhodné zostup organizovať šetrnejšie a pomocou zábradlia.
 • Osoba spustí do pivnice konzerváciu, pozberanú plodinu zo záhrady atď. A to je ďalšie zaťaženie schodov. Kov je silný materiál, ale ak vezmete obrobky s tenkou časťou, konštrukcia sa pod bremenom ohne.
 • Okrem pevnosti schodov musíte brať do úvahy jeho šírku a sklon. Plodiny zozbierané zo záhrady sa odnesú do pivnice s vedierkami, ba dokonca so škatuľami. Zostup by mal byť vhodný pre kráčajúcu osobu s nadrozmernou záťažou.

Ak sa suterén nachádza pod domom, potom bude vstup doň z priestorov.Pre estetiku sa môžete pokúsiť vyrobiť úhľadnejšie schodisko, ktoré nezkazí celý interiér. Už vo fáze návrhu premýšľajú nad konfiguráciou, rozmermi a spôsobom upevnenia konštrukcie pre zostup.

Zvolením typu schodiska zostúpite do pivnice

Na zostup do pivnice alebo suterénu použite bočné a pochodové schody. Výber vhodného dizajnu závisí od niekoľkých faktorov:

 • rozmery suterénu a na aké účely sa bude používať;
 • koľko peňazí ste ochotní minúť na spustenie spúšťača;
 • frekvencia používania.

Pozrime sa na jednoduchý príklad. Povedzme, že pivnicu budete často využívať, ale na výrobu letového schodiska nie sú peniaze a čas. A miestnosť je taká malá, že nie je kam umiestniť štruktúru. V takom prípade by sa mal uprednostniť pripevnený kovový rebrík. Ak máte prostriedky, čas a túžbu, máte dostatok priestoru a pivnicu budete často využívať, potom sa tu už môžete zastaviť pri pochodovej štruktúre.

Poradenstvo! Pri určovaní dizajnu schodov venujte pozornosť usporiadaniu pivnice.

Pri výbere pochodových štruktúr pre stavbu treba brať do úvahy zložitosť ich výroby. Bude to vyžadovať vypracovanie presných výkresov a správny výber materiálu. Nesprávne vybrané tenké polotovary sa nakoniec vplyvom gravitácie časom ohnú a schodisko získa škaredý tvar.

Pripojiteľný typ schodov

V letných chatách sa najčastejšie používajú bežné rebríky. Pomocou tejto jednoduchej stavby organizujú zostup do pivnice umiestnenej pod budovou. Tieto suterény sú často prístupné cez malý poklop na podlahe. Dolu sa dá zísť iba po pripojených schodoch v strmom uhle. Nepríjemnosťou dizajnu je stále úzky schod, na ktorom dlho nebudete stáť.

Aj takýto primitívny zjazd sa však dá navrhnúť podľa rôznych princípov. Ak suterén umožňuje vykonať väčší sklon rebríka a poklop nie je taký malý, konštrukcia je nainštalovaná natrvalo. Pre pohodlie a spoľahlivosť sú zábradlia zvarené z rúry. A samotné kroky je možné rozširovať. Pre veľmi malú pivnicu je zváraný odnímateľný rebrík. Zvyčajne je tento dizajn úzky a vyrobený z tenkého profilu. Je iracionálne používať hrubý kov na odnímateľný rebrík, pretože ho musíte často nosiť na sebe.

Pozor! Odnímateľný rebrík sa nevyrába dlhšie ako päť metrov a pivnicu s takou hĺbkou nikto nevykopá.

Spodok konštrukcie je opatrený gumovými pätkami alebo oceľovými čapmi, aby sa zabránilo pošmyknutiu na podlahe. Na vrchole rebríka sú na upevnenie privarené dva háčiky, aby sa počas pohybu osoby konštrukcia neprevrátila dozadu.

Schody v rebríku sú zvárané s rozstupom 34 cm, ale nie viac. Pri dlhom rozpätí je zlé usporiadať nohy, najmä ak človek kráča s bremenom. Na plytkých rozpätiach je krok čoraz častejší, v dôsledku čoho sa zvyšuje únava. Je dobré, ak sú kroky vyrobené z vlnitého kovu, ktorý neumožňuje kĺzanie nohy. Môžete dokonca skrutkovať na gumené podložky.

Pre stacionárny rebrík môže byť kov hrubší. Spravidla sa používa kanál a roh. Zábradlia sú zvárané z rúry s priemerom 25 mm. Spodok zjazdu je možné zabetónovať do podlahy. V inom prípade sú pätky z oceľového plechu privarené k žľabu a potom pripevnené kotviacimi skrutkami k betónovej podlahe pivnice. Horná časť pripevneného stacionárneho rebríka je priskrutkovaná kotvami k rámu poklopu alebo k hornej časti steny suterénu.

Pochodový typ schodov

Ak je výstavba pivnice stále v štádiu vývoja projektu, potom by sa práve tento čas mal použiť na výpočet pochodového schodiska. Existuje veľa možností návrhu a vstup do suterénu sa bude vyvíjať súčasne pre konkrétny model.

Pochodové svahy sa vyrábajú ťažšie, majú však nepopierateľnú výhodu oproti pripevneným konštrukciám:

 • mierny sklon poskytuje pohodlný pohyb osoby, dokonca aj s bremenom;
 • dizajn umožňuje urobiť zväčšenú šírku kroku, veľmi pohodlnú pre nohu;
 • malý krok určuje ľahkosť chôdze.

Pri pochodovom zjazde sú urobené zábradlia. Niekedy sú inštalované na oboch stranách schodiska. Potom stále hrajú úlohu plotu, ktorý neumožňuje spadnúť staršej osobe alebo deťom.

Pri navrhovaní schodiska z kovu do pivnice sa môžete postarať o jeho krásu. Krásne a bezpečné schody sú vyrobené z perforovanej nehrdzavejúcej ocele. Koniec madiel je možné zaobliť, aby nevyčnievali kúskom odrezanej rúry.

Ak je vstupný otvor do pivnice úzky a nechcete robiť rebrík, môžete zvárať skrutkový model z kovu. Jedinou nevýhodou dizajnu je nepohodlný pohyb pozdĺž krokov so záťažou. Točité schodiská sa ťažko vyrábajú, preto sa zriedka používajú do pivníc.

Čo potrebujete vedieť pri výpočte suterénneho schodiska?

Aby bolo pohodlné kráčať po schodoch, musí byť správne navrhnutý. Pozrime sa na niekoľko odtieňov, ktoré stojí za to venovať pozornosť:

 • Rebrík je umiestnený v strmom uhle od 22 do 45o... Pochodové svahy sú mierne so sklonom menším ako 45o... Šírka stupňov sa volí podľa veľkosti voľného priestoru v pivnici. Aj keď sa za normu považujú schody so šírkou 700-900 mm. Vzdialenosť od schodov k stropu by mala byť najmenej 2 m. Potom sa človek pri chôdzi nemusí ohýbať.
 • Počet krokov sa počíta pozdĺž dĺžky rebríka. K tomu je jeho dĺžka vydelená výškou schodu, ktorá je v rozmedzí 150 - 180 mm. Jeden let musí obsahovať maximálne 18 krokov. V opačnom prípade má zmysel vybudovať štruktúru niekoľkých pochodov. Stupeň je vyrobený asi 300 mm široký.
 • Pre hlboké pivnice sú konštrukcie tvorené z dvoch alebo troch paliet s otočením o 90 alebo 180o.
 • Zábradlie je umiestnené vo výške 800–900 mm od každého schodu. Na ich upevnenie sú vertikálne stĺpy inštalované s rozstupom 150 mm.

Kovový zostup je umiestnený na monolitickej betónovej podlahe alebo železobetónovej doske. Ťažká konštrukcia nesmie spočívať na mäkkom podklade. V opačnom prípade sa jednoducho ponorí.

Čo je potrebné na výrobu kovového rebríka

Hneď je potrebné poznamenať, že na výrobu kovového rebríka budete potrebovať zvárací stroj a brúsku. Bez týchto nástrojov sa nezaobídete. Pre základňu je najvhodnejší kanál, ale je možné použiť profilové potrubie. Je pohodlnejšie variť rám krokov pochodovej konštrukcie z kovového rohu. Vhodná je aj menšia profilovaná rúra. Samotné schody sú opláštené plechom s hrúbkou 1 mm. Na želanie je možné na rám z rohu pripevniť schody z dubových dosiek.

Poradenstvo! Ak sa na schody použije oceľový plech, je vhodné pripevniť protišmykové gumové podložky.

Zábradlia a stojany na ne sú vyrobené z kruhovej rúrky s priemerom 25 mm. Aj keď sú na stojane, môžete použiť obrobky tenšie, napríklad 20 mm. Aby sa na koncoch zábradlí zaoblilo, bude treba pri výrobe potrubie ohýbať. Ak to nie je možné, potom je možné zaoblenie zvárať z lakťov rovnakého priemeru. Až potom by sa mali zváracie kĺby starostlivo zabrúsiť, aby nedošlo k poraneniu ruky.

Postup výroby schodiska pomocou rohu a žľabu

Takže pre základňu pochodovej štruktúry sú pripravené dva kanály. Ich odhadovaná dĺžka by mala byť dostatočná od podlahy pivnice, s prihliadnutím na betónovanie spodného konca po okraj vstupného poklopu. Rám stupňov je zváraný z rohu s prierezom 50 mm. Na opláštenie sa vzal plech s hrúbkou 1 mm.

Predtým, ako začnete rezať obrobky, musíte znova starostlivo skontrolovať výkresy. Krátke prvky môžu byť varené na kúsky, ale celkový vzhľad štruktúry bude pokazený. V prípade kanálov nesmú byť kúsky navarené.Zlý zvarový šev pri zaťažení môže prasknúť, takže pre základňu by sa mal brať iba jednodielny kanál.

Ďalším krokom je označovanie. Kanál a roh sú označené podľa rozmerov v diagrame. Obrobky sú rezané brúskou. V takom prípade musia byť všetky body rezu brúsené odihlovacím brúsnym kotúčom.

Keď sú všetky prvky pripravené, umiestnia sa dva kanály rovnobežne k sebe, potom sa v každom kroku použije označenie. Ak rozmery pivnice umožňujú zvárať schody na zemi, potom bude musieť byť hotová kovová konštrukcia nainštalovaná iba na jej miesto. Najčastejšie je ale veľkosť pivnice obmedzená a ani dvaja ľudia nemôžu takúto váhu zdvihnúť.

Najjednoduchším spôsobom je okamžite nainštalovať základňu z kanálov na jej miesto. Potom zostane iba na ráme postupne, aby sa každý krok zvaril. V tejto situácii každý človek hľadá ľahký spôsob riešenia problému.

Hotová kovová konštrukcia v pivnici musí byť betónovaná. Tu by už mala byť vopred pripravená jama s hĺbkou asi 200 mm. Je dobré, ak na jej dno dáte kúsok železobetónovej dosky, aby ste bezpečne udržali schody. Teraz zostáva v tejto jame vyplniť spodnú časť konštrukcie betónom so sutinami. Horná časť rebríka je pripevnená kotvami k stene. Konštrukcia sa ukáže byť ťažkou, preto je lepšie inštalovať dve podpery z rúry alebo kanála, ktoré podopierajú hornú časť schodiska, v blízkosti tej istej steny. Na konci sú schody opláštené oceľovým plechom, zvarové švy sú očistené brúskou a kovové konštrukcie sú natreté farbou.

Rebrík vyrobený z rúrok

Rebrík vyrobený z rúrok sa zvyčajne vyrába 2,2 m dlhý a 70 cm široký. Pre regály sa berú dve rúry s priemerom 50 mm. Priečne nosníky budú umiestnené v krokoch po 25 cm. Polotovary pre ne dlhé 70 cm sú vyrezané z rúrky s priemerom 25 mm. Prvý priečnik je zváraný, ustupuje od hornej časti stojok o 25 cm a ďalej sa dodržiava nastavený krok.

Spodná časť regálov je šikmo rezaná pomocou brúsky. Výsledné zaostrenie zabráni tomu, aby sa rebrík posúval po podlahe. Zhora sú na stĺpiky privarené dva háčiky na upevnenie, ale zaobídete sa bez nich.

Video ukazuje domáci rebrík:

Pri vytváraní schodov do pivnice musíte myslieť na svoju bezpečnosť. To znamená, že by ste nemali šetriť na materiáloch a zanedbávať správne výpočty.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia