Poťah pre studňu z dreva na mieru: výkresy + podrobné pokyny

Prítomnosť studne na osobnom pozemku vám umožňuje vyriešiť množstvo domácich potrieb. Je to nielen zdroj čistej pitnej vody, ale aj dekoratívny prvok, ktorý organicky zapadá do krajinného dizajnu. Ale nechať to otvorené nestojí za to, voda sa môže kontaminovať a stane sa nepoužiteľnou. Najbežnejšou možnosťou návrhu sa považuje dom vybavený na hydraulickej konštrukcii. Existuje však aj iná populárna metóda prístrešia - krytie pre kutilov, ktoré si môže urobiť každý majiteľ pri dodržaní určitého algoritmu akcií.

Vlastnosti výroby krytu pre studňu

Dekoratívny kryt na studňu pre domácich majstrov by sa mal vyznačovať vysokými pevnostnými charakteristikami, byť odolný voči vysokej vlhkosti, nepriaznivým faktorom prostredia. Tento atribút súkromnej hydraulickej konštrukcie sa vyžaduje na vykonávanie nasledujúcich úloh:

 1. Zabráňte vniknutiu spadaného lístia, rôznych druhov trosiek, nečistôt do bane.
 2. Zabráňte prenikaniu ultrafialových lúčov, ktoré uprednostňujú aktívny rast vodnej vegetácie.
 3. Udržujte teplo, čo je obzvlášť dôležité v zime, keď je vysoká pravdepodobnosť zamrznutia vody. Ak je na studni kryt, bude čerpacie zariadenie vždy v dobrom stave.
 4. Chráňte deti a domáce zvieratá pred pádom do šachty studne.
 5. Zlepšiť estetiku hydraulických konštrukcií.

Fotografia krytu na studni vlastnými rukami je uvedená nižšie.

Drevený kryt na studňu vlastnými rukami, aj keď má množstvo výhod, najmä jednoduchosť pri vykonávaní a vysokú dekoratívnosť, ale v trvanlivosti stráca na plastových alebo kovových výrobkoch.

Usporiadanie prielezov pre studne

V závislosti od typu studne, jej výkonu (účel, priemer, umiestnenie) sa vyberie prekrytie - kryt. Zariadenie poklopu alebo akejkoľvek inej hydraulickej konštrukcie vyžaduje výpočty špecifickej pevnosti, ak sa nachádza na vozovke.

Kryty a prielezy pre studne sa v zásade líšia výrobným materiálom, na ktorý sa kladú nasledujúce požiadavky:

 • ukazovatele mechanickej pevnosti;
 • stupeň odolnosti proti zmenám v deformácii;
 • zachovanie pracovných vlastností bez ohľadu na ukazovatele teploty;
 • odolnosť proti korózii.

Najčastejšie sa používajú na zakrytie studní štvorcovými a okrúhlymi krytmi. Prvé sa používajú na prekrytie v stokových studniach vhodného tvaru a druhé na ochranu vodných studní a dažďových stok pred vonkajšími faktormi. Veľkosť štvorcového krytu je 300 - 800 mm so stúpaním 50 mm, sú vyrábané utesnené a so štrbinami na odtok búrkovej vody.

Kryty studní sú vyrobené z liatiny, železobetónu, polymérnych materiálov. V každodennom živote je lepšie vyrobiť kryt na studňu z dreva, nevyžaduje veľké finančné náklady, nespôsobuje ťažkosti pri výrobe.

Pokiaľ ide o liatinové poklopy, sú inštalované na stokových a búrkových studniach, ktoré sú počas používania vystavené vážnym vonkajším zaťaženiam (na pešej zóne, na diaľniciach). Maximálna životnosť takýchto výrobkov nie je vyššia ako 100 rokov. Na ich výrobu je použitá liatinová zliatina značky SCh20, ktorá obsahuje lamelárny grafit, ktorý zvyšuje odolnosť materiálu proti praskaniu. Medzi nevýhody liatinových krytov patrí pomerne veľká hmotnosť a vysoké náklady.

Betónové kryty studní je možné vyrobiť ručne, ale ich hlavným účelom je použitie v technických baniach s veľkým priemerom. Predstavujú betónový prstenec, v ktorého strednej časti je umiestnený kontrolný otvor. Ale odporúča sa ich zakryť dreveným alebo plastovým vekom. V letných chatkách našli betónové kryty svoje uplatnenie pri utesňovaní žúmp, septikov, prekrývajúcich sa studní pitnou vodou.

Dôležité! Na trhu sú stále dostupné kompozitné kryty, ktoré sú vysoko odolné, pomerne ľahké a odolné voči korozívnym zmenám. Tento lacný ochranný kryt je vhodný pre kanalizačné šachty aj pre studne pitnej vody.

Čo môžete urobiť poklop studne vlastnými rukami?

Existuje veľa možností na výrobu krytu studne, kde každá z nich má svoje vlastné výrobné vlastnosti a výkonové charakteristiky. Ak chcete určiť typ prekrytia, musíte sa podrobnejšie oboznámiť s najžiadanejšími typmi.

Kryt na studňu z dreva

Drevená konštrukcia môže mať rôzne úpravy: šesťhranná, okrúhla, štvorcová, skladacia, skladacia. Výrobok je ekologický, relatívne odolný a ľahký. Na výrobu drevených viečok sa odporúča použiť lipu, jelšu, dub alebo brezu.

Zo sprievodných materiálov a príslušenstva budete potrebovať:

 • skrutky;
 • kovové rukoväte;
 • tmel na drevené povrchy;
 • sušiaci olej;
 • škvrna;
 • farba / lak;
 • tyče 4 × 4 cm;
 • rezivo široké 15 cm a hrubé 2 cm.

Betónový kryt studne

Studne v domácich záhradách sú vo väčšine prípadov vyrobené z betónových krúžkov. Za ich nevýhodu sa považuje nie celkom atraktívny vzhľad, preto nekladú zvláštne požiadavky na presah. Najčastejšie sa na ochranu pred znečistením používa pevná verzia krytu a s otvorom (poklopom).

Na výrobu betónovej konštrukcie štvorcového tvaru s poklopom, ktorého rozmery sú 70 × 70 cm, je potrebné zabezpečiť možnosti zariadení na jej uzavretie. Na tieto účely je efektívne používať:

 • drevené dvere;
 • plastový výrobok pre studňu;
 • kovové dvere;
 • tehlový dom;
 • dvere z dreveného rámu.

Ak potrebujete urobiť ťažký kryt pre studňu, stojí za to pripraviť:

 • výstužná sieťovina;
 • piesok;
 • cement;
 • rezivo;
 • film.

Kovové kryty studní

Výroba celokovovej konštrukcie nie je príliš racionálnym riešením. Ukáže sa to ako príliš ťažkopádne a veľké prekrývanie, zvládnuť to bude mimoriadne ťažké. Najlepšie je vyrobiť rám z kovu a opláštiť ho textolitom.

Pri zostavovaní veka budete musieť pripraviť:

 • kovové rohy;
 • štvorhranné rúry;
 • kovová páska široká 4-5 cm;
 • slučky;
 • tmel;
 • farba;
 • textolit (1 hárok).

Dobre pokrýva projekty

Aby hydraulická konštrukcia harmonicky zapadala do existujúceho krajinného dizajnu, musí byť krásne zdobená. Nápady na krytie studne z betónu, dreva a iných materiálov nájdete nižšie.

Ako si vyrobiť kryt studne vlastnými rukami

Studne môžu byť rôzne. Preto sa technológia výroby čiapok mierne líši. Stojí za zváženie spôsobu vytvorenia prvku pre studňu na pitie a stoky.

DIY kryt na pitnú vodu

Najjednoduchšia verzia ochrannej konštrukcie je vyrobená vo forme štvorcovej alebo okrúhlej dosky z dosiek. Pri správnom prístupe môže byť viečko krásne zdobené. Ak ho spracujete s náterovým a lakovým materiálom, bude možné predĺžiť jeho životnosť z 5 rokov.

Na výrobu dreveného modelu budete potrebovať nasledujúce materiály:

 • drevo s hrúbkou 20 mm a šírkou 150 mm;
 • tmel na výrobky z dreva;
 • 3 tyče (40 × 40 mm);
 • kovové rukoväte;
 • spojovacie prvky (klince, skrutky);
 • škvrna, zasychajúci olej, lak alebo farba.

Podrobný návod na výrobu krytu studne vlastnými rukami:

 1. Zrazte dosku z dosiek, napchajte ich do dvoch tyčí a položte ich blízko seba. Na dĺžku by sa mali rovnať šírke štítu. Tretia tyčinka sa používa ako výstuha a vypcháva sa diagonálne medzi dve tyče na vnútornej strane konštrukcie.
 2. Zbrúste štít, zrazte zrazením hoblíka. Aby sa získal okrúhly tvar, je štruktúra odrezaná brúskou.

 3. Všetky trhliny a medzery utesnite tmelom, musíte ich úplne odstrániť. Vďaka takejto jednoduchej technike bude možné vyrovnať sezónne zmeny v dreve, najmä na jar a na jeseň, keď sa rozširuje. Ak nie je tmel, potom môžete použiť tenké pásy - pásy na morskej strane podlahy.
 4. Veko natrieme olejovou farbou. Aby bol výrobok ozdobnejší, je potrebné naniesť vrstvu vysúšacieho oleja a potom dve vrstvy moridla (mahagón, dub bahenný). Obzvlášť efektne vyzerá viečko upravené matným alebo lesklým lakom.

Nainštalujte takúto štruktúru vyrobenú z dreva na hlavu. Ak ho potrebujete úplne zdvihnúť, potom sú na jeho prednú stranu namontované kovové rukoväte.

DIY obal na studňu

Inštalácia prielezov pre kanalizačné studne poskytuje nasledujúci algoritmus akcií:

 1. Kovové rohy zastrihnite na konkrétnu dĺžku (4 kusy), kde by konce mali byť v uhle 45 °. Z nich musíte zostaviť štvorec, upevniť konce zváracím strojom na vnútornej a vonkajšej strane rohov. Tieto miesta musia byť vyčistené brúskou. Takto sa vyrába pevná časť veka.
 2. Zostavte druhý rám podobným spôsobom. Toto bude záverečná časť konštrukcie.
 3. Rezané profilové rúry položte do vnútra horného rámu pozdĺž rohov (po obvode rámu) a priečne. Všetky pripojenia sa vykonávajú zváraním, potom sa vyčistia a pripravia základným náterom.
 4. Z plechu s plošnými spojmi vystrihnite dve platne podľa rozmerov horného rámu. Montujú sa pomocou samorezných skrutiek (na obidve strany rámu). Môžete tiež položiť izoláciu vo forme čadičovej vlny, peny.
 5. Ohnite kovový pás a vytvorte betónovú hlavu. Namontujte debnenie zo šrotu z vonkajšej strany hlavy studne, pričom zohľadnite rozmery krytu. Upevnite spodný rám na debnenie, položte kovovú pásku pozdĺž priemeru hlavy.
 6. Nalejte betón do priestoru medzi páskou a debnením. Spodnú a hornú časť konštrukcie spojte pomocou pántov. Pripevnite kovovú rukoväť k povrchu textolitu. Na kovové podlahové prvky naneste 2 vrstvy smaltu.

Inštalácia poklopu na studňu vlastnými rukami

Správne upevnenie krytu studne spočíva v vykonaní nasledujúcich činností:

 1. Zaistite prístup k hornej časti šachty odstránením zemnej vrstvy. Umiestnite škrupinu do vodorovnej polohy na horný krúžok a bezpečne ju pripevnite.
 2. Nalejte betónovú hmotu do debnenia.
 3. Keď malta zaschne, nainštalujte kryt poklopu do určených drážok v škrupine.
 4. Odstráňte ornicu okolo dosky a udržujte mierny sklon od šachty. Podlejte pieskom a zhutnite.
 5. Nalejte betónovú slepú plochu do jednej roviny s poklopom.

Otvory pre kanalizáciu môžete zdobiť umelými kameňmi. Sú duté, odolné, nezhoršujú sa pod vplyvom ultrafialového žiarenia, atmosférických zrážok.Ich relatívne nízka hmotnosť umožňuje kedykoľvek vykonávať všetky potrebné práce vo vnútri studne.

Prípadne môžete použiť obaly na kvetinové záhony. Sú vyrobené z uhlíkových vlákien, dreva, liatiny. Tento dekoratívny prvok je inštalovaný na vrchu veka a má špeciálne vybranie pre pôdu a rastliny. Takéto originálne poklopy prispievajú k vytvoreniu kvitnúcej lúky na osobnom pozemku. Návrhy môžu byť vyrobené vo forme dekoratívnych kameňov, zvierat, rozprávkových postáv.

Záver

Kryt na studňu vlastnými rukami nie je ťažký, zvládne to každý. Postačí pripraviť všetok potrebný spotrebný materiál a nástroje, dodržiavať určitú výrobnú technológiu. Vlastné prekrytie studne má veľa výhod, je dôležité dodržiavať všetky normy a požiadavky v každej fáze. Iba tento prístup umožní vytvoriť trvanlivú a relatívne lacnú štruktúru, ktorá neumožní prenikanie nečistôt, trosiek dovnútra.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia