Kŕmidlo pre dobytok

Podávač pre teľatá je nádoba v tvare škatule. Jeho konštrukcia má však určité rozdiely, v závislosti od účelu krmiva. Kŕmidlá pre kŕmne zmesi sú vyrábané ako jediný žľab. Na seno sa používajú škôlky z mriežky vyrobené z drevených lamiel alebo kovových tyčí.

Vlastnosti podávačov dobytka

Počas usporiadania stánku je nainštalovaný kontajner na kŕmenie dobytka. Teľatám sa podáva sypké krmivo a seno. Pre každý druh potravín sa používa podávač špecifického dizajnu. Do škôlky sa naleje čerstvá tráva alebo suché seno. Počas jedenia lýtka jedlo rozmetajú a prešľapujú ho kopytami. Pre hospodárne využitie sena sa pravouhlé škôlky vyrábajú mriežky. Teľatá prijímajú bunkami iba potrebné množstvo potravy a prebytok zostáva v žľabe. Na mokrú kašu sa používajú celé nádoby. Hlboké plastové vedrá sú obľúbené v domácich stodolách. Sú zavesené na stánku.

Kŕmidlo by malo byť nielen vhodné pre teľatá, ale malo by zaberať aj minimum miesta. Najpopulárnejšie sú konštrukcie rohového alebo sklopného typu. Výrobcovia ponúkajú obrovský výber modelov. Je dôležité si uvedomiť, že kŕmidlá pre rôzne zvieratá sú rôzne. Pre hovädzí dobytok sú vhodné nasledujúce veľkosti:

 • optimálna dĺžka sa pohybuje od 100 do 120 cm;
 • šírka dna asi 35-40 cm;
 • pohodlná výška dosky 70-75 cm.

Napriek širokej škále továrenských výrobkov mnohí majitelia vyrábajú kŕmidlá pre dobytok pre domácich majstrov z dreva alebo kovu. Výhodou domácej škôlky je individuálna veľkosť. Ďalším plusom je možnosť vylepšenia dizajnu. Remeselníci prišli s modelmi s odnímateľnými mriežkami, skladacími stenami. Skladacia škôlka pre dobytok je nenáročná na údržbu. Ľahšie sa čistia, umývajú, sušia na slnku.

Druhy podávačov pre kravy a teľatá

Všetky kŕmidlá pre mladé teľatá a dospelý dobytok sa líšia typom krmiva a miestom inštalácie. Škôlky sa používajú na seno a riedku kašu a sú inštalované v maštali alebo na pastvinách.

Kŕmidlá pre dobytok na seno

Škôlka na seno má mriežkovú štruktúru. Stabilný model má zvyčajne obdĺžnikový tvar. Často pripomína obrátený kužeľ. Cisterna na kŕmenie dobytka je vybavená mriežkou. Teľatá budú z vetvičiek čerpať seno oknami. Mriežková škôlka v stánku je pozastavená, aby sa maximalizovala úspora miesta. Dizajn neprekáža lýtkam, umožňuje kedykoľvek prístup k senu, ľahko sa udržuje a slúži dlhé roky.

Aj keď sa dobytok pasie na pastvinách, teľatám môže chýbať tráva. Nedostatok je vyrovnaný senom. Nemôžete ju však jednoducho nahromadiť na zem. Dobytok pošliape seno do zeme. Riešením problému je inštalácia kŕmnych nádrží na pastviny. Podobne majú mriežkovú štruktúru, ale príliš veľkú. Dostávajú okrúhly alebo kužeľovitý tvar, čo zvyšuje pohodlie pri kolektívnom použití. Veľkosť sa počíta tak, aby sa do nej zmestil kotúč sena. Teľatá budú suchú trávu postupne vyťahovať. Rolka v kužeľovitej nádobe sa pri konzumácii usadzuje. Pre dobytok je vždy k dispozícii krmivo a majiteľ nemusí škôlku často doplňovať senom.

Kŕmidlá pre kŕmne zmesi a obilie

Pre objemové krmivá vo forme rmutu, obilia, kŕmnych zmesí sa škôlky vyrábajú v jednej nádobe.V stojane pre lýtka sú zavesené vedrá a obdĺžnikové boxy. Na pastvinu sú umiestnené veľké žľaby veľkej dĺžky. Niekedy sú nádoby na vrchu pokryté roštom, aby dobytok nevyhrabal zrno. Kravy však často uviaznu medzi tyčami a porania si hlavy. Najlepšia možnosť sa považuje za mriežku. Dopyt po nej však vzniká, keď sa dospelý dobytok chová s teliatami.

Mládež nemusí dostať jedlo. Teľatám sa dávajú samostatné žľaby s obmedzujúcimi mriežkami, vyrábajú sa iba úzke bunky. Medzi tyčami lezie iba malá hlava teľaťa. Dospelé zviera sa nedostane k potrave.

Poradenstvo! Pre voľne tečúce suché zmesi alebo obilie je pohodlnejšie používať automatické podávače.

Požiadavky na podávače

Štruktúra podávača dobytka pre seno alebo obilie je jednoduchá. Na škôlku je však kladených niekoľko požiadaviek, ktoré musia spĺňať.

Podávače pastvín

Ak je na pastvine nevyhnutné použiť podávač, je na jeho inštaláciu vybavené stanovište. Seno a mokré krmivo sa dávajú do samostatných škôlok. Na kŕmenie dobytka na pastvinách sú kladené tieto požiadavky:

 • pevnosť a funkčnosť konštrukcie;
 • nádoba na kŕmenie dobytka by nemala predstavovať nebezpečenstvo;
 • hromadné jasle vyžadujú veľkú kapacitu;
 • nezabudnite mať zariadenia, ktoré zabránia strate krmiva;
 • jasle by sa mali dať ľahko prepravovať, inštalovať, udržiavať.

V prípade suchých kŕmnych zmesí alebo obilia na pastvinách je efektívnejšie inštalovať automatické podávače. Vykonávajú automatické podávanie voľne tečúceho krmiva, zabezpečujú potrebnú mieru pre každé teľa, eliminujú pravdepodobnosť strát.

Kŕmidlo je žiadané po sene v čase, keď je na pastve nedostatok čerstvej trávy. Škôlka je zriadená priestranná, najlepšie v tvare kužeľa, iba naopak. Tento dizajn funguje na princípe automatického podávača. Balík sena bude postupne klesať po šikmých stenách, keď ho budú teľatá jesť.

Kŕmidlá pre státie

Na farmách sa dobytok v stajni obsluhuje ručne alebo automaticky pomocou špeciálneho vybavenia. Podľa toho sa zvolí typ stánkového podávača. Okrem toho sa berie do úvahy počet teliat a spôsob ich chovu.

Stabilné jasle majú tieto požiadavky:

 • priestranný objem;
 • absencia ostrých hrán, ktoré vytvárajú riziko dobytka;
 • dostupnosť jednoduchej služby;
 • prítomnosť hraničnej steny na boku, ktorá neumožňuje vypadnutie jedla.

V stánku s malým počtom hovädzieho dobytka alebo jedným teľaťom je možné použiť malé domáce kŕmidlá, napríklad hlboké vedierka. Na veľkých farmách sa používajú špeciálne stoly prispôsobené na automatickú distribúciu krmiva. Zariadenie sa vyrába chôdzou pozdĺž lýtkových pier. Bočné steny s výškou 50 cm môžu vyčnievať ako zábradlie. Stôl je zdvihnutý z podlahy do maximálnej výšky 30 cm.

Dôležité! Bočné steny stola zabraňujú vypadnutiu jedla na podlahu. Čistenie medzi ohradami uličky je pre servisných pracovníkov zjednodušené.

Ak je typ chovu dobytka v maštali voľný, potom sú stoly na seno oplotené jedným z troch druhov roštov:

 1. Rovné ploty nebránia teľatám vo voľnom pohybe a seno môžu dostať kedykoľvek podľa želania. Návrh je považovaný za najpohodlnejší.
 2. Šikmé ploty obmedzujú voľný pohyb teliat v maštali.
 3. Automatické ploty poskytujú ďalšiu možnosť upevnenia lýtka v jednej polohe. Prístroj pomáha pri vyšetreniach, lekárskych a iných zákrokoch.

Z troch odrôd sú automatické mriežky najdrahšie. Nepokojné lýtka ich môžu rýchlo zlomiť.

Ako si vyrobiť krmítka pre teľatá

V domácnosti zvyčajne používajú domáce podávače. Materiál na výrobu je kov alebo drevo. DIY montáž krmítka pre seno alebo objemové krmivo je k dispozícii každému majiteľovi s minimálnymi zručnosťami.Pri výrobe kovovej konštrukcie sú však potrebné skúsenosti so zváraním.

Vo videu príklad výroby kovovej škôlky:

Ako sa vyrába podávač sena

Najspoľahlivejším podávačom sena je zváraná kovová mriežková konštrukcia. Jasle možno zraziť z drevených lamiel, ale ich životnosť je oveľa horšia ako v prípade oceľového náprotivku. Kŕmidlo pre malý počet teliat je vyrobené zavesené. Pre veľké množstvo dobytka je k dispozícii kolektívna škôlka. Spravidla sú namontované na nohách. Mriežková nádoba na seno je zváraná v tvare písmena „V“. Je namontovaný na obdĺžnikovom podstavci. Pod kontajnerom s roštom je často pripevnená paleta, ktorá pomáha zbierať vypadnuté seno. Príklad takého podávača je uvedený na výkrese.

Kovová konštrukcia je vyrobená z rúrok a tyčí. Rám a nohy sú zvárané z hrubej rúry s priemerom 20 mm. Orámovanie nádoby v tvare V je vyrobené z rúrok s priemerom 15 mm. Pre mriežku sa používa tyč s hrúbkou 8 mm.

Objednávka montáže:

 1. Rúra a tyč sú rezané brúskou. Dĺžka polotovarov zodpovedá rozmerom výkresu.
 2. Najskôr sa z hrubej rúry zvarí základňa. Mali by ste dostať pravidelný obdĺžnik.
 3. Ďalším krokom je zváranie rámu v tvare V z rúrky s priemerom 15 mm pod nádobu na seno. Tyče sú zvarené zvisle a tvoria bunky podávača.
 4. Obdĺžniková základňa je spojená s mriežkovou konštrukciou v tvare písmena V. Voliteľne môžete nainštalovať pozinkovanú paletu.

Na ochranu pred koróziou je hotový podávač natretý netoxickou farbou.

Dôležité! Pred lakovaním sa zváracie kĺby prebrúsia brúskou, aby nedošlo k poraneniu teliat na ostrých váhach.

Ako sa vyrába kŕmny žľab pre krmivo pre dobytok

Teľatám je ľahšie podávať kŕmne zmesi v plastových vedrách zavesených na stene stánku. Pre dospelý dobytok je však vhodné nainštalovať pevné krmítko. Je vyrobený vo forme žľabu. Materiál na výrobu môže byť plech alebo doska. Železné koryto je ťažké, z hrdzavej kaše rýchlo hrdzavie. Optimálne je postaviť drevený podávač z dosiek hrúbky 40 mm.

Objednávka montáže:

 1. Z troch dosiek dlhých 60 cm a širokých 15 cm je zrazený štít. Prvok bude slúžiť ako dno podávača dobytka. Na vnútornú stranu je zrazený štít podobnej veľkosti.
 2. Pre vonkajšiu dosku sú odobraté tri dosky dlhé 60 cm, iba šírka dvoch polotovarov je podobne 15 cm a tretí prvok je 10 cm. Štít je zrazený tak, že úzka doska je medzi dvoma širokými.
 3. Bočné viečka sú vyrezané zo širokej masívnej dosky alebo nakrájané na úzke polotovary a potom zrazené do malých štítov. Mali by ste dostať dva obdĺžniky s rozmermi 40x45 cm.
 4. Z hotových štítov je zostavený žľab. Prvky sú upevnené klincami alebo samoreznými skrutkami.

Hotový podávač sa podrobí mletiu. Ostré hrany rezané pod uhlom 45 ° o.

Škôlka pre mladý dobytok

Proces výroby podávačov pre mladé teľatá je podobný, len je potrebné zabezpečiť skladací rošt, ktorý zabráni dospelému dobytku v kŕmení. Dĺžka škôlky je maximálne 1 m, šírka je najmenej 40 cm. Boky sú vysoké až 100 cm.

Optimálnym materiálom na výrobu sú dosky z tvrdých stromov. Obrobky sú rezané podľa jednotlivých rozmerov nakresleného výkresu. Ak sa zameriame na stanovené normy, potom kŕmidlá pre mladé teľatá majú nasledujúce rozmery:

 • výška vnútornej strany - 100 cm, vonkajšia strana - 30 cm;
 • šírka dna - 45 cm;
 • dĺžka žľabu - 80 cm.

Keď sa rozhodli pre veľkosť, začali vyrábať škôlku pre teľatá.

Objednávka montáže:

 1. Suché dosky sa brúsia, pília ručnou alebo kotúčovou pílou. Podľa výkresu sú štíty zrazené z polotovarov, po ktorých je žľab zostavený.
 2. Na boku je vykrojený polkruhový výklenok, ktorý teliatku uľahčí príjem potravy.
 3. Tyče sú zrazené z tyčí. Šírka buniek je zvolená tak, aby sa hlava teliat nezasekla.

Ready-made škôlky sú brúsené, odrezané ostré hrany.

Záver

Kŕmidlo pre teľatá by malo byť vhodné pre zvieratá a pre servisný personál, ktorý ho čistí a distribuuje krmivo. Pri výrobe domácej škôlky sa musíte obávať sily a bezpečnosti používania konštrukcie.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia