Udiareň pre domácich majstrov z práčky: video, kresby, fotografie

Udiareň pre domácich majstrov z práčky sa dá vyrobiť za pár hodín. Spotrebič pre domácnosť má takmer hotový obal na nový domáci výrobok. Je potrebné ju len mierne upraviť. Takáto udiareň funguje spaľovaním dreva obvyklým spôsobom alebo pomocou elektrickej špirály.

Výhody a nevýhody

Než začnete vyrábať udiareň, musíte zistiť všetky výhody a nevýhody domácich výrobkov. Z toho sa ukáže jasná predstava, či je takáto štruktúra doma potrebná.

V domácej udiarni nie sú vážne nedostatky, kvôli ktorým ju môžete odmietnuť.

Výhody:

 1. Ak doma vyhodená práčka leží, urobí udiareň úplne zadarmo. Za analóg v obchode budete musieť zaplatiť slušnú sumu.
 2. Pre udiareň môžete použiť telo práčky alebo bubon z nehrdzavejúcej ocele. Jedná sa o hotové nádoby, ktoré bude treba trochu prerobiť.
 3. Keď sa udiareň stane nepotrebnou, nie je škoda ju vyhodiť, zmeniť na kovový šrot alebo pomocou brúsky rozpustiť na plechoch.
 4. Buben a telo práčky sú tenkostenné. Vyrobia ľahkú udiareň, ktorú je možné vyviesť dokonca do prírody.

Ak hovoríme o nedostatkoch, je takmer nemožné ich tu nájsť. Niekedy v recenziách existujú názory, že nehrdzavejúca oceľ bubna alebo nádrže nie je potravinárskej kvality a je nežiaduce ich používať. Produkt však nijakým spôsobom neprichádza do styku s kovmi. Telo udiarne sa navyše z dymu nezohrieva na takú teplotu, aby mohlo vylučovať škodlivé látky.

Princíp činnosti

Všeobecne platí, že udiareň je kontajner, v ktorom sú pozastavené potraviny. Fajčenie sa vyskytuje ich obalením dymom. Podľa princípu činnosti sú udiarne rozdelené do dvoch typov:

 1. Ak je udiareň poskytnutá z práčky údenej za studena, potom sa do jej tela privádza dym z ohniska (generátor dymu) cez špeciálny kanál. Toto odstránenie umožňuje znížiť teplotu vo vnútri rúry. Fajčenie výrobku trvá dlhšie, ale nie je tepelne upravené a získava zlatistú pokožku.

  Na získanie studeného fajčenia je dymový generátor umiestnený oddelene od udiarne a dym sa privádza do pracovnej komory cez kanál

 2. Je ľahké vyrobiť údenú udiareň údenou z práčky vlastnými rukami, kde nie je potrebné zvlášť vytvárať ohnisko a položiť z neho kanál. Dym sa vytvára priamo pod pracovnou komorou. Produkt v udiarni je tepelne upravený, varený rýchlejšie, ale ukáže sa, že je mierne uvarený.

  Počas horúceho údenia piliny tlejú vo vnútri pracovnej komory udiarne z elektrickej špirály alebo táboráka zriedeného pod dnom nádoby.

Pre akýkoľvek typ udiarne sa piliny spaľujú. To sa deje dvoma spôsobmi: prirodzene alebo pomocou elektrickej špirály. Piliny nehoria, ale neustále tlejú a vylučuje hustý dym.

Dôležité! Na fajčenie nemôžete používať palivové drevo z ihličnatých stromov. Dub je na to dobrý. Palivové drevo z ovocných stromov sa považuje za najlepšie.

Ak chcete získať akýkoľvek typ udiarne, použite plechové puzdro alebo nádrž z nehrdzavejúcej ocele z práčky. Ak ide o automatický stroj, urobí sa bubon na plnenie bielizne. Niektoré staré modely práčok sovietskej výroby sa vyrábali s hliníkovou nádržou. Je lepšie ho nepoužívať, ak je zabezpečené horúce fajčenie. Z vysokých teplôt sa hliník deformuje, topí.

Fotografie, schémy, kresby

Zariadenie fajčiarskeho prístroja je také jednoduché, že je ľahké ho pochopiť aj pri pohľade na fotografiu. Nemá zmysel kresliť vlastnými rukami výkresy udiarne z práčky, pretože nádrž je už použitá. Na rýchle pochopenie zariadenia stačí jednoduchá schéma.

Udiareň sa všeobecne skladá z nasledujúcich prvkov:

 • pracovná komora, kde sa údia výrobky;
 • pletivo alebo mriežka;
 • zakryť komínom.

Pre začínajúceho majstra je jednoduchšie zostaviť udiareň podľa najjednoduchšej schémy z práčky, kde sa poskytuje horúce fajčenie

Sofistikovanejšie udiarne sú doplnené ďalšími prvkami. Napríklad môžete nainštalovať panvicu na tuk, niekoľko sietí vo vnútri komory, ale teplota je na nižšej vrstve vyššia. Produkt sa bude variť rýchlejšie. Ak sa jedná o elektrickú udiareň, schéma predpokladá umiestnenie špirálového ohrievača.

Poradenstvo! Ak piliny tlejú z ohňa postaveného pod dnom udiarne, budete potrebovať výškovo nastaviteľné nohy alebo samostatný stojan.

Ako si vyrobiť udiareň z práčky vlastnými rukami

Pred začatím montáže je prvou vecou určiť metódu fajčenia: studenú alebo horúcu. Z toho závisí, či je pre udiareň potrebné vyrobiť ďalší generátor dymu. Zariadenie takejto jednotky je však zložité. Optimálne je prvýkrát zostaviť údenú udiareň údenú za tepla z práčky, ktorá sa skladá z jednej pracovnej komory.

Nástroje a materiály

Pretože dizajn udiarne je jednoduchý, je z náradia potrebný skrutkovač, kliešte a kladivo. Vo väčšej miere budú užitočné pri demontáži samotnej práčky. Ak sú k dispozícii ďalšie zariadenia, potrebujete zvárací stroj, elektrickú vŕtačku a brúsku.

Zvárací stroj je potrebný na zváranie stojana alebo nôh udiarne

Z materiálov je potrebná samotná práčka. Stojan alebo nohy sú vyrobené z rúrok, rohu, profilu. Je ťažké nájsť mriežku vhodnej veľkosti. Na jeho výrobu budete potrebovať tyče z nehrdzavejúcej ocele.

Príprava hlavnej časti

Prípravné práce sa začínajú demontážou starej práčky. Okrem elektrického zariadenia odstráňte všetky spojovacie prvky. Nechajte holú nádrž. Na dne v oblasti, kde sa nachádza obežné koleso, zostane otvor. Môže byť zváraný, ale neskúsený zvárač si nevie poradiť s tenkým kovom. Je ľahšie uzavrieť otvor zátkou vyrobenou z dvoch kovových podložiek utiahnutých skrutkou.

Otvor na spodnej časti nádrže od stroja musí byť prehĺbený, aby sa oheň z ohňa cez ňu nedostal do komory a neklesali piliny

Poradenstvo! Pre pohodlie pri natankovaní paliva je možné na bočnej stene nádrže pomocou brúsky vystrihnúť okno a otvárať dvere.

Inštalácia stojana

Ďalším krokom je výroba stojana, na ktorom bude stáť udiareň. Ak je doma grilovanie, tomuto procesu sa dá vyhnúť. Bude možné v ňom urobiť oheň a zhora položiť udiareň, na ktorej sú zospodu zakryté piliny.

Na chov ohňa pod jeho dnom je potrebný stojan pre udiareň

Ak nie je k dispozícii zábradlie, bude sa musieť urobiť stojan. Jednoduchou možnosťou je rozložiť niekoľko radov červených tehál na sucho bez malty alebo použiť niekoľko tvárnic. Náročnejším, ale lepším spôsobom je zváranie stojana z rúry, profilu alebo uhla. K dispozícii sú 4 nohy pre stabilitu. Je vhodné ich vyrobiť z dvoch skrutkovaných častí, aby sa dali výškovo nastaviť. To umožní zdvihnúť fajčiara vyššie z ohňa, aby sa znížila intenzita tlejúcich pilín.

Výroba paliet a mriežok

Počas horúceho fajčenia tuk z produktu kvapká na tlejúce piliny. Môžu vzplanúť. Aby ste tomu zabránili, poskytnite paletu. Vystrihnite ho z oceľového plechu alebo nehrdzavejúcej ocele. V spodnej časti pracovnej komory udiarne sú na stenách pripevnené držiaky, na ktoré je umiestnená paleta.

Rošt by mal zodpovedať tvaru nádrže, mal by mať medzi tyčami malú vzdialenosť, aby výrobky neprepadli

Aby sa umožnilo väčšie načítanie produktu súčasne, sú k dispozícii dve mriežky. Sú zvárané z nehrdzavejúcich tyčí. Mriežka prvého poschodia je umiestnená na vopred pripevnených držiakoch umiestnených najmenej 40 cm od spodnej časti pracovnej komory. Mriežka druhej úrovne je umiestnená o 25 cm vyššie od predchádzajúceho prvku.

Okrem roštov a palety poskytujú kryt pre pracovnú komoru. Môže byť použitý natívne pre práčku. Musíte len urobiť otvor pre výstup dymu.

Poradenstvo! Namiesto veka môže byť nádrž pokrytá vrecovinou. Materiál perfektne prepúšťa dym a zadržuje ho v pracovnej komore v správnom množstve.

Odrody a možnosti výroby

Práčky sú k dispozícii v rôznych konfiguráciách: okrúhle a hranaté, konvenčné a automatické. Zariadenie fajčiarskeho zariadenia závisí od konštrukčných vlastností techniky.

Zo starej práčky

Domáce spotrebiče v sovietskom štýle sa najčastejšie vyrábali vo forme suda. Skladá sa z plechového puzdra a nádrže z nehrdzavejúcej ocele. Ak chcete zostaviť udiareň zo starej práčky vlastnými rukami, musíte ju najskôr rozobrať. Existuje niekoľko podrobností. Demontujte motor, obežné koleso, hodinový stroj a niektoré spojovacie prvky.

Cínové puzdro stroja poslúži ako stojan

Pre účinnosť udiarne je optimálne nájsť inú nerezovú nádrž rovnakej veľkosti. Jeho dno je odrezané pomocou brúsky. Výsledný kruh sa použije na zostavenie prvej nádrže. Môžu byť navzájom zvárané alebo skrutkované.

Cínové telo stroja, na ktorom je nádrž pripevnená, bude slúžiť ako stojan. V bočnej stene sú brúskou oproti sebe vykrojené obdĺžnikové okná. Cez ne sa nakladá palivové drevo na vytvorenie ohňa. Vo vnútri pracovnej komory sa na dno nalejú piliny, paleta a rošty sú zavesené. Všetko zhora zakryte viečkom.

Elektrická udiareň

Výhodou elektrickej udiarne je, že nie je potrebné neustále udržiavať oheň. Piliny tlejú v dôsledku ohrevu špirály alebo vykurovacieho telesa. Existuje však aj mínus. Samostatne zostavená udiareň z nádrže práčky spotrebuje veľa elektrickej energie, pretože ohrievač potrebuje minimálne 1 kW.

Vykurovacie teleso je namontované v spodnej časti nádrže, kde sa budú sypať piliny

Nie je potrebné robiť vysoký stojan pre elektrickú udiareň. Dostatok malých chodidiel pre lepšiu stabilitu a zdvíhanie dna nad zemou. Ohrievač je vhodný pre ohrievač vzduchu uzavretého typu alebo špirálu z elektrického sporáka. V druhej verzii je otvorený prvok upevnený na dielektrickom nehorľavom materiáli.

Kontakty ohrievača sú vyvedené von otvormi v spodnej časti mimo pracovnej komory. Aj tu sú použité dielektrické vložky, ktoré zabraňujú vytvoreniu skratu. Ďalšie kroky sú zamerané na vnútorné usporiadanie udiarne: paleta, rošty, veko.

Poradenstvo! Na reguláciu intenzity ohrevu špirály je možné ju pripojiť pomocou drôtového reostatu.

Z bubna

Moderný stroj má úplne iné zariadenie. Ak chcete zostaviť udiareň z bubna práčky vlastnými rukami, musíte ju odtiaľ odstrániť. Ak boli domáce spotrebiče určené na bočné plnenie, nie sú potrebné žiadne prípravné kroky. Buben je nainštalovaný na zváranú podperu s nakladacím oknom nahor, po ktorom sa pokračuje do vnútorného usporiadania.

Buben z automatického stroja s bočným plnením nevyžaduje úpravy

Konštrukcia bubna stroja s horným plnením sa mierne líši.Na boku má nakladacie dvierka a konce sú z oboch strán zaslepené. Pri takom bubne je jedna zo slepých strán odrezaná brúskou a druhá je použitá so spodnou časťou udiarne. Vkladacie dvierka sú užitočné na pridávanie pilín.

Fajčenie pravidlá

Po zmene môžete v práčke údiť mäso, slaninu, ryby, zeleninu a ďalšie výrobky. Podstatou procesu je, že sa na dno nalejú piliny. K tlejeniu ich privedie spálenie ohňa alebo funkčný elektrický ohrievač. Výrobky sú položené na roštoch. Medzi nimi zostala malá medzera, aby boli dobre zahalené dymom.

Otvorením vkladacích dvierok môžete upraviť teplotu vo vnútri komory

Pravidlá fajčenia závisia od zvoleného receptu a produktu. Pre každý variant sa udržiava odporúčaná teplota vo vnútri komory. Dá sa to znížiť otvorením veka alebo nakladacími dverami.

Fajčenie za studena je vždy dlhodobé. Napríklad mäso alebo domáce klobásy podľa nejakého receptu by mali prísť v dyme niekoľko dní. Horúce fajčenie je vždy rýchle. Na úplnú pripravenosť niekedy stačia 2 - 3 hodiny. Zelenina sa údi ešte rýchlejšie.

Záver

Udiareň pre domácich majstrov z práčky je možné zostaviť doma. Dizajn bude ekonomický a funkčný. Nie je to v žiadnom prípade horšie ako náprotivok v obchode.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia