Tehlová udiareň pre domácich majstrov: horúce, studené fajčenie

Údenárňu pre domácich majstrov z tehál údených za tepla vyrábajú milovníci údeného mäsa najčastejšie kvôli jednoduchému zariadeniu. Existujú však aj iné dizajny, ktoré umožňujú fajčiť výrobky pomocou inej technológie. Takéto udiarne sa vyznačujú zložitým zariadením.

Odrody dizajnov

Udiarne sú postavené v rôznych veľkostiach. Ozdobte ich dokončením, kovaním, dajte zaujímavý tvar. To sa však netýka rozdielov. Pre murovanú budovu si môžete myslieť na akýkoľvek dizajn. Hlavným typom fajčiarov je dizajn a spôsob fajčenia produktu.

Vo videu murovaná udiareň pre domácich majstrov na varenie rýb:

Tehlová udiareň údená za studena

Komplexné zariadenie vlastní udiareň, v ktorej sa produkt pripravuje metódou fajčenia za studena. Dym sa dodáva do pracovnej komory z generátora dymu. Po dlhej ceste cez kanály sa ochladí. Produkt nepodlieha tepelnému spracovaniu, ale vytvrdzuje pomaly.

V domácej verzii je dymový generátor s prívodným kanálom do komory zostavený z tehál

Dôležité! Pretože výrobok nie je vhodný na tepelné ošetrenie počas fajčenia za studena, jeho príprava trvá dlhšie, napríklad 1 - 2 dni.

Horúca údená tehlová udiareň

Štruktúra sa považuje za jednoduchú. Nie je potrebné vytvárať kanály, vyrábať dymový generátor. Svojimi vlastnými rukami skladajú tehlovú udiareň údenú za tepla v podobe malého domu predĺženého do výšky. V hornej časti je umiestnená kovová komora. Výrobky sú zavesené tu. Na spodok komory sa sypú drevné štiepky. V spodnej časti udiarne je kúrenisko. Spaľovaním dreva sa ohrieva kovové dno komory, piliny začnú tlieť.

Horúca údená udiareň sa vyznačuje malými rozmermi

Dôležité! Pri horúcom údení sa výrobok podrobí tepelnému spracovaniu, vďaka ktorému sa rýchlo uvarí.

Polyfunkčné stavby

Za najkomplikovanejšie z hľadiska zariadenia sa považuje multifunkčná kombinovaná udiareň. Tu sa dá fajčiť teplou aj studenou vodou. Budete potrebovať generátor dymu a kúrenisko. Takéto budovy sú často vybavené ďalšími pracovnými priestormi: ohnisko, miesto pre kotol, dosku, umývadlo na riad, police, výklenky. Štruktúra je celý komplex s mnohými dymovými kanálmi vo vnútri. Iba skúsený majster kachliarov je schopný postaviť takúto udiareň.

Multifunkčná udiareň môže plne nahradiť kuchyňu so všetkými domácimi spotrebičmi a umývadlom

Výkresy studených a horúcich fajčiarov tehál údených

Ak sa rozhodnete začať stavať udiareň, budete potrebovať plány. Poskytujú jasnú predstavu o štruktúre konštrukcie, umiestnení každého radu tehál. Hneď je potrebné poznamenať, že neskúsený staviteľ bude potrebovať výkresy udiarne udiarne vyrobené z horúcich údených alebo studených tehál. Je lepšie zveriť konštrukciu multifunkčnej kombinovanej rúry pánovi.

Dno komory môže byť vyrobené z roštových tyčí, ktoré sú položené kameňmi, alebo môže byť zváraná konštrukcia v tvare nádrže z kovu

Najjednoduchšia údená udiareň údená za studena pripomína pec s dlhým komínom, ktorá slúži ako komora pre výrobky.

Ako postaviť tehlovú udiareň vlastnými rukami

Pred začatím výstavby udiarne musíte pre ňu nájsť vhodné miesto. Ďalším krokom je príprava materiálu. Je dôležité myslieť na ochranu murovanej budovy pred zrážkami. Ak je neustále zaplavený dažďom alebo pokrytý snehom, konštrukcia dlho nevydrží. Tehla je nasýtená vlhkosťou. Pri spaľovaní dreva v kúrenisku sa z vody stáva para. Produkt sa ukáže ako neúdený, ale viac uvarený. Po vypracovaní výkresu začínajú s výstavbou stavby vlastnými rukami stavať murovanú udiareň.

Výber a príprava miesta

Pri stavbe akéhokoľvek typu udiarne musíte pochopiť, že to bude stacionárna tehlová konštrukcia. Štruktúru nie je možné preniesť na iné miesto. Z tohto dôvodu sa k výberu stránky pristupuje so všetkou zodpovednosťou.

Aj malá udiareň je stacionárna budova na základe, ktorý sa nedá presunúť na iné miesto.

Prevádzka udiarne je spojená s uvoľňovaním veľkého množstva dymu do atmosféry. Z tohto dôvodu je optimálne ho odstrániť z vlastných a susedných obytných budov, ako aj zelených plôch. Miesto je vybrané tak, aby nebolo zaplavené podzemnými a odpadovými vodami. Je žiaduce, aby existovala stabilná a hustá pôda. Náklady na usporiadanie nadácie budú nižšie.

Oblasť vybraná pre stavbu udiarne je zbavená vegetácie, kameňov a trosiek. Optimálne je odstrániť vrchnú vrstvu pôdy koreňmi trávy. Ak oblasť nie je rovná, uvedie sa do zodpovedajúceho normálneho stavu.

Výber materiálov a nástrojov

Ak chcete postaviť udiareň z tehál vlastnými rukami, v prvom rade je pripravený stavebný materiál. Tu musíte urobiť správnu voľbu. Na vynútenie stien sa používa červená plná tehla z pálenej hliny. Je lepšie rozložiť kúrenisko iným materiálom. Tu sú vhodné šamotové alebo žiaruvzdorné tehly.

Na destiláciu stien udiarne sa používa červená plná tehla.

Na prípravu riešenia budete potrebovať aj rôzne materiály. Základ sa naleje z betónu. Na cementovú maltu s prídavkom vápna môžete položiť základňu udiarne. Tehlové steny sú vyrazené na roztoku hnedej hliny. Cement sa tu nedá použiť. Murivo po zahriatí praskne. Priestor v blízkosti kúreniska udiarne je vystavený vysokým teplotám. Tu sa kladenie šamotových tehál najlepšie vykonáva na žiaruvzdornej hline. Môžete si ho kúpiť v železiarstve. Na prípravu riešení budete potrebovať piesok a vodu.

Náradie vyžaduje štandardnú stavebnicu. Na premiešanie roztoku pripravte lopatu, vedro, miešačku na betón alebo veľkú umývadlo. Na kladenie tehál budete potrebovať hladidlo, vodováhu, olovnicu, stavebnú šnúru. Ak by steny udiarne nemali byť omietnuté alebo dokončené ozdobným kameňom, potrebujete zariadenie na špárovanie spojov.

Postup

Keď sú stránky a všetky materiály pripravené, je čas pokúsiť sa urobiť murovanú udiareň vlastnými rukami podľa predtým vyvinutej schémy. Práce sa začínajú kladením základov. Bez toho sa nezaobídete, pretože udiareň je ťažká. Na zemi sa môže konštrukcia prepadnúť a murivo sa rozpadne.

Nalievanie základu

Betónový podklad je monolitická doska. Nadácia by mala opakovať tvar udiarne a vyčnievať zo všetkých strán za svoje hranice asi o 10 cm. Najskôr sa na tomto mieste urobí označenie. Jama hlboká 50 cm je vykopaná lopatou.Dno je vyrovnané, pokryté vrstvou piesku s hrúbkou 10 cm, navlhčené vodou a utlčené. Na vrch sa z drveného kameňa naleje ďalšia vrstva podobnej hrúbky.

Aby sa pod udiarňou vytvoril pevný základ, je vystužený.Z kovových prútov je pletacím drôtom priviazané pletivo s veľkosťou ôk asi 15x15 cm, pancierový rám sa položí priamo na drvený kameň alebo sa najskôr natrie čierna fólia na hydroizoláciu.

Debnenie musí stúpať nad úroveň terénu najmenej o 5 cm

Debnenie je inštalované pozdĺž obvodu výkopu z dosiek. Optimálne je, keď jeho horná časť vyčnieva 5 cm nad úrovňou terénu. Jama sa naleje s betónovou maltou s drveným kameňom. Nadácia má čas stáť najmenej 1 mesiac. Počas tejto doby je betón navlhčený, pokrytý filmom. Po vytvrdnutí monolitickej dosky sa debnenie odstráni. Podstavec je pokrytý dvoma vrstvami strešného materiálu. Hydroizolácia zabráni tehlovým stenám sťahovať vlhkosť z pôdy.

Styling

Prvý rad objednávky je rozložený na sucho bez riešenia. Tehly sa používajú na formovanie celkového tvaru konštrukcie. Závisí to od typu konštrukcie:

  1. Pri stavbe udiarenskej udiarne za studena vlastnými rukami sa z tehly v prvom rade okamžite vytvorí spoločná konštrukcia pozostávajúca z komory, generátora dymu a komínového potrubia. Budova je pretiahnutá. Dĺžka kanála musí byť minimálne 4 m.
  2. Pre horúcu údenú udiareň nie je potrebný generátor dymu s dlhým komínovým potrubím. Prvý rad tehál opakuje tvar celej konštrukcie: štvorec alebo obdĺžnik.

Ďalšie rady základne sú položené na cementovej malte. Je pripravený v konzistencii hustej kyslej smotany. Vezmite 3 diely piesku, 1 diel cementu a 1 diel vápna.

Poradenstvo! Hrúbka spojov medzi tehálmi je asi 12 mm.

Súčasne so soklom sa stavia popolová komora - dúchadlo

Montáž ohniska

Po vybudovaní suterénu udiarne sa na hlinený roztok položia ďalšie rady tehál. Je čas vybaviť kúrenisko. V udiarni z údených alebo studených tehál je vždy umiestnená nad popolovou komorou. Pec je položená zo šamotových alebo žiaruvzdorných tehál na žiaruvzdornej hline. Môžete ísť inou cestou. Spaľovacia komora udiarne je zváraná z plechu a jednoducho zabudovaná do muriva.

V horúcej údenej udiarni je nad kúreniskom komora na výrobky.

Ďalším prvkom je fajčiarska komora. Jeho zariadenie závisí od typu udiarne, najskôr sa však určí podľa veľkosti. Všetko záleží na osobných želaniach. Zvyčajne pre domácu udiareň stačia komory s veľkosťou 1x1 m a výškou do 1,5 m.

Ak ide o udiareň z tehál údených za tepla, komora je zváraná z kovu vo forme krabice s dverami. Dno je hluché. Bude sa tu vykonávať nakladanie drevnej štiepky, ktorá sa ohrieva ohňom z pece. Nad dnom sú dorazy zvarené, je pripevnená panvica na odtekanie tuku z produktu. Nad komoru namontujte spojovacie prvky pre rošty alebo háky, na ktorých sú pripevnené údené produkty. V hornej časti komory je pod komínom vyrezané okno na odstránenie dymu.

Ak sa pozriete na fotografiu tehlovej udiarne údenej za studena, potom aj neskúsený kachliar pochopí, že kúrenie generátora dymu sa nachádza ďaleko od fajčiarskej komory. Nie je potrebné doň vytvárať dno, pretože blokuje prúdenie dymu z kanála. Zvyčajne sa sem ťahá vrecovina, ktorá funguje ako filter, ktorý zachytáva sadze. Zvyšok fotoaparátu je podobný. Nad vrecovinou je zavesená paleta a hore sú umiestnené rošty alebo háčiky.

Komín, komín

V udiarni za studena údenej je potrebné postaviť ešte jednu jednotku z tehly - komín. Spája generátor dymu s fajčiarskou komorou. Jeho optimálna dĺžka je 4 m, ale niekedy je skrátená na 2 m, čo je veľmi nežiaduce. Šírka a výška žľabu je najviac 50 cm. Môže byť položený z tehál a ponechaný v tomto stave alebo v ňom zabudovaná kovová rúra.

Kanál z kovovej rúry zabudovanej v komíne nie je upchatý unikajúcou maltou zo švíkov muriva

Dôležité! Niekedy je kanál studenej fajčiarne udený zakopaný v zemi. Táto možnosť je vhodná pre suché, nezaplavené územie.

Posledným prvkom udiarne je komín s nastaviteľnou klapkou na odvod komína z fajčiarskej komory. Je položená z tehál alebo je umiestnená kovová rúra. Na vrchu je usporiadaná hlava. Zabráni vstupu sedimentu do fajčiarskej komory potrubím.

Testovanie

Po dokončení všetkých prác sa udiarne nedotkne najmenej týždeň. Tehla z roztoku je nasýtená vlhkosťou. Je potrebné ju vysušiť. Potom sa uskutoční prvé testovanie.

Prvé zapálenie v kúrenisku sa uskutoční najskôr týždeň po dokončení stavby udiarne

Testovanie pozostáva z nasledujúcich krokov:

  1. Ak sa jedná o údenú údiareň horúce, do komory sa nakladajú štiepky. V peci sa robí oheň. V studenej zaúdenej udiarni je zapálený generátor dymu.

    Štiepky na fajčenie sa používajú z ovocných alebo listnatých neoplodnatých stromov

  2. Do komory sa vloží malé množstvo produktu, napríklad 1 ryba alebo kúsok mäsa.
  3. Komínová klapka je zatvorená. Nechajte čas naplniť komoru dymom.
  4. So zvyšovaním konzistencie dymu stúpa teplota. Musí sa udržiavať podľa receptúry pripraveného produktu. Teplota sa nastavuje otvorením klapky. Pre merania v komore je k dispozícii vrecko na teplomer.
  5. Testovanie sa vykonáva pol hodiny. Počas tejto doby sa murivo skontroluje, aby dym neprechádzal cez škáry medzi tehlami.

Kvalita udiarne je daná vzhľadom výrobku. Mal by mať zlatistú farbu a nemal by byť pokrytý sadzami.

Čo a ako fajčiť v murovanej udiarni

Hlavným produktom fajčenia v domácom fajčiari je mäso, polotovary mäsových výrobkov a ryby. Podľa receptúry sa výrobok solí alebo varí iba ako prvý. Jatočné telá údenej hydiny a králiky sú vynikajúce. Niekedy je malé prasa údené.

Keď je surové mäso údené, je najskôr solené

Domáce klobásy a slanina sa posielajú do údiarne. Pri údení celej veľkej ryby je zavesená dolu hlavou. Milovníci ovocia varia slivky a hrušky v studenej údenej udiarni.

Fotogaléria ručne vyrábaných fajčiarov tehál

Udiareň pod vlastnou strechou chránená pred zrážkami

Udiareň môže byť vybavená veľkou komorou so vstupnými dverami

V altánku je možné postaviť multifunkčnú udiareň

Udiareň vo forme pece je vybavená ohniskom, doskou a inými pracovnými priestormi.

V zaúdenej udiarni za studena môžu byť dvere pracovnej komory drevené

Požiarna bezpečnosť

Počas fajčenia horí oheň vo vnútri kúreniska. Nie je možné označiť požiarnu komoru za nebezpečnú pre požiar, musia sa však dodržiavať bezpečnostné opatrenia. V blízkosti dúchadla a kúreniska je plošina vyrobená z nehorľavých materiálov pre prípad, že dôjde k iskreniu. V blízkosti neorganizujte skladovanie horľavých predmetov a tekutín.

Je nežiaduce umiestniť udiareň v blízkosti skleníkov, chovu nákladných automobilov, zelene, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu stromov a kultúrnych rastlín.

Záver

Dymovňu pre domácich majstrov z tehál údených za tepla je možné postaviť v malých rozmeroch. Vážnejšiu stavbu je lepšie zveriť majstrovi kachliarov alebo ju postaviť svojpomocne, ale pod jeho dohľadom. Chyby povedú k tomu, že sa budova zrúti alebo sa produkt bude zle fajčiť.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia