Udiareň pre kutilov zo suda s objemom 200 litrov: kresby, fotografie, videá

Domová udiareň zo suda vám umožní ušetriť na kúpe jednotky, získať príležitosť na varenie mäsa, rýb údených za tepla. Výrobný proces nie je taký zložitý, ako sa na prvý pohľad zdá. Hlavnou vecou je podrobne sa oboznámiť s princípom fungovania domácej udiarne, možnosťami jej usporiadania, postupovať podľa jasného algoritmu akcií.

Výber a príprava hlavne

Aby bola domáca udiareň zo suda vyrobená ručne, spoľahlivá v prevádzke, musíte pri jej výbere a príprave dodržiavať nasledujúce tipy:

 1. Na výrobu udiarne je lepšie použiť kovový sud, plastové nádoby tu nie sú vhodné, nebudú odolávať vysokým teplotám pri fajčení. Na spracovanie za studena by sa mali používať drevené kontajnery.
 2. Objem kovového bubna musí byť 200 litrov. Pred začatím práce musí byť nádoba, ktorá bola v prevádzke, očistená, musia byť zneškodnené zvyšky chemikálií, špecifický zápach. Na tieto účely sa musí zvnútra spáliť horákom, potom naplniť vodou a nechať niekoľko dní.
 3. Ak je kovová nádoba úplne utesnená, malo by sa veko odrezať; je to ideálne riešenie na zachytávanie stekajúcich tukov počas fajčenia. Vznikne vám akýsi plech na pečenie.
 4. Na kladenie palivového dreva na dno hlavne musí byť zabezpečená pec. Za týmto účelom vyrežte obdĺžnikový otvor o šírke 30 cm a dĺžke 20 cm Z výsledného kovového fragmentu sú vyrobené dvere, závesy sú zvárané, sú nainštalované rukoväte a vybavené zaisťovacou západkou.
 5. Ak chcete usporiadať komín na druhej strane nádoby, musíte urobiť okrúhly otvor. V spodnej časti sú pri vyfukovaní vyrezané pozdĺžne otvory, ktoré prispejú k lepšiemu horeniu, rýchlemu odstráneniu popola. Existuje však jedna výhrada: otvory by nemali byť príliš široké, inak by drevo vypadlo.

Sud pre domácu udiareň musí najskôr prejsť streľbou, aby sa vylúčili škodlivé látky zvnútra

Princíp horúceho fajčenia v sude

Predtým, ako urobíte udiareň zo suda vlastnými rukami, musíte pochopiť, aké sú základy horúceho fajčenia, v čom sa líšia od studenej metódy spracovania surovín. Táto technológia vyniká svojou bezpečnosťou, efektívnosťou a rýchlosťou prípravy mäsa a rýb. Polotovary vo vnútri suda sú upravené dymom z tlejúcich drevných štiepok, ich teplota je v priemere 70 ° C.

Fajčenie môže trvať 2 hodiny až 2 dni. Po uvarení majú výrobky výraznú príjemnú vôňu a chuť, sú dosť šťavnaté, je možné ich ihneď konzumovať. To je hlavný rozdiel od fajčenia za studena, kde sa výrobky fajčia 4 dni.

Odrody horúceho údeného dymového boxu zo suda

Fajčiareň za horúca údená z 200 litrového suda má jednoduchý dizajn, existujú aj modernizované možnosti, kde sú ďalšie možnosti, ako napríklad nastavenie konkrétneho teplotného režimu. Najbežnejšie typy fajčiarov sú:

 1. Vertikálne... Táto jednotka má jednoduchý dizajn, kúrenisko môže byť vybavené vo vnútri hlavne alebo oddelené od komory. Túto inštaláciu je možné použiť iba na horúce fajčenie.
 2. Horizontálne. Udiareň patrí do kategórie univerzálnych, je dobré ju používať - ​​ako na panvicu, tak aj na grilovanie. Podľa výrobného princípu je to podobné ako zostava z plynovej fľaše, ale s vlastnými jemnosťami. Výhodou horizontálnej udiarne je rovnomerné rozloženie dymu. Existuje však aj nevýhoda - má slabý stupeň utesnenia.
 3. Z dvoch sudov... Jeden kontajner je potrebný na výrobu kúreniska a druhý do komôr na polotovary. Zariadenie na fajčenie teplou farbou sa osvedčilo ako praktické a efektívne a varí sa v ňom rýchlo a pohodlne.

Schémy a výkresy pre udiareň s vlastnými rukami zo suda

Každý si môže udiareň vyrobiť vlastnými rukami zo železného suda, ak máte schému a dodržiavate výrobnú technológiu.

Schéma pomáha pochopiť princíp fungovania zariadenia

Štruktúry údenín sa môžu líšiť

Prístroj je vhodný na spracovanie mäsa aj rýb

Ako sa vyrába vodorovná horúca údená udiareň zo suda

Proces výroby údenej fajčiarne za tepla zo suda vlastnými rukami je nasledovný:

 1. Na boku železnej nádoby urobte označenie veka a vyrežte ho pomocou brúsky. Môže mať okrúhly, štvorcový alebo obdĺžnikový tvar. Prípadne môžete hlaveň rozrezať na dva kusy.
 2. Nainštalujte kovové lišty, aby ste zabránili pádu veka do fajčiara. Budú to pripravené pásy aj okraj odobratý z iného hlavne. Na upevnenie si môžete vziať nity. Najprv musíte ohnúť lištu v tvare nádoby, urobiť otvory a ukotviť ju.
 3. Namontujte závesy na kryt. Najskôr sa vytvoria otvory a potom sa použijú nity. Musíte to urobiť najskôr z jednej a potom z druhej strany. Tu je dôležité, aby všetko bolo na úrovni, bez deformácií.
 4. Zaistite rukoväť na veku. Upevnenie sa vykonáva cez otvory pomocou skrutiek.
 5. Vyrobte komín z potrubia, tvarovky a umiestnite ho na spodok udiarne, z boku. Pre tesnosť konštrukcie sa na jej upevnenie používajú skrutky. Na spájanie dielov môžete použiť zvárací stroj.
 6. Namontujte mriežku do konštrukcie vyvŕtaním otvorov. Zamysli sa nad stánkom. Optimálne je použiť „kozu“, hlaveň však môžete jednoducho umiestniť na vopred pripravené miesto.
Poradenstvo! Aby sa zabránilo pádu krytu v opačnom smere, stojí za to zabezpečiť obmedzovač reťaze, ktorý pripevní jeden koniec k pevnej časti konštrukcie a druhý k poklopu.

Ako sa vyrába horúca údená udiareň z dvoch sudov

Pokyny na výrobu udiarne z dvoch sudov vlastnými rukami s fotografiou:

 1. Pripravte si 2 kovové nádoby, očistite ich od farby. Je lepšie brať sudy - jeden veľký pre udiarenskú komoru, druhý menší pre kúrenie. Dizajn bude podobný písmenu T.
 2. Vo veľkej nádobe vystrihnite bočnú stenu po celej dĺžke a 1/3 obvodu.
 3. Upevnite kryt na pánty.
 4. Vytvorte otvory 10 mm pre inštaláciu oceľových tyčí s priemerom 8 mm, pričom odchádzajte zo spodnej časti fajčiarskej komory 1 a ½ z týchto vzdialeností. Vyrobte paletu, rošty. Namontujte ich na oceľové tyče.
 5. Umiestnite menší bubon do zvislej polohy. Najskôr odstráňte horný kryt a prerežte ho tak, aby sa dokovanie s udiarenskou komorou uskutočňovalo čo najtesnejšie.
 6. Potom vystrihnite dvere, kde bude väčší otvor na palivové drevo a menší nad dnom - na fúkanie a odstraňovanie popola. Sú pripevnené k pántom.
 7. Kovový rošt upevnite vo vnútri nádoby medzi dvere, jeho hrúbka by mala byť minimálne 5 mm.Nainštalujte komín vyrezaním otvoru s priemerom 100 mm v hornej časti zozadu. Zostavte všetky časti udiarne.

Horúca údená vertikálna udiareň z 200-litrového suda

Ak chcete vyrobiť horúcu údenú udiareň zo suda, musíte postupovať podľa tejto postupnosti krokov:

 1. Hornú časť odrežte v zapečatenom sude. Výsledný fragment je vhodný pre paletu.
 2. Na spodnej časti nádoby urobte dvere s rozmermi 20x30 cm a pomocou zváraných pántov ich dokujte k hlave.
 3. V spodnej časti urobte otvory na fúkanie a čistenie od popola. Rozdelením nádoby na 3 rovnaké časti zafixujte dno vyrobené z kovu s hrúbkou 4 cm alebo viac o 1/3.
 4. V súlade s rozmermi potrubia urobí tvarovka otvor pre komín.
 5. Zvarte nohy fajčiarom, aby ste vytvorili vzdušný priestor.
 6. Vytvorte podnos na zachytávanie tuku z veka. Môžete ho nainštalovať na tyče, ustúpiť 15-20 cm od spodnej časti.
 7. Vytvorte základňu pre mriežku a nainštalujte ju. Ako závesy sú vhodné montážne tyče, ktoré sú namontované na štyroch stranách nádrže. Hlavná vec je, že na gril sa dá bez problémov dostať.
 8. Vyrobte veko pre udiareň s rukoväťou.

Elektrická udiareň pre horúce fajčenie zo suda

Z 200-litrového suda môžete zostaviť udiareň svojimi vlastnými rukami podľa nasledujúcej schémy:

 1. Pripravte nádoby, vyčistite ich, umyte.
 2. Nainštalujte kolieska na nábytok. Sú namontované na dne nádoby, aby sa zjednodušil proces prepravy udiarne.
 3. Namontujte varnú platňu. Najskôr musíte zo zariadenia odstrániť kryt, odstrániť všetky „vnútornosti“ z tela a ponechať vykurovací článok. Upevnite ho pomocou skrutiek.
 4. Nainštalujte teplomer. Po vyvŕtaní otvoru v hornej časti hlavne je namontované mechanické zariadenie. Podľa jeho údajov bude možné určiť teplotu vo vnútri domácej udiarne.
 5. Nainštalujte paletu. Môžete použiť pekáč s priemerom 50 cm, ktorý je umiestnený v strede nádrže s otvormi na upevnenie.
 6. Vybavte komín. Otvor pre výstup dymu je vyrobený vo veku, jeho priemer je 5 cm Klapku otvoríte po 10 - 20 minútach prevádzky udiarne, keď sa objaví prvý dym. Otvor sa otvára, aby sa regulovalo prúdenie vzduchu.
 7. Namontujte nádobu na zachytávanie pilín. Kovový gril je tu v poriadku. Prípadne môžete použiť liatinový hrniec.
 8. Na vrch suda položte rošt alebo tyče na polotovary.
 9. Pripojte zariadenie k elektrickej sieti.
Poradenstvo! Ak nie je veko, namiesto toho je do udiarne vhodná pytlovina. Pri jeho použití sa jedlo uvarí o niečo rýchlejšie, s čím treba rátať.

Ďalšie možnosti, ako si svojpomocne fajčiť zo suda

Okrem štandardných fajčiarov existujú aj iné odrody. Každý z nich má svoje vlastné výrobné vlastnosti.

S kúreniskom vo vnútri

Táto možnosť je prijateľná iba pre horúce fajčiarske výrobky. Domácu jednotku môžete zostaviť pomocou nasledujúcej technológie:

 1. Hlavňu umiestnite do zvislej polohy.
 2. V spodnej časti nádoby urobte niekoľko otvorov, aby ste zlepšili prúdenie vzduchu.
 3. Na spodnej časti hlavne vyrežte obdĺžnikový otvor. Prostredníctvom neho bude prebiehať stohovanie palivového dreva. Zo získaného fragmentu kovu urobte výklopné dvere. Môžete ho posilniť pomocou železného pásu, ktorý pripevníte na voľné okraje.
 4. Vo vzdialenosti 1/3 celej výšky vybavte ďalšie dno.
 5. Z boku hlavne nainštalujte komín, urobte otvor pre potrubie.
 6. Rošt postavte na vrch fajčiara.
 7. Z kovového, dreveného kruhu vyrobte dierkovaný kryt.

Univerzálny

Ak chcete zostaviť údenú udiareň za horúca vlastnými rukami zo suda, musíte postupovať podľa rovnakého sledu akcií ako pri výrobe zvislej konštrukcie, s výnimkou kúreniska.

Generátor dymu je jednoduché a efektívne riešenie na výrobu a dodávku dymu do komôr s polotovarmi

V stene nádrže je urobený otvor pre potrubie, ktoré vychádza z generátora dymu.Pri umiestňovaní udiarne na špeciálne určené miesto pre ňu môže byť rúrka vybavená v spodnej časti hlavne.

S horákom

Ak chcete zostaviť udiareň s vlastnými rukami pomocou horáka, musíte:

 1. Vykonajte prípravné opatrenia vyčistením nádoby.
 2. Pomocou zváracieho stroja zvarte tyče, ktoré sa použijú na fajčenie.
 3. Na dne nádrže urobte otvor, zvarte hrdlo s vnútorným závitom. Pripravte kúsok rúrky, kde je jeden koniec pevne zvarený a druhý má závit.
 4. Vytvorte veko udiarne, v priemere by malo presahovať priemer hlavne. Pre väčšie pohodlie poskytnite rukoväť.
 5. Keď je udiareň pripravená, výrobky sa naložia, dúchadlo je nasmerované na potrubie.

Z dreveného suda

Táto verzia domácej udiarne sa líši nielen funkčnosťou, ale aj dekoratívnosťou. Na jeho vytvorenie je potrebné vybaviť kanál na prechod dymu, napríklad kúrenisko, v zemi, ktorý sa skrýva pod vrstvou pôdy.

Fajčiar z dreveného suda, s kompetentným prístupom, sa môže stať súčasťou krajinného dizajnu

V čase, keď sa udiareň nepoužíva, môže byť zakrytá vekom, na ktoré je dobré poukladať záhon. Môžete ho dokonca ozdobiť kúskom trávnika. Pre zvýšenie dekoratívnosti je drevený sud zdobený prírodným kameňom.

Pravidlá fajčenia hlavne

Aby mali horúce údené výrobky príjemnú chuť a arómu, stojí za to dodržiavať určité odporúčania. Je tiež dôležité kupovať iba čerstvé produkty.

Čo sa dá fajčiť v sude

V domácej udiarni si môžete variť ryby, domáce mäso a divinu, hydinu a klobásu. Pre zvláštnu chuť sa ako palivo používa ovocné drevo, vinná réva, bobule borievky. Tvrdé dreviny sú vhodné aj na fajčenie.

Čas a teplota fajčenia v sude

Proces horúceho údenia polotovarov umožňuje udržiavanie teploty v určitom rozmedzí - 80 - 120 ° C. Práve s takýmito indikátormi môže dôjsť k množstvu potrebných procesov: denaturácia bielkovín, výskyt dymových častíc vo vnútri použitých surovín, tvorba šťavy a tuku. Doba tepelného spracovania je 40 minút - 3 hodiny.

V závislosti od typu polotovarov sú čas a teplota vo vnútri suda rôzne:

 1. Pri varení rýb je teplota 80 - 120 ° C, 40 minút - 1 hodina.
 2. Na údenie domáceho mäsa je teplota 90 - 110 ° C, 2 - 3 hodiny.
 3. V prípade diviny by teplota v udiarni mala byť medzi 90 - 120 ° C a doba spracovania by mala byť 3 hodiny.
 4. Pre hydinu v sude by mala byť teplota od 80 do 100 ° C a čas by mal byť 30 minút - 1 hodina.
 5. Pri údení domácich klobás sa teplota udržuje na 60 - 120 ° C a čas je 1 - 2 hodiny.

Odborné poradenstvo

Domáca udiareň zo suda umožňuje tepelné spracovanie surovín dymom, ktorého teplota sa pohybuje od 80 do 120 ° C. Existuje niekoľko tipov na použitie tejto konštrukcie:

 1. Pred výrobou musí byť nádoba na udiareň podrobená dôkladnej príprave, nemali by byť žiadne stopy farby, nemali by tam byť žiadne špecifické pachy.
 2. Nestojí za to používať ihličnany ako palivo kvôli veľkému množstvu živíc, len to zhorší chuť výrobkov.
 3. Aby ste zabránili horkosti hotových výrobkov, nedávajte do kúreniska príliš veľa dreva. Stačí 1 - 2 hrste štiepky.
 4. Je potrebné rozsvietiť štiepky až po naložení surovín do udiarne.
 5. Na úpravu teplotného režimu je potrebné buď znížiť alebo zvýšiť tlejenie triesok.

Video o tom, ako si vyrobiť udiareň pre domácich majstrov zo suda:

Záver

Sudová udiareň pre domácich majstrov je vynikajúci spôsob, ako získať chutné a aromatické výrobky s dymom vo vašom vidieckom dome. Nie je ťažké to urobiť, hlavnou vecou je rozhodnúť sa o možnosti návrhu a postupovať podľa výrobnej technológie.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia