No žeriav: ako to urobiť sami + fotografie v krajine

Studňa na mieste je praktickou a pohodlnou možnosťou na zabezpečenie prístupu pitnej vody do domu a záhrady. S kompetentným prevedením a predstavivosťou pána sa dobre vybavená prízemná časť studne stáva ozdobou krajiny. Existuje mnoho spôsobov vonkajšej stavby, ktoré nielenže plnia praktickú funkciu, ale stávajú sa aj atrakciou lokality, ako je vidieť na fotografii žeriavovej studne.

Čo je to žeriavová studňa

Z najrôznejších spôsobov usporiadania vonkajšej časti príjmu vody na stavbe je žeriavová studňa asi najromantickejším a zároveň funkčným nástrojom na uľahčenie stúpania podzemnej vody. Od všetkých ostatných štruktúr sa líši iba zdvíhacím mechanizmom, ktorý vzhľadom na dlhé pohyblivé rameno studne vyzerá ako žeriav. Je pripevnený na základni pripevnenej k zemi. Na jednej strane vahadla je pripevnené vedro a na druhej strane ťažké protizávažie, ktoré umožňuje ľahký pohyb ruky zdvihnúť nádobu vodou. Pred výberom v prospech tohto zariadenia by ste sa mali oboznámiť s jeho funkciami.

Výhody žeriavovej studne

Hlavnou výhodou dizajnu je ľahké použitie. Vedro s vodou je možné zdvihnúť s malou alebo žiadnou fyzickou silou, na rozdiel od štandardnej brány do studne, ktorá spočíva v otáčaní bubna so zaveseným ťažkým vedrom. Vďaka tomuto faktoru sa čas na extrakciu vody výrazne skracuje. Okrem jednoduchého praktického použitia žeriavová studňa úplne odlišuje dizajn celého objektu. Jedinečný duch staroveku v podobe žeriavu na studňu sa prirodzene hodí do každej krajiny.

Nevýhody studne so žeriavom

Pre tých, ktorí potrebujú získať vodu z najhlbších vrstiev pôdy, takéto zariadenie nebude fungovať. Optimálny príjem vody žeriavom v hĺbke 4 - 5 m. Pri zväčšovaní dĺžky otvoru studne sa predĺži aj výložník žeriavu, čo znamená zväčšenie voľnej plochy pre pohyb páky na nie vždy opodstatnené. Tiež nútené zvýšenie pevnosti v dôsledku predĺženia vahadla dodá celej konštrukcii objemný charakter.

Ďalšou významnou nevýhodou je, že mnoho používateľov uvažuje o nemožnosti tesnosti hlavy pri konštrukcii žeriavu. Kvôli vertikálnemu pohybu tyče s vedierkom neexistuje spôsob, ako urobiť dom nad baňou. Potreba takého prístupu k studni si vyžaduje zakryť vodu odnímateľným krytom alebo ju dokonca nechať otvorenú. To často vedie ku kontaminácii kvapaliny malými zvyškami, listami alebo usadeninami.

Napriek niektorým vlastnostiam žeriavu na studňu ho môže kvôli jednoduchosti jeho konštrukcie používať osoba v akomkoľvek veku a konštitúcii. Jeho príťažlivosť je nielen v ľahkosti extrakcie vody, ale aj v príjemných emóciách, ktoré žeriav spôsobuje ľuďom, ako je to v tomto videu.

Zariadenie žeriavovej studne

Konštrukcia žeriavovej studne je jednoduchá a skladá sa z niekoľkých častí.

Každá časť štruktúry má špecifickú funkciu:

 1. Zvislá základňa je silná oporná noha ukotvená v zemi. Toto je najodolnejšia časť žeriavovej studne, je pevne pripevnená k zemi vo vzdialenosti od hlavy podľa výpočtov.
 2. Podpera protizávažia je akousi zarážkou pojazdu, vo väčšine modelov ju nie je potrebné inštalovať.
 3. Krátke rameno s protizávažím - ťažké bremeno pripevnené na krátkej strane výložníka. Funguje ako predradník na vyváženie ľudskej sily a hmotnosti vedra s vodou, keď sa zdvihne.
 4. Vahadlo (výložník) - páka, ktorá je pripevnená k základni pomocou pántov alebo rohov. Zvyčajne je vyrobený z pevného, ​​hrubého guľatiny, rúry alebo pevnej tyče.
 5. Reťaz - používa sa upevňovacia časť výložníka a tyče, zvyčajne sú to pozinkované články.
 6. Stĺp je pripevnený k dlhej časti výložníka pomocou reťaze a zodpovedá hĺbke studne.
 7. Nádoba na zachytávanie vody - vedro alebo vaňa.
 8. Hlava žeriavovej studne je vonkajší povrch studne kruhového alebo štvorcového tvaru. Chráni vodu pred znečistením a zamrznutím. Zvyčajne sa vyrába z kameňa, betónového kruhu, tehál, fošní alebo trámov.

Samotná baňa - podzemná časť studne, ktorá je naplnená vodou, sa vytvára v mieste výskytu podzemných vôd. Spravidla je vo vnútri obložená betónovými krúžkami alebo rezaným drevom.

Predtým bola v dedinách ako podpera zvolená vidlica v hrubom strome, ku ktorej bola pripevnená páka s vedrom. Ak v blízkosti studne nebol vhodný strom, bol vykopaný z lesa a zasadený vedľa šachty studne ako základ vahadla. Teraz existuje veľké množstvo pevného materiálu na konštrukciu základne a pohodlné spojovacie prvky na upevnenie. Vďaka tomu si môžete na mieste bez problémov vyrobiť svojpomocne žeriav, ak je funkčná baňa a hlava.

Ako si vyrobiť žeriav pre studňu vlastnými rukami

Konštrukcia žeriavu pre studňu zahŕňa niekoľko etáp prác. Kompetentný výpočet, dodržiavanie všetkých technologických procesov a postupná implementácia plánu umožnia stať sa studňou so žeriavom nielen miestom na zber vody, ale aj príjemným doplnkom krajiny.

Príprava materiálu

Ak chcete vyrobiť žeriav vlastnými rukami, musíte pripraviť potrebné materiály:

 • drevené tyče s oddielmi 5 * 10 a 5 * 5 cm;
 • nosné rúry;
 • tenká duralová rúrka;
 • samorezné skrutky;
 • reťaz;
 • rohy;
 • montážne čapy M 10 a M 8;
 • zaťaženie lopaty;
 • konkrétne riešenie;
 • dve kovové tyče.

Pri formovaní konštrukcie budete potrebovať nasledujúce zariadenia a nástroje:

 • záhradná vŕtačka;
 • brúsny papier;
 • kľúč;
 • skrutkovač;
 • lopata.
Poradenstvo! Všetky drevené časti žeriavu musia byť namočené do antiseptika alebo pasty, aby boli chránené a predĺžené.

Výpočet žeriavu

Parametre páky, ako aj umiestnenie nosnej časti závisia od hĺbky studne. Približné rozmery nájdete v tabuľke.

Pri výpočte všetkých parametrov žeriavu na studne sa používajú jednoduché vzorce. Pre uľahčenie pochopenia je každý indikátor označený písmenami:

 • H je hĺbka bane;
 • L - stĺp s reťazou;
 • h1 - výška regálu;
 • l1 je dĺžka veľkého ramena páky;
 • l2 je dĺžka malého ramena;
 • h2 je vzdialenosť od hlavnej vzpery do stredu studne.

Na určenie hlavných ukazovateľov sa používajú nasledujúce vzorce:

 • h2 = H - 0,7 m;
 • hl = H / 2 + 2,4 m;
 • L = H + 150 cm;
 • 11 = H - 0,2 m;
 • l2 = H - 0,8 m.

Pri meraní hĺbky studne je potrebné vziať do úvahy faktor, že pri odbere vody by sa vedro nemalo potápať bližšie ako 30 cm k spodnej časti šachty. Pri priemernej hĺbke studne 5 m a objeme vodnej vane 8-10 litrov sa musíte spoľahnúť na protizávažie na krátkej strane objímky vážiace najmenej 15 kg. Presnejšia hmotnosť nákladu sa stanoví empiricky počas inštalácie žeriavu na studne.

Inštalácia podpery žeriavu

Pred inštaláciou základne vo vzdialenosti zvolenej podľa vzorca od studne je potrebné ju izolovať od kontaktu so zemou. Za týmto účelom sú potrubia pripevnené k hlavnému nosníku pomocou montážnych čapov, ktoré sa stanú pokračovaním základne v zemi. Potom vykopajte alebo vyvŕtajte záhradnou vŕtačkou dieru hlbokú 1 m. Šírka by mala byť taká, aby po inštalácii rúr bola medzi nimi a zemou vzdialenosť 20-25 cm.V tomto otvore je nainštalovaná podpera, takže od drevenej základne po zeminu zostáva asi 15 - 20 cm.Rúrky sú vyrovnané, otvor je vybetónovaný.

Dôležité! Podperu je potrebné zafixovať stojkami a nechať 2-3 týždne stuhnúť.

Inštalácia balanceru

Inštaláciu vyvažovača žeriavu pre studňu je možné začať až po úplnom stuhnutí roztoku. Lúč 50 x 50 cm, ktorý smeruje k výložníku, je v mieste fixácie k podpore zosilnený prekrytím dreveného bloku rovnakej hrúbky. Výložník je pripevnený k podpore pomocou dvojice oceľových rohov a upevňovacieho čapu M10. Rohy sú pripevnené k stojanu pomocou čapov M8.

Závesná tyč s vedrom

Jednou z najlepších možností pre stožiar, ktorý drží vedro, je duralová rúrka s veľkosťou 2,2 m. Na zabránenie korózie je prelepená fóliou odolnou voči vlhkosti.

Komentujte! Ak sa rozhodnete nalepiť tyč z duralového potrubia vo farbe dreva, potom sa celý žeriav zachová v rovnakom štýle.

Rúrka je pripevnená k dlhému koncu vyvažovača metrovou reťazou.

Na druhú stranu stĺpa je pripevnená 0,5 m reťaz s vedierkom.

Na vrch vedra sa položí bremeno, ktoré prinúti nádobu pri kontakte s vodou prevrátiť sa a ísť dnu.

Inštalácia protizávažia

Posledné, ktoré sa k žeriavu pripája, je protizávažie z krátkej strany vyvažovača. Dve železné tyče s celkovou hmotnosťou 15 - 18 kg sú pripevnené pomocou montážnych čapov k výložníku. Po úplnej montáži konštrukcie sa stanoví presná hmotnosť vyvažovača kontrolou zdvihu vedra s vodou.

Dizajn žeriavu

Dekoratívna studňa pre domácich majstrov, žeriav v krajine, sa stane plnohodnotným dizajnovým prvkom krajiny tohto webu. Pre krásny dizajn musíte brať do úvahy ďalšie budovy a komponenty miestnej oblasti.

Na ozdobenie nosnej časti žeriavu je okolo neho vykopaný záhon. Prihnojte ju humusom a vysaďte popínavé rastliny. Napríklad jednoduchá fazuľa zdobí podporu žeriavu krásnymi kvetmi, ktoré sa ovíjajú okolo základne.

Dizajn pozemnej časti vo forme žeriavu je populárnou možnosťou pre tento typ studne.

Okrem slávneho vtáka, ktorý sa zhoduje s názvom studne, je často vyzdobený v podobe iných živých tvorov: žirafa, líšky, mláďa slona, ​​bocian.

Deti si výkon žeriavu dobre zamilujú v podobe rozprávkových postavičiek alebo kreslených postavičiek.

tipy a triky

Pri konštrukcii žeriavu na studňu vlastnými rukami odporúčajú skúsení remeselníci starostlivo dodržiavať bezpečnostné pravidlá:

 1. Všetky materiály použité v konštrukcii musia byť skontrolované na celistvosť a vhodnosť na dlhodobé použitie. Zlikvidujte prvky s prasklinami, známkami deformácie a iným poškodením.
 2. Pred inštaláciou sa samotná páka kontroluje nasledovne: namontujú ju do nízkej výšky a náklad zavesia na dlhšiu hranu. Pri váhe rovnajúcej sa súčtu vedra s vodou, stĺpu a reťazí by deformácia páky nemala presiahnuť 5% jej dĺžky.
 3. Reťaze a stĺp sa osobitne kontrolujú na pevnosť. Za týmto účelom je náklad zavesený, čo je dvojnásobok hmotnosti nádoby s vodou.
 4. V blízkosti studne žeriav odstráni všetky predmety a pristátia, ktoré narúšajú voľný pohyb a pohyb vahadla.

Foto studne-žeriavy

Spravidla, ručne vyrobené studne, žeriavy, prirodzene zapadajú do prírodnej krajiny lokality.

Existujú hotové modely, ktoré je možné zakúpiť v stolárskych dielňach a nainštalovať ich v krajine.

Niekedy najjednoduchší dekor zmení kompozíciu na originálny dizajnérsky projekt.

Samotná myšlienka žeriavovej studne sa dá na mieste realizovať vo forme krajinnej výzdoby bez funkčnosti zachytávania vody.

Záver

Fotografie žeriavu pomôžu realizovať myšlienku starého spôsobu zberu vody v krajine. Dodržiavanie zásad prístroja, správny výpočet a predstavivosť pána vám umožňujú kompetentne vybaviť krajinu miesta pomocou žeriavu na studňu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia