Na záhradu sa dobre osaďte pneumatikou: podrobný sprievodca + fotografia

Nedostatok odpadových vôd sa často stáva problémom na letnej chate. Tento problém môžete jednoducho a efektívne vyriešiť vybavením septiku. A používajú na to najneočakávanejšie materiály. Príkladom takejto možnosti je studňa vyrobená z pneumatík s vlastnými rukami.

Klady a zápory pneumatík

V skutočnosti sa pneumatiky používajú na stavbu rôznych typov studní, ale najobľúbenejšie sú kanalizačné zariadenia. Dôvodom sú vlastnosti pneumatík a vlastnosti samotnej gumy.

 1. Nízka cena je najdôležitejším faktorom pri výbere materiálu. Na vybavenie studne sú potrebné staré opotrebované pneumatiky, ktoré je možné kúpiť v pneuservise za nízku cenu, opýtať sa ich priateľov alebo susedov alebo nájsť na ulici.
 2. Priemerná životnosť pneumatiky vyrobenej z pneumatík je 15–20 rokov, čo je dosť veľa. Dekoratívna možnosť bude trvať ešte dlhšie.
 3. Pri bobtnaní alebo miernych pohyboch pôdy nie je jamka kolies poškodená vlastnými rukami, pretože pružnosť materiálu umožňuje posledným menovaným tolerovať malé deformácie bez straty kvality. Pri silných pohyboch je však narušená tesnosť konštrukcie. Preto by sa mala kontrolovať dvakrát ročne a švy by sa mali zapečatiť.
 4. Konštrukcia pneumatík každého druhu sa vykonáva ručne. To znižuje náklady na vybavenie letnej chaty. Pneumatiky majú navyše rovnakú veľkosť a tvar, čo uľahčuje výpočet požadovaného množstva a správne zloženie.

Tento druh štruktúry má samozrejme aj nevýhody.

 1. Nie je možné opraviť takúto septik alebo drenáž, je potrebné úplne vymeniť konštrukciu.
 2. Guma je vystavená agresívnemu prostrediu. Časom sa materiál rozpustí a objaví sa nie príliš príjemný zápach gumy.
 3. Paluby z pneumatík je možné vybaviť iba v tých prípadoch, keď je hĺbka podzemnej vody najmenej 5 m.
Dôležité! Hĺbka bane je zvyčajne 2,5–3 m. Postačuje to na septik alebo studňu s technickou vodou ako núdzovou rezervou.

Hĺbka skutočnej studne s pitnou vodou dosahuje 9 m. V takom prípade je možné použiť aj pneumatiky, avšak konštrukcia by mala byť spevnená, aby sa zabránilo zrúteniu stien.

Typy jamiek pneumatík

Môžete si vytvoriť rôzne konštrukcie na odtok a uskladnenie vody z pneumatík vlastnými rukami.

Studňa vyrobená z pneumatík pre letné sídlo - jej hĺbka bane nepresahuje 9 m, aj keď častejšie dosahuje 3 m. Je však celkom vhodná na polievanie záhrady alebo zeleninovej záhrady, na kúpanie alebo umývanie riadu. Svojpomocná výstavba studne z pneumatík trvá minimum času. Tu je však veľmi dôležité dôkladne umyť a ošetriť pneumatiky, aby voda zostala čistá.

Dôležité! Pred vybudovaním studne na pneumatiky je potrebné vykonať geologický prieskum, aby sa zistila hĺbka podzemnej vody a kvalita kvapaliny. Až po získaní výsledkov analýzy môžete začať pracovať.

Kanalizačný septik. Analóg žumpy, v ktorej sa hromadia odtoky a potom sa odčerpávajú. Variant s pneumatikami bude stáť podstatne menej ako betónová konštrukcia, aj keď je z hľadiska životnosti horšia. Správny a jednotný tvar pneumatík ako základných prvkov však veľmi uľahčuje inštaláciu.Navyše z pneumatík môžete zhromaždiť celý kanalizačný systém slúžiaci na letnú chatu - jej vonkajšiu časť.

Odvodnenie - zariadenie na odtok podzemnej a dažďovej vody do kanalizácie. Ubytovanie závisí od charakteru prímestskej oblasti. Je teda možné zabrániť zaplaveniu bytovej budovy alebo vedľajších budov.

Dôležité! V nízko položených oblastiach je nevyhnutnosťou odtok pneumatík.

Dekoratívna studňa vyrobená z pneumatík je imitáciou skutočnej štruktúry vyplnenej zemou. V skutočnosti ide o tvar kvetinovej záhrady z pneumatík, ale s ďalšími ozdobnými prvkami, ako sú podpery, s imitáciou hriadeľa a vrchlíka.

Konštrukcia akejkoľvek možnosti z pneumatík trvá oveľa menej času ako výstavba studne z betónových krúžkov alebo kladenie tehál. Navyše ani pri veľmi veľkých pneumatikách nie sú potrebné nijaké ťažké mechanizmy.

Ako vyrobiť koleso pre záhradu

Studňa pneumatík pre záhradu s vlastnými rukami je postavená podľa rovnakej schémy:

 • kopanie výkopu vhodnej hĺbky;
 • príprava - kladenie piesku, drveného kameňa, prípadne úprava steny;
 • kladenie pneumatík a ich spracovanie;
 • dokončovacie činnosti.

Kategória posledných operácií zahŕňa rôzne činnosti: konštrukciu krytu, napríklad vstupného potrubia, kladenie stien sutinami a podobne.

Dôležité! Ozdobná studňa vyrobená z pneumatík je vyrobená podľa iného princípu, pretože ide o kvetinový záhon.

DIY dekoratívna studňa pneumatík

Tento druh konštrukcie môže slúžiť ako zábavný prvok detského ihriska alebo záhrady. Vyrobiť z koliesok ozdobnú studňu je hračka. To si vyžaduje 3–7 pneumatík rovnakej veľkosti, drevené podpery, dosky a strešný materiál pre kôlňu, farbu a náradie.

Postup je nasledovný.

 1. V 1. fáze musíte presne určiť, ako nainštalovať podpery: do pneumatiky automobilu, von alebo priamo do pneumatík. Potom zmerajte priemer pneumatiky alebo ju jednoducho položte na zem a obrysujte ju. Pozdĺž tejto čiary urobte drážku hlbokú až 10 cm. Označte miesta, kde sú nainštalované podpery, vykopajte pre ne otvory 50 cm. Ak sú podpery nainštalované v pneumatikách, potom sú z nich vopred vyrezané otvory pre regály. ich.
 2. V otvore je nainštalovaný balík pneumatík. Prípadné sloty sa musia zhodovať.
 3. Cez otvory alebo v ich blízkosti inštalujú podpery do jám, zakryjú ich zemou a podbíjajú, môžete ich vyplniť betónom. Na dno je položených niekoľko veľkých kameňov alebo štrku, ktoré zabezpečujú stabilitu konštrukcie. Pre vrchlík je rám zostavený z tyče a potom opláštený doskami alebo strešným materiálom - dlaždice, bridlica, ondulín. V tejto kapacite môžete použiť rovnaké pneumatiky, respektíve ich fragmenty.
 4. Dobre vyzerá pneumatika úplne nepekne. Aby bola dekoratívna studňa na osobnom pozemku s pneumatikami automobilov skutočne atraktívna, je natretá špeciálnou gumovou farbou. Najčastejšie sú pneumatiky natreté tak, aby podmienene, ale reprodukovali murivo akejkoľvek farby. Nájdete ďalšie možnosti, napríklad karoséria pneumatiky je pokrytá vrstvou dekoratívnej omietky.

Môžete naplniť studňu zeminou a zasadiť do nej kvety alebo dokonca bobule, napríklad jahody. Niekedy sa konštrukcia používa ako letné ihrisko pre izbové rastliny: vytiahnu črepníky a umiestnia ich na uzavretý poklop. Na "šachte" studne môžete zavesiť kvetináč - to tiež vyzerá atraktívne.

Domáce kutily dobre z pneumatík

Aby stoka z pneumatík slúžila dlho a nevyžadovala výmenu každé 3 roky, je potrebné zvoliť pre ňu správne miesto, zvoliť optimálny dizajn a pri práci ju starostlivo utesniť.

Existuje niekoľko hlavných typov septikov.

 1. Studňa s filtračným systémom má najjednoduchšie zariadenie. Na spodok jamy je položený drvený kameň, steny tvoria pneumatiky. Odtiaľto sa dostane do zeme iba voda a suť drží pevné častice.Takúto studňu je možné použiť iba na odtok relatívne čistej vody: z umývadla, kúpeľne. Tu nemožno ukladať odtoky s fekálnymi hmotami.
 2. Variant s usadzovacou nádržou a filtračnou studňou zahŕňa konštrukciu dvoch hriadeľov lemovaných pneumatikami. Najskôr odpadová voda vstupuje do usadzovacej nádrže, kde sa na dne usadzujú tvrdé a ťažké hmoty. Potom prepojovacím potrubím preteká kvapalný a ľahký odpad cez studňu s filtračným systémom. Tu slúži vrstva piesku a štrku ako filter a do zeme sa opäť dostáva čistá voda.

Je ťažšie vybudovať systém vlastnými rukami, ale táto možnosť je oveľa efektívnejšia. Odčerpávanie by sa malo robiť oveľa menej často, pretože odpad je filtrovaný dvakrát.

Studňa s filtrom a odtokovým potrubím nie je najlepšia. Od prvého návrhu sa odlišuje iba odtokovým potrubím, cez ktoré vychádza čistená voda zo septiku. Ťažké frakcie sa usadzujú na vrstve piesku a štrku. Systém sa rozpadá pomerne rýchlo, takže je zriedkavý.

Studňa zo starých pneumatík je postavená vlastnými rukami podľa nasledujúcej schémy.

 1. Vykopajte priekopu príslušného priemeru - o 20 cm viac od pneumatík. Veľkosť septiku je určená objemom zamýšľanej odpadovej vody a jej charakterom. Ak sa vyrába alternatíva s jímkou, vykopávajú medzi nimi v určitom uhle 2 jamy a priekopu, pretože odtoky z jímky do septiku musia ísť gravitačne.
 2. Na dne jamy je podbitá vrstva piesku 20 cm a potom vrstva drveného kameňa 40 cm V pneumatikách je potrebné zväčšiť vnútorný priemer. Po ustúpení 5 cm od chrániča je krúžok vyrezaný. Nôž je namazaný olejom alebo mydlom, aby ste si to uľahčili sami. Výstužné vlákna sú obhrýzané štipcami. Predvalky sú ošetrené bitúmenovým lakom, aby sa zvýšila ich odolnosť voči agresívnemu prostrediu.
 3. Prvá pneumatika je umiestnená na spodnej časti. Na 4 stranách pneumatiky sú vtlačené drevené tyče s dĺžkou rovnajúcou sa výške jamky. Tým sa zabráni driftu pneumatík. Pri kladení medzi tyče a pneumatiky sa dodatočne ukladajú kúsky gumy. Nasledujúce položky sú naskladané na seba. Sú navzájom spojené pomocou gumového lepidla.
 4. Z domu je vykopaný priekopa do septiku na uloženie kanalizačného potrubia. Vedú ju do studne s pneumatikami v hornej tretine. Inštalácia sa vykonáva pod uhlom, pretože odtoky prechádzajú do septiku samospádom.
 5. Dutina medzi pneumatikami a hlinenou stenou je pokrytá sutinami - slúži ako vodotesný náter. Použitie cementu alebo hliny je povolené, ale je ťažšie zvládnuť tieto materiály vlastnými rukami.
 6. Ak sa stavia jímka a studňa, potom sa medzi ne položí plastové potrubie. Pre ňu je v pneumatikách vyrezaný otvor na požadovanej úrovni. Miesto pripojenia je zapečatené.
 7. V poslednej fáze je postavený poklop pre studňu z pneumatík alebo dreveného prístrešku.
Dôležité! Septik je umiestnený v letnej chate s povinným splnením všetkých pravidiel sanitárnej hygieny.

Dobre odtečte z pneumatík

Odtokový systém je vybavený v lete alebo začiatkom jesene, keď je hladina podzemnej vody minimálna. Rozvody by sa mali plánovať na jar, aby bolo možné sledovať, ako a kde vychádzajú vody a kde sa hromadia odtoky dažďa.

Nevyhnutným prvkom takého systému je drenážna studňa vyrobená z pneumatík pre automobily. Stavba sa vykonáva podľa rovnakej schémy, existujú však niektoré zvláštnosti.

 1. Hĺbka odtokovej jamy pneumatiky sa počíta s prihliadnutím na terén. Je žiaduce, aby hodnota bola 1,5–2 m, aby sa zabránilo zamrznutiu. Indikátor sa rovná priemeru pneumatiky plus 30 cm po obvode. Vykopáva sa jamka presne takýchto rozmerov. Stredová čiara odtoku by mala vstupovať do prijímača v hornej tretine.
 2. Na dne jamy je nahustených 20 cm piesku, niekoľko veľkých kameňov, aby sa zabránilo erózii vrstvy, a potom drvený kameň a jemný štrk s hrúbkou 40 cm. Pneumatiky sa ukladajú striedavo na seba, používa sa cement zapínanie. V prvej položenej pneumatike sú predbežne vytvorené štrbiny na odtok odtoku k zásypu.V najvrchnejšej zbernici alebo v 2 je urobený otvor pre kanalizačné potrubie.
 3. Dutina medzi stenou bane a pneumatikami je pokrytá drveným kameňom a kúskami polystyrénu - je dôležité dobre izolovať drenáž. Nalejte vrstvu hlinenou alebo cementovou maltou.
 4. Ako poklop sa používa kovový rošt. Môžete si kúpiť hotové alebo zvárať z tyčí vlastnými rukami.

Odtoková studňa vyrobená z pneumatík vydrží takmer dlhšie ako iné možnosti. Voda tu nekvitne, na gumových stenách sa neobjavuje pleseň ani hlien. Vôňa gumy je zvyčajne vyrovnaná vrstvou sutiny.

Užitočné tipy

Usporiadanie a prevádzka vrtov rôznych typov si vyžaduje implementáciu niektorých odporúčaní. To výrazne uľahčuje prácu a predlžuje životnosť.

 1. Je dôležité splniť všetky požiadavky na umiestnenie studne. Odtok sa nachádza v najnižšom bode miesta na odstránenie vody. Septik je umiestnený v určitej vzdialenosti od domu, hospodárskych budov, záhrady.
 2. Kanalizácia by mala byť umiestnená proti vetru, aby sa zabránilo nepríjemnému zápachu.
 3. Aby ste sa nemuseli obávať preplnenia stoky, musíte zvoliť pneumatiky s čo najväčším priemerom. Konštrukcia 5–7 pneumatík spravidla slúži rodine 3 ľudí s trvalým pobytom v krajine.
 4. V kanalizačnej studni z pneumatík môžete z domu odstrániť nielen splašky, ale aj komunikáciu z letnej sprchy alebo umývadla.
 5. Studňa na vodu z pneumatík by mala byť vybavená čerpadlom. To uľahčuje polievanie vašej záhrady a záhrady.
 6. Odporúča sa upevniť pneumatiky spolu s plastovými svorkami. Neboja sa vlhkosti a poskytujú bezpečné uchytenie.
 7. Ak je namontovaný poklop pneumatiky, musí sa v ňom urobiť kontrolný otvor.
 8. Studňu vyrobenú z pneumatík je možné zabaliť do polyetylénu alebo do strešnej lepenky. Materiál zaisťuje úplnú tesnosť: riziko vniknutia neupravenej vody do pôdy je minimálne.
 9. V blízkosti studne stojí za to vysadiť nejaký strom milujúci vlhkosť - jelša, vŕba, rakita. Korene rastliny absorbujú prebytočnú vlhkosť.

Foto studní z pneumatík do záhrady

Úžitkové stavby - kanalizácia alebo odvodnenie, sú navonok nepekné a zvyčajne sú maskované. Dizajn dekoratívnej studne vyrobenej z pneumatík s vlastnými rukami môže byť veľmi rôznorodý.

Záver

Aj začínajúci majster si môže z pneumatík vlastnými rukami postaviť studňu. Pneumatiky samozrejme nemožno nazvať univerzálnym materiálom. Životnosť odtoku, kanalizácie alebo zdroja však dosahuje 15–20 rokov, čo je dosť veľa. V prípade vážneho poškodenia nie je možné konštrukciu opraviť, je úplne vymenená.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia