Kôlňa na kutily

Zakúpením nevysporiadanej prímestskej oblasti má majiteľ problém so skladovaním náradia a iných vecí. Stavba kapitálovej stodoly z tehál alebo kvádrov si vyžaduje veľa práce a investícií. Ako vyriešiť problém tak, aby ste do domu nepriniesli všetok inventár? Môžete rýchlo nainštalovať rámovú búdu na záhrade vlastnými rukami z reziva.

Čo musíte vziať do úvahy pred začatím vývoja projektu haly

Napriek jednoduchosti postavenia prístrešku rámu je pred začatím práce potrebné zohľadniť niekoľko dôležitých odtieňov. Na kontrolu navrhujeme zvážiť podrobného sprievodcu:

 • Pri zostavovaní projektu je potrebné správne umiestniť rámovú budovu na vašom webe. Aj keď sa búda ukáže byť krásna, stále zostáva úžitkovým blokom. Pri vstupe na nádvorie by nemal byť v popredí z pohľadu verejnosti.
 • Projekt je navrhnutý tak, aby umožňoval voľný prístup k vstupu do stodoly.
 • Je žiaduce umiestniť drevenú budovu na kopec. Počas topenia dažďa a snehu nebude úžitkový blok rámu zaplavený.
 • Pred vypracovaním projektu je dôležité prehodnotiť usporiadanie stodoly. V rámovom úžitkovom bloku si môžete vyrobiť dielňu, dreváreň, letnú kuchyňu a ďalšie užitočné miestnosti. Na zjednodušenie úlohy budete na hárku musieť načrtnúť jednoduchý diagram znázorňujúci všetky priečky, dvere a okná. Veľký drevený prístrešok rozdelený na miestnosti je pohodlnejšie vybaviť niekoľkými dverami. Každá izba bude mať vlastný vchod a do sprchy nebudete musieť cestovať napríklad z letnej kuchyne cez toaletu.
 • Projekty rámových úžitkových blokov sa najčastejšie vypracúvajú s pultovou strechou. Ľahšie sa inštaluje a vyžaduje menej materiálu. Ak je to žiaduce, môžete nainštalovať štítovú strechu. Jeho rozloženie je trochu komplikovanejšie, ale dizajn umožňuje vytvoriť podkrovný priestor, kde môžete uložiť veci.
 • Pri vývoji projektu stodoly je potrebné zabezpečiť, aby bol sklon strechy umiestnený na druhej strane dverí. V opačnom prípade bude pri vstupe do úžitkového bloku dažďová voda liať na hlavu majiteľa.

Keď sa rozhodnete pre rozloženie a ďalšie nuansy, môžete začať vyvíjať projekt rámovej búdy.

Nakreslíme výkres a určíme rozmery prístrešku rámu

Po zohľadnení odporúčaní v plánovacej príručke začnú projekt rozvíjať. Najprv musíte nakresliť výkres, ktorý definuje obrys kôlne rámu. Na fotografii sme uviedli príklad úžitkovej blokovej schémy so šikmou strechou. Ako základ sa používa stĺpiková základňa.

Pri vytváraní výkresov pomocného bloku rámu podľa diagramov z Internetu musíte osobitne uviesť svoje rozmery celkovej konštrukcie a každého prvku. Rozmery prístreškov sa vyberajú individuálne podľa ich potrieb. Technológia rámov vo všeobecnosti neumožňuje výstavbu veľkých úžitkových blokov. Naša fotografia zobrazuje schému búdy 2,5 x 5 m. Najpopulárnejšia je búda s rámami s rozmermi 3x6 m.

Staviame základňu pre rámovú búdu

Typ základu je potrebné určiť pri vypracovaní projektu úžitkového bloku. Pre budovy s veľkým rámom s betónovým podkladom sa naleje pásová základňa. Ale takýto základ nie je vhodný pre miesto so sedimentárnou pôdou alebo rašeliniskom.Prístrešky pre ľahký rám sú umiestnené na stĺpikovom základe. Poďme sa pozrieť na to, ako vyzerajú podrobné pokyny na výrobu každého typu základne.

Začnime kontrolou tým, ako vyzerá fázový základ pásu:

 • Podľa veľkosti budúceho dreveného prístrešku sa na vybrané miesto nanáša značenie. Pre úžitkový blok rámu stačí plytká základňa asi 40 cm. Ak sa pozoruje sezónny pohyb pôdy, je lepšie zvýšiť hĺbku výkopu na 80 cm. Šírka pásky je dosť 30 cm.
 • Do výkopu sa naleje 15 cm vrstva piesku so štrkom. Spodná a bočné steny sú pokryté strešným materiálom, aby sa mlieko z betónového roztoku neabsorbovalo do zeme. Po obvode výkopu je inštalované debnenie. Mal by vyčnievať nad úroveň terénu podľa výšky sokla. Aby sa vysoké strany debnenia neohýbali od hmotnosti betónu, je potrebné ich vystužiť rozperami.
 • Ďalším krokom od výstuže o hrúbke 12 mm je úplet rámu vo forme priehradky v celom výkopu. Vďaka kovovej konštrukcii bude betónová páska odolná proti rozbitiu.
 • Je lepšie naliať betónový roztok v oblačnom počasí za jeden deň. Dážď, slnko alebo injektáž v dlhých intervaloch budú mať negatívny vplyv na pevnosť podkladu.

Najmenej o dva týždne neskôr, alebo lepšie po mesiaci, môžete začať inštalovať rám stodoly.

Teraz sa pozrime na postupné pokyny na vytvorenie stĺpcového základu:

 • Podpery sú umiestnené v rohoch rámovej budovy a na križovatke priečok. Čím silnejšia je lišta spodného páskovania, tým väčšia je rozteč stĺpikov, ktoré je možné umiestniť, najmenej však 2 m. Ak je šírka kôlne viac ako 2,5 m, potom sa nainštalujú medziľahlé podpery, aby sa podlahová krytina neohýbala pri chôdzi.
 • Na inštaláciu stĺpov pod rám úžitkového bloku sa najskôr vykopú otvory hlboké asi 80 cm. Na dno sa nasype drvený kameň alebo štrk s pieskom hrubým 15 cm. Stĺpy sa kladú z červenej tehly alebo tvárnice pomocou betónovej malty.
Poradenstvo! Podpery môžu byť vyrobené z hotových železobetónových blokov alebo vykopané v kusoch rúr s priemerom 150 - 200 mm a vyplnené betónom.

Stĺpiky je možné rezať z dubového alebo smrekovcového guľatiny s minimálnou hrúbkou 300 mm. Budú musieť byť dobre impregnované antiseptikom. Spodná časť stĺpov, ktoré sa zakopú do zeme, je ošetrená bitúmenovým tmelom, po ktorom sú zabalené do niekoľkých vrstiev strešného materiálu. Po inštalácii do otvorov sa drevené podpery zaliajú betónom.

Montáž všetkých prvkov prístrešku rámu

Teraz sa pozrieme na to, ako sa vlastnými rukami krok za krokom stavia rámová drevená búda na stĺpovitom podklade.

Výroba rámu

Stavba úžitkového bloku rámu sa začína po úplnom zamrznutí základu. V prípade búdok tohto typu sa výroba rámu začína od spodného rámu. Bude to základ celej konštrukcie, takže sa musíte postarať o výber vysoko kvalitného stromu bez uzlov a mechanického poškodenia.

Pozrime sa teda na proces výroby rámu:

 • Betónové podpery vyčnievajúce zo zeme sú pokryté dvoma plátmi strešného materiálu. Na ochranu prvkov dreveného rámu susediacich s podkladom pred vlhkosťou je potrebná hydroizolácia. Spodný rám rámu je zostavený z tyče s prierezom 100x100 mm. K nej sú pripevnené guľatiny z dosky s časťou 50x100 mm. Vzdialenosť medzi nimi je udržiavaná v rozmedzí 50-60 cm.
 • Po zostavení spodného rámu začnú dávať drevené rámové regály z tyče podobného úseku. Sú pripevnené kovovými stropnými doskami alebo jednoducho šikmo pribité klincami. Maximálna vzdialenosť medzi stĺpikmi na ráme je 1,5 m, ale je lepšie ju nastaviť v krokoch po 60 cm, potom sa každá podpora bude zhodovať s nosníkmi horného poschodia. S týmto usporiadaním sa regály navyše stanú strešnou zarážkou.

Zhora sú regály spojené páskovaním. To znamená, že sa ukáže úplne rovnaký rám ako dno.

Pri použití technológie rámu pre stavbu stodoly nie je potrebné používať lištu. Rám môže byť vyrobený z oceľovej rúry, uhla alebo profilu. Výrobný postup zostáva nezmenený.Jediný rozdiel je v tom, že všetky prvky budú musieť byť zvárané elektrickým zváraním. Výhodou oceľového rámu je, že sa dá inštalovať bez základu na pieskový a štrkový násyp.

Pred opláštením je vhodné skonštruovať oceľový rám. Ak sa použil profil s pozinkovaným povlakom, potom ho možno nechať nelakovaný.

Steny a podlahu robíme z prístrešku z rámu

Podlahu je možné položiť ihneď po zhotovení rámu a položení guľatiny. Pri stavbe prístrešku za studena sa na guľatinu pribíjajú dosky OSB. Toto bude podklad. Na vrchu je položená hydroizolácia. Najlacnejším materiálom je strešný materiál. Ďalším je posledné poschodie. Môže byť vyrobený z hranovaných alebo drážkovaných dosiek. Lepší je druhý podlahový materiál. Vďaka drážkam na konci dosiek je vylúčená tvorba trhlín a zvyšuje sa aj pevnosť podlahy. Ako správne zafixovať drážkovanú dosku je zobrazené na fotografii.

Pred postavením stien je rám vystužený výložníkmi. V rohoch sú umiestnené trvalé prvky. Dočasné výložníky podopierajú stojany rámu, aby sa zabránilo skresleniu konštrukcie. Odstránia sa až po inštalácii podlahových nosníkov.

Ak je rám opláštený šindľovou doskou alebo doskou, sú potrebné trvalé výložníky. Pri použití dosiek OSB na tieto účely môžete robiť iba s dočasnými podperami. Pred upevnením výložníkov musíte zarovnať rohy rámu a pomôže vám to olovnica alebo úroveň budovy.

Po zapojení do nezávislej konštrukcie haly musíte byť schopní správne pripojiť všetky uzly rámu a nainštalovať výložníky:

 • Optimálny uhol inštalácie výložníkov - 45o... Táto poloha prvku zaisťuje najlepšiu tuhosť rámu. Nie je možné dodržať požadovaný uhol v blízkosti okien a dverí. Tu je povolené inštalovať výložníky so sklonom 60o.
 • Duté výložníky je možné umiestniť iba na rám malého úžitkového bloku.
 • Dokovanie všetkých prvkov rámu musí byť pevné a bez medzier. V rohoch rámu je drevo spojené „v podlahe stromu“ alebo „v labke“. Princíp technológie je uvedený na fotografii.
 • Čapy nie sú jednoducho pribité na povrch dreva. Najskôr sa na stojane a spodnom ráme vyreže drážka. Jeho hĺbka závisí od úseku obrobku odobratého pre výložník. Prvok vložený do drážok má ďalšiu zarážku, ktorá komplikuje skosenie rámu.

Po položení podlahy a namontovaní všetkých výložníkov prechádzajú z vonkajšej strany na plášť rámu. Pri použití hranovaných dosiek s hrúbkou 15–20 mm sa pribíjajú vodorovne s presahom, aby sa zabránilo tvorbe medzier. Vhodné na obkladový obklad alebo OSB. Majiteľ si vyberie materiál podľa svojich preferencií.

Zateplenie stodoly

Rámová búda je sama o sebe teplá, pretože drevo má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Ak sa úžitkový blok bude v zime používať ako kuchyňa alebo dielňa, potom je potrebné všetky jeho prvky dodatočne izolovať.

Práce začínajú na podlahe pred položením podlahovej krytiny. Ako tepelná izolácia je vhodná minerálna vlna, polystyrén alebo keramzit. Najskôr sa zo spodnej časti oneskorenia vyrazí podklad z OSB alebo dosky. Vo výsledku sme dostali bunky, kde treba položiť izoláciu. Táto práca sa vykonáva ešte pred inštaláciou rámových regálov bezprostredne po výrobe rámu. Ak tento okamih premeškáte, potom nebude fungovať, ak sa podklad pod klince pribije. Bude musieť byť položený na vrch a potom naplnený protipriehradou, aby sa vytvorili bunky. Môžete to urobiť, ale ako je podlaha zdvihnutá, výška voľného priestoru vo vnútri búdy sa zmenšuje.

Na drsnej podlahe je položená hydroizolácia. Minerálna vlna alebo pena sú medzi bunkami pevne zatlačené do buniek, aby v nich neboli žiadne medzery. Expandovaná hlina je jednoducho pokrytá a vyrovnaná. Hrúbka izolácie by mala byť menšia ako výška guľatiny, aby sa medzi ňou a podlahovou krytinou získala vetraná medzera. Zhora je izolácia pokrytá parozábranou, po ktorej je dokončovacia podlaha pribitá.

Strop je izolovaný rovnakými materiálmi a úplne rovnakým spôsobom.Jediným rozdielom je položenie parozábrany na spodný obklad podlahových nosníkov. Hydroizolácia je umiestnená na vrchu tepelnej izolácie, aby bola chránená pred vlhkosťou zo strany strechy.

Na izoláciu stien úžitkového bloku rámu sa používa minerálna vlna alebo pena. Technológia je takmer rovnaká ako pri podlahe alebo strope. Z vnútornej strany miestnosti je izolácia uzavretá parozábranou a plášť je na vrchu pribitý klincami. Z ulice je tepelná izolácia zateplená hydroizoláciou. Medzi ním a vonkajším plášťom je z lamiel s prierezom 20x40 mm pribitá protimriežka, aby sa vytvorila ventilačná medzera.

Inštalácia strechy prístrešku rámu

Na výrobu prístreškovej strechy rámovej búdy je potrebné zostaviť krokvy z dosky s prierezom 50x100 mm. Ich schéma je zobrazená na fotografii. Hotové krokvy sú nainštalované po položení podlahových nosníkov a pripevnené k páskovaniu horného rámu.

Aby ste sa nezaobišli bez krokví, môžete urobiť prednú stenu prístrešku rámu o 50-60 cm vyššiu ako zadná. Potom podlahové trámy spadnú na horný postroj pod svahom. Potom budú hrať úlohu krokiev. Musíte len urobiť uvoľnenie nosníkov asi 50 cm pred a za kôlňou rámu, aby sa získal previs strechy.

Pre štítovú strechu sú zrazené trojuholníkové krokvy. V takom prípade by mala byť výška prednej a zadnej steny prístrešku rámu rovnaká. Krokvy štítovej strechy sú rovnakým spôsobom pripevnené k hornému rámu rámu.

Na vrch krokiev je pribitá debna z 20 mm hrubej dosky. Jeho sklon závisí od použitej strešnej krytiny. Latovanie je pokryté hydroizoláciou, po ktorej môžete položiť vlnitú lepenku, bridlicu alebo iný materiál.

Video zobrazuje príklad prelievania rámcov:

Záver

Teraz už viete všeobecne, ako na vašej stránke vytvoriť rámovú halu. Prácu je možné vykonať svojpomocne, a ak si nie ste istí, je lepšie pozvať špecialistu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia