Aký strešný materiál na pokrytie strechy altánu

Altánok alebo terasa pripevnená k domu je nielen miestom na odpočinok, ale slúži aj ako dekorácia do dvora. Aby mala štruktúra prezentovateľný vzhľad, je potrebné pre jej strechu zvoliť spoľahlivú a krásnu strešnú krytinu. Moderný stavebný trh ponúka veľa nových materiálov. Pokúsme sa teraz zistiť, ako zakryť strechu altánu alebo terasy, a tiež zvážiť nuansy výberu strešného materiálu.

Voľba tvaru strechy a strešnej krytiny

Najčastejšie dizajn altánov nezabezpečuje prítomnosť základne. Pre terasy pripevnené k domu musia byť vybudované základy. Absencia podstavca zabráni pokrytiu strechy ťažkou strešnou krytinou. Strecha by mala byť ľahká a zároveň pevná.

Na varenie na čerstvom vzduchu je niekedy budova vybavená grilom, rúrou, udiarňou. V tomto prípade je strecha altánu vyrobená z nehorľavých materiálov a samotná konštrukcia je postavená na základe. Tu sa ako strešná krytina používa azbestocementová bridlica, keramické dlaždice alebo akýkoľvek kovový materiál.

Dôležité! Prítomnosť nádrže v blízkosti domovského miesta naznačuje vysokú vlhkosť. V takejto oblasti nemožno altány z kovových profilov nazvať najlepšou voľbou kvôli nestabilite materiálu proti korózii. Optimálnou voľbou by bola každá strecha, ktorá nemá vo svojom zložení kov. Všetky prvky strešného rámu sú navyše ošetrené vlhkosť odpudzujúcou látkou.

Tvar strechy altánu je vybraný, riadený klimatickými podmienkami regiónu. Ploché strechy nie sú vhodné do oblastí s vysokými ročnými zrážkami. Z veľkého nahromadenia snehu sa strešná krytina prehne. Strmé svahy striech sa neodporúčajú pre altánky postavené vo veterných oblastiach. Veľké vetranie povedie k rýchlemu zničeniu strechy.

Aby ste vedeli, ako urobiť strechu na altánku vlastnými rukami, musíte sa najskôr rozhodnúť o jej tvare. Každý typ strechy má sójový dizajn krokví, ktorý je na fotografii znázornený výkresmi rôznych striech:

  • Najjednoduchšia šikmá strecha je zvyčajne vyrobená vo forme obdĺžnika alebo štvorca. Príležitostne má tvar diamantu, čo závisí od samotného tvaru altánku. Štruktúru tvoria vrstvené krokvy, ktorých dorazom sú protiľahlé steny. Najčastejšie je strecha verandy pripevnená k domu jednostranná.
  • Okrúhly tvar definuje iba obrys bočných okrajov samotnej strechy. Hore môže byť konštrukcia vyrobená vo forme kužeľa, kupoly atď. Strechu tvoria iba diagonálne krokvy. V tomto prípade je vyrobená kruhová prepravka.
  • Je jednoduchšie postaviť štítovú strechu na obdĺžnikovom altánku. Konštrukcia umožňuje výrobu krokví vrstveného alebo závesného typu. Tento parameter sa určuje na základe typu strešnej krytiny, ako aj materiálu zvoleného pre dekoráciu interiéru.
  • Pod šikmou strechou harmonicky vyzerá oválny altánok a polovičná prístavba domu. Štruktúru podobne tvoria zavesené a visiace krokvy vychádzajúce z hrebeňa.
  • Altánok s valbovou strechou celkom dobre vyzdobí váš dvor. V tomto prevedení sa nachádza hrebeň, z ktorého odchádzajú dva trojuholníkové a dva lichobežníkové svahy.Na oválnych a obdĺžnikových altánkoch sú inštalované štítové strechy. Konštrukcia sa skladá zo štyroch šikmých krokiev v rohoch a zo sady závesných a vrstvených prvkov umiestnených medzi hrebeňom a stenami budovy.
  • Valbová strecha je inštalovaná na štvorcových altánkoch. Konštrukcia sa skladá zo štyroch šikmých krokví uložených v rohoch, ktoré sa v jednom bode zbiehajú zhora. V valbovej streche nie je žiadny hrebeň.

Zo všetkých zvažovaných striech sú klasickými možnosťami valbové a kupolovité konštrukcie. Strecha odoláva silným nárazovým vetrom a nezadržiava zrážky.

Prehľad strešného materiálu pre strechu altánu

Strecha pre altánok je vyrobená vlastnými rukami po vykonaní všetkých presných výpočtov. Na strešný materiál existujú špeciálne požiadavky. Okrem spoľahlivosti a dlhej životnosti musí byť strecha atraktívna a zároveň kombinovateľná so štýlom samotnej konštrukcie. Je dobré, ak strecha harmonicky zapadá do terénnej úpravy dvora. Ak je altánok umiestnený v blízkosti obytnej budovy, je žiaduce, aby sa dizajn oboch budov prekrýval. Možno by sa materiál na strechu altánu mal brať rovnako ako ten, ktorý sa použil na pokrytie obytnej budovy.

Bitúmenové šindle

Bitúmenové šindle

Pre mäkké strechy je optimálny výber mäkkých škridiel. Bitúmenové šindle sú pružné, čo umožňuje ich upevnenie na akékoľvek kučeravé plochy. Dizajnovo prekonávajú bitúmenové šindle veľa oproti svojim náprotivkom. Šindle sú rezané tak, aby okvetné lístky tvarovali do rôznych geometrických tvarov. Vďaka tomu sa na streche získa pekný vzor, ​​ktorý pripomína vlnu, váhy atď.

Mäkké dlaždice sa dajú pomerne ľahko namontovať a pri správnej inštalácii môžu v altánku vydržať až 30 rokov, aj keď pri všetkých bitúmenových materiáloch je životnosť približne obmedzená na 10 rokov. Strešná krytina je šetrná k životnému prostrediu, neodráža zvuky dopadajúcich dažďových kvapiek alebo krupobitia, šindle sú k dispozícii v rôznych farbách.

Negatívnou stránkou bitúmenových šindľov je obava pred silným nárazovým vetrom, kým nebudú všetky šindle zlepené dohromady do jedného monolitického povlaku. Na kladenie dlaždíc je potrebné vyrobiť súvislú prepravku.

Video ukazuje inštaláciu šindľov na altánku:

Protipožiarna krytina

Protipožiarna krytina

Keď vznikne otázka, ako zakryť strechu altánu, vo vnútri ktorej je inštalovaný sporák alebo gril, mali by ste sa okamžite zastaviť na nehorľavých materiáloch. Na prvom mieste je tradičná azbestocementová bridlica. Materiál je lacný, rýchlo sa inštaluje a je dosť odolný. Dlaždice z cementového piesku sú pre altánok veľmi ťažké. Je lepšie ho vymeniť za keramický analóg. Tieto dlaždice sú atraktívne a odolné.

Pozor! Pod ťažkou strešnou krytinou je potrebné urobiť vystužený krokvový systém a na základňu postaviť samotný altánok.

Vlnitá lepenka

Vlnitá lepenka

Dnes sú profesionálnymi podlahami pre obyvateľov leta strešné krytiny a dokončovacie materiály. Ľahké plechy s krásnym polymérovým povlakom sa ľahko opracovávajú, ľahko sa montujú a majú dlhú životnosť. Je len potrebné vziať do úvahy, že profilovaný plech rôznych značiek sa líši vo výške vlny. Pre pokrývačské práce sa plechy vyrábajú s príslušným označením. Pre altánok môžete použiť akúkoľvek vlnitú dosku s minimálnou výškou vlny 21 mm.

Vlnitá lepenka nie je horľavá, preto je vhodná pre altánok so sporákom alebo grilom. Nevýhodou je vysoká úroveň hluku spôsobená krupobitím alebo dažďovými kvapkami.

Kovová dlaždica

Kovová dlaždica

Podľa jeho charakteristík nie je kovová dlaždica ďaleko od vlnitej lepenky. V zásade ide o jeden a ten istý materiál iba s iným tvarom profilu. Kovová dlaždica na altánku vyzerá viac prezentovateľne. Vďaka veľkému výberu farieb a tvarov profilov je možné stavať nádherné strechy. Nevýhodou materiálu sú vysoké náklady a veľké množstvo odpadu pri inštalácii na malú strechu.

Priehľadné materiály

Priehľadné materiály

Medzi populárne transparentné strešné materiály patrí polykarbonát. Voštinová štruktúra dáva listu určitú pružnosť, ktorá mu umožňuje sledovať krivky strechy. Polykarbonát je k dispozícii v rôznych farbách. Priehľadná strecha vyzerá nádherne na samostatne stojacom altánku, ako aj otvorená veranda pripevnená k domu. Polykarbonát nekoroduje, je celkom odolný voči vplyvom prírodného prostredia, ale nemožno ho použiť na altánky s grilom. Je nežiaduce zakryť budovu nachádzajúcu sa v regióne so zložitými poveternostnými podmienkami listami.

Sklolaminátová bridlica

Sklolaminátová bridlica

Tvar strešnej krytiny je podobný tradičnej bridlici. Ľahký materiál je vyrobený zo sklenených vlákien alebo modifikovanej celulózy. Atraktívne obliečky rôznych farieb nekorodujú, ľahko sa s nimi manipuluje a zafixujú sa. Nevýhodou je štruktúra materiálu, ktorá umožňuje hubám rásť vo vlhku.

Bitúmenový strešný materiál

Bitúmenový strešný materiál

Najlacnejšia strešná krytina dodávaná v rolkách. Nemôžeme ho považovať za krytinu altánku pre jeho neestetický vzhľad a krátku životnosť. Strešným materiálom je možné zakryť altánok, ktorý stojí v hlbokých húštinách, aby svojim vzhľadom nepokazil vzhľad vášho dvora.

Ondulin

Ondulin

Tento bitúmenový materiál je štruktúrou podobný strešnej lepenke a šindľom. Obliečky dostali zvlnený bridlicový tvar a rôzne farby. Ľahký, lacný a odolný kryt je vynikajúci pre mnoho altánkov. Ondulin má dobrú zvukovú izoláciu, je odolný voči poveternostným vplyvom a ľahko sa inštaluje.

Potom sú pokryté strechy pripojených verand

Snažia sa všemožnými spôsobmi zušľachtiť verandy alebo otvorené terasy pripevnené k domu. Hlavným stavebným prvkom je strecha. Na jeho pokrytie sa zvyčajne vyberá strešný materiál, ktorý je položený na dome. Ak chcete niečo neobvyklé, strecha prístavby je transparentná. Používa sa tu rovnaký polykarbonát. Navyše s týmito priehľadnými listami môžu byť terasy čiastočne alebo úplne zasklené.

To sú v zásade všetky nuansy výberu strešného materiálu pre altánok a otvorenú verandu. Nepokúšajte sa zháňať lacné pokrytie. Altánok je tiež vážnou stavbou a vyžaduje kvalitné pokrytie.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia