Ako izolovať stodolu na zimu

Ešte pred začatím výstavby stodoly sa musíte rozhodnúť o jej účele. Úžitkovú jednotku na skladovanie zásob je možné vyrobiť za studena s tenkými stenami. Ak sa plánuje na zimu vybudovať stodolu, kde sa bude chovať vták alebo zvieratá, musíte sa postarať o izoláciu miestnosti.

Ako správne postaviť teplú stodolu

Pri stavbe zimnej búdy je vhodné ihneď zvoliť materiály, ktoré majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Optimálne je stavať steny z dreva, penových tvárnic alebo pórobetónových tvárnic. Tieto materiály udržujú teplo vo vnútri miestnosti tak dobre, že nie je potrebné používať tepelnú izoláciu. Jedinou nevýhodou sú značné finančné náklady.

Je možné postaviť zimnú búdu s minimálnymi nákladmi, ale musíte tvrdo pracovať. Miešanie cementu s pilinami alebo malými hoblinami vytvára skvelé stenové bloky. Volajú sa arbolity. Výhody výroby takéhoto materiálu sú zrejmé:

  • Malá hmotnosť blokov vám umožňuje postaviť steny na ľahký základ;
  • Drevené hobliny majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, takže nie sú potrebné ďalšie izolácie stien;
  • Lacnosť materiálu. Hobliny je možné bezplatne odniesť na ktorejkoľvek píle. Musíte si kúpiť iba cement a jeho spotreba je iba 10% hmotnosti drevného odpadu.
Dôležité! Arbolite má jednu významnú nevýhodu. Bloky sa boja vlhkosti. Steny zimnej búdy môžete obložiť obkladom z akéhokoľvek lacného materiálu, napríklad čalúnenia strešnou lepenkou.

Podlahu zimného prístrešku je lepšie zdvojnásobiť z dosky s podšívkou z tepelnej izolácie. Je nevyhnutné zabezpečiť izolovaný strop. Je tiež dôležité vziať do úvahy jedno pravidlo. Všetky zimné búdy určené na chov hydiny a zvierat sú vyrobené s nízkymi stropmi. Je jednoduchšie takúto miestnosť vykurovať a teplo sa z nej odparuje pomalšie.

Na videu je tepelná izolácia hospodárskej budovy:

Premeniť starú studenú stodolu na teplú izbu

Keď už je na dvore hotová búda, ale je stará a studená, potom by sa nemala rozoberať. Lacnejšia bude rekonštrukcia budovy. Počas demontáže sa väčšina stavebného materiálu stane nepoužiteľným. Teraz sa pozrieme na to, ako lacno, ale spoľahlivo izolovať stodolu, aby sa dala v zime použiť na chov hydiny.

Z dosky sa vyrábajú dvojité steny

Takže na mieste je stará drevená búda s veľkými trhlinami na stenách. Najprv je potrebné ich opraviť. Za týmto účelom vezmite dosku s hrúbkou 15-20 mm a pribitý na všetkých štyroch stenách. Ak je obklad z vonkajšej strany, potom sa upevnenie vykonáva vodorovne s presahom. Okraj hornej dosky by mal prechádzať cez spodnú dosku. Dostanete akýsi vianočný stromček. Voda v prípade každého silného dažďa nebude môcť preniknúť pod pokožku.

Z vnútornej strany miestnosti sú zvisle na steny pribité stojanové plášte. V budúcnosti bude medzera medzi dvoma stenami vyplnená pilinami s hrúbkou najmenej 20 cm, preto je potrebné brať rovnakú šírku latovacích prvkov. Nájsť 20 cm širokú dosku je však ťažké a drahé. Je jednoduchšie vziať lamely a pripevniť ich k stene pomocou vešiakov v primeranej vzdialenosti.

Ďalej pokračujte k oplášteniu steny. Dosky sú pribité na debnu, začínajúc od podlahy. Je lepšie umiestniť piliny medzi puzdro do plastových vrecúšok. Fólia bude chrániť izoláciu pred vlhkosťou.Aby to bolo pohodlné, je počet dosiek na stene pribitý toľko, koľko je potrebné na vytvorenie vrecka pozdĺž výšky tašky.

Poradenstvo! Myši veľmi radi žijú v pilinách. Aby sa zabránilo množeniu hlodavcov, štiepky sa pred zasypaním zmiešajú s vápnom pri dodržaní pomeru 25: 1.

Prvé vrecko po celej dĺžke steny je teda pripravené. Do medzery sa striedavo vkladá prázdny vak, ktorý sa potom pevne zatlačí pilinami. Po naplnení sú okraje zalepené páskou. Medzi vrecami s pilinami by nemala byť medzera, inak bude práca zbytočná.

Keď je jeden riadok pripravený, je prišitá ďalšia doska, kým sa nevytvorí nové vrecko. Postup sa opakuje, kým nie sú izolované všetky steny. Pod samotným stropom budete musieť najskôr pripevniť vrecká na piliny na stenu a potom ich zatlačiť pomocou plášťa.

Izolácia stien šindľom

Starou, spoľahlivou a osvedčenou metódou je izolácia drevených stien stodoly šindľom. Náklady sú prakticky nulové. Musíte si kúpiť iba tenkú koľajnicu. Ak na tento materiál nie sú peniaze, potom môžete z viniča alebo vŕby vystrihnúť hrubé tyčinky.

Izolujeme teda zimnú búdu podľa staromódnej metódy:

  • Lamely sú pribité šikmo na drevenú stenu z vnútornej strany stodoly. Pre spoľahlivosť môžete druhý rad pribiť zhora, iba diagonálne v opačnom smere. Potom dostanete na stenu kosoštvorce.
  • Po opláštení všetkých stien šindľami začnú pripravovať riešenie. Hlina by už mala byť namočená dva dni pred začatím práce. Teraz do nej musíte pridať hobliny alebo slamu a potom dôkladne premiesiť.
  • Hotový roztok sa naleje na šindle pomocou stierky, začínajúc od spodnej časti steny. Kované lišty sú akýmsi majákom. Podľa nich sa na všetky steny zimnej búdy nanáša približne rovnaká hrúbka roztoku.
  • Po nanesení omietky sa steny nechajú zaschnúť. Určite sa objaví veľa trhlín. Na ich injektáž sa vhadzuje roztok hliny s pieskom v pomere 1: 2. Keď vysušené steny stodoly zostanú bez jedinej praskliny, začnú sa vápniť vápnom.

Táto stará metóda izolácie je veľmi namáhavá, ale považuje sa za najlacnejšiu.

Tepelná izolácia stien stodoly zakúpenými materiálmi

Ak sú v regióne silné zimy, musíte pristupovať k izolácii stien stodoly vážnejšie. Na tieto účely sa používa zakúpená tepelná izolácia. Môžete použiť polystyrén, ale hlodavce ho milujú, plus nebezpečenstvo požiaru materiálu a ďalšie negatívne vlastnosti. Minerálna vlna je ideálna pre steny drevených kôlní. Je lepšie odmietnuť kotúčový materiál kvôli jeho možnosti spekania. Optimálne je uprednostniť dosky z čadičovej vlny.

Dôležité! Je možné položiť izoláciu z vnútornej strany kôlne, ak na stenách nie sú praskliny.

Práce začínajú zabezpečením latovania, najskôr je však stena pokrytá hydroizolačným materiálom. Chráni izoláciu pred vlhkosťou. Ako latovanie môžete jednoducho nastokať laty vertikálne na stenu so šírkou o niečo väčšou ako je hrúbka izolácie. Čadičové dosky sú umiestnené vo vnútri výsledných buniek, začínajúc od podlahy stodoly. Musia byť zapustené najmenej o 1 cm, aby sa medzi odvetraním a tepelnou izoláciou vytvorila vetraná medzera. Keď sú všetky bunky položené, izolácia sa uzavrie parozábranou. Aby sa zabránilo vypadnutiu dosiek z buniek, sú pripevnené drevenými doskami.

Teraz zostáva už len pribiť materiál plášťa. Spraví sa obyčajná doska, drevená podšívka alebo preglejka.

Usporiadanie teplých podláh v stodole

Systém „teplej podlahy“ v zimnej búde sa samozrejme zriedka nájde, pretože je veľmi drahý. Jednoduchou metódou zateplíme aj podlahy. Ak starý drevený prístrešok stojí len na zemi, musí sa úroveň podlahy vo vnútri zvýšiť o 10 - 15 cm, kvôli čomu sa urobí pieskový násyp. Bude dobré pridať keramzit, ak je k dispozícii. Teraz musíte zmiešať veľa hlinenej malty s pilinami. Nalievanie podlahy stodoly sa začína od vzdialenej steny, pohybujúcej sa k východu.

Je vhodné vyplniť vrstvu s hrúbkou najmenej 10 cm.Po zaschnutí poteru sa môžu na povrchu objaviť praskliny. Na ich injektáž sa pripravuje tekutý ílový roztok. Povrch podlahy je možné jednoducho utrieť handrou. Hlavnou vecou je neustále pridávanie tekutého ílu tak, aby roztok prenikol do trhlín.

Ak je prístrešok postavený na páskovom základe, kapitálna izolácia podlahy začína od slepej oblasti. Za týmto účelom sa okolo základne budovy vykopá priekopa, kde sa položí expandovaný polystyrén, z oboch strán uzavretý hydroizoláciou. Rovnaká izolácia je pripevnená k suterénu, po ktorej sa naleje poter okolo základu alebo sa naleje slepá oblasť z drveného kameňa. Vo vnútri búdy sa na podlahu položí hydroizolácia, potom expandovaný polystyrén a opäť hydroizolácia. Zhora sa naleje betónový poter.

IN kôlne na rámy, inštalovaný na hromádkovom alebo stĺpcovom základe, urobte dvojitú podlahu z dosky alebo OSB. Medzera medzi zaostávaniami je vyplnená polystyrénom, minerálnou vlnou alebo jednoducho pokrytá keramzitom. Je dôležité nezabudnúť položiť hydroizoláciu pod izoláciu a na jej vrchu ju zakryť parozábranou.

Izolujeme strop stodoly

V zimnej búde je bezpodmienečne nutné izolovať strop. Na toto miesto smeruje väčšina tepla. Ak tam nie je, musíte na podlahové nosníky zospodu pribiť dosku, preglejku alebo OSB. Na vrch obloženia z podkrovnej strany je položená parozábrana a potom akákoľvek izolácia. Tu môžete ušetriť peniaze. Slama, štrk, piliny majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Ktorýkoľvek z týchto materiálov môže byť jednoducho rozptýlený medzi lúčmi.

Vo videu izolácia stropu pilinami:

 

Poradenstvo! Ideálne je spolu so stropom izolovať strechu búdy.

Izolácia dverí a okien zimnej stodoly

Dvere vidieckej stodoly často vyzerajú ako tie, ktoré sú znázornené na fotografii. To znamená, že doska vyrobená z dosiek s veľkými štrbinami visí na pántoch. To je pre zimnú búdu neprijateľné. Najprv musia byť dvere zavesené na spoľahlivých pántoch, pretože po izolácii sa stanú ťažšími.

Ďalej je zvonka po obvode dverí pribitá koľajnica. Vo vnútri rámu sú umiestnené 2 až 3 prepojky, ktoré vytvárajú bunky. Na tomto mieste by sa mala položiť minerálna vlna. Zhora môže byť izolácia opláštená doskou, ale dvere budú ťažké. Keď prší, tento plášť prepustí vodu. Okrem toho, že je izolácia nasýtená vlhkosťou, bude konštrukcia ešte ťažšia a môže dokonca vytrhnúť pánty. Vonku je lepšie opláštiť dvere plechom z vlnitej lepenky a z vnútornej strany kôlne môžete medzery medzi doskami uzavrieť drevovláknitými doskami alebo tenkou preglejkou.

Na zníženie tepelných strát oknami sú v zimnej búde nainštalované dve sklenené tabule. Ďalej je vhodné ich prilepiť k rámu na silikóne alebo akomkoľvek tmelu. Ak sú okolo okna praskliny, dajú sa ľahko utesniť pomocou kúdele a platne sa dajú navrch pribiť.

Výsledky

Po vykonaní izolácie všetkých prvkov stodoly môže byť prístavba použitá v zime. V prípade silných mrazov sa hydina alebo zvieratá ohrievajú infračerveným ohrievačom.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia