Ako chovať ošípané v zime

V zime prasa miluje vybehnúť do snehu, frflať, strkať nos do snehu. Takéto prechádzky sú však krátkodobé, neprijateľné pre všetky plemená. Ak sa otázka ako celok týka chovu zvierat v chlade, potom je potrebné zohľadniť veľa nuancií.

Môžu sa ošípané chovať v zime vonku

Teoreticky je väčšina domácich plemien prispôsobená chladnému podnebiu. Dospelé ošípané znášajú mráz, môžu sa dokonca zavŕtať do snehu. Na území Ruskej federácie sa praktizuje chladenie ošípaných. Táto technológia je však použiteľná na výkrm ošípaných. Prasnice a dojčatá potrebujú teplú stodolu.

Takmer vo všetkých regiónoch Ruska, s výnimkou severných oblastí, klimatické podmienky umožňujú chovať ošípané plemien odolných voči chladu v chladnom koterci. Aby zvieratá ľahko prežili zimu, musíte im vytvoriť pohodlie. Vstup studeného pera je pokrytý plachtou alebo iným hustým materiálom. Clona sa zatvorí pred prievanom a zníži tak stratu tepla generovaného samotnými ošípanými.

Dôležité! Obzvlášť nebezpečný je prievan pre ošípané v zime. Zvieratá môžu chytiť zápal pľúc.

Je dobré zdvihnúť podlahu studeného prasacieho koterca nad zem. Konštrukcia je inštalovaná na stĺpovom základe alebo sú podpery vyrobené zo železničných podvalov. Vyvýšené ošípané nebude zaplavovať topenie, dážď a podzemné vody. Podlaha a posteľná bielizeň zostanú vždy suché. Inteligentné riešenia môžu pomôcť znížiť pravdepodobnosť prievanu. Ak sú steny ošípanej zostavené z dosiek, sú všetky škáry utesnené na maximum. Vchod je vyrezaný zo strany, z ktorej vietor fúka menej často. Strecha je vybavená s ohľadom na priliehavé lícovanie s hornou časťou stien. Cez trhliny zanechané prievanom bude fúkať sneh a dážď.

Zložitosť eliminácie negatívnych následkov závisí od umiestnenia ohrady, zloženia pôdy na danom mieste. Napríklad hlinené pôdy dobre neabsorbujú vlhkosť. Voda na povrchu stagnuje. Ak na takúto pôdu dáte ošípané pero a dokonca si vyberiete spodnú časť stanovišťa, budú sa po celý rok tvoriť trvalé nečistoty.

Akú teplotu ošípané v zime vydržia?

Ak charakterizujeme zvieratá všeobecne, potom je nemožné presne odpovedať na otázku minimálnych nízkych teplôt. Každé plemeno je prispôsobené konkrétnym podmienkam. Ak sú ošípané chované dlho v drsných podmienkach, potom sa každej nasledujúcej generácii dostane aklimatizácie. Aby chovanie ošípaných v zime malo pozitívny výsledok, pri výbere plemena sa berie do úvahy, akú minimálnu teplotu môžu zvieratá vydržať.

Nasledujúce plemená ošípaných sú považované za najviac odolné voči chladu:

 • Maďarská mangalica;
 • Severokaukazský;
 • Oxford Sandy;
 • Sibírsko-severná;
 • Černosi.

Dobré výsledky sa dosahujú od ošípaných Berkshire, Breit a Gloucester.

Vlastnosti chovu ošípaných v zime

Ak sa rozhodnete v zime chovať ošípané v chlade, nestačí si zvoliť správne plemeno. O zvieratá sa musí náležite starať:

 • Správna výživa zvyšuje odolnosť tela voči chladnému počasiu. Ošípané dostávajú krmivo bohaté na minerály a ďalšie živiny.
 • Pre ošípané rôzneho veku je zabezpečený požadovaný teplotný režim.Prasniciam s mladými zvieratami sú pridelené samostatné miestnosti, sú inštalované ohrievače, napríklad červená lampa.
 • Bez ohľadu na vek sú v zime ošípané chránené pred prievanom.

Deti narodené v zime majú slabú imunitu. Ošípané sa snažia zaočkovať skôr, aby ich chránili pred chorobami.

Ako v zime chovať ošípané v ošípanej

Právom je ošípaná považovaná za najlepšie miesto na chov prasiatok doma v zime, pretože budova 100% chráni zvieratá pred zrážkami a inými negatívnymi faktormi. V interiéri je pre človeka jednoduchšie kontrolovať podmienky pre ošípané a v prípade potreby ich meniť. Ak sa obsah odohráva v ošípanej, je nevyhnutná otvorená chôdza. Ošípané potrebujú miesto na žartovanie.

S nástupom chladného počasia zvieratá minú viac energie na prirodzené vykurovanie a doplnia ju vylepšenou výživou. Keď však ošípané konzumujú krmivo, tuk sa ukladá intenzívne. Táto vlastnosť priamo súvisí s účelom chovu hospodárskych zvierat a úpravy ošípaných. Ak sa ošípané chovajú na masti, potom ošípaná potrebuje malú, ktorá prasiatkam vytvára minimálnu pohyblivosť. Mäsové plemená by nemali ukladať veľa tuku. Ošípané v zime potrebujú priestranné prasiatko s prechádzkou. Hravé zvieratá budú spaľovať tuky.

Obtiažnosťou chovu ošípaných v zime je ďalšia práca s podstielkou. Zvieratá dobre rastú a neochorejú, ak sú udržiavané v suchu a čistote. Ošípané sú však nedbalé. Majiteľ bude musieť v zime často meniť podstielku v ošípaných.

Poradenstvo! Moderná hlboká podstielka s prospešnými baktériami uľahčuje chov ošípaných v interiéroch. Mikroorganizmy, ktoré recyklujú organický odpad, navyše vytvárajú teplo, ktoré je v zime pre studené prasiatko dodatočným ohrevom.

Suché ošípané a čistý vzduch vo vnútri ošípaných sú podporované prirodzeným vetraním. Vzduchové kanály sú vyvedené na ulicu, musia však byť vybavené regulačnými klapkami. Mechanizmus vám umožní riadiť výmenu vzduchu, znižovať tepelné straty v zime.

Vo videu obsah ošípaných na hlbokej podstielke:

Aká teplota by mala byť v ošípaných v zime

Teplotný režim v zime sa udržuje odlišný pre každý vek ošípaných. Pre dospelých a mladé zvieratá staršie ako 165 dní je optimálne udržiavať od + 8 do + 15 oC. U mladých ošípaných je teplota v ošípaných priaznivá v rozmedzí od + 14 do + 20 oC. Prasnica s novorodencami sa udržuje na teplote od + 20 do + 23 oZO.

Ako kŕmiť ošípané v zime

Po 15 dňoch od okamihu narodenia sa do stravy dojčiat zavádzajú doplnkové potraviny. Mládež dostane:

 • Zemiaková kaša. Jedlo sa podáva mierne teplé, v malých dávkach, aby zvyšky v koryte nekysli. Zemiaková kaša sa zmieša s kŕmnymi koncentrátmi, ktoré zvyšujú obsah kalórií v potravinách.
 • Na doplnenie vitamínov sa deťom podáva nakrájaná červená mrkva, sušená žihľava. Na pitie používajte nálev zo sena, ovsené mlieko.
 • Dojčiace mlieko je chudobné na železo. Mládež dostáva injekcie na doplnenie. Do jedla sa pridáva kostná múčka, drvená krieda, rybí olej.
 • Kŕmenie mladých zvierat rastúcich bez prasnice sa vykonáva náhradami plnotučného mlieka. Musíte sa však riadiť normou. Ak by sa mladé ošípané prejedli, hrozí ochorenie tráviaceho traktu.

V zime sú dospelé ošípané kŕmené krmivom obohateným o minerály, vitamíny a živiny. Do stravy sa zavádza zelenina, seno, obilniny.

Vlastnosti pôrodu v zime

Ak je ošípané dojčené a teplota v stodole je pod bodom mrazu, stelivo a samotná prasnica uhynú. Pre dospelé zvieratá z vemena je hlavnou hrozbou chlad. U prasníc sa vyvinie mastitída v mraze a na mokrom vrhu. Choroba u ošípanej sa lieči ťažko, je ľahšie nechať zviera zabiť.

Pred a po pôrode by sa prasnica nemala v zimnom období nechať prechádzať v chladnom koterci. Novorodené deti majú dostatok suchej posteľnej bielizne.Nápoj sa podáva iba teplý, sleduje sa čistota napájacích misiek a podávačov. Prasnici sa podáva iba kvalitné krmivo. Okrem toho zodpovedajú stravovacej norme. Vývoj mláďat závisí od správneho kŕmenia ošípanej, pretože všetko, čo matka zjedla, sa prenáša na deti mliekom.

Tehotná prasnica sa podáva:

 • nehnitý odpad zo zeleniny, ovocia;
 • suché lístie ovocných stromov, krieda, drevný popol;
 • krmivo obsahujúce bielkoviny;
 • koncentráty.

Jedlo z ošípaných by malo byť čerstvé, nie kyslé.

Teplota je neustále sledovaná. Na vykurovanie zahŕňajú červené žiarovky, infračervené ohrievače a ďalšie zariadenia.

Vietnamské plemená ošípaných sú dnes populárne v mnohých domácnostiach. Zvieratá nie sú pre zimné chovanie rozmarné a nenáročné. Starostlivosť o ošípané je podobná. Tehotná prasnica je opatrená teplom. Na udržanie malých prasiatok v zime sa veľa podstielky naleje do teplého koterca. Mladé zvieratá sú prepichnuté prípravkami obsahujúcimi železo. Užitočné prísady do krmiva sú rybí olej, kostná múčka, krieda. Vietnamské ošípané sa dávajú na uhryznutie, nasýpané seno sa naleje do kŕmidiel. Ciciaky sa v zime kŕmia trikrát denne.

Poradenstvo! Dobrá prísada do krmiva Vietnamské ošípané pôsobí fosforečnan vápenatý.

Ako chovať prasiatka v zime v chladnej búde

Mať studenú kôlňu je lepšie ako chovať ošípané vonku, ale priestory musia byť pripravené. Dodržiavanie samotnej technológie je dôležité. Hangár je pre chovy ošípaných často studená. Konštrukciu tvorí rám, kde je markíza najjednoduchším prístreškom. Táto technológia chovu ošípaných má veľa priaznivcov a odporcov. Plusom je jednoduchosť dizajnu, minimálne náklady na jeho konštrukciu. Nevýhodou je vysoká spotreba krmiva. V chladnej búde trávia ošípané veľa energie na vykurovanie a dopĺňajú ju pomocou vysokokalorických potravín.

Bez ohľadu na to, ako dobre je markíza napnutá, tepelné straty budú obrovské. Silná vrstva podstielky slúži ako ohrev pre ošípané. Mení sa 3-4 krát mesačne. So zvýšeným kŕmením ošípaných sa však zvyšuje množstvo organického odpadu. Podstielka sa rýchlejšie upcháva hnojom, vo vnútri sa chovajú červy a nebezpečné mikroorganizmy. Keď zvieratá jedia alebo sa hromadne pohybujú, parazity vstupujú do tela. Vyskytujú sa infekčné a plesňové choroby ošípaných. Nepoužívajte biologickú podstielku v studenej stodole. Prospešné baktérie jednoducho zahynú v chlade.

Stavba studenej stodoly znižuje náklady, ale zvyšuje mzdové náklady na starostlivosť o ošípané. Prasnice a mladé zvieratá nemožno chovať v hangároch, potrebujú teplo. Podľa farmárov, ktorí túto technológiu vyskúšali, sú však ošípané chované v studenej stodole tvrdšie. Telo zvierat odoláva nebezpečným chorobám.

Ako udržiavať prasiatka v teple v studenej maštali

Po prvé, pohodlie ošípaných v zime vo vnútri studenej stodoly je zabezpečené elimináciou prievanu. Zanechanie medzier je neprijateľné. Pre kapotu vybavte prirodzené vetranie.

Na podlahe dostávajú zvieratá v zime teplo z hrubej vrstvy podstielky. Prebiehajúci proces rozkladu organických látok je pre ošípané z hľadiska sanitácie negatívny, má však svoje výhody. Hnilobné mikroorganizmy podobne vytvárajú teplo, ktoré je dodatočným ohrevom.

Ak sa majú chovať prasnice a mladé zvieratá, umiestnia sa do studeného hangáru špeciálne domy. Ošípané sú vybavené elektrickým kúrením. K domom sú pripevnené odnímateľné klietky, ktoré pomáhajú pri kŕmení mláďat.

Záver

Ošípané by sa mali v zime chovať v príjemnom prostredí, aj keď je plemeno odolné voči chladu. Porušenie technológie povedie k nadmernej spotrebe krmiva a k jeho slabému nárastu.

Komentáre (1)
 1. Malé prasiatka sa otriasajú a zabaľujú do sena, môžu si zvyknúť na studenú maštaľ

  20.02.2021 o 02:02
  Natália
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia