Ako urobiť pieskovisko v krajine vlastnými rukami

Ak má rodina malé deti, malo by sa skôr alebo neskôr v krajine objaviť pieskovisko. Piesok pre deti je jedinečný materiál, z ktorého môžete vyrobiť kotletu pre otecka, postaviť hrad pre kráľovnú-mamu, postaviť veľkú dopravnú diaľnicu pre autá alebo nakresliť portrét svojho milovaného psa. Detská fantázia niekedy prekvapí svojím rozsahom, ale veľa dospelých ľudí nechce ukázať svoju kreativitu a schopnosti postaviť plnohodnotné pieskovisko, len čo na povrch zeme vyleje horu piesku. Postupom času piesok zmyje dážď, hračky z pieskoviska sa „vydajú na prechádzku“ po dvore a dieťa už nemá záujem hrať sa na tomto objekte. Situáciu je možné napraviť vybudovaním stacionárneho, pohodlného pieskoviska, ktoré sa na dlho stane miestom príťažlivosti pre deti. Pieskovisko na dávanie vlastnými rukami nespôsobí starostlivým rodičom veľa problémov, pretože vybudovanie kvalitného a ekologického rámu vyžaduje minimálne finančné náklady a trochu času. Zároveň nie je vôbec potrebné byť inžinierom alebo dizajnérom, pretože na stavbu takýchto objektov môžete použiť hotové nápady a schémy.

Jednoduché nápady pre každého rodiča

Predtým, ako začnete uvažovať o vytvorení pieskoviska, musíte posúdiť svoju silu, dostupnosť voľného času a potrebné materiály a nástroje. Ak je všetko dosť, potom môžete premýšľať o vybudovaní zložitej, ale celkom zábavnej štruktúry. V prípade, že potrebujete rýchlo postaviť pieskovisko a neplánujete doň investovať žiadne špeciálne náklady, môžete si zvoliť jednu z jednoduchých konštrukčných možností, ktorú dokáže zrealizovať nielen šikovný otec, ale aj neskúsená matka. Niekoľko takýchto možností karantény je navrhnutých nižšie.

Sandbox z guľatiny

Montáž pieskového rámu z guľatiny je jednou z najjednoduchších možností. Takýto materiál sa dá ľahko nájsť, má prijateľné náklady a je šetrný k životnému prostrediu. Pieskovisko z guľatiny môže nielen prilákať deti k hre, ale aj doplniť záhradu, ktorá je navrhnutá v rustikálnom štýle.

Stojí za zmienku, že guľatinu je možné použiť na stavbu pieskoviska niekoľkými spôsobmi. Napríklad, ak máte štyri protokoly, môžete vytvoriť rámček vo forme obdĺžnika alebo štvorca. Polená musia byť na niekoľkých miestach pripevnené k sebe dlhými klincami alebo samoreznými skrutkami. Drsný povrch guľatiny musí byť chránený hobľovanou, natretou doskou, ktorá nebude deti ohrozovať trieskami. Príklad takéhoto pieskoviska je uvedený na fotografii:

Možno trochu zložitejšiu verziu konštrukcie pieskového rámu je možné vykonať pomocou 4 pňov a rovnakého množstva guľatiny. V tomto prípade budú pne fungovať ako sedadlá, čo si nevyžaduje ďalšiu konštrukciu lavičiek z dosky. Pri tejto možnosti je potrebné venovať osobitnú pozornosť spracovaniu dreva: musí byť dobre vyčistené a prebrúsené.

Pre remeselníkov, ktorí majú skúsenosti s kladením zrubov, nebude ťažké vytvoriť pieskovisko podľa nasledujúcej možnosti:

Dostatočne vysoký rám takejto konštrukcie umožňuje jeho naplnenie veľkým objemom piesku, zatiaľ čo hračky budú v pieskovisku bez toho, aby sa rozptýlili mimo neho.

Pieskové rámy z guľatiny sú odolné a spoľahlivé. Zaoblené tvary dreva zaisťujú bezpečnosť dieťaťa a aj keby dieťa zasiahlo, nespôsobí vážne zranenia.

Konopné pieskoviská

Na vytvorenie rámu môžete použiť hobľované konopné guľatiny. Ich priemery a výšky môžu byť rovnaké alebo rôzne. Možnosti takýchto pieskovísk sú zobrazené nižšie na fotografii.

Konopné pieskovisko bude vyzerať jednoduchšie, ak použijete prvky rovnakej výšky a priemeru, ako je znázornené na fotografii:

Vyzerajú zaujímavo na stavbe s originálnym tvarom a rôznymi výškami konope.

Aby ste mohli vyrobiť detský pieskovisko z konope vlastnými rukami, musíte nastaviť obrys budúceho objektu, potom odstrániť hornú vrstvu pôdy a vykopať malú drážku po obvode. V tejto drážke je vertikálne inštalované konope, ktoré ich trochu zatĺka kladivami. Drevené prvky musia byť najskôr ošetrené antiseptickými prostriedkami, ktoré zabránia rozvoju rozkladu a účinkom škodcov. Lak alebo farba ochráni drevo pred vystavením slnečnému žiareniu a dlho zachová dekoratívny efekt pieskoviska.

Pri vztyčovaní rámu z konope je potrebné chrániť spodnú časť kmeňov hydroizolačným materiálom, ktorý prvky navyše spojí a dodá konštrukcii tuhosť. Fotografia stavby konštrukcie z dreveného konope je uvedená nižšie.

Stavba konopného pieskoviska vyžaduje od tvorcu čas a predstavivosť. Takéto dizajny však vždy vyzerajú originálne a určite oslovia každé dieťa.

Najjednoduchšia možnosť

Pre rodičov, ktorí nemajú vôbec čas, môže byť vhodný najjednoduchší spôsob vytvorenia pieskoviska pomocou pneumatiky pre auto. Aby ste to dosiahli, stačí odrezať okraj veľkého kolesa na jednej strane a vyzdobiť jasne získaný pieskovisko. Príklad takého pieskového rámu je možné vidieť na fotografii:

Ak máte niekoľko pneumatík pre automobily, môžete vytvoriť zložitejší a originálnejší dizajn. Ak to chcete urobiť, rozrežte pneumatiky na polovicu a urobte ich napríklad v tvare kvetu. Okraje pneumatík musia byť zošité sponkami alebo drôtom.

Použitie pneumatík na zostavenie detského pieskoviska vlastnými rukami je najjednoduchšou možnosťou, ktorú môže oživiť aj matka dieťaťa.

Nákup hotového pieskoviska

Pre niektorých rodičov je oveľa jednoduchšie zaobstarať si na svoju letnú chatu hotové plastové pieskovisko, ako sa vlastnoručne vrtieť so stavbou. Táto možnosť je nielen najjednoduchšia, ale aj najdrahšia, pretože veľké pieskovisko nestojí málo peňazí. Zároveň je potrebné poznamenať niektoré významné výhody plastových konštrukcií:

 • plast nehnije a nie je náchylný na škodcov;
 • počas prevádzky nie je potrebné spracovávať povrch konštrukcie;
 • v prípade potreby je možné ľahký rám premiestniť z jedného miesta na druhé.

Dôležité! Plastové pieskovisko s vekom s priemerom 80 cm stojí asi 5 000 rubľov.

Konštrukcia pieskoviska z dosiek: podrobný popis technológie

Doska je jedným z najpoužívanejších stavebných materiálov vrátane konštrukcie z pieskového rámu. Existujú špeciálne navrhnuté schémy na stavbu drevených pieskovísk, ktoré môže použiť každý.

Aby ste pochopili, ako čo najjednoduchšie urobiť pieskovisko z dosiek, musíte si naštudovať danú technológiu:

 • označte miesto pre inštaláciu rámu, odstráňte hornú vrstvu pôdy;
 • jazdiť v baroch v rohoch budúceho objektu ihriska;
 • upevnite hobľovanú dosku na tyče pozdĺž obvodu konštrukcie;
 • na rohoch pieskoviska vodorovne upevnite drevené dosky, ktoré budú slúžiť ako sedadlá.

Nižšie je uvedený nákres rámčeka na piesok z dosiek zodpovedajúcich danej technológii.

Stojí za zmienku, že ešte pred zhromaždením takéhoto rámu musia byť všetky jeho drevené prvky hobľované a pokryté protiplesňovými prostriedkami, lakované, maľované. Všeobecne platí, že pomocou takejto jednoduchej technológie môžete získať vynikajúce pieskovisko pre deti.

Dôležité! Odporúčané rozmery dreveného pieskoviska sú 2x2 m. Výška strán by mala byť približne 0,4 m.

Originálne, multifunkčné možnosti

Pieskovisko pre letné sídlo, vyrobené vlastnými rukami v tvare auta alebo člna, môže skutočne prekvapiť a potešiť vaše dieťa. Aby ste vytvorili štruktúru, budete musieť stráviť veľa času a zároveň ukázať všetky svoje schopnosti.

Loď s pieskom sa dá postaviť z dosiek, ktoré sú na dvoch miestach spojené tyčou a na troch miestach navzájom klincami. Môžete pridať ďalšiu tuhosť konštrukcie pomocou vodorovne umiestnených dosiek pozdĺž horného okraja pieskoviska. Budú fungovať aj ako lavičky. Pri inštalácii člna sú tyče vertikálne inštalované v štyroch rohoch, na ktoré je v prípade potreby zhora pripevnená hadrová strecha. Vytvorenie kompozície môžete dokončiť nastavením volantu. Pieskovisko vyrobené popísanou technológiou si môžete pozrieť na fotografii:

Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť pieskový rám v tvare auta, je použitie vhodných dizajnových prvkov a vhodného sfarbenia. Na fotografii nižšie vidíte príklad takejto predmestskej stavby.

Zložitejšia verzia pieskoviska vyrobená vo forme stroja je uvedená nižšie na fotografii. Iba skutočný majster ju môže postaviť v krajine vlastnými rukami.

Rámy v podobe automobilov a člnov sú nielen miestom na ukladanie piesku, ale aj samostatným objektom pre hru, originálnou výzdobou krajinného dizajnu.

Pieskoviská s ochranou

Pri vytváraní pieskoviska v krajine je potrebné dbať na ochranu dieťaťa pred slnečnými lúčmi. K tomu je možné nad konštrukciu namontovať handru alebo drevenú strechu. Na fotografii nižšie je uvedený najjednoduchší príklad takejto štruktúry.

Takéto pieskovisko v krajine si vyžaduje kompetentný prístup k výstavbe. Krokvová časť musí byť vyrobená z tyčí, ktorých strana musí byť najmenej 4 cm a bezpečne ich pripevniť k rámu. Možnosť použitia textílie na vytvorenie strechy je oveľa ľahšia a lacnejšia ako analógová s drevenou strechou. Tkanina je zároveň menej pevným a odolným materiálom. Príklad konštrukcie pieskového rámu s drevenou strechou je uvedený nižšie na fotografii.

Sypký piesok na dvore môže byť pre dieťa nielen radosťou, ale aj zdrojom zdravotných problémov. Ide o to, že domáce zvieratá môžu používať ako záchod piesok a malé deti, ktoré si neuvedomujú možné nebezpečenstvo, si pretierajú oči rukami, utierajú ústa a infikujú svoje telá helmintami.

Na ochranu piesku pred domácimi zvieratami a nečistotami, troskami je možné použiť špeciálne kryty, ktoré sú navrhnuté vo fáze vytvárania rámu. Príklad stavby pieskoviska s vekom je uvedený vo videu:

Pieskový rám s ochranným krytom sa dá bezpečne nazvať transformátorom, pretože v čase hry sa z pieskoviskového krytu môže stať pohodlná lavica pre deti.

Základné princípy stavby pieskoviska

Výber schémy a spôsobu stavby pieskoviska závisí od želaní, predstavivosti, schopností a schopností pána. Aby ste však pochopili, ako správne vytvoriť detské pieskovisko, musíte sa oboznámiť s niektorými všeobecnými pravidlami a požiadavkami, odporúčaniami:

 1. Konštrukcia s pieskom v krajine by mala byť inštalovaná na mieste s dobrým výhľadom, aby boli deti vždy pod dohľadom.
 2. Reliéf oblasti, kde sa plánuje inštalácia rámu, musí byť vyrovnaný, aby prúdy dažďovej vody nevyplavovali piesok.
 3. Je lepšie inštalovať pieskovisko bez strechy v tieni vysokých rastlín. Ich koruna ochráni deti pred priamym slnečným žiarením.
 4. Pevnú strechu konštrukcie môžete nahradiť veľkým plážovým slnečníkom.
 5. Odtokový materiál musí byť umiestnený v podstavci pieskoviska pod rámom. Môže to byť kúsok linolea s malými otvormi, cez ktoré bude odtekať dažďová voda. Linoleum nedovolí burine prerásť cez hrúbku piesku a zmiešať výplň rámu s hlinenou pôdou. Linoleum môžete nahradiť geotextíliou, ktorá bude vykonávať všetky potrebné funkcie.
 6. Keď sa deti hrajú, musí byť piesok pokrytý ochranným materiálom alebo vekom. Ako ochranný materiál je možné použiť polyetylén. Pod ním zostane piesok čistý od podstielky a výkalov zvierat, suchý po daždi.
 7. Pri inštalácii by mal byť rám vykopaný do zeme, aby sa zabránilo vyplaveniu piesku.
 8. Všetky drevené časti rámu musia byť dobre brúsené a ošetrené antiseptickými prostriedkami. To zaistí bezpečnosť detí a zachová štruktúru po dlhú dobu.
 9. Vďaka prítomnosti lavičiek a lavičiek bude hra detí s pieskom pohodlnejšia.
 10. Pre deti do 5 rokov je odporúčaná veľkosť strany pieskoviska iba 1,7 m, nezabudnite však, že aj v neskoršom veku sa deti hrajú s pieskom, čo znamená, že je lepšie zväčšiť rozmery rámu. .
 11. Je vhodné použiť pieskovisko s výškou debnenia od 30 do 50 cm, v závislosti od veku dieťaťa.
 12. Je lepšie upevniť drevené prvky pomocou samorezných skrutiek, ktoré budú pevne držať štruktúru po mnoho rokov.
 13. Plastové pieskoviská a konštrukcie pneumatík pre automobily sú mobilné. Je ľahké ich v prípade potreby premiestniť z jedného miesta na druhé.
 14. Vrstva piesku pre plnohodnotnú hru detí by nemala byť menšia ako 20 cm.

Pri dodržaní jednoduchých stavebných pravidiel budú môcť aj tí najšikovnejší remeselníci vlastnými rukami postaviť detské pieskoviská pre letné sídlo. Podľa pravidiel a odporúčaní pre stavbu konštrukcií môžete zaručiť kvalitu a trvanlivosť, a čo je najdôležitejšie, pohodlie zariadenia pre deti.

Pieskovisko bude schopné vyriešiť otázku zamestnania detí v krajine, rozvíjať ich fantáziu a jemnú motoriku. Rodičia, ktorí vlastnými rukami vytvoria objekt detského ihriska, zase ukážu svoju starostlivosť o deti a lásku k nim. Po preštudovaní navrhovaných schém a fotografií pieskovísk si bude môcť celá rodina zvoliť najlepšiu voľbu pre seba a uviesť ju do života spoločným úsilím. Pre deti predsa nie je zaujímavejšia aktivita ako pomoc dospelým a potom hra na pieskovisku, ktoré bolo okrem iného postavené za ich účasti.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia