Ako vytvoriť slepú oblasť okolo studne: pokyny krok za krokom + odborné rady

Takáto hydraulická konštrukcia ako studňa, vybavená vlastným osobným pozemkom, umožňuje uspokojiť všetky potreby majiteľa v domácnosti. Ale aby sme sa k nej mohli priblížiť za každého počasia a neupchali baňu povrchovými vodami, odpadkami, je potrebné toto územie kompetentne vybaviť. Slepá oblasť okolo studne je v silách každého; existuje veľa spôsobov, ako ju vyrobiť. Aby ste sa rozhodli pre konkrétnu možnosť, musíte sa oboznámiť s výhodami a nevýhodami najbežnejších typov.

Prečo potrebujete slepú oblasť okolo studne

Prítomnosť slepej oblasti okolo kanalizačných šácht a studní vám umožňuje spoľahlivo ich chrániť pred vniknutím nielen atmosférických zrážok, ale aj chemikálií. Je potrebné vylúčiť stagnáciu a hromadenie vody v blízkosti stien hydraulických konštrukcií. Slepá oblasť navyše zabraňuje odtlakovaniu kĺbov vplyvom vlhkosti.

Dôležité! Ak tiež správne zdobíte oblasť okolo studne, potom môžete vytvoriť originálnu inštaláciu, berúc do úvahy existujúci dizajn krajiny.

Hlavnou úlohou vybudovania studne vo vidieckom dome, osobnom pozemku, je výroba čistej pitnej vody. Preto je potrebné mať predstavu o tom, ako nielen správne inštalovať betónové krúžky v bani, ale aj zabezpečiť pohodlný a bezpečný prístup k zdroju. A najdôležitejšie je nenechať vodu špiniť, najmä počas jarného topenia. Ak sa roztopená voda zmieša so studňou, potom by sa mala konzumovať až v lete.

Nebezpečenstvo odpadových vôd spočíva v spôsobení vážneho poškodenia zdravia ľudí v podobe rozvoja všetkých druhov chorôb, pretože spolu s nimi sa do studne dostávajú zvyšky hnojív, výkaly, drevný popol, piesok, malé triesky a iné zvyšky. Ručne vyrobená slepá oblasť studne zaisťuje čistotu pitnej vody a ničím nerušený prístup k zdroju vody kedykoľvek počas roka.

Inštalácia slepej oblasti okolo studne

Slepá plocha je vodotesný náter, z betónu alebo asfaltu, z dlažobných dosiek, zabudovaný okolo hydraulických konštrukcií. Môže byť široký až niekoľko metrov a hrubý 1-3 krúžky. Zariadenie takejto ochrannej slepej oblasti pred dažďovou vodou a povodňami má spodnú (podkladovú) vrstvu a hornú (nepriepustnú) vrstvu. Na zvýšenie účinku je tiež dobré položiť pod spodnú vrstvu zmes piesku a jemného štrku.

Poradenstvo! Na rozdiel od štandardných železobetónových krúžkov je pre studňu lepšie použiť možnosti z moderných polymérnych materiálov.

Hlavnou výhodou je dlhá životnosť, od 10 rokov. Majú dostatočnú mieru bezpečnosti a vysoký stupeň odolnosti proti korozívnym zmenám.

Možnosti slepej oblasti okolo studne

Slepú oblasť stokovej studne môžete urobiť pomocou jedného z materiálov: hliny, železobetónu, betónovej hmoty, hydroizolácie a piesku. Aby ste to dosiahli, musíte sa oboznámiť s hlavnými bodmi zariadenia každej z možností.

Pevné odrody slepej oblasti pre studne:

 1. Hlina, pozostávajúca z vrstvy dobre zhutnenej hliny, ktorá je umiestnená v priehlbine konkrétnych rozmerov. Táto metóda je pomerne lacná, materiál sa dá ľahko získať, ale nevýhodou tejto metódy je vzhľad nečistôt na povrchu prírodnej podlahy, lepkavých a klzkých, ak sa na ne dostane voda. Aby sa vylúčilo zranenie a aby sa hlinená slepá oblasť pohodlne používala, je tiež potrebné dodatočne zabezpečiť ochranný povlak.
 2. Betón. Na výrobu budete musieť vyrobiť drevené debnenie nainštalované na vrstvu štrku podľa veľkosti budúcej slepej oblasti. Na predĺženie životnosti betónovej slepej oblasti sa pred nalievaním pracovného roztoku používa výstužná sieťovina. Okrem toho je dôležitým bodom prítomnosť hydroizolačnej vrstvy medzi vonkajšími stenami studne a betónovou hmotou. Vďaka tejto technike bude možné vylúčiť pevné priľnutie prstenca studne a kalenej betónovej hmoty.

Ale táto verzia slepej oblasti má aj slabú stránku - časté triesky a praskliny na povrchu, ktoré nielen umožňujú prenikanie dažďovej vody do studne, ale aj kazia vzhľad takejto podlahy. Trhliny je možné opraviť, ale pri vážnom porušení výrobnej technológie sa poškodí celistvosť hydraulickej konštrukcie. K tomu dochádza v dôsledku pôsobenia síl na zvýšenie mrazu, pri tuhom spojení s horným krúžkom studne dôjde k prasknutiu, dolný krúžok je odpojený od horného. Cez vytvorenú medzeru vstupuje do bane na pitie zemina, troska a odpadová voda.

Pevná slepá plocha je vyrobená z hlinenej alebo betónovej malty s hrúbkou 20 - 30 cm, jej šírka môže byť 1,2 - 2,5 m (po celom obvode hydraulickej konštrukcie).

Mäkká slepá oblasť. Tento typ ochrannej podlahy pre studňu znamená prítomnosť hydroizolačného materiálu, na ktorý je položená vrstva piesku. Je pozoruhodné, že tento dizajn vám umožňuje vybaviť ho dekoratívnym zakrytím, zeleným kobercom - trávnikom. Mäkká slepá oblasť je dobrá aj v tom, že nie je potrebné vyvíjať nadmerné úsilie na jej výrobu, nákup drahých materiálov.

Z pozitívnych aspektov používania mäkkej slepej oblasti možno poznamenať:

 • malé finančné náklady;
 • neexistuje pravdepodobnosť poškodenia hriadeľa studne (pozdĺž švu);
 • jednoduchosť usporiadania;
 • môžu byť kedykoľvek opravené;
 • dlhá životnosť (od 50 rokov);
 • žiadne ťažkosti v prípade demontáže;
 • schopnosť robiť svoje vlastné ruky;
 • ak je práca vykonaná správne, krúžok sa neposunie;
 • v dôsledku zhutnenia pôdy nie sú žiadne skryté dutiny;
 • vysoké pevnostné charakteristiky vo vzťahu k studni;
 • odolnosť proti sezónnym výkyvom pôdy;
 • hydroizolačný materiál slúži takmer 100 rokov;
 • rôzne možnosti zdobenia slepej oblasti (od drevenej podlahy po položenie kameňa).

Rozmery slepej oblasti okolo studne

Optimálny priemer ochrannej podlahy pri usporiadaní oblasti okolo studne je 3-4 m. Je vyrobená hlboká 0,4-05 m. Kanalizačná slepá oblasť sa vykonáva rovnakým spôsobom, jej veľkosť by nemala byť menšia ako 1,2 m.

Slepá oblasť okolo studne pre domácich majstrov: podrobné pokyny

Dodržiavanie určitých pravidiel pri usporiadaní slepej oblasti okolo vodnej studne, kanalizácie alebo inej hydraulickej konštrukcie je kľúčom k úspechu tejto udalosti. Takéto zariadenia sa budú ľahko obsluhovať a udržiavať.

Ako obkladať studňu

Aby dlaždice okolo studne v krajine mali reprezentatívny vzhľad a slúžili čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať nasledujúcu technológiu:

 1. Vykopajte priekopu okolo šachty studne a vyťažte plne úrodnú ornicu. Je potrebné dosiahnuť úroveň pevninskej skaly. Hĺbka výkopu je často 40 - 50 cm. Tu je v procese formovania lokality dôležité dosiahnuť mierny sklon od stien bane.
 2. Dobre utlačte spodok priekopy a položte tenkú vrstvu piesku.
 3. Na spodok studne položte hydroizolačnú fóliu, obložte ňou jej steny. Pomocou pásky musíte zafixovať horný okraj filmu na krúžku. Aby nedošlo k poškodeniu materiálu, musí byť položený bez nadmerného pnutia, aby sa umožnilo zloženie záhybov.
 4. Prehĺbenie zakryte pieskom alebo použite iný materiál. Tu je dôležité, aby vybrané plnivo mohlo voľne prechádzať vodou, s vylúčením jej hromadenia na povrchu. Okolie studne musí byť suché. Alternatívne je povolená viacvrstvová konštrukcia z rôznych materiálov.
 5. Keď je drenážna podložka pripravená, okolo studne sa položia dlažobné kocky. Miesto môžete vyzdobiť veľkými kamienkami. Dlažobné kamene okolo studne sú položené rovnako ako dlaždice, tiež vyzerajú originálne a krásne.

Pokladanie dlaždíc okolo studne vlastnými rukami je k dispozícii všetkým, nemali by ste experimentovať, ale je lepšie použiť najjednoduchšiu technológiu. Na rovnomerne rozptýlenú vrstvu piesku je potrebné rozložiť geotextílie, navrch nasypať tenkú vrstvu suchého cementu. Po tom, čo je potrebné rozložiť dekoratívne prvky, existuje veľa možností na položenie dlaždíc okolo studne a vyrovnať sa s paličkou (poklepaním). Hladinu nástupišťa ovládajú pomocou koľajnice. Nakoniec musia byť všetky komponenty dekoračného náteru v rovnakej rovine. Aby cement stuhol, je povrch slepej oblasti zaliaty vodou.

Je dosť ziskové zvoliť na usporiadanie okolia studne dlažobné kocky alebo dlažobné kocky. Materiál sa vyznačuje svojou estetikou, trvanlivosťou, odolnosťou voči nepriaznivým faktorom prostredia. V prípade demontáže sa dá ľahko demontovať.

Dôležité! Aby voda mohla odtekať a aby nestala, musí byť slepá oblasť prielezu studne akejkoľvek hydraulickej konštrukcie vykonaná vo svahu. Ak sa použije betónová podlaha, potom sa uhol pokladania mení v rozmedzí 2 - 5 stupňov a pri použití mäkkej podlahy - v rozmedzí 5 - 10 °.

Hlinená slepá oblasť okolo studne

Pred vykonaním stavebných prác je potrebné bez ohľadu na typ slepej oblasti studňu vyrovnať, zem okolo by sa mala potopiť. Aby sa pôda stabilizovala, musíte počkať najmenej šesť mesiacov. Slepá oblasť hlinenej studne sa považuje za najdostupnejšiu možnosť usporiadania územia, ale existuje jedna výhrada: v dôsledku zamrznutia objemných vrstiev pôdy existuje vysoká pravdepodobnosť zničenia švu medzi prvými dvoma krúžkami.

Pracovný algoritmus poskytuje nasledujúce akcie:

 1. Vykopajte priekopu hlbokú 1,2-1,5 m a širokú 0,7-1 m.
 2. Naneste vrstvu mäkkej, mastnej hliny. Dobre ju podbíjajte. Ak to urobíte zle, vytvoria sa dutiny, ktoré prepúšťajú podzemnú vodu priamo do šachty studne. Vďaka tomu sa v pitnej vode množia patogénne mikroorganizmy, začnú sa hnilobné procesy. Takéto problémy budú mať za následok čistenie a dekontamináciu studne. Ak sa v slepej oblasti objavia zvislé chyby (praskliny), môžete sa ich pokúsiť opraviť odstránením starej hliny a položením novej.
 3. Po zhutnení povrchu sa položí vrstva drveného kameňa, ďalší vhodný materiál.

Pri kompetentnom prístupe je hlinená slepá oblasť v sekcii pologuľa, kde kvôli miernemu sklonu steká voda k vonkajšiemu okraju. Je to tento dizajn, ktorý neumožňuje hromadenie vlhkosti na povrchu, ale prechádza do voľnej pôdy a zanecháva vodu v studni v najčistejšej podobe. Ale kvôli zlepšeniu vzhľadu a ľahkému použitiu sa odporúča pokryť hlinu ďalšou vrstvou - vodotesnou.

Betónová slepá oblasť okolo studne

Podľa všetkých noriem a požiadaviek sa konkrétna verzia usporiadania staveniska okolo studne vyznačuje odolnosťou, pevnosťou a hladkým povrchom.

Krok za krokom je postup pri vytváraní slepej oblasti:

 1. Odstráňte hornú vrstvu úrodnej pôdy (do 50 cm).
 2. Naplňte pieskom (hrúbka vrstvy 15-20 cm), pri kladení každej vrstvy zalejte vodou. Položte rovnakú vrstvu štrku alebo jemného drveného kameňa. Je nevyhnutné udržiavať mierny sklon k stenám studne. Vyrobte debnenie zo šrotu.
 3. Omotajte kmeň konštrukcie strešným materiálom, hydroizolačnou fóliou. Táto technika vylúči vytvorenie ochranného palubného monolitu a studne.
 4. Zalejeme betónovou hmotou.

Použitie zvitkového materiálu neumožňuje, aby sa horný krúžok odlepil, keď pôda zamrzne alebo vyčnieva. Taktiež nebude ohrozená tesnosť švov medzi krúžkami. Práve rolovacia hydroizolácia umožňuje slepej oblasti voľný pohyb po bani.

Mäkká slepá oblasť okolo studne

Ak chcete vytvoriť túto verziu ochrannej podlahy s dekoratívnou povrchovou úpravou, musíte:

 1. Postavte hlinený základ. Vrstva by mala byť tenká, jej úlohou je pokryť celú plochu. Je bezpodmienečne nutné udržiavať mierny sklon.
 2. Upevnite hydroizolačný materiál na krúžok hriadeľa. Aby sa zabránilo posunutiu pôdy pod dlažobné dosky, je potrebné zložiť izolačnú fóliu v zóne kontaktu s pôdou.
 3. Na hydroizoláciu musí byť položená vrstva piesku a zhutnená. Ďalšou vrstvou je geotextília.
 4. Položte buď dlažobné dosky, alebo drvený kameň, okruhliaky.

tipy a triky

Pri typickom projekte slepej oblasti okolo studne je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Nie je potrebné začať s úpravou miesta ihneď po inštalácii krúžkov, pred začatím stavebných prác musí uplynúť najmenej šesť mesiacov.
 2. Prítomnosť hydroizolačnej vrstvy výrazne zvyšuje účinnosť prijatých opatrení. Materiál zabráni vzniku nežiaducich následkov.
 3. Na zvýšenie efektu pri vytváraní konštrukcie je potrebné použiť špeciálnu sieťku alebo výstuž.
 4. Aby bola stránka originálna, je dobré použiť dlažobné kocky a na trhu existuje veľký sortiment farieb, konfigurácií a veľkostí.
 5. Po položení dlaždíc na cementovo-pieskový podklad sa prvé dva dni neodporúča šliapať na ňu. Na vrch tiež neklaďte ťažké predmety.
 6. Ak prší bezprostredne po dokončení stavebných prác, musí byť miesto pokryté polyetylénom, inak sa vymyje.
 7. Spracovanie švov by sa malo vykonať až po bezpečnom zafixovaní základne.
 8. Okrem použitia dlažobných dosiek na dekoratívny dizajn je možné stránku efektívne obložiť aj záhradnými parketami, rezaným drevom, prírodným kameňom.
 9. Optimálny čas pre slepú oblasť je suché teplé počasie, ktoré sa vyskytuje v máji, septembri.

Záver

Slepá oblasť okolo studne môže byť vyrobená podľa jednej z vyššie uvedených možností. Najlepšie je však uprednostniť mäkké konštrukcie, ktoré majú dlhú životnosť, nespôsobujú ťažkosti pri inštalácii a nevyžadujú značné náklady. Hlavnou vecou pri usporiadaní stránky vlastnými rukami nie je porušovanie technológie, aby ste ju v budúcnosti nemuseli opakovať.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia