Ako urobiť altánok v krajine s vlastnými fotografiami

Dača bez altánku je ako letovisko bez mora. Prímestská oblasť je potrebná nielen na údržbu zeleninovej záhrady. Po práci si chcem dobre oddýchnuť. Najlepšie je zorganizovať také miesto vonku. Predtým, ako začnete s výstavbou altánu pre letné sídlo vlastnými rukami, musíte sa rozhodnúť pre typ konštrukcie, tvar, veľkosť a ďalšie nuansy, s tým vám pomôžeme.

Určenie typu altánu

Existujú tri typy altánkov: otvorené, pootvorené a uzavreté. Vyberte vhodný dizajn, berúc do úvahy krajinný dizajn letnej chaty. Je dôležité vziať do úvahy architektonický štýl budov. Altánok by nemal vystupovať ako samostatná stavba, ale harmonicky zapadať do súboru a mal by byť jeho pokračovaním.

Dôležité! Pri výbere typu budovy je dôležité myslieť na jej funkčnosť. Miesto odpočinku môže byť vybavené jednoduchým prístreškom alebo je možné postaviť kachle s krbom, dodávať vodu a splašky. Všetko je potrebné vypočítať vopred, pretože od toho závisí nielen vzhľad altánu, ale aj výber materiálu na stavbu.

Aby sme vám pomohli rozhodnúť sa, aký altánok v krajine by ste chceli mať, vybrali sme niekoľko fotografií so štruktúrami rôznych typov.

Altánky otvoreného typu

Najrozpočtovejším altánkom je dizajn otvoreného typu. Jeho steny sú zvyčajne 4 alebo 6 stĺpov. Strecha je zvyčajne ľahká alebo je nahradená mrežovou konštrukciou opletenou popínavými rastlinami. Stĺpy pre otvorený altánok v krajine vyrábajú drevené alebo zvarené prelamované podpery z oceľových tyčí. Ak je miesto odpočinku vybavené grilom, potom je lepšie použiť na stavbu stĺpov tehly.

Najjednoduchšie na výrobu sú pergoly a markízy. V prvej stavbe je strecha nahradená priehradovým stropom. Najjednoduchší prístrešok je možné pripevniť k jednej zo stien budovy. V takom prípade musíte nainštalovať iba dva príspevky.

Mriežkovú konštrukciu možno použiť na vytvorenie živej rekreačnej oblasti výsadbou popínavých rastlín v jej blízkosti. Cez leto bude vinič opletať všetky steny a strop. Ukáže sa to ako skvelé miesto na rekreáciu v prírode, ako na tejto fotografii.

Polouzavreté altánky

Najobľúbenejšie medzi letnými obyvateľmi sú polouzavreté altánky. Zdá sa, že konštrukcia má steny, ale nie sú slepé. Medzi stĺpiky sú zvyčajne pripevnené drevené alebo kované mreže. Spodná časť altánu môže mať prázdne steny vysoké až 1 m a hore je okenný otvor alebo mriežka. Okná z mäkkého PVC sa často vkladajú do polouzavretého altánku alebo sa jednoducho zavesia závesy. Chránia dovolenkárov pred vetrom a striekajúcou vodou.

Zatvorené altánky

Zo všetkých typov altánkov pre letné chaty je uzavretá konštrukcia považovaná za najťažšie postaviteľnú. Je to už plnohodnotná budova, kde môžete vybaviť letnú kuchyňu alebo altánok. Vo vnútri budovy je položený kanalizačný systém, vodovod a dokonca je pripojené kúrenie. Stavajú uzavretý altánok v krajine vlastnými rukami z tehál alebo dreva. V dizajne musia byť nainštalované okná a dvere.

Poradenstvo! Steny, podlaha a strecha uzavretého altánku môžu byť izolované. Ako vykurovacie zariadenie nainštalujte infračervený ohrievač. Teraz bude dobré odpočívať pri dači aj v zime.

Optimálne je dať ruský sporák s grilom, krbom a inými zariadeniami.Okrem toho, že si môžete uvariť vynikajúce jedlo v plameňoch, bude v miestnosti vždy teplo.

Pre zatvorené altánky existujú možnosti rozpočtu. Ľahká konštrukcia pozostáva z drevených alebo tehlových stĺpov. Úlohu stien a okien zohrávajú priehľadné polykarbonátové dosky. S nástupom chladného počasia je ťažké v takejto miestnosti udržať teplo. Dizajn je skôr určený na rekreáciu v teplej sezóne. Priehľadné steny jednoducho udržia dážď a vietor.

Rozhodnite sa o výbere tvaru

Chata môže mať akýkoľvek tvar. Nie sú na to žiadne obmedzenia. Navyše vám to umožňujú moderné materiály. Všetko závisí od fantázie, túžby a schopností. Ak sa k tejto problematike postavíme osobitne, dajú sa rozlíšiť najbežnejšie formy:

 • Obdĺžnikový dizajn je jednoduchý a zároveň ťažko zostaviteľný. Je ľahké vyrobiť prístrešok prístrešku. Ale postaviť obdĺžnikovú konštrukciu uzavretého typu bude zložitejšie kvôli zariadeniu štvorstupňovej strechy.
 • Polygón je charakteristický pre polouzavretý altánok. Najčastejšie má dizajn 6 alebo 8 rohov.
 • Okrúhle stavajú rotundy. Steny sú tkané z viniča alebo prešité polykarbonátom. Strecha je v takejto konštrukcii svetlá, aby sa znížil tlak na rám.
 • Kombinované altánky sa zvyčajne skladajú z mnohouholníka a obdĺžnika. Tento dizajn umožňuje rozdeliť miestnosť na niekoľko zón.

Pri výbere tvaru altánu musíte venovať pozornosť domu. Nechajte tieto dve budovy mierne dizajnovo splývať, ale aspoň niektoré ich detaily by mali byť v harmónii.

Určte veľkosť

Výber veľkosti altánu priamo závisí od voľnej plochy letnej chaty. Je tiež dôležité vziať do úvahy vnútorné usporiadanie. To znamená, že pod strechou bude iba stôl alebo budete potrebovať miesto na grilovanie, dosku atď. Mali by ste okamžite premýšľať o tom, koľko ľudí si odpočinie. Ak hostia často prichádzajú do dachy, potom nie je rentabilné vybaviť malé miesto odpočinku.

Fotografia zobrazuje príklad s veľkosťou priemerného altánu určeného pre rodinu 6-8 osôb. Ľahká štítová strecha z ondulínu je držaná na mieste sklonenými drevenými stĺpikmi. Vo vnútri je stôl s tromi lavicami.

Ak je v krajine veľa voľného miesta, najlepšou možnosťou je polygonálna štruktúra s rozmermi 3x3 m. Môžete si vybrať obdĺžnikovú budovu s rozlohou 6 až 12 m2... Takéto miesto odpočinku je vhodné pre veľkú spoločnosť. Vo vnútri je okrem nábytku inštalovaná kachle.

Dôležité! Pri výpočte veľkosti altánu musíte vychádzať zo skutočnosti, že 1,5-2 m2 voľného miesta by malo pripadnúť na 1 osobu. Výška sa určuje od spodného okraja strechy na svahu strechy po podlahu. Tento údaj je 2-2,2 m.

V pozadí je architektonický celok lokality, je však potrebné zohľadniť aj túto nuansu. Napríklad v malej záhrade alebo v blízkosti malej prístavby bude obrovský altánok vyzerať zvláštne. Ak chcete skutočne usporiadať veľké miesto odpočinku, je lepšie budovu prelamovať a na strechu použiť polykarbonát. Takýto dizajn je z diaľky takmer neviditeľný a nebude preťažovať priestor.

Vo veľkej chate môžete postaviť konštrukciu akejkoľvek veľkosti. Ak si prajete, môžete si na rôznych koncoch stránky dokonca vyrobiť dva malé altánky.

Aké materiály je lepšie zvoliť?

Keď sa altánok stavia na letné sídlo vlastnými rukami, výber materiálu nie je nijako obmedzený. Hlavnou vecou je získať spoľahlivý a krásny dizajn. Na stavbu môžete použiť jeden materiál alebo kombináciu. Najčastejšie je vhodnejšia druhá možnosť. Pozrime sa na možnosti fotografií pre postavené konštrukcie a zistíme, z čoho si môžete urobiť altánok na svojej letnej chate:

 • Drevená konštrukcia bude stáť obyvateľov leta lacnejšie. Kvôli svojej nízkej hmotnosti je zbytočné betónovať pásový základ altánku, vystačíte si však so stĺpcovou základňou. Drevo sa ľahko manipuluje a stavebné práce je možné vykonávať samostatne.
 • Najspoľahlivejšia je murovaná budova. Môžete dokonca použiť dlažobné kocky alebo bloky a potom stĺpy a steny obložiť ozdobným kameňom. Náklady na prácu budú veľké a nie každý si ich môže finančne dovoliť. Pre murovanú budovu budete musieť vypracovať projekt a položiť základový pás.
 • Polykarbonát možno nazvať darom z nebies pre altánok. Priehľadné listy budú stáť majiteľa dacha lacno. Pre polykarbonát stačí postaviť rám z ľubovoľného dostupného materiálu. Ako základ môžete použiť plochú tuhú plošinu alebo zabetónovať hlavné stĺpiky rámu.

Ak je to žiaduce, všetky tieto materiály je možné kombinovať v jednom prevedení. Napríklad nainštalujte tehlové stĺpy, upevnite medzi nimi drevené steny a okenné otvory zašite polykarbonátom.

Priorita stavebných prác

Teraz všeobecne zvážime, ako postaviť altánok na vašej letnej chate. Zoberme si napríklad najjednoduchší a najdostupnejší materiál - drevo.

Vypracujeme výkres

Stavbu altánu, aj toho najjednoduchšieho, začíname zostavením výkresu. Rám bude vyrobený vo forme šesťuholníka a podlaha bude nahradená betónovým poterom. Na fotografii sú kresby altánku. Tieto veľkosti môžete nechať alebo si vypočítať svoju vlastnú.

Podľa výkresu už môžete vypočítať požadované množstvo stavebného materiálu, ale je lepšie nakupovať s malou rezervou. Zvyšky na farme prídu vhod.

Zahajujeme stavebné práce

Teraz zvážime krok za krokom, ako postaviť altánok podľa navrhovaného výkresu. Po vyčistení miesta od vegetácie a trosiek sa pustíme do práce:

 • Keďže staviame altánok v tvare šesťuholníka, na vyznačenie miesta je potrebných 6 kolíkov. Vrážame ich do zeme pozdĺž obrysu budúcej konštrukcie, kde bude umiestnený každý roh. Vytiahnite šnúru medzi kolíkmi. Načrtne kontúry nadácie.
 • Pôdu odstránime podľa značenia lopatou. Mali by ste dostať základovú jamu hlbokú 20 cm.
 • Na utlačené dno nasypte 10 cm vrstvu piesku a štrku. Na vrch položíme hydroizolačný materiál, výstužnú sieťku a okolo jamy sa postaví debnenie. Nalejte základňu betónom tak, aby vyčnievala zo zeme o 10 cm.
 • Keď betón stuhne, zostavíme spodný rám z tyče s prierezom 100x100 mm. V rohoch na ňu pripevníme zvislé stĺpiky. Na spevnenie spojov drevených prírezov používame kovové stropné prvky. Medzi dreveným rámom a betónovým podkladom sa kladie hydroizolácia.

 • Keď sú všetky regály nainštalované, vykonáme horné páskovanie z dreva.
 • Hotový rám vystužíme prepojkami vo výške 1 m od podlahy. V budúcnosti sa k nim pripevní materiál steny.
 • Teraz zostavíme strešný rám na zemi. Najskôr z dosky s prierezom 50x100 mm zrazíme šesťuholníkový rám podľa rozmerov horného páskovania stĺpov rámu altánu. Z každého rohu nohy krokvy pripevňujeme pod určitým uhlom, aby sa všetky zbiehali v jednom bode v strede šesťhranného rámu.
 • Hotovú konštrukciu zdvihneme s pomocníkmi k rámu altánu, potom ju pripevníme skrutkami k tyči horného páskovania.
 • Na krokvové nohy z dosky s hrúbkou 20 mm alebo OSB pribijeme debnu. Ako strešný materiál používame ondulín, šindle alebo vlnitú lepenku.
 • Steny vyrábame z drevenej dosky alebo podšívky. Zdvihneme ich do výšky prekladu - 1 m.

Hotový altánok musí byť ošetrený antiseptickou impregnáciou. Je lepšie natrieť prírodné drevo lakom, z toho získa štruktúra krásny hnedastý odtieň.

Vo videu altánok s vlastnými rukami:

Záver

Ak stavebné práce zostanú pozadu, mali by ste určite pozvať priateľov, aby sa pochválili svojou štruktúrou. Možno niekto prevezme túto skúsenosť a nainštaluje si do altánu rovnaký altánok.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia