Ako si postaviť stodolu vlastnými rukami + projekty

Na súkromnom dvore je potrebná stodola ako sklad alebo na chov zvierat. Táto úžitková konštrukcia je často postavená z použitých materiálov alebo z toho, čo zostane po použití domu. Veľkosť a dizajn stodoly závisí od jej účelu. Predpokladajme, že na uskladnenie inventára stačí postaviť malý blok studenej domácnosti, ale v priestrannej izolovanej budove je potrebné chovať veľké množstvo hydiny. Teraz sa pozrieme na to, ako postaviť prístrešok vlastnými rukami z dreveného a penového bloku, a tiež predstavíme niekoľko možností pre výkresy prístavby.

Určenie polohy stodoly

Miesto na inštaláciu stodoly sa zvyčajne vyberá ďalej od obytnej budovy. Je žiaduce, aby to bol kopec, inak bude úžitkový blok počas dažďa neustále zaplavený. Všeobecne platí, že pred výberom miesta na stavbu si musíte pozrieť projekty aspoň na internete a potom rozhodnúť o účele hospodárskej budovy.

Na fotografii sú príklady krásnych úžitkových jednotiek na ukladanie inventára. Takáto budova môže byť inštalovaná na nápadnom mieste. Stane sa dokonca ozdobou stránky. Musíte sa len pokúsiť urobiť výzdobu stodoly tak, aby bola kombinovaná s architektonickým súborom. Ak sa má v ňom vyrábať stodola z blokov alebo použitých materiálov na chov vtáka, potom musí byť takáto budova skrytá ďalej pred zrakmi verejnosti. Okrem toho, že stodola svojím vzhľadom pokazí interiér dvora, z vtáka bude vychádzať nepríjemný zápach.

Príklady projektov stodoly

Pred budovaním kôlne vlastnými rukami musíte nakresliť výkres. Schéma ukazuje rozmery budúcej budovy. To vám pomôže vypočítať potrebné množstvo materiálu. Avšak ešte pred vypracovaním projektu sa musíte rozhodnúť pre cieľový smer stodoly. Napríklad kapitálová výstavba vyžaduje viac investícií a nákladov na pracovnú silu a dočasný úžitkový blok je možné rýchlo zostaviť zo šrotu.

Je dôležité rozhodnúť sa na streche úžitkového bloku. Jednu alebo štítovú strechu je možné namontovať na prístavbu. Každá možnosť strechy vyžaduje určité finančné investície, zručnosti, náklady na pracovnú silu. Ak potrebujete miestnosť pre hydinu, sklad na kúrenie, toaletu alebo vonkajšiu sprchu, je rozumné zaobstarať si kombinovanú budovu.

Výber materiálu závisí od cieľového smeru úžitkového bloku. Búdy sú zvyčajne postavené z tehál, dreva alebo penových blokov. Ďalej ponúkame niekoľko projektov pre hospodárske budovy. Možno sa vám niektoré budú páčiť.

Pre neskúseného človeka je ťažké zostaviť výkres úžitkového bloku svojpomocne. Táto fotografia naznačuje projekt kôlňa na rám so sedlovou strechou. Zozbierajte ho podľa určených rozmerov, ak vám vyhovujú rozmery takejto budovy.

Podľa nasledujúceho projektu montujeme rámový úžitkový blok, rozdelený do troch oddelení. Vo vnútri môžete podľa potreby usporiadať hydinárňu, špajzu, drevenicu, letnú kuchyňu alebo iné priestory.

Keď sa rozhodne, že staviame stodolu iba pre hospodárske zvieratá, môžete použiť nasledujúci navrhovaný projekt.

V malom úžitkovom bloku môžete usporiadať vonkajšiu sprchu, WC alebo špajzu. Môže sa zostaviť podľa priloženého výkresu rámovej budovy.

Všetky dočasné prístrešky sa najlepšie montujú pomocou technológie rámu. Celkový pohľad na štruktúru je uvedený na fotografii.Rozmery rámu môžu byť ponechané alebo si môžete vypočítať svoj vlastný.

Určenie typu základu pre stodolu

Výber typu základu závisí od toho, ktorá budova bude postavená. Ťažké búdy s tehlovými alebo blokovými stenami sú postavené na betónových pásoch. Je rozumné položiť rámový hozblok na stĺpový základ. Teraz sa podrobne pozrieme na to, ako vytvoriť svoj vlastný základ pre svoju kôlňu.

Dôležité! Betónová páska pre stodolu by sa nemala nalievať na rašelinu a sedimentárne pôdy.

Pásový základ pre úžitkový blok

Na prístrešok rámu je možné naliať aj železobetónovú pásku. Aj keď pre takéto budovy je rozumné vybaviť taký pevný základ ich veľkými rozmermi. Nalievanie betónovej pásky si vyžaduje veľa práce a finančných investícií. Spravidla sa taký základ vyrába pre tehlové alebo blokové kôlne.

Podrobný sprievodca po postavení betónovej pásky pre úžitkový blok vyzerá takto:

 • Na stránke sú vyznačené obrysy budúcej nadácie. Pre plytký podklad vykopajte priekopu hlbokú 40 - 50 cm Ak sa pozoruje napučiavanie pôdy, potom sa hĺbka priekopy zvyšuje na úroveň zamrznutia pôdy. Zvyčajne stačí hĺbka až 80 cm. Šírka železobetónovej pásky pre rámový úžitkový blok sa berie v rozmedzí 25-30 cm. Pre tehlové a blokové kôlne je šírka železobetónovej pásky 100 mm. viac ako hrúbka stien.
 • Spodok výkopu je pokrytý pieskom a drveným kameňom s hrúbkou 15 cm Z dosiek sa zhromažďuje debnenie rovnajúce sa výške suterénu. Je inštalovaný zhora pozdĺž obvodu výkopu a spodná a bočné steny sú pokryté strešným materiálom, Ak je výška debnenia viac ako 50 cm, bočné steny sú vystužené dočasnými podperami. Osobitná pozornosť by sa mala venovať spevneniu rohov.
 • Aby mala páska dobrú odolnosť proti ohybu, je vo vnútri výkopu zostavený výstužný rám vo forme krabice. Výstuž s hrúbkou 12 mm je zviazaná pletacím drôtom. Tyče nemôžete zvárať.
 • Nalievanie pásky na stodolu sa vykonáva za jeden deň, inak nebude monolitická základňa fungovať. Bude to trvať veľa prípravy malty, preto je lepšie použiť miešačku na betón.

Za najmenej dva týždne získa betón asi 70% pevnosti. Na takom základe môžete už začať ukladať steny kôlne.

Podstavec stĺpa pre úžitkový blok

Pri stavbe malých prístreškov rámu sa najčastejšie inštaluje stĺpový základ. Obrubníky sú schopné odolávať ľahkej konštrukcii a nevyžadujú veľa stavebného materiálu.

Pozrime sa na postupné kroky na vykonávanie prác pri kladení podstavcov z červených tehál:

 • Pri dodržaní značiek vykopávajú jamy s hĺbkou 70 cm. Musia byť umiestnené v rohoch budúcej budovy v krokoch najviac 1,5 m. Ak je šírka úžitkového bloku viac ako 2,5 m, potom medziľahlé podstavce sú poskytované navyše.
 • Na dno každého otvoru sa naleje 15 cm vrstva drveného kameňa s pieskom, po ktorej sa začína kladenie červených tehál na betónovú maltu.

Po postavení všetkých podstavcov sa uistite, že sú na rovnakej úrovni. Ak je to potrebné, nízke stĺpy sa stavajú betónovou maltou.

Na konštrukciu podstavcov pre úžitkový blok rámu môžete použiť bloky z dutého betónu. Pre nich sú otvory vykopané v kroku 1 m. Pokyny na kladenie blokov krok za krokom sa nelíšia od práce s tehlami. Iba medzery v blokoch počas murovania je potrebné vyplniť maltou.

Betónové bloky je možné navyše umiestniť pod nosníky podlahy úžitkového bloku. Nedovolia, aby sa podlaha ohýbala, keď je vystavená veľkému zaťaženiu.

Stĺpový drevený základ pre dočasné uzavretie

Akákoľvek osoba, ktorá si stavala dočasné chaty pre potreby domácnosti, pre ňu nedávala silný základ. Takže pre náš obslužný blok môžete vytvoriť základ protokolov. Ak sú polotovary dobre ošetrené hydroizoláciou, potom takáto dočasná chata vydrží až desať rokov.

Pozrime sa, ako postupne dôjde k položeniu takéhoto základu:

 • Z materiálov budete potrebovať smrekovcové alebo dubové guľatiny dlhé 1,5 - 2 m s priemerom 30 cm. Táto časť stĺpov, ktorá bude v zemi, je ošetrená bitúmenom a na vrchu zabalená dvoma vrstvami strešného materiálu.
 • Pod guľatinou sú vykopané otvory. Dno je pokryté 150 mm vrstvou drveného kameňa alebo štrku. Všetky guľatiny sú inštalované v otvoroch, po ktorých sú medzery jednoducho zatlačené zeminou. Je dovolené vyplniť jamy betónom alebo ich naplniť suchou zmesou piesku a cementu.

Spodný lem prístrešku rámu je jednoducho pribitý o drevený základ.

Pokyny na konštrukciu prístrešku rámu

Najskôr sa pozrime na stavbu stodoly pomocou technológie rámu. Takúto prácu zvládne aj jeden človek.

S vedením projektu teda pokračujeme k výstavbe prístrešku rámu:

 • Najskôr z tyče s veľkosťou steny 100x100 mm musíte zostaviť hlavný rám úžitkového bloku. K nej budú pripevnené rámové regály. Na spojenie prvkov v rohoch rámu sa na konci dreva vykonajú rezy v polovici jeho hrúbky, to znamená 50 mm.
 • Bez ohľadu na dizajn je základ pokrytý dvoma listami strešného materiálu. Rám úžitkového bloku je pribitý na drevený podklad dlhými klincami. K betónovej páske sa fixácia vykonáva pomocou kotviacich čapov.
 • Teraz musíte opraviť zaostávanie na ráme. Doska s prierezom 50x100 mm sa položí s krokom 600 mm. Horný okraj guľatiny by mal byť v jednej rovine s povrchom rámu, inak bude ťažké položiť podlahu v stodole. Izolovaná stodola vyžaduje dvojitú podlahu. Aby bolo pohodlné vyraziť nosníky zospodu doskou alebo OSB, neponáhľajte sa s upevnením rámu k základu. Celú konštrukciu je možné po pripevnení podkladu zaistiť.
 • Keď je spodný rám úžitkovej jednotky už bezpečne pripevnený k základu, začnú inštalovať regály. Vyrábajú sa z tyče rovnakej hrúbky. Optimálne, pred kôlňou, kde budú vchodové dvere, nainštalovať regály s výškou 3 m a zozadu - 2,4 m. Rozdiel vo výške 600 mm umožní usporiadať sklon strechy kôlne úžitkový blok.
 • Regály sú umiestnené v rohoch rámu, v miestach priečok, dverných a okenných otvorov, ako aj presne pozdĺž steny v krokoch maximálne 1,5 m. Obrobky sú pripevnené k rámu pomocou kovových montážnych uhlov. Pre tuhosť rámu sú všetky regály vystužené výložníkmi, ktoré sú inštalované pod uhlom 45o... Nestabilitu rámu je možné znížiť inštaláciou dočasných podpier.
 • V miestach osadenia zárubne a okenného rámu sú pribité vodorovné preklady. Horný postroj je pripevnený k stĺpikom s rovnakými montážnymi uhlami. Rám je zostavený z nosníka podobnej hrúbky, pretože sa na ňom bude držať celá strecha.
 • Teraz prišli na rad haly na podlahe. Vyrábajú sa z dosky s rozmermi strán 50x100 mm a ukladajú sa s krokom 600 mm. V zadnej a prednej časti rámu by mali trámy tvoriť previs so šírkou asi 500 mm.
 • Na vrchole guľatiny je pribitá debna. Na pevnú strešnú krytinu sa používa riedke latovanie z neomietaných dosiek s hrúbkou 25 mm. Pod pružnou strechou sa vyrába pevný podklad z preglejky alebo OSB.

Na tomto je pripravená kostra prístrešku rámu. Teraz zostáva opláštiť ho doskou alebo šindľom, položiť podlahu a položiť strešnú krytinu, ktorú si vybral majiteľ.

Vo videu je výroba rámovej konštrukcie:

Pokyny na stavbu búdy z penových blokov

V poslednej dobe sa na stavbu prístreškov začali penové bloky častejšie používať ako tehly. Obľúbenosť materiálu je spôsobená jeho nízkou hmotnosťou, dobrým tepelnoizolačným výkonom a schopnosťou „dýchať“. Penové bloky sú väčšie ako tehly, čo urýchľuje proces kladenia stien stodoly. Je potrebné poznamenať, že bloky majú niekoľko odrôd, ktoré sa líšia svojim zložením. Vlastnosti materiálu sú uvedené v tabuľke.

Ak chcete vypočítať požadovaný počet penových blokov pre vašu kôlňu, musíte poznať ich veľkosť. Údaje sú uvedené v tabuľke.

Penové bloky je možné položiť na betónové riešenie, ale je lepšie použiť lepidlo. Stavba stien stodoly začína od rohov. Pre takúto kapitálovú štruktúru je vhodný pásový alebo doskový základ. Je možné inštalovať hromady, ale majiteľa to vyjde draho.

Keď sú všetky štyri rohy v rovine a olovnice, je medzi nimi natiahnuté lano. V kladení steny sa pokračuje pozdĺž šnúry z rohov.Je dôležité pozorovať obliekanie švov v riadkoch, inak sa štruktúra ukáže ako vratká.

Lepidlo alebo betónová malta sa nanáša zubovou stierkou. Penový blok by mal byť lubrikantne namazaný tak, aby neboli žiadne oblasti bez roztoku. Prebytok po položení bloku sa očistí stierkou alebo dokonca špachtľou.

Steny búdy sú vyháňané s výškou najmenej 2 m. Ďalej je po celom obvode položená páska z tyče - Mauerlat. K nej sa pripevní krokvový systém búdy alebo štítovej strechy búdy. Druhá verzia strechy je náročnejšia na výrobu, ale umožňuje vám usporiadať podkrovie v úžitkovom bloku na ukladanie vecí.

Pod Mauerlatom musí byť umiestnená hydroizolácia. Na veľkej stodole vytvára bridlicová strecha veľký tlak na steny. Kvôli rovnomernému rozloženiu sa často na hornom rade stien praktizuje nalievanie monolitického železobetónového pásu.

Keď je nainštalovaný systém šupinovej krokvy, prepravka sa pribije klincami, položí sa hydroizolácia a strešná krytina.

Na záver vám odporúčame, aby ste si pozreli výber fotografií vidieckych kôlní.

Ak ste kreatívni, potom môže byť stodola vyzdobená tak, aby sa stala atrakciou vášho webu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia