Ako postaviť stodolu vlastnými rukami lacno

Každý majiteľ potrebuje kôlňu na svojom vlastnom pozemku, ale nie vždy chce znášať vysoké náklady na jeho výstavbu. Bude jednoduchšie a lacnejšie postaviť úžitkový blok po výstavbe bytového domu, pretože vždy zostanú ďalšie materiály. Ale čo ak človek nemá nič v rukách, ale technická miestnosť je stále potrebná? Teraz sa pozrieme na to, čo môžete lacno a rýchlo postaviť stodolu vlastnými rukami.

Určenie účelu stodoly

Predtým, ako si postavíte lacnú stodolu, musíte sa rozhodnúť pre niekoľko dôležitých otázok. Od toho bude závisieť dizajn úžitkového bloku a od toho, z čoho ho postavíte:

 • Pri stavbe aj tej najlacnejšej stavby si položte otázku, prečo potrebujete túto búdu. Odpoveď podľa princípu: „Bude to užitočné pre budúcnosť“ alebo „Aby bolo možné držať krok so susedmi“ - nebude fungovať. Potrebujete poznať účel stodoly. Napríklad, ak potrebujete drevárňu, bude lacnejšie zostaviť blok úžitkového rámu z dosiek a trámov. Na chov zvierat je potrebná silná a teplá budova. Z lacného materiálu je lepšie uprednostniť penový betón.
 • Výška nákladov závisí od veľkosti úžitkového bloku. Ak bude postavená stodola slúžiť na chov hydiny alebo zvierat, musíte zhruba vypočítať, koľko hospodárskych zvierat bude žiť v interiéroch.
 • Lacnú stodolu bude možné postaviť iba svojpomocne. Ak sa plánuje využitie služieb najatých stavbárov, potom zhruba polovica finančných prostriedkov pôjde z prideleného rozpočtu na úhradu prác. Musíte si tiež kúpiť správny materiál. Úžitkové bloky sa často stavajú z použitých tehál alebo tvárnic. Používajú dokonca aj staré rezivo, ktoré sa po demontáži budov niekedy predáva na pomocných pozemkoch. Od lacných nových materiálov pre steny sa dajú odlíšiť penové bloky alebo drevený betón.

Keď sa rozhodnete pre všetky tieto otázky, môžete už začať počítať rozpočet na budúcu stavbu.

Lacné možnosti stodoly

Teraz zvážime niekoľko možností, ako postaviť stodolu vlastnými rukami, aby to pre majiteľa stálo menej.

Kôlňa na rám - lacné a rýchle

Na prvom mieste medzi lacnými prístreškami by sa mala oprávnene nachádzať konštrukcia rámu. Rýchlejšie ako taký úžitkový blok nebude možné postaviť nič, a aj človek bez stavebných skúseností si môže všetko urobiť svojpomocne.

Poďme vedieť, ako zhruba vyzerá poradie výstavby úžitkového bloku:

 • Pred začatím výstavby je potrebné urobiť výkres stodoly. Podľa schémy označia lokalitu. Lokalita je vyčistená od trosiek a vegetácie, po ktorej je urobený násyp hrubý asi 15 cm zo štrku, drveného kameňa alebo z preosievania.
 • Kôlne na rámy sa zvyčajne kladú na stĺpový základ, naším cieľom je však stavať lacno a rýchlo. To znamená, že ako základ poslúžia samotné nosné nohy rámu. Za týmto účelom vezmite tyč s prierezom 100 x 100 mm a jeden koniec všetkých stĺpov namažte bitúmenom. Musíte spracovať asi 70 cm dlhý diel, na horúci bitúmen sú navinuté dve vrstvy strešného materiálu.
 • Prilepením na značenie sú po obvode budúcej budovy vykopané otvory hlboké 80 cm. Na dno sa nasype vrstva sutín alebo štrku hrubá 15 cm. Do každého otvoru sa vložia regály, ktoré sa zvisle vyrovnajú a potom sa zalejú betónovou maltou. . Aby ste dostali prístreškovú strechu na prístrešok rámu, sú predné stĺpiky vyrobené o 60 cm vyššie. Optimálne je nainštalovať stĺpy na prednú stranu úžitkového bloku s výškou 3 m a zadné - 2,4 m.
 • Ďalej je zhora a zdola pribité vodorovné páskovanie z tyče.Pre tuhosť rámu je potrebné vyrobiť ešte niekoľko medzipásov.
 • Na výrobu prístreškovej strechy sú podlahové nosníky pripevnené k nosníku horného rámu páskovaním s krokom 60 cm, na to sa používa doska s prierezom 50x100 mm. Dĺžka nosníkov by mala z rámu po oboch stranách vyčnievať minimálne 50 cm, výsledný previs strechy chráni steny pred dažďom.
 • Opláštenie rámových prístreškov sa zvyčajne vykonáva drevenou doskou alebo šindľom. Môžu byť navyše pribité vertikálne alebo horizontálne. Spôsob upevnenia pokožky je uvedený na fotografii. Doska je pribitá s presahom, aby sa zabránilo vzniku trhlín. Pri najlacnejšej možnosti prístrešku na opláštenie steny je povolené použitie dosky.
 • Teraz zostáva pokryť hotový obslužný blok. Najlacnejším strešným materiálom je bridlica alebo strešná lepenka. Najskôr sa na trámy podlahy pribije debna. Pre strešný materiál je vyrobený z preglejky alebo OSB. Pod bridlicu sa s krokmi 40 - 50 cm pribije doska hrubá 25 mm. Ako hydroizolácia sa použije strešná krytina.
  Video ukazuje výrobu strešného plášťa:
 • Podlaha vo vnútri úžitkového bloku rámu je položená z dosiek alebo dosiek OSB. Strop je obložený podobnými materiálmi. V prípade zimnej búdy sú všetky prvky plášťa zdvojené a do dutín je vložená tepelná izolácia. Môžete použiť minerálnu vlnu a lacnejšie - piliny.

Kôlňa na rám vydrží najmenej 10 rokov. Počas tejto doby sa snáď majiteľovi podarí ušetriť peniaze na vážnejšiu budovu.

Poradenstvo! Kôlňa bude oveľa pevnejšia a bude trvať dlhšie, ktorej rám je vyrobený z oceľového profilu. Takáto budova sa však nedá nazvať lacnou.

Vo videu je príklad konštrukcie prístrešku na rám:

Hozblok z vlnitej lepenky

Postaviť nielen lacný, ale aj krásny úžitkový blok sa ukáže z vlnitej lepenky. Materiál je lacný a veľmi ľahký, navyše vydrží mnoho rokov. Jedinou nevýhodou vlnitej lepenky je jej slabá tuhosť. Pred opláštením stien musí byť rám prístrešku vystužený ďalšími výložníkmi a prekladmi.

V skutočnosti je úžitkový blok vyrobený z vlnitej lepenky obyčajným prístreškom rámu. Líši sa iba obkladový materiál. Rám je zostavený z tyče, ale je lepšie uprednostniť profilové potrubie. Náklady nebudú oveľa vyššie, ale po vybudovaní kovovej konštrukcie to majiteľovi postačí na celý život. Rám profilu sa montuje zváraním. Niekedy remeselníci upevňujú prvky pomocou skrutkového spojenia.

Vlnitú dosku upevnite pozinkovanými samoreznými skrutkami s gumovou podložkou. Pri obkladaní stien je nevyhnutné plechy orezávať. Je lepšie to robiť nožnicami na kov. Ak nie, môžete použiť ručný nástroj. Ale s takými nožnicami je ľahké rezať vlnitú lepenku cez vlny. Je to ťažké urobiť po celej dĺžke, pretože výstuhy neumožňujú prehnutie plechu.

Na rezanie plechov môžete použiť brúsku, ale brúsny kotúč vypáli ochranný povlak profilovaného plechu. Postupom času začne táto oblasť hrdzavieť. Ak neexistuje iné východisko, môžete list rezať pomocou brúsky a potom bude ľahšie rezať spálenú hranu nožnicami. Alternatívne je možné miesto rezu skryť pod iný list, pretože pokládka sa stále vykonáva s presahom. V rohoch kôlne, okolo okna a dverí, sa pod ďalšími prvkami môže skrývať orezaná hrana vlnitej lepenky.

Poradenstvo! Vlnitá búda sa zvyčajne používa ako letná budova alebo sklad.

Spoľahlivá a lacná maštaľ pre zvieratá a hydinu

Ak potrebujete lacno a rýchlo postaviť stodolu na chov hydiny alebo zvierat, potom nenájdete lepšie penové bloky materiálu. Samozrejme, úžitkový blok bude stáť viac ako rámová štruktúra, ale vydrží mnoho desaťročí. Kôlňa na penové bloky je navyše vynikajúca na zimné použitie.

Práce na stavbe stodoly sa vykonávajú v tomto poradí:

 • Kôlňa z penového bloku sa považuje za kapitálovú štruktúru. Tu musíte vážne pristupovať k príprave projektu a vývoju výkresov.To pomôže čo najpresnejšie vypočítať potrebné množstvo materiálu.
 • Stavba sa začína vyznačením miesta pre základ pásu. Medzi ďalšie akcie patrí vykopanie výkopu do hĺbky 80 cm. Šírka betónovej pásky je o 5–10 cm väčšia ako hrúbka steny.
 • Okolo výkopu je inštalované debnenie. Dno je pokryté 20 cm vrstvou expandovanej hliny alebo drveného kameňa s pieskom. Teraz je tento vankúš a steny priekopy pokryté strešným materiálom, takže tekutý roztok nie je absorbovaný do zeme.
 • Vo vnútri výkopu je z oceľových tyčí pletený výstužný rám vo forme krabice. Optimálne je použiť na to výstuž s hrúbkou 12 mm. Keď je rám pripravený, výkop sa naleje s betónovou maltou s prídavkom sutiny. Na výšku by mala páska vyčnievať zo zeme najmenej o 10 cm.
 • Asi po mesiaci získa betónová páska svoju pevnosť, po ktorej môžete začať stavať steny. Najskôr je základ pokrytý dvoma vrstvami strešného materiálu. Pokladanie penových blokov začína od rohov, postupne sa pohybuje do strán. Ako roztok je lepšie použiť špeciálnu lepiacu zmes. Predáva sa v akomkoľvek železiarstve. V najhoršom prípade je vhodné aj konkrétne riešenie.
 • Keď sú všetky steny zarovnané, prichádza rad na strechu. Na takom prístrešku môžete nainštalovať jednoduchú alebo štítovú strechu. Prvá možnosť je jednoduchšia a lacnejšia a druhá konštrukcia strechy umožňuje usporiadať podkrovný priestor na uloženie vecí.
 • Penový blok sa považuje za mäkký materiál. Na správne rozloženie zaťaženia z akejkoľvek strešnej konštrukcie je na steny položený Mauerlat z tyče. Vrchné nosníky sú zhora pribité a potom je nainštalovaný systém šopy alebo sedlovej strechy.

Pre stodolu z penových blokov je vhodné zvoliť vysoko kvalitnú strešnú krytinu. Bridlicová alebo vlnitá lepenka je vhodná z lacných materiálov. Čo urobiť podlahu vo vnútri stodoly závisí od toho, kto v nej bude bývať. Lepšie pošlite dosky kozám. Pre hydinu je vhodná hlinená podlaha s pilinami alebo slamou. Ošípané budú musieť naliať betónový poter, je však vhodné položiť pod neho hydroizoláciu a izoláciu. A v ohrade, kde budú ošípané spať, je potrebné položiť dosky.

Záver

Ak chcete skutočne postaviť lacnú stodolu, musíte sa najskôr bližšie pozrieť na to, aký materiál je po ruke. Potom už môžete začať s výberom typu budovy.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia