Ako postaviť prístrešok na strechu

Je nemožné si predstaviť súkromné ​​nádvorie bez technickej miestnosti. Aj keď sa stavba na prázdnom mieste ešte len začína, najskôr sa pokúsia postaviť úžitkový blok. Je vybavená nevyhnutnými priestormi: WC, sprchou, komorou na odkladanie náradia. Ak už je rozhodnuté pustiť sa do práce, potom je optimálne postaviť búdu 3x6 so šikmou strechou, ktorú je možné v budúcnosti rozdeliť na tri miestnosti.

Dizajnové prvky kôlne so šikmou strechou

Na fotografii je nakreslená kôlňa so šikmou strechou. V tomto projekte boli prijaté optimálne rozmery rámovej konštrukcie - 3x6 m V takom prístrešku je dostatok priestoru na usporiadanie sprchy, WC a letnej kuchyne. Spravidla sú takéto projekty navrhnuté tak, aby každá izba mala samostatný vchod.

Ak dáte dve priečky do úžitkového bloku 3x6 m, získate tri izby 2x3 m. Pre letnú kuchyňu je takáto oblasť ideálna, ale bude ju veľa pre toaletu a sprchu. Tu je možné projekt mierne upraviť. Zmenšením plochy sprchy a toalety vznikne štvrtá izba, ktorá bude slúžiť ako dreváreň alebo úschovňa vecí.

Pri zostavovaní výkresov kôlňa na rám môžete použiť hotové príklady z internetu. Na fotografii sme predstavili ďalšiu verziu úžitkového bloku so šikmou strechou.

Teraz sa pozrime, prečo je šikmá strecha vhodnejšia pre rámový prístrešok. Začnime jednoduchosťou dizajnu. Pre každú strechu musia byť vyrobené krokvy. Ak je rám prístrešku vyrobený tak, že predná stena je zozadu o 60 cm vyššia, potom podlahové nosníky spadnú pod svah. Vymenia krokvy. Navyše pri konštrukcii šikmej strechy nie je potrebné vybavovať hrebeň. Na fotografii sú výkresy strechy, podľa ktorých vidíte jej štruktúru.

Pokiaľ ide o ďalšie strešné konštrukcie, je možné zastaviť iba na štítovej streche. Jeho výhoda spočíva v schopnosti usporiadať podkrovný priestor. Konštrukcia takejto konštrukcie pre neskúsenú osobu však nie je možná kvôli zložitosti krokvového systému. Plochá strecha vyžaduje zabezpečenie spoľahlivej hydroizolácie, pretože sa na nej hromadí veľa zrážok. Na výzdobu budovy je postavená komplikovaná strecha. Stodola je technická miestnosť a táto možnosť strechy bude vyzerať zvláštne. Ako vidíte, verzia s jedným sklonom má určité výhody a pri takejto strešnej konštrukcii je lepšie sa zastaviť.

Pozor! Optimálny uhol sklonu šikmej strechy je v rozmedzí od 18 do 25o. Pri takomto svahu sa na strešnej krytine prakticky nebudú hromadiť zrážky.

Postup vykonávania práce pri vztýčení rámovej búdy

Keď je projekt s výkresmi vo vašich rukách, môžete na svojom mieste začať so stavbou svojich vlastných rúk rámovej búdy so šikmou strechou.

Určenie typu základu

Na základe sú postavené nielen obytné budovy, ale aj akékoľvek prístrešky. Začnime s ním. Najspoľahlivejšou základňou je betónová páska.

Takáto základňa spoľahlivo ochráni prístrešok rámu pred vlhkosťou. Na rašeline a sedimentárnych pôdach však bude páska neúčinná. Tu sa uprednostňujú skrutkové pilóty. Hmotnosť prístrešku rámu je teda malá, takže stačí vybaviť plytký podstavec:

 • Na mieste, kde bude postavená kôlňa, vykopajte priekopu hlbokú 40 - 50 cm. Môžete si vziať menšiu šírku - asi 30 cm.V priekope urobte vankúš naplnením vrstvy piesku štrkom s hrúbkou 10-15 cm. Spodnú a bočné steny zakryte listami strešného materiálu.
 • Ďalším krokom je výroba výstužného rámu. Je uviazaný z tyčí hrubých 12-14 mm. Na pripojenie prvkov použite pletací drôt. Medzi výstužným rámom a stenami priekopy je poskytnutá medzera 5 cm.
 • Betónová páska musí vyčnievať najmenej 10 cm nad zem. Za týmto účelom namontujte debnenie okolo výkopu dosky. Pre vysoké výšky základov zosilnite horné dosky pomocou opierok.

Je lepšie naliať betón za jeden deň, aby ste získali monolitickú pásku. Stavba búdy so šikmou strechou sa začína najskôr o dva týždne neskôr.

Možnosť rozpočtu pre kôlňu na rám je základňa z dubových alebo smrekovcových kmeňov. Aby ste to dosiahli, vyberte guľatinu s minimálnou hrúbkou 30 cm a dĺžkou 2 m. Každé guľatinu opatrne pokryte bitúmenom. Optimálne je naniesť 3 - 4 vrstvy. Zatiaľ čo bitúmen nie je zmrznutý, obalte spodnú časť stĺpika dvoma vrstvami strešného materiálu. Omotajte iba časť guľatiny, ktorá bude v zemi.

Pod každým stĺpom vykopajte jamu hlbokú 1,5 m. Na spodok nasypte 10 cm piesku. Stĺpy namontujte tak, aby ich časť vysoká asi 50 cm vyčnievajúca zo zeme bola na rovnakej úrovni. Diery okolo guľatiny utlačte zeminou alebo vyplňte betónom.

Zo všetkých možností nadácie pre prístrešok rámu je najčastejšie vybraný stĺpový základ. Proces jeho výroby je podobný inštalácii podpier z protokolov:

 • Najskôr na mieste pomocou kolíkov a šnúry označte rozmery budúcej stodoly. V kroku 1,5 m vykopajte jamy hlboké asi 80 cm. Musia byť v rohoch, ako aj na miestach, kde sú podľa projektu vo vnútri haly zabezpečené priečky.
 • Do každého otvoru vložte 15 cm vrstvu piesku alebo štrku. Položte stĺpy z červených tehál na betónovú maltu. Môžete použiť škvárový blok alebo betónové bloky.

Po postavení všetkých stĺpov ich spracujte bitúmenom. Hydroizolácia zabráni vlhkosti v rozbití tehly. Medzery medzi stĺpikmi a stenami otvorov zakryte zemou.

Postupné budovanie rámu stodoly

Takže je čas zistiť, ako postaviť stodolu vlastnými rukami pomocou technológie rámu. Pozrime sa na všetky fázy práce:

 • Začíname zakrytím základu dvoma vrstvami strešného materiálu. Hydroizolácia je potrebná pre každú základňu bez ohľadu na jej dizajn.
 • Z tyče s prierezom najmenej 100x100 mm zostavíme rám spodného páskovania. Musí byť pripevnená k základu. Rám jednoducho na dlhé stĺpy pribite šikmo na drevené stĺpiky alebo zafixujte pomocou montážnych uhlov. Rám zafixujte pomocou kotviacich čapov na betónový podklad.
 • Keď je rám bezpečne pripevnený, pokračujte v inštalácii oneskorenia. Na ich výrobu používame dosku s prierezom 50x100 mm. Lagy upevňujeme pomocou montážnych uhlov s rozstupom 50 cm.
 • Teraz začneme vyrábať rám stodoly. Do rohov a obvodu rámu sme vložili stojany. Na zjednodušenie konštrukcie šikmej strechy urobíme predné stĺpy vysoké 3 m a zadné - 2,4 m. To umožní urobiť sklon na ráme. Regály upevňujeme s rovnakými montážnymi uhlami.
 • Teraz poďme zistiť krok inštalácie regálov. Pokiaľ je to možné, sú navzájom odstránené vo vzdialenosti 1,5 m. Môžete ich usporiadať v krokoch po 60 cm, aby ste pod každým podlahovým nosníkom dostali ďalší dôraz. Na miestach dverí nainštalujte ďalšie regály, ku ktorým bude pripevnený rám dverí. Podobný postup vykonajte aj pri inštalácii okien. Na okenných otvoroch a na vrchu dverí pripevnite vodorovný preklad.
 • Aby sa búda so šikmou strechou časom nepokrčila, musí sa rám spevniť. Za týmto účelom nainštalujte na všetky stojany výložníky v uhle 45 stupňovo... Udržať taký uhol v blízkosti okien a dverí je niekedy nemožné. Tu je povolené inštalovať výložníky so sklonom 60o.
 • Po inštalácii a zaistení všetkých regálov pokračujeme k páskovaniu horného rámu.Vyrábame to z tyče podobného rezu. Výsledný rám sa stane základňou šikmej strechy.

Rámy prístrešných striech sa vyrábajú ľahko. Po upevnení horného páskovania môžete začať ukladať podlahové nosníky. Hotový rám búdy so šikmou strechou by mal vyzerať ako ten, ktorý je uvedený na fotografii.

Opláštenie stien rámu sa vykonáva doskou, šindľom alebo OSB. Na podlahu sa položí doska s hrúbkou 20-25 mm. Ak staviate teplý prístrešok vlastnými rukami so šikmou strechou, potom sú podlahy, strop a steny zdvojnásobené. Do výslednej medzery sa umiestni tepelná izolácia, napríklad minerálna vlna alebo pena. Ale na to je ešte príliš skoro, pretože nad prístreškom je stále potrebné namontovať šikmú strechu.

Pokládka podlahových nosníkov a montáž strechy

Teraz sa pozrieme na to, ako urobiť šikmú strechu na prístrešku rámu. Aby sme nerobili krokvy, išli sme jednoduchou cestou tak, že sme urobili prednú a zadnú stenu rámu rôznych výšok.

Takže pre podlahové nosníky použijeme dosku s prierezom 40x100 mm alebo 50x100 mm. Vypočítame dĺžku každého obrobku tak, aby sa vzadu a spredu búdy získal previs široký asi 50 cm. Nosníky ukladáme v krokoch po 60 cm. Pripevňujeme ich k hornému páskovaniu pomocou montážnych rohov.

Keď sú všetky trámy položené na kôlni, môžete začať s pokrývačskými prácami. Musíte vziať dosku s hrúbkou 20 mm a naplniť z nej prepravku. Jeho sklon závisí od tuhosti strešného materiálu, ale pre šikmú strechu je lepšie ho urobiť hrubší. Pre mäkkú strechu je vo všeobecnosti potrebná súvislá prepravka, takže aby ste neutrpeli dosku, je ľahšie pribiť dosky OSB.

Keď je hotové latovanie so šikmou strechou, je možné položiť hydroizoláciu. Zvyčajne sa na tieto účely používa strešný materiál. V prípade mäkkej strechy je usporiadaný obkladový koberec.

Ukončením stavby šikmej strechy je montáž strešnej krytiny. Pre kôlňu na rám je lepšie zvoliť lacné materiály, napríklad bridlicu, ondulín alebo profesionálny list.

Video poskytuje prehľad prístreškovej strechy:

Teraz po zhotovení strechy môžete začať s opláštením steny, zateplením a vnútorným usporiadaním prístrešku rámu. Aby ste zabránili stekaniu dažďovej vody pod základňu zo svahu strechy, zafixujte žľaby a odtokovú rúru priveďte k odtokovej studni alebo do rokliny.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia