Ako si postaviť kura na kutil pre 50 kurčiat

Mnoho majiteľov vidieckych domov, ale aj tých, ktorí žijú na vidieku, sa radšej živia chovom cenných plemien kurčiat, ako sú brojlery. Táto možnosť zárobku nie je naozaj zlá, pretože mäso a kuracie vajcia sú výrobky, ktoré sú vždy potrebné v každej domácnosti a v každej kuchyni. Vďaka takejto práci budete môcť svojej rodine zabezpečiť nielen financie, ale aj tie produkty, ktoré si doma vypestujete. Úprimne povedané, tento typ práce so sebou prináša ťažkosti, s ktorými sa stretnete. Prvou ťažkosťou, s ktorou sa môžete stretnúť, je, že sa budete musieť rozhodnúť pre plemeno kurčiat. Druhou z týchto ťažkostí môže byť výstavba kurína. Prečo je to ťažké Pretože táto miestnosť je určená predovšetkým pre živé bytosti, a aby mohli normálne rásť a rozvíjať sa, je potrebné správne zariadiť ich domov.

Väčšina ľudí dáva prednosť tomu, aby chovali nie viac ako 50 kurčiat, takže musíte postaviť kurník, ktorý ľahko pojme daný počet kurčiat. Ako však postaviť kura na kutil pre 50 kurčiat? Najprv sa musíte rozhodnúť pre typ kurníka, či to bude malý, ale kompaktný kurník, alebo to bude kurník so širokými a priestrannými miestnosťami. Aj keď tento článok nebude predstavovať výkresy, vďaka ktorým by ste mohli postaviť kurník, môžete si prečítať tipy, ktoré vám pomôžu robiť prácu efektívne a pri dodržaní všetkých potrebných požiadaviek.

Kompetentný výpočet konštrukcie kurína

Aby sa do kurníka dostali vajcia a mäso, je potrebné vytvoriť priaznivé podmienky, ktoré uľahčia tento proces. Dôležitú úlohu v tom hrá kvalitný a kompetentne vyrobený kurník. Takýto kurník im slúži ako úkryt pred chladnými zimami, horúcimi letnými dňami, dravými zvieratami, ale aj ako jedáleň a zároveň domov. Pri stavbe kurína by mali byť všetky tieto body premyslené.

Ak chcete urobiť kurník pre kurčatá vlastnými rukami, musíte postupovať podľa jednoduchých pokynov. Pamätajte, že správny kurník zahŕňa nielen miesto na spanie a kŕmenie, ale aj oblasť, kde môžu sliepky chodiť. Významnou nevýhodou takého počtu kurčiat na území ich domova je nepríjemný zápach, ktorý sa vylučuje z výkalov týchto vtákov. Preto sa musíte vopred rozhodnúť o mieste na vybudovanie kurína.

Poradenstvo! Postavte kurník mimo obytných miestností alebo za nimi, aby ste sa vyhli zápachu v oblastiach, kde to bude najviac viditeľné.

Rozhodnite sa vopred o veľkosti. Pri plánovaní miesta pre kurník majte na pamäti, že pre 5-7 sliepok je potrebná plocha najmenej jedného štvorcového metra. Ak ste stále odhodlaní stavať kurník pre 50 kurčiat, potom plocha, ktorú pre ňu musíte prideliť, bude 10 metrov štvorcových. Napríklad kurník môže mať také rozmery - 4 m x 2,5 m. Ak však plánujete chovať jedincov niekoľkých plemien, napríklad brojlerov, potom stojí za zváženie, že pre tieto vtáky je jeden meter štvorcový po dobu 5-7 kurčatá nemusia stačiť.

Na fotografii nižšie môžete vidieť projekt kurína pre 50 kurčiat.

Vzhľadom na rozmanitosť stavebných materiálov by vás mohlo zaujímať, ktoré z nich potrebujete na zostavenie vlastného kurína. Veľmi dôležitým bodom je tiež to, že materiály by nemali byť veľmi drahé, pretože kurník si zaslúži menšiu pozornosť ako také stavby ako dom alebo garáž.Dávajte pozor na to, čo ste si prečítali nižšie, a potom budete môcť ušetriť veľa peňazí na stavbe kurína. Pretože každý začiatočník v tomto odbore by chcel vybudovať kurník bez toho, aby investoval veľa peňazí.

Materiály

Najskôr by ste si mali dať čas na to, aby ste sa rozhodli pre typ materiálov, z ktorých budú steny postavené. Môžete napríklad použiť tieto materiály:

 • tehla;
 • škvárové bloky
 • drevo (trámy);
 • adobe;

Takéto materiály sa dajú ľahko kúpiť za prijateľnú cenu, vyššie uvedené materiály však nie sú jediné, pretože existujú aj iné, ktoré sa líšia cenou, trvanlivosťou, pevnosťou, mrazuvzdornosťou a mnohými ďalšími. Mnoho majiteľov letných chát dáva prednosť výstavbe kurníka z tehál, avšak tento stavebný materiál má jednu významnú nevýhodu - nie je schopný zadržiavať teplo. Kvôli tomuto javu v zime kurník zamrzne, čo môže viesť k tomu, že vtáky ochorejú a uhynú. Preto by bolo chytrým riešením vyrobiť kurník z dreva, napríklad z guľatiny alebo iného udržateľného materiálu.

Bez ohľadu na to, aký materiál si vyberiete na stavbu stien kurína, budete potrebovať ďalšie komponenty, bez ktorých nemožno stavbu úplne dokončiť. Jedná sa o materiály ako:

 1. Piesok.
 2. Štrk.
 3. Armatúra.
 4. Dosky, preglejka.
 5. Izolácia. Expandovaná hlina.
 6. Drevené trámy.
 7. Železné pletivo.
 8. Piliny.
 9. Strešné materiály.

Okrem vyššie uvedených materiálov je potrebné zásobiť sa potrebným náradím, ako je napríklad vodováha, hladidlo, zvinovací meter, kladivo, klince a pod. A tiež nezabudnite, že musíte vytvoriť schému, podľa ktorej sa bude práca vykonávať, aby ste zabránili prepracovaniu práce. A čo je najdôležitejšie, skutočnosť, že môžete urobiť kurník v najkratšom možnom čase.

Pokyny krok za krokom

 1. Podľa vopred pripraveného výkresu musíte urobiť označenie. Aby ste to dosiahli, musíte vniesť kolíky alebo výstuže do každého z rohov budovy. Potom musíte potiahnuť rybársky vlasec po celom obvode a skontrolovať uhlopriečky, táto práca sa vykonáva pomocou pásky. Keď znova skontrolujete značenie a uistíte sa, že uhlopriečky a rohy sú rovnomerné, musíte kolíky vrážať jeden po druhom do zeme vo vzdialenosti jedného metra od seba. Budú to budúce centrá základových pilierov.
 2. Ďalším krokom bude vykopanie otvorov širokých pol metra o pol metra a rovnakej hĺbky pol metra. Na miestach, kde boli nainštalované kolíky, je potrebné vykopať otvory. Dbajte na to, aby ste dodržali vzdialenosť medzi drážkami a tiež dbajte na to, aby otvory boli navzájom rovnobežné.
 3. Na dne otvorov je potrebné vyrobiť vankúš nalievaním piesku. Potom je potrebné vyrobiť maltu z cementu, drveného kameňa, vody a piesku. Otvory musia byť vyplnené po úroveň terénu. Po uplynutí 2 - 3 dní a zaschnutí malty je potrebné stĺpiky postaviť do výšky 20 - 30 cm pomocou tehál alebo iného stavebného materiálu. Na stavbu stĺpikov použite vodováhu, takže môžete sa vyhnúť nerovnostiam.
 4. Zakryte základ strešným materiálom. Ak je strešný materiál tenký, potom ho zložte na polovicu. Ďalším krokom je inštalácia prvej korunky. Aby bol materiál v rohových spojoch odolnejší, je potrebné vykonať rezy v polovici hrúbky dreva.
 5. Inštalácia sexuálnych oneskorení. Na okraji je inštalovaná lišta s prierezom 150 x 100 mm, pri zachovaní vzdialenosti jedného metra. Pre pohodlie pri ďalšom používaní a čistení podlahy môžu byť nosníky inštalované na svahu. Ďalej je potrebné položiť na pevné guľatiny drsnú podlahu z dosiek. Na týchto doskách musíte vyplniť hydroizolačnú vrstvu filmu a vyplniť tyče s prierezom 100 x 100 mm, pri dodržaní vzdialenosti 70-80 mm. Neskôr musia byť medzery medzi nosníkmi utesnené izoláciou a zhora musí byť vyplnená drevená povrchová úprava podlahy.
 6. Steny kurína tohto typu sa kladú metódou tŕňov.Všetky škáry by mali byť zabalené do kvalitnej bielizne alebo inej izolácie. Pamätajte, že minimálna výška stien by mala byť 190 cm A po dokončení výstavby stien orezajte steny vápnom, ktoré bude slúžiť ako antiseptikum. A po dokončení všetkých vyššie uvedených prác môžete vykonať izoláciu.
 7. Pomocou trámov a fošní urobte podkrovie. Po zašití stropu musí byť izolovaný, takéto práce je možné vykonať pomocou keramzitu. Najlepšie je vyrobiť štítovú strechu pre kurník, takže budete mať ďalší priestor na jedlo a ďalšie príslušenstvo.
 8. Dobre si rozmyslite, aký druh oplotenia chcete pre kurčatá urobiť, aby vám svojimi rozmermi nezabral veľa miesta a bolo vhodné na chôdzu a kŕmenie kurčiat. Ak chováte brojlerové kurčatá, nezabudnite, že potrebujú neustálu chôdzu. Veľký kurník bude vhodný nielen pre kurčatá, ale aj pre samotných majiteľov, pretože sa v ňom môžu ľahko otočiť.

Kurník pre 50 kurčiat foto:

Pokiaľ ide o interiér kurína, môžete robiť všetko, čo vám najviac vyhovuje, nezabudnite však, že musíte dbať na to, aby brojlery mali také zariadenia ako kŕmidlá, hniezda, napájačky a malé stĺpy, kde môžu tráviť noc. Umiestnite tyče na rôzne steny a úrovne, aby vtáky nehádzali trus na seba. Hniezda je možné vyrobiť z bežných debničiek vyložených senom. Pre 50 kurčiat bude stačiť iba 10 - 15 hniezd. Navyše nebudú prepravované všetky kurčatá, pretože v kuríne budú kohúty, ktoré sú chované výlučne pre mäso.

Záver

Kurník pre 50 kurčiat je urob si sám je dosť jednoduchý. Hlavná vec je rozhodnúť sa o materiáloch, z ktorých bude postavená. Koniec koncov, materiály by mali byť nielen lacné, ale aj spoľahlivé, rovnako ako vhodné pre vtáky, ktoré v ňom budú žiť. Sme presvedčení, že ak splníte všetky vyššie uvedené požiadavky, budete môcť urobiť túto budovu rovnako rýchlou, efektívnou a hlavne pohodlnou pre jej obyvateľov. Teraz sa stačí rozhodnúť pre plemeno vtákov, kúpiť si jedlo a začať na ňom zarábať. Pri správnej starostlivosti o tieto zvieratá budete mať dobrý príjem, čo vám želáme.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia