Ako postaviť kurník v krajine vlastnými rukami

Chov hydiny je problematické a vyžaduje si stabilnú starostlivosť o kmeň vtákov. V podmienkach prímestskej alebo prímestskej oblasti sa takéto podmienky spravidla nestávajú, preto v drvivej väčšine budujú kurník v krajine vlastnými rukami pre malý počet vtákov, maximálne päť až sedem kurčiat. Alternatívne je možné jednoduchú hydinárňu z dreva objednať u stolára alebo si môžete kúpiť niektorý z hotových kurníkov pre krajinu predávaných na výstavách a v špecializovaných predajniach. Najčastejšie je malý kurník s chôdzou, určené pre letnú možnosť chovu hydiny v krajine, od marca do novembra.

Ktorú verziu miestnosti pre hydinu uprednostniť

Starí a skúsení chovatelia hydiny hovoria: „stavajte ako pre seba.“ Pre kurčatá je aj ten najjednoduchší kurník pôvodným domovom. Ak po dokončení stavby môžete bez väčšieho nepohodlia sedieť pár hodín vo vnútri postavenej kôlne na kura, potom bude mať radosť aj vták žijúci v krajine.

Existuje pomerne veľa spôsobov a možností, ako si v krajine postaviť kurník vlastnými rukami, od murovaných miestností až po vyrezávané chaty vyrobené z dreva a dosky s perom a drážkou. Najobľúbenejšie pre letné sídlo je jednoduchý kurník, ktorý sa ľahko skladá z dosiek OSB, preglejky alebo neomietaných dosiek na ráme z drevených trámov, ako na videu:

Použitie dreva ako stavebného materiálu vám v porovnaní so sendvičmi alebo tehlovými miestnosťami umožňuje získať rad ďalších výhod dreveného domu pre letné sídlo.

  • Drevená konštrukcia kuracej miestnosti sa ukáže byť ľahká a zároveň silná, pre ktorú sa nevyžaduje kapitálový základ;
  • Použitie baru a dosky umožňuje vykonávať 99% všetkej práce v kurníku vlastnými rukami pri chatke, aj keď neexistujú profesionálne zručnosti stolára alebo stolára;
  • Drevená konštrukcia kurína sa dá ľahko doplniť a zmeniť bez radikálnej reštrukturalizácie miestnosti.
Pozor! Aj keď sa z objektívnych dôvodov musíte zrazu obrátiť na myšlienku výroby kurína, potom materiál zakúpený na stavbu - drevo, doska, preglejka nezostane v krajine mŕtvou váhou a ľahko nájdete žiadosť.

Na rozdiel od väčšiny moderných stavebných materiálov drevo nevystraší kurčatá, drevené steny miestnosti majú dostatočnú zvukovú izoláciu, aby nepočuli dážď alebo vietor, a zároveň dobre prenášajú zvuky a kroky pohybu nočných návštevníkov. Medzi nevýhody dreveného kurína patrí slabá ochrana pred potkanmi a myšami, ktoré môžu do domu vstupovať kvôli zrnu a kradnúť vajcia.

Ako si vybrať miesto pre stavbu kurína v krajine

Pri výbere miesta v krajine na umiestnenie pobytu pre kurčatá sa riadia rovnakými zásadami ako pri inštalácii akejkoľvek inej drevenej konštrukcie. Ranné slnko by malo maximálne osvetliť okná a vstup do kurína, ochladiť ochladenú miestnosť a zbaviť ju prebytočnej vlhkosti. V poludňajšej horúčave musí byť kurník chránený pred priamym slnečným žiarením, preto je miestnosť, pokiaľ je to možné, umiestnená pod korunou najvyššieho stromu v krajine alebo utiahnutá látkovou markízou.

Miesto na inštaláciu kurína je najlepšie odstrániť z budovy chaty a postelí, ktoré ako magnet priťahujú kurčatá k sebe. V blízkosti chodníka, kanalizácie alebo iných zdrojov infekcie by nemali byť žumpy alebo kompostovacie jamy.

Vynikajúcim riešením je výstavba kurína v podobe prístavby k budove letnej chaty.To uľahčuje vykurovanie miestnosti a kontrolu stavu kurčiat. K letnej kuchyni v krajine je často pripojený kurník, ale ak sa cez zimu nekúri, má také rozhodnutie malý zmysel.

V krajine staviame kurník

Pred zostavením kurína musíte urobiť jednoduchý náčrt, alebo lepšie výkres s rozložením a vnútorným zariadenia na kurník v krajine. Vypočíta sa priemerná norma plochy - dve kurčatá na štvorec úžitkovej plochy. Pre 5 kurčiat teda bude trvať 2,5 m2, a pod tri sloty je potrebné pridať ďalších 30%. Vďaka tomu bude teoreticky vypočítaná plocha päťlôžkového domu 3,2 m2, ale v praxi je malý kurník, menší alebo približne 2,8 m, vhodný na pobyt piatich kurčiat v krajine2, s výškou stropu 1,8 m, foto.

Pri dači vybudujeme miestnosť pre kurčatá s prihliadnutím na tieto vlastnosti:

  1. Ako základ sa najlepšie hodí liaty stĺpový základ, typický pre letné sídlo;
  2. Telo miestnosti pre kurčatá je vyrobené na základe rámu z dreva 100x50;
  3. Podlaha, strop a bočné steny sú opláštené doskami s perom a drážkou;
  4. Strecha je zostavená podľa jednoduchej jednospádovej schémy s 50-60 cm previsom vysokej strany svahu.
Pozor! Izoláciu podláh, stien a stropov je najlepšie vykonať pomocou EPS listov alebo penových dosiek s hrúbkou 20 mm.

Zakladacie zariadenie a rám kurníka

Po výbere miesta v krajine na stavbu kurníka je potrebné predbežne označiť pôdu a úroveň výskytu vody. Ak pôda pri dači na jar, po topení snehu a povodňových vôd, zostáva vlhká po dlhú dobu, je pravdepodobné, že hladina vody je dostatočne vysoká, preto budete musieť vykonať úplné odvodnenie a pripojenie potrubia k všeobecný drenážny systém dacha.

Po vyznačení obrysu budúceho kurína odtrhneme päť otvorov hlbokých 50 cm na odlievanie alebo položenie základových stĺpov. Na každej chalupe je starý drôt, ktorý možno použiť ako výstužné a orezávacie dosky na výrobu debnenia. Rozmery podpier sú 15x15 cm, s výškou nad zemou najmenej 30 cm.Po zatvrdnutí betónu sa horný koniec stĺpov očistí a zarovná so spoločným horizontom.

Z dreva zbierame páskovanie suterénu budúceho kurína a kladieme guľatinu. Aby sme chránili kurčatá pred potkanmi a myšami, ktorých je v okolí dacha dostatok, natiahneme na drevo kovové pletivo s jemnou sieťkou a po stranách minimálne 50 cm. Po zostavení rámu kurína okraje pletiva sa položia na vnútorné obloženie stien a pribijú sa klincami.

V ďalšej fáze budete musieť nainštalovať rohové stĺpiky rámu, vyrovnať ich zvisle a zraziť ich pomocou dočasných prepojok zo dosky. Po inštalácii horného páskovacieho pásu z tyče a stropných nosníkov sú steny, podlaha a strop miestnosti prešité drážkovanou a neomietnutou doskou, ktorú nájdete v krajine.

Na usporiadanie strechy kurína môžete použiť strešné materiály, ktoré zostali zo strechy letnej chaty, napríklad stará bridlica alebo kov. Najlepšou možnosťou sa považujú bitúmenové šindle alebo ondulín, ale odborníci odporúčajú bridlicu na dávanie, pretože je odolná, nehorľavá a nie je prístupná zubom predátorov.

Dokončenie a usporiadanie kurína

Vstup do kurína a prechádzka musia byť umiestnené tak, aby na ne bol ľahký výhľad z postelí alebo z verandy letnej chaty. V lete kurčatá zbožňujú úkryt pri západe slnka a je potrebné neustále sledovať čas zatvárania dverí do kuracej miestnosti. Aby bolo možné vidieť, ako a kedy kurčatá vstúpili do kurína, z ktoréhokoľvek miesta letnej chaty je možné nainštalovať lampu nad vchod do miestnosti alebo do predsiene.

Okrem hlavných dverí často visia aj druhé, ako krídlo proti komárom na letné sídlo, len namiesto polymérového pletiva sa vytiahne oceľové pletivo s malým pletivom. Okno je usporiadané podobným spôsobom.

Podlaha v kuracej miestnosti môže byť tiež izolovaná materiálmi, ktoré zostali po oprave letnej chaty.Na izoláciu nepoužívajte čadič ani minerálnu vlnu, aj keď bola strecha alebo podlaha týmto materiálom v krajine zateplená. Kurčatá veľmi dobre počujú pachy a zle reagujú na výpary fenolu a živice. Pomerne tenká podlaha nezaručuje spoľahlivú ochranu. Najjednoduchším spôsobom je položiť dvojitú vrstvu polystyrénového plechu a fólie na ochranu pred kondenzáciou a pod podkladom musí byť usporiadaný vetrací otvor na odstránenie vlhkosti.

V živote kurčiat zohráva osobitnú úlohu správne vetranie. Najjednoduchšie je prívodné vetranie v podobe malého okienka v zadnej stene. V oblasti stropu je vyrezaný výfukový otvor s rozmermi 15x10 cm a prúdenie vzduchu je tvorené vzduchovým ventilom na predných dverách.

Steny kurína sú izolované rovnako ako chata. V najjednoduchšom prípade sú dosky vnútorného obkladu steny z vonkajšej strany čalúnené fóliami z EPS, utiahnuté fóliou a čalúnené drevenými šindľami.

Rozloženie miestnosti pre kurník

Zvyčajne je vnútorný priestor kurína rozdelený na dve polovice centrálnou uličkou, foto. Väčšina kurína je vyčlenená na usporiadanie bidielka, v menšej polovici miestnosti sú nainštalované hniezda a kŕmidlá pre kurčatá.

Podlaha v kurníku je pokrytá vrstvou piesku a pilín, ktoré dobre chránia strom pred vtáčím trusom a zároveň ho chránia pred kondenzáciou.

Počas silných mrazov môžu kurčatá opustiť svoje úkryty a túliť sa k sebe. V takom prípade môžete položiť vrstvu slamy alebo použiť handry dostupné v krajine na uzavretie štrbín a prívodného ventilačného ventilu, aby sa zabránilo zamrznutiu nižších poschodí miestnosti s kurníkom.

Steny a strop miestnosti na chov kurčiat musia byť ošetrené vrstvou vápna. Odborníci odporúčajú ošetrovať škáry a medzery medzi doskami všade, kde sa môže hromadiť hmyz a parazity. Vonkajšie steny kurína sú natreté ľahkými akrylovými farbami alebo pokryté lakom odolným voči poveternostným vplyvom, foto.

Záver

Drevená miestnosť kurína sa vždy ukáže ako ľahká a teplá. Ale v chladnom počasí, keď sa to nezaobíde bez kúrenia, sa drevo stáva z hľadiska požiarnej bezpečnosti zdrojom zvýšeného rizika. Preto musia byť drevené steny budovy pre kurčatá pravidelne ošetrované retardérmi horenia a miesta, kde je nainštalovaný ohrievač, musia byť opláštené kovovým plechom. V tomto prípade bude miestnosť pre kurčatá v krajine dlho stáť.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia