Ako sa stavajú hniezda holubníka a holuby

Hniezda pre holuby nie sú náročnejšie na vybavenie ako pre kurčatá, ale pre vtáky to nestačí. Aby vtáky mohli žiť, priviesť potomkov, je potrebné postaviť holubník. Hydinárňa pripomína stodolu. Väčšinou je budova zmenšená, ale všetko závisí od množstva chovu holubov.

Čo je holubník

Holuby sa chovajú na dva účely: zábava a príjem. Vtáčia búdka je holubník. Tu žijú, množia sa. Každý holub pozná svoj holubník a po lete sa vráti do svojho domova, a nie do susednej hydinárne.

Ako vyzerá holubník?

Vzhľad holubníka pripomína kôlňu na kura. Rozdiel tvoria niektoré nuansy usporiadania a umiestnenia. Dom je možné postaviť nielen v prízemnej verzii, ale aj na balkóne alebo podkroví vlastného domu. Ľudia, ktorí pre zábavu chovajú hodnotné plemená holubov, stavajú nádherné budovy z drahých materiálov. Na fotografii na internete je veľa príkladov holubníkov a holubích výbehov. Ak ich vezmete ako základ, môžete si doma vytvoriť presnú kópiu hydinárne.

Čo sú to holubníky

Podľa počtu sekcií sú hydinárne rozdelené do troch typov:

 1. Modely s jednou sekciou sú kompaktné. Holubie domy sú zvyčajne inštalované v mestských blokoch.
 2. Dvojdielne modely majú zväčšené rozmery, ale podobne sa líšia kompaktnosťou, úhľadným prevedením, sú inštalované do holubov v mestských blokoch.
 3. Dvojdielne modely na krátkych stĺpoch sú vhodné na inštaláciu na ploché strechy.

Všetky typy holubníkov majú dôležitý rozdiel v súvislosti s dizajnom, spôsobom inštalácie:

 • Závesný holubník pripomína malú drevenú škatuľu pripevnenú k stene pomocou konzol. Dom je určený pre maximálne 2-3 páry holubov. Je ľahké pre každú osobu zostaviť štruktúru bez väčších ťažkostí, ale mini holubník s vlastnými rukami má tri dôležité nevýhody: nepohodlný vstup, slabá ochrana pred dažďom a chladom a zložitosť prevádzky. Závesný dom nie je vhodný na chov čistokrvných holubov. Dizajn zvyčajne vyžadujú začiatočníci, aby získali skúsenosti.
 • Vežový holubník je funkčnejší a zložitejší. Dom má zvyčajne tvar valca alebo domu, ktorý môže byť klasicky štvorcový alebo mnohouholníkový. Holubník je umiestnený na kopci. Podperami sú podstavce, mohutné stĺpy. Dom má vstupy pre každý pár holubov, hniezda, bidlá. Vtáky sú maximálne chránené pred predátormi a nepriaznivým počasím. Nevýhodou dizajnu je zložitosť konštrukcie.
  Poradenstvo! Vežový holubník vytvára ideálne podmienky pre život holubov v blízkosti prírodnej prírody.
 • Podkrovný holubník je k dispozícii majiteľom súkromných domov. Celé podkrovie slúži ako útulok pre holuby. Nič navyše nie je zbytočné budovať. Bude potrebné zorganizovať otvor pre batériu, vykonať vnútorné usporiadanie (hniezda, bidlá, podávače). Je prospešné vybudovať v krajine podkrovný holubník pomocou štítovej strechy kôlne alebo inej hospodárskej budovy.

Milovníci holubov prichádzajú s vlastnými možnosťami pre hydinárne. Niekedy sú balkóny prispôsobené, sú postavené samostatne stojace stavby.

Požiadavky na stavbu holubníka

Aj pri chove holubov bez pôvodu je dôležité, aby si vtáky vytvorili optimálne životné podmienky. Na všetky typy holubníkov sa kladú tieto požiadavky:

 • neinštalujte domy v blízkosti vysokých stavieb alebo stromov, ktoré bránia voľnému vzletu holubov;
 • nežiaduce tesné usporiadanie vysokonapäťových drôtov, telefónnych káblov;
 • budova je maximálne odstránená zo smetiska, žumpy, iného podobného objektu, ktorý je zdrojom reprodukcie patogénov;
 • neumiestňujte holubník blízko kôlne, kde sú držané domáce zvieratá alebo vtáky, pretože holuby sú náchylné na rýchlu infekciu inými ľuďmi.

Pre pohodlie bývania si holuby v zime v dome udržiavajú teplotu minimálne + 5 oC a v lete - do + 20 oZO.

Príprava stavby holubníka

Keď ste sa rozhodli postaviť holubník, musíte sa okamžite rozhodnúť, koľko vtákov ubytuje dom. Jeden pár holubov potrebuje 0,3 - 1 m3 voľné miesto. Je dôležité myslieť na vnútorné usporiadanie. Ak sa bude chovať viac ako jeden holub, je potrebný holubník s niekoľkými miestnosťami pre mladé a dospelé vtáky. Ďalej vyrábajú priehradky s hniezdami na prezimovanie žien.

Dôležité! Optimálne je chovať v jednom dome až 15 párov holubov. Ak existuje túžba zvýšiť počet hospodárskych zvierat, nainštaluje sa ďalší holubník ďalej a na inej úrovni.

Je vhodné urobiť dom pre holuby s ďalšou voľnou miestnosťou, kde môžete skladovať krmivo a údržbárske vybavenie. Na základňu je vhodné inštalovať veľký holubník (nie podkrovný typ). Na vysokej úrovni podzemnej vody vybavujú základňu domu hydroizoláciou.

Tradične je holubník postavený vlastnými rukami z dreva a na strechu je použitý ľahký strešný materiál. Budete potrebovať dosky, lamely, drevo. Na opláštenie rámu domu môžete použiť preglejku, inú drevnú štiepku.

Ako postaviť holubník vlastnými rukami

Stavba každého holubníka sa začína vypracovaním projektu. Podľa schémy sa zakúpia potrebné materiály. Pripravte miesto, kde bude budova umiestnená.

Viac podrobností o konštrukcii holubníka nájdete vo videu:

Projekt holubník

Výkresy holubníka urobte si sami zobrazené na fotografii poskytujú priehradky pre mladé a dospelé holuby. Je tu prechádzka. Umiestnenie hniezd je uvedené.

Rozmery holubníka

Pokiaľ ide o rozmery holubníka, dodržiavajú stanovené normy:

 • výška - 2 m;
 • vchod - 60x180 cm;
 • celková plocha okna - 1/10 podlahovej plochy;
 • výška vstupu je od 15 do 25 cm, šírka je od 10 do 20 cm.

Na stenách holubníka z južnej alebo východnej strany sú umiestnené okná.

Holubníkové steny

Stavba holubníka začína montážou rámu a stavbou stien. Keďže holubník bude drevený, jeho kostra je zostavená z baru. Vyrobia spodný rám, postavia regály, pripevnia horný postroj. Na opláštenie sa používa doska, OSB. Preglejka alebo drevotrieska budú stačiť, ale také steny musia byť chránené pred dažďom z ulice. Bude potrebné ďalšie dokončenie domu.

Pozemné holubníky sú postavené z tehál alebo penových blokov. Steny sú pevné, ale vyžadujú dodatočnú izoláciu. Zvyčajne je pena lepená zvnútra a na vrchu opláštená preglejkou, aby sa holuby nepokĺzali po izolácii.

Holubníková podlaha

Na podlahu sa používa obrubníková doska. Ak je podlaha nerovná, môžete zhora nechty klincovať list preglejky. Niekedy je v holubníku podlaha dokončená linoleom. Drevo je úplne chránené pred vlhkosťou a proces odstraňovania trusu je zjednodušený.

Strecha

Na tvar strechy holubníka nie sú kladené žiadne zvláštne požiadavky. Môžete nainštalovať dizajn s jedným alebo dvoma svahmi. Výber závisí od osobných preferencií majiteľa.Strešný materiál je vybraný pružná taška, vlnitá lepenka, železo. Zjazdovky majú mierny sklon. Zrážky by sa na nich nemali zdržiavať, je však potrebné, aby holuby pohodlne sedeli.

Okno

Na protiľahlých stenách nie je možné rezať okenné otvory. S týmto usporiadaním budú holubi vystavení prievanu. Vo vnútri domu nie sú potrebné žiadne parapety. Je vhodné utiahnuť okná kovovou sieťkou, ktorá chráni pred prienikom predátorov k holubom.

Vetranie

Prirodzené vetranie je zabezpečené dverami. Lapač je vybavený dvoma chlopňami. Vonkajší list je vyrobený z dosiek alebo preglejky. Vnútorná chlopňa je sieťovaná. V lete je prázdne plátno otvorené a výmena vzduchu sa vykonáva cez sieťku, preniká denné svetlo.

Pre dodatočné vetranie sú vyrezané vetracie otvory. Vstup je umiestnený na spodnej časti krídla alebo steny oproti dverám. Kapota je organizovaná pod stropom. Zvyčajne vyrežú otvor v streche, vložia potrubie s dažďovou čiapkou.

Dôležité! Vetracie otvory sú prešité jemnou sieťkou a v zime sú uzavreté pred prievanmi.

Ako izolovať holubník

Prírodné a umelé materiály pomáhajú udržiavať teplo vo vnútri holubníka. Drevený domček pre holuby zvnútra je možné čalúniť obyčajnou hrubou lepenkou z obalu domácich spotrebičov. Sloty sú vyfúknuté polyuretánovou penou, ale zhora je chránená hustým materiálom, ktorý bráni holubom v jedení.

Kamenné steny sú izolované polystyrénom, opláštené preglejkou. Hlina so slamou alebo pilinami pôsobí ako prírodná izolácia. Omietka sa nanáša zvnútra v hrubej vrstve.

Minerálna vlna je vhodná na izoláciu strechy stien a podlahy. Fóliová izolácia má dobré tepelnoizolačné vlastnosti.

Ako urobiť holubník na balkóne vlastnými rukami

Ak je to žiaduce, malý holubník s vlastnými rukami sa ukáže aj na balkóne, ale tu môžu vzniknúť problémy so susedmi. Po dosiahnutí dohody môžete zavesiť domy s pántmi na steny. Ak zoberiete celý balkón pod holubník, je vyrobený z uzavretého typu. Steny, podlaha a strop sú izolované. Okná sa zatvárajú sieťou, ktorá ich upevňuje vo vzdialenosti 15 cm od skla. Ak je balkón umiestnený na slnečnej strane, usporiadajte tienenie, aby boli holuby v lete chladné.

Usporiadanie vnútorného priestoru balkóna pre holubník znamená inštaláciu hniezd, kŕmidiel, napájačiek. Holubie úkryty sú vyrobené z bidiel pevne pripevnených k stene. Zelená vegetácia je vysadená v kvetináčoch. Je vhodné používať tie rastliny, ktoré môžu holuby jesť.

Ako urobiť holubník v podkroví vlastnými rukami

Na výrobu samostatne stojacich krásnych holubníkov budete potrebovať veľa materiálu, práce a zvýšia sa náklady. Podkrovie súkromného domu alebo stodoly je takmer hotovým domovom pre holuby. Najskôr je podlaha položená z dosiek, potom začnú robiť dom. Ak je zostavený z dreva, nie je potrebné ďalšie oplechovanie, tmelové škáry. Tehlový dom je vystavený iba tmelu. Kovová konštrukcia z vnútornej strany je opláštená doskami a tenkou preglejkou.

Proces usporiadania holubníka vo vnútri je podobný ako v prípade prízemnej budovy. V dome v podkroví sú holubom urobený zárez, umiestnené vetranie, kŕmidlá, hniezda a bidlá. Chôdza môže byť pripevnená zo siete a podlaha môže byť pokrytá preglejkou. V podkroví nie je kúrenie. V zime majú holuby dostatok hrubého steliva, ktoré sa pravidelne mení, keď sa zašpiní. Nezabudnite vybaviť vetranie.

Ako dovnútra vybaviť holubník

Aby sa holubom poskytlo pohodlie, pristúpia po stavbe domu k jeho vnútornému usporiadaniu:

 • Na osvetlenie a dodatočné kúrenie je potrebná elektrina. V malom izolovanom dome v zime môžu holuby udržiavať pozitívnu teplotu pomocou bežných žiaroviek. Ak je holubník veľký, sú pripojené bezpečné ohrievače.
 • Všeobecné usporiadanie holubníka vo vnútri znamená vytvorenie bidiel, kŕmidiel, hniezd pre ženy, napájačiek a inštaláciu ďalšieho vybavenia. Pre každého holuba sa vyrábajú bidlá osobitne. Inými slovami, počet bidiel zodpovedá počtu vtákov. Holuby veľmi rady sedia na hrebeni strechy. Bidlá by mali byť vyrobené z podobného tvaru vo forme trojuholníka. Bidlá sú umiestnené tak, aby výkaly holubov z vyššieho radu nepadali na vtáky sediace nižšie. Bidlá sú vyrezané z tyče hrubej 3,5 cm a dlhej 15 cm. Na každý prvok zboku pod uhlom 45 ° o preglejkové dosky s rozmermi 15x15 cm sú pripevnené samoreznými skrutkami. Bidlá sú umiestnené na stene holubníka v poschodiach s priehlbinou 30 cm. Medzi radmi je urobený posun 50 cm.
 • Skúsení chovatelia hydiny si kŕmidlá a napájačky vyrábajú sami. Pre človeka, ktorý začína chovať holuby, je jednoduchšie kúpiť si inventár. Plastové podávače a napájačky nie sú drahé. Vo vnútri výbehu potrebujú holuby vaničky na kúpanie. Nádoby sú umiestnené plytko, s maximálnou hĺbkou 5 cm.
 • Dodatočné vybavenie prispieva k zlepšeniu pohodlia holubov. Patria sem bezpečné elektrické ohrievače, ventilátory s núteným vzduchom, kamery na sledovanie vtákov.

Jednou z dôležitých etáp usporiadania holubníka je inštalácia hniezd pre ženy.

Ako si vyrobiť hniezda holubov v holubníku

Chov holubov, získanie nových potomkov je nemožné bez inštalácie hniezd. Môžu byť vyrobené, zakúpené v obchode alebo upravené z hotových zásuviek.

Drevené

Najjednoduchšie hniezdo je ozvučnica. Konštrukcia je umiestnená pri stene. Do každej bunky je umiestnené seno. Samica si pre seba nezávisle organizuje hniezdo. Ak chcete, môžete skúsiť vyrobiť jednotlivé škatule. Pre jedno hniezdo sú potrebné 4 kusy dosky dlhej 30 cm. Šírka obrobku je 25 cm, hrúbka je 2 cm. Spodok hniezda je vyrobený z obdĺžnikového kusu preglejky veľkosti 30x30 cm.

Z dosiek sú boky krabice pripevnené pomocou samorezných skrutiek. Jedna strana je pokrytá preglejkou. Hniezdo je trvale pripevnené k stene holubníka alebo umožňuje odnímateľné pripevnenie boxu. V druhej verzii sú nainštalované upevňovacie spony, aby sa zabránilo posunutiu konštrukcie. Odnímateľná zásuvka sa považuje za najlepšiu voľbu kvôli ľahkej údržbe.

Sadra

Hniezda sadrových holubov sa nalievajú do foriem. Zvyčajne je oválny alebo okrúhly. Doma bude veľká a malá plastová misa slúžiť ako tvar pre hniezdo. Na vyplnenie základne - tela hniezda je potrebná veľká miska. S malou miskou vytlačte priehlbinu vo nevytvrdenej omietke.

Proces výroby hniezda:

 • Veľká miska je vo vnútri natretá vazelínou. V menšej miske je iba vonkajšia časť ošetrená vazelínou.
 • Sadra na vyplnenie základne hniezda sa zriedi vodou, pridá sa lepidlo PVA v množstve 1 lyžička. Je potrebné rýchlo premiešať a naliať, aby sadra nestihla stuhnúť.
 • Pripravená omietková zmes pre hniezdo sa naleje do veľkej misy. Ihneď vezmite malú misku, stlačte ju dnom do tekutej hmoty, aby sa v hniezde vytvorila priehlbina.
 • Piesok sa naleje do malej misy. Hmotnosť zabráni pohybu misy. V tejto polohe sa sadrové hniezdo nechá vytvrdnúť 7 dní.
 • Po týždni sadra 100% stuhne. Misky namazané vazelínou sa dajú ľahko oddeliť od hniezda. Ak je obrobok stále vlhký, nechajte ho vysušiť.
 • Hotové hniezdo je brúsené brúsnym papierom, natreté vápnom alebo vodnou emulziou.

Sadrové hniezdo má pôsobivú váhu. Môže byť inštalovaný vo vnútri holubníka bez ďalšej fixácie.

Dôležité! Po zafarbení by hniezdo zo sadry malo byť bez zápachu, inak ho samica odmietne použiť.

Plast

Ako hotové hniezdo pre holuby poslúži plastová nádoba vhodnej veľkosti. Používajte misky, obklady vedra, boxy na skladovanie ovocia. Hotové plastové hniezdo je možné zakúpiť v obchode s domácimi zvieratami. Nie je to drahé. Plastové zdviháky sú ľahké, odolné, ľahko sa čistia.

Polystyrén

Zaujímavý prišiel s možnosťou výroby penového hniezda. Opäť budete potrebovať misku s polkruhovým dnom, ale nie plastovú, ale kovovú. Základom hniezda bude penová doska s hrúbkou 50 - 100 mm. Veľkosť sa vyberá individuálne. Na vrch peny je položený list pergamenu. Dno misy je vyhrievané na plynovom sporáku a kladené na pergamen. Horúce železo rozpustí penu. Priehlbina nadobudne tvar misy.

Keď je hĺbka hniezda dostatočná, miska sa odstráni. Odstráňte list pergamenu. Penové hniezdo je mazané lepidlom, stavebné obväzy sú lepené kvôli pevnosti.

Starostlivosť o holubník

Je potrebné udržiavať holuby čisté, inak by mohli vtáky ochorieť, potomstvo sa zhorší. Holubníky, hniezda, bidlá a všetko ostatné vybavenie sa dezinfikuje každý mesiac. Voľba aktívneho roztoku sa vykonáva s prihliadnutím na aktívny patogén choroby. Látka musí byť navyše bezpečná aj pre samotné holuby. Najbežnejším liekom je roztok mangánu, bielidla a haseného vápna, lúh sodný. Chlóramín, formalín, xylonaft sa považujú za silnú látku.

Výber konkrétneho lieku sa najlepšie robí podľa pokynov veterinárneho lekára. Ak holuby vykazujú príznaky choroby, frekvencia dezinfekcie holubníka sa zníži na 1-krát týždenne. Počas spracovania sú vtáky vyhnané z domu. Pred návratom je všetko dôkladne umyté.

Záver

Najdôležitejšie je udržiavať hniezda holubov čisté. Koniec koncov, práve tu sa narodí nový potomok. Je neprijateľné používať špinavé alebo zhnité seno, surové piliny pre hniezdo. Ak vo vnútri holubníka vládne čistota a poriadok, mláďatá rýchlo rastú, majiteľ dosahuje zisk.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia