Ako chytiť potkana v kurníku

Ak sa krysy dostanú do debničky, spôsobia jej nenapraviteľné škody. Hlodavce ťahajú vajcia, škrtia kurčatá, strašia kurčatá. Hlavné nebezpečenstvo však spočíva v tom, že sú nosičmi nebezpečných infekcií. Vedieť, ako sa zbaviť potkanov v kurníku, môže tento problém navždy vyriešiť.

Obtiažnosť boja s potkanmi v kurníku je aj v tom, že sa v ňom nedajú použiť všetky prostriedky. Pasce a jed sú pre kurčatá nebezpečné, takže musíte zvoliť metódy, ktoré sú účinné proti potkanom a neškodné pre vtáky a iné domáce zvieratá.

Známky hlodavcov

Prítomnosť potkanov sa dá určiť podľa niektorých charakteristických znakov:

 • stopy položené na prašnej podlahe, pozdĺž ktorých prechádzajú trasy ich pohybu;
 • prítomnosť trusu potkanov;
 • stopy po zuboch - hryzú všetko, čo im príde do cesty;
 • vzhľad amoniakálneho zápachu;
 • vzhľad malých otvorov na križovatke stien a základov;
 • kúsky vaječnej škrupiny.

Poškodenie potkana

Kurník je ihrisko pre hlodavce. Pre krysy je vždy niečo, z čoho môžu profitovať:

 • krmivo pre vtáky sa často uskladňuje v kurníku;
 • zvieratá uškrtia kurčatá a dokonca napádajú mladé kurčatá;
 • nosia aj vajcia.
Dôležité! Hlodavce môžu do domu zaviesť parazity.

Existuje zaujímavá legenda o tom, ako potkany kradnú vajcia kurníku - hlodavec leží po všetkých štyroch labkách a leží na chrbte a druhý potkan ho za chvost vtiahne do diery. Napriek inteligencii a vynaliezavosti týchto zvierat táto teória zatiaľ nemá skutočné potvrdenie, s výnimkou obrázkov na umeleckých plátnach. Potkan najpravdepodobnejšie potlačí vajíčko pred sebou do útulku, potom ho hryzie a zožerie obsah.

Budovanie kurína

Vzhľad potkanov v kurníku by sa mal predpokladať už počas jeho výstavby. Hlodavce sú schopné vstúpiť do miestnosti malými trhlinami v podloží alebo streche. Preto by mala byť základňa kurína hlboká; je potrebné vopred načrtnúť miesta pre kladenie návnad, ktoré sú pre vtáky neprístupné. Podlaha je pokrytá zmesou rozbitého skla a sutín, čo zabráni potkanom v návšteve. Predtým, ako vtáky osídlia miestnosť, fumigujú ju sírou.

Ľudové recepty

Ak spozorujete stopy potkanov, ktoré sa zdržiavajú v kuríne, mali by ste sa ich urgentne zbaviť. K tomu existuje veľa ľudových spôsobov, ktoré boli testované časom.

Popol z dreva

Popol sa považuje za starodávny liek na tieto zvieratá. Musí byť rozptýlený na podlahe v kurníku rýchlosťou - jedno vedro popola na niekoľko metrov štvorcových plochy. Prilepením na labky a vlasy hlodavcov ich popol podráždi kvôli alkáliám v nich obsiahnutým. Pri jeho olizovaní z labiek sa popol dostáva do žalúdka zvierat a spôsobuje vredy na žalúdočnej sliznici. Hlodavce toto miesto rýchlo opustia.

Dôležité! Popol súčasne pomôže zbaviť kurčatá bĺch.

Vápno a sadra proti potkanom v kurníku

Vápno, múka a cukor sú zmiešané v rovnakých množstvách a rozložené na odľahlých miestach. Vedľa je umiestnená nádoba s vodou. Hlodavce takúto pochúťku jedia s potešením a pri vystavení vápnu sa popália sliznicou.

Účinným nástrojom je zmes sadry a múky v pomere 1: 1. Vedľa musíte dať misku s vodou. Akonáhle sa dostane do žalúdka hlodavca, zmes stuhne a spôsobí smrť škodcu.

iné metódy

V kuríne je umiestnený sud, ktorý je do stredu naplnený vodou, a sú do neho hodené kúsky mäsa, syra alebo slaniny.Vedľa hlavne je zo starých krabíc vztýčený vzhľad rebríka, aby po ňom hlodavce mohli ľahko vyliezť. Ráno budú všetci „noční návštevníci“ v sude.

Ďalšia metóda pomáha zbaviť sa potkanov v kurníku najmenej rok. Jatočné telo mŕtveho potkana zalejeme alkoholom alebo petrolejom a zapálime. Po umiestnení na lopatu musíte obehnúť kurník a vydymovať celú miestnosť. Škodcovia túto vôňu obídu.

Jednoduchým a cenovo dostupným spôsobom, ako sa vysporiadať s potkanmi v kurníku, je vodka. Po rozdrobení strúhanky ho nalejte do podšálky a vložte do krabice s otvormi. Zvyčajne stačí niekoľko dní od aplikácie produktu, aby potkany v kurníku zmizli.

Jedovaté rastliny

Mnoho majiteľov domov používa jedovaté rastliny na boj s potkanmi vo svojom kurníku. Je potrebné mať na pamäti, že niektoré z nich môžu kurčatám ublížiť, takže ich musíte starostlivo rozmiestniť.

 1. Semená tropickej rastliny chilibuhi obsahujú jedovaté alkaloidy... Po zmiešaní s cukrom a hrozienkami musíte do tejto masy nastrúhať stearín, ktorý rozložíte do rohov kurína a okolo posypete uvarenou fazuľou. Tento nástroj vám umožní zmierniť problém s potkanmi v priebehu niekoľkých dní.
 2. V letných mesiacoch kvitne jesenný krokus... Všetky jeho časti sú vysoko jedovaté. Na prípravu 200 gramov produktu je potrebných iba 10 gramov rastliny. Najemno nasekané sa zmieša so semenami alebo obilninami a rozptýli sa v rohoch miestnosti. Vôňa bude výraznejšia, ak sú semienka pražené. Produkt môžete nalievať priamo do otvorov a otvorov.
 3. Potkany tiež neznesú vôňu vtáčej čerešne, mäty alebo metla... Namiesto prírodnej mäty môžete použiť lekárenský éterický olej. Po navlhčení handričky ju stačí vložiť do nory hlodavca.
 4. Mnohé ležia od potkanov v kuríne vo všetkých rohoch konárov čiernej alebo červenej bazy, ktorého vôňa zvieratá neznesú. Môžete tiež vysadiť bazové kríky. Rastlina obsahuje kyselinu kyanovodíkovú, ktorá hlodavca odpudzuje.
 5. V boji proti potkanom v hydinárni pomoc zasadiť okolo neho lopúch alebo krysu potkana, inými slovami liečivý čierny koreň... Ich tŕne pevne priliehajú k srsti hlodavcov, takže sa snažia držať ďalej od týchto rastlín.

Potkany tiež neznášajú pachy rôznych chemikálií. Budú vystrašení:

 • handra namočená v petroleji alebo terpentíne;
 • piliny zmiešané s molárnymi guľkami;
 • vôňa acetylénu, keď sa do karbidu vápnika pridá voda.

Pomoc zvieratám

Mačky sú dobrými pomocníkmi v boji proti potkanom. Nie každý je s nimi samozrejme schopný vyrovnať sa. Je potrebné zvoliť plemeno lapača mačiek a potkanov. Avšak už samotná prítomnosť mačky a jej vôňa vystrašia potkany v kurníku.

Niektoré plemená psov, napríklad jazvečíky a foxteriéry, sú vynikajúcimi pomocníkmi pri deratizácii. Zvieratá uškrtia a dajú do hromady.

Mnoho skúsených chovateľov hydiny chová kurčatá a husi v kuríne. Majú veľmi citlivý spánok, ktorý im umožňuje reagovať na akýkoľvek šelest. Keď sa objavia noční hostia, vydávajú zvuk a odháňajú škodcov. V prípade potreby môžu husi dokonca bojovať s potkanmi v kurníku a poraziť ich.

Je dobré držať sa v kuríne na odstrašenie potkanov spolu s morčacími kurčatami... Pri akomkoľvek šelestu vydajú zvuk, varujúci pred nezvanými mimozemšťanmi.

Jedným z hlavných nepriateľov potkanov je ježko. Ak ho nalákate do kurína, s hlodavcami nebudú žiadne problémy.

Mechanické metódy

Jednoduchú pascu na potkany si ľahko vyrobíte sami:

 • na spodku pohára je pripevnený kúsok syra;
 • pohár je položený hore dnom na okraj mince;
 • krysa sa bude plaziť pod pohárom na syr;
 • v tejto chvíli zoskočí z mince a hlodavec bude uväznený.

Existuje ďalšia možnosť pre domácu pascu, ktorá je bezpečná pre kurčatá:

 • nalejte do fľaše trochu rastlinného oleja a pretrepte ho, aby sa jeho steny namazali olejom;
 • mierne rozšírte krk, aby tam mohol hlodavec vyliezť;
 • ako návnadu vložte dovnútra syr alebo kúsok mäsa.

Potkan vstúpi do fľaše a kĺzajúc sa po stenách nebude môcť vystúpiť.

Ak sú v kuríne umiestnené bežné pasce alebo živé pasce proti potkanom, je potrebné zabezpečiť, aby boli pre obyvateľov kurína bezpečné. Pasce sú umiestnené v špeciálnej krabici s malými otvormi po stranách. Prostredníctvom nich vstupujú hlodavce do boxu a padajú do pascí. Obchod teraz ponúka rôzne kontajnery, do ktorých môžete umiestniť pasce aj návnady. Kvôli ich vysokým nákladom však nie sú populárne.

Pri používaní pascí si treba uvedomiť, že potkany v kuríne často dokážu nástrahu vytiahnuť a do pasce sa nechytia.

Jazviaci

Na trhu je dnes široká škála zariadení, ktoré generujú ultrazvukové vlny. Ľudské ucho ich nevníma a u potkanov v kurníku spôsobuje panický stav.

Vystavenie ultrazvuku vedie k úteku hlodavcov. Obchod ponúka dva typy takýchto zariadení:

 • s nízkou spotrebou energie, napájané z batérie, majú krátky dosah - sú neúčinné v objeme kurníka;
 • výkonné odstraňovače, ktoré pracujú z elektrickej siete, sú vhodné pre veľké miestnosti.

Je dôležité zvoliť správne zariadenie. Mal by mať rôzne schémy práce a schopnosť upravovať zvukový výkon. Zariadenie pracuje iba v tej časti priestoru, kam smerujú zvukové vlny; v ceste by im nemali byť žiadne prekážky. Zariadenie je pre kurčatá neškodné, ale osoba nemôže zostať dlho v prevádzkovom rozsahu prístroja.

Ak sa v kuríne plánuje použitie jedu na usmrtenie potkanov, je najlepšie počas tejto doby kurčatá premiestniť do inej miestnosti. Po vyčistení kurína a jeho dezinfekcii môžete vtáky priviesť späť.

Po zbavení sa potkanov v kuríne by sa mali prijať ďalšie preventívne opatrenia, aby hlodavce už svojou prítomnosťou nenarúšali hydinu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia