Ako vyzdobiť verandu v dedinskom dome + fotka

Vidiecky dom s verandou alebo terasou je snom takmer každého obyvateľa mesta. Napokon, aké je to pekné sedieť večer pod holým nebom, chatovať s priateľmi alebo sa len pozerať na hviezdy. Prístavbu možno nazvať spojnicou medzi domom a záhradou, pretože spája pohodlie domova s ​​malebnou prírodou. Pre tých, ktorí si nedávno kúpili prímestskú oblasť, vám chceme povedať, ako vyzdobiť verandu tak, aby sa ukázalo byť pohodlnou a svetlou.

Existujúce typy veránd

Predtým, ako sa dotknete všetkých zložitostí dizajnu, musíte zistiť, k akému typu rozšírenie patrí. Z toho bude závisieť výber štýlu, nábytku, predmetov na dekoráciu atď.

Verandy otvoreného typu

Otvorená veranda pripevnená k domu sa často nazýva terasa. Navonok sú tieto dva dizajny skutočne podobné. Ale ak pôjdete do vlastností budov, potom je to veranda, ktorá je rozšírením domu. Tieto dve budovy môžu byť postavené na rovnakom základe. Terasa je postavená na samostatnom základe alebo je nahradená nosnými stĺpmi vyhĺbenými do zeme.

Hlavnou črtou otvorenej verandy je priestor a veľa svetla. Dizajn rozšírenia je zameraný na zdôraznenie tejto dôstojnosti. Vítaný je dizajn v pastelových farbách, ako aj vo farbách, ktoré sa čo najviac približujú prírode. Zelené priestory sú povinným dekoračným prvkom. Na otvorenom priestranstve sú zasadené ozdobné vinice, kvety a dokonca aj stromy, ktoré sú tiež umiestnené v kvetináčoch na podlahe prístavby.

Uzavreté verandy

Vo vidieckom dome sú veľmi často vítané uzavreté verandy. Okrem letných prázdnin možno v zime takúto prístavbu využiť ako plnohodnotnú miestnosť. Drahé kaštiele zdobí aj uzavretá veranda. Prístavba sa často vyrába glazovaná. Výsledkom je efekt otvorenej terasy. Cez okná sa otvára prehľad divočiny, zatiaľ čo sklo chráni miesto odpočinku pred vetrom a zrážkami.

Aj strechy sú zasklené. Vnútorný priestor prístavby je zakopaný ráno v slnečných lúčoch a v noci môžete cez priehľadnú strechu obdivovať hviezdy. Takéto rozšírenia sa často vyrábajú polouzavreté alebo sú vybavené otváracími dverami.

Poradenstvo! Veranda transformátora je konštrukčne veľmi nákladná, ale ľahko použiteľná. Nástavec je vybavený posuvným systémom. Podľa želania môže byť miesto odpočinku zatvorené, úplne alebo čiastočne otvorené.

Vlastnosti dizajnu verandy

O dizajne rozšírenia musíte začať uvažovať ešte pred jeho výstavbou. Vo fáze vypracovania projektu sa berú do úvahy všetky nuansy, od stavebných materiálov až po výber farby dokončovacieho náteru.

Poradenstvo! Pri zdobení verandy berte do úvahy želanie všetkých obyvateľov žijúcich v dome. Toto umožní každému členovi rodiny nájsť si útulný kútik na odpočinok.

Pri vytváraní vlastného dizajnu musíte brať do úvahy jedno pravidlo: štýl rozšírenia a obytnej budovy by mal byť harmonicky kombinovaný navzájom, ako aj navzájom sa dopĺňať. Napríklad, ak má dom jemnú atmosféru vo francúzskom štýle, potom gotika nie je súčasťou verandy. Nemali by ste však ísť ani do extrémov. Nie je potrebné zdobiť rozšírenie a dom v rovnakom štýle. Ak neexistujú skúsenosti s dizajnérskymi zručnosťami, je vhodné použiť jednoduché možnosti.Povedzme, že rustikálny, škandinávsky alebo ekologický štýl vyzerá dobre.

Na predloženej fotografii môžete vidieť dizajn rozšírenia v škandinávskom štýle. Uvidíte, ako to pripomína rustikálne prostredie.

A táto fotografia zobrazuje dizajn miesta odpočinku v ekologickom štýle. V niečom pripomína aj dedinu. Nábytok je vyrobený z takmer neošetrených prírodných materiálov.

Z týchto príkladov môžete zostaviť dizajn dedinského domu. Napríklad v ekostyle je lepšie vyzdobiť verandu a pre obytný priestor je vhodná škandinávska alebo rustikálna verzia.

Ako výber materiálu ovplyvňuje dizajn rozšírenia

Uzavretá a otvorená veranda je pokračovaním domu, dá sa to dokonca nazvať začiatkom. Ak postavíte prístavbu v blízkosti hotovej budovy, vyberte materiály na jej výstavbu nie v najhoršej kvalite. Aj neskôr by postavená veranda mala vyzerať ako jedna s domom, akoby boli inštalované súčasne.

Ideálne je, aby prístavba používala rovnaký materiál, z ktorého bola postavená obytná budova. Povedzme, že drevená veranda je vhodná pre dedinský dom z dreva. Ak je to tehla, potom musí byť prítomná v rozšírení. Aj keď je povolená kombinácia prírodných materiálov s kamennými budovami. Drevená veranda v blízkosti domu s červenými alebo ozdobnými žltými tehlami vyzerá dobre. V takom prípade je možné drevo nalakovať tak, aby zodpovedalo farbe hlavnej budovy.

Steny a strecha uzavretej prístavby by mali tesne priliehať k domu. Ďalej je vhodné použiť na obe budovy rovnaký strešný materiál. Výnimkou môže byť priehľadná strecha. Je dôležité dokonca zvoliť správny tvar strechy. Na verande pripevnenej k bočnej stene domu bude chudá strecha pôsobiť úhľadnejšie. Prístavba na koniec domu môže byť vybavená sedlovou strechou.

Výber materiálu závisí od toho, či bude prístavba v zime vykurovaná. V teplej miestnosti môžete relaxovať v prospech krásy. Pri studenom a otvorenom predĺžení je vhodné uprednostniť kvalitu, to znamená zvoliť materiály odolné proti vlhkosti. V opačnom prípade sa v miestnosti, ktorá je počas zimy vlhká, zmení krása na zbytočné odpadky.

Možnosti návrhu pre rôzne prvky verandy

Ak vy sami zdobíte verandu, nemôžete urobiť všetko spontánne. Každý prvok rozšírenia je premyslený v štádiu jeho výstavby. Po dokončení jedného podnikania pokračujú k ďalšiemu.

Podlaha

Dokončovacie práce na verande sa začínajú od podlahy. Na predĺženie otvoreného typu sa používajú iba materiály odolné proti vlhkosti. Najbežnejšou možnosťou je palubovka. Céder vyzerá nádherne. Modřín bude spoľahlivejší. Rozpočtová doska je vyrobená z borovice. Takáto podlaha musí byť dobre ošetrená ochrannými impregnáciami proti vlhkosti a plesniam. Drahšie, ale spoľahlivejšie, podlaha sa ukáže byť pokrytá keramickými dlaždicami, mozaikou, dekoratívnym kameňom.

Vo vnútri uzavretej verandy môžete použiť akúkoľvek podlahovú krytinu, ktorá je vhodná aj pre domácnosť, napríklad linoleum. Je však potrebné pamätať na to, že prístavba je prvou miestnosťou, do ktorej človek vstupuje z ulice. Nečistoty a vlhkosť sú privedené do topánok. Ak je pre podlahu zvolený laminát, musí byť tiež odolný proti vlhkosti.

Dôležité! Podlaha verandy bude dlho vyzerať nádherne za predpokladu, že sa použijú materiály odolné voči opotrebovaniu.

Steny

Ďalším krokom je zdobenie steny susediacej s domom. Materiál je vybraný pre podlahovú krytinu. Ak sa použila napríklad terasovitá melanchólia, potom je stena opláštená drevenými šindľami. Na kamenné alebo dláždené podlahy je vhodná dekoratívna omietka a obkladový kameň. Z rovnakého princípu sú dokončené aj zvyšné steny uzavretého rozšírenia.

Na otvorenom priestranstve je stena susediaca s domom ideálna na odhaľovanie pomocou plastových šindľov. Široká škála panelov umožňuje ich zladenie s textúrou podlahovej krytiny.Plast je odolný proti vlhkosti a pokojne vydrží zimovanie na ulici. Jeho jedinou nevýhodou je krehkosť. Pri slabom mechanickom namáhaní sa na paneloch objavujú praskliny.

Doska MDF vyzerá nádherne na stenách. Panely sú oveľa pevnejšie ako plastové, majú veľa farieb, ale obávajú sa vlhkosti. Najlepšie sa používajú na zdobenie stien uzavretých príloh.

Strop

Uzavretá a otvorená veranda by mala byť čo najjasnejšia. Na strop nevešajte niečo masívne a tmavé. Malo by to byť vzdušné. Priehľadné stropy vytvárajú priestrannú a ľahkú atmosféru. Ak táto možnosť nie je cenovo dostupná, môžete sa uchýliť k obloženiu plastovými panelmi vo svetlých farbách. Ideálna je klasická biela. Milovníci moderného štýlu uprednostňujú strečový strop. Aj pre neho je lepšie zvoliť ľahké plátno.

Okno

Väčšinu krytej verandy tvoria okná. Musia byť tiež zladené so štýlom miestnosti. Napríklad kompozície z farebného skla sú vhodné pre gotiku a pre francúzsky štýl je lepšie urobiť veľké otvory. Bežné plastové okná s dvojitým zasklením sú možnosťou rozpočtu, ale pre nich musíte premýšľať nad otvorením krídel na vhodnom mieste. Aj samotné okná a prieduchy môžu mať neobvyklý tvar.

Poradenstvo! Ak je dom postavený v malebnej oblasti a veranda je pokrytá tienistou záhradou, potom je vhodné inštalovať úplne priehľadné steny.

Nábytok

Dizajn verandy bude porušený nesprávne vybraným nábytkom. Veľkosť predmetov sa vyberá na základe rozmerov miestnosti. Pre malú verandu je vhodný rozkladací stôl a pohovka, ktorá je dodávaná s parapetmi. Použiť sa dá obyčajný skladací nábytok. Vo vnútri veľkej uzavretej verandy sa dobre hodí elegantná pohovka, stôl, nočný stolík.

Závesy

Verandy so sklenenými stenami majú veľa slnka. Problém môžete vyriešiť zavesením roliet. Sú tiež zladené so štýlom miestnosti. Existuje veľa druhov látok, ktoré sa líšia farbou, zložením a hustotou materiálu. Napríklad pre stredomorský alebo škandinávsky štýl je optimálne použiť ľahké priesvitné závesy. Na otvorené verandy sú vhodné priehľadné PVC záclony. Dodatočne chránia pred vetrom a dažďom.

Originálny dizajn je možné vytvoriť pomocou bambusových záclon, alebo môžete zavesiť žalúzie. Tento dizajn verandy zaručene chráni pred slnečným žiarením v horúcom počasí.

Terénne úpravy verandy

Zelená vegetácia je neoddeliteľnou súčasťou veránd a terás. Aj keď priestor neumožňuje umiestniť do kvetináčov veľké ozdobné výsadby, je možné nasadiť niekoľko kvetinových aranžmánov. Hrniec s kvetmi bude vyzerať krásne na stojane z tepaného železa. Môžete dokonca vyrobiť vertikálny stojan a pripevniť ho na stenu.

Video zobrazuje možnosti terás a verand v krajine:

Záver

Vlastnoručne navrhnutá veranda sa stane nielen ozdobou dvora, ale aj pýchou vlastného remeselného spracovania.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia