Ako vybaviť kurník

Mnoho letných obyvateľov a majiteľov súkromných domov chová kurčatá na svojej farme. Chovanie týchto nenáročných vtákov vám umožňuje získať čerstvé vajcia a mäso. Na udržanie kurčiat majitelia stavajú malú stodolu, a to je obmedzené. Ale s týmto prístupom nie je možné dosiahnuť dobré výsledky. Ak je usporiadanie kurníka vo vnútri zle vykonané, potom ani od najproduktívnejšieho plemena kurčiat nebude fungovať rýchle zvýšenie a dobrá produkcia vajec.

Usporiadanie kurína začína usporiadaním priestoru.

Nie je potrebné stavať v krajine kôlňa pre kurčatá, ak už existujú hospodárske budovy. Každá miestnosť je vhodná pre kurník, hlavnou vecou je, že musí byť správne vybavená. Plánovanie domu sa začína stanovením počtu kurčiat. Povolené na 1 m2 voľná plocha obsahovať maximálne 2 - 3 vtáky. A potom ich počet stále závisí od plemena, pretože jednotlivci sa líšia veľkosťou a zvykmi. Pri vybavovaní hydinárne sa musíte okamžite rozhodnúť, v akom ročnom období sa budú kurčatá chovať. Pre letný chov hydiny nie je vhodná obyčajná. izolované stodola. Vďaka celoročnému chovu kurčiat je celá miestnosť zateplená.

Počas plánovania priestoru pre kurník je vyhradený voľný priestor pre chôdzu. Kurčatá nemôžu žiť iba v maštali a musia chodiť. Chôdza sa vykonáva z kovovej sieťky natiahnutej cez tyče. Jeho plocha by navyše mala byť asi 1,5-krát väčšia ako samotná búda. Výška pešej zóny je asi 2 m. Nad voliérou je pokrytá sieťou, aby dravce nevstupovali do kurčiat. Časť pešej zóny je žiaduce pokryť strechou. Tu sa kurčatá budú môcť schovať pred slnkom a dažďom.

Poradenstvo! Pri stavbe chodníka v blízkosti domu by malo byť do zeme vykopaných asi 30 cm siete. Kurčatá veľmi rady kopajú tunely a môžu vyliezť spoza plota.

Robíme si vlastnú vnútornú úpravu hydinárne

Teraz sa pokúsime poskytnúť podrobný popis, ako aj fotografiu usporiadania vo vnútri kurína vlastnými rukami, a začneme samotným dizajnom stodoly.

Čo robiť steny hydinárne

Postavte búdku pre sliepky z akéhokoľvek materiálu. Môžete použiť tehly, bloky alebo kameň, ale pre tak ťažkú ​​budovu budete musieť vyplniť základový pás. Ľahšie, lacnejšie a teplejšie steny kurína budú drevené. Táto kuracia búda bude veľmi ľahká a dá sa inštalovať na stĺpový základ.

Na výrobu dreveného kurína sa z baru zrazí rám, po ktorom sa oplášti drevenými šindľami, drevotrieskou alebo preglejkou. Ak je hydinárňa navrhnutá na celoročný chov kurčiat, musia byť steny izolované. Ako tepelná izolácia kurína je vhodná minerálna vlna, hlina so slamou alebo pena.

Správne vyrobené steny kurína by mali mať okná. Ich veľkosť sa počíta v pomere k podlahe približne 1:10. Je dôležité starostlivo utesniť všetky praskliny okolo okenných otvorov kurína, aby sa zabránilo prievanu.

Keď je kurník úplne dokončený, steny sú ošetrené vápenným roztokom. Zaistíte tak bezpečnosť dreva a dobrú dezinfekciu.

Podlaha hydinárne

Ako správne, lepšie a z čoho vyrobiť podlahu v kurníku, sa rozhodne majiteľ. Hlavná vec je, že je teplo.Všeobecne platí, že ak je kuracia búda postavená na páskovom základe, potom je podlaha zvyčajne vyrobená zo zeminy, hliny alebo betónu, pričom pod vrchným poterom nezabudnite položiť hydroizoláciu zo strešného materiálu a tepelnú izoláciu. Kedy rámová konštrukcia dreveného kurína podlaha je vyrazená z dosiek. U zariadenia s takýmto povlakom sa najskôr z akejkoľvek dosky zrazí drsná podlaha. Na úroveň guľatiny sa na vrchu naleje štrk na izoláciu. Konečná podlaha hydinárne je položená z okrajových dosiek.

Poradenstvo! Aby sa uľahčilo čistenie v kurníku, odporúčajú chovatelia hydiny pokryť podlahu starým linoleom. Ak je však materiál príliš mäkký, kuracie mäso ho bez problémov olupuje.

Podlahy vyrobené v hydinárni nie sú ukončením úpravy tejto časti stodoly. Teraz je potrebné kurčatá naplniť podstielka... Najskôr je podlaha kurína mierne rozdrvená vápnom a potom sa na vrstvu 5 cm nalejú piliny alebo piesok. Na podstielku pre kurčatá môžete použiť seno alebo slamu, rýchlo sa však namočia a je potrebné ich každé dva dni vymeniť. V zime sa do podstielky kvôli izolácii pridáva rašelina, v dôsledku čoho sa zväčšuje jej hrúbka.

Aj pri stavbe stien je žiaduce vybaviť kurník v blízkosti podlahy otváracím poklopom. Cez toto okno bude vhodné vyhodiť špinavý odpad z domu.

Správne umiestnenie bidiel v dome

Pri usporiadaní hydinárne zvnútra je dôležité vyrábať pohodlné bidlá, pretože kurčatá na nich trávia väčšinu dňa. Poliaky sú vyrobené z tyče s prierezom 4x7 alebo 5x6 cm, úkryty by mali byť pre kurčatá pohodlné. Príliš hrubé alebo tenké póly nebude vták schopný uchopiť labkami, čo spôsobí jeho nestabilitu. Aj tenké bidlá môžu klesnúť pod váhou kurčiat, ak na nich naraz nesedia.

Pri výrobe tyčí pre kurčatá je drevo ošetrené rovinou, ktorá mu dáva zaoblený tvar. Ďalej sú obrobky brúsené brúsnym papierom. Hotové bidlá by mali byť hladké, bez ostrých výčnelkov a otrepov.

Poradenstvo! Dobré kuracie póly pochádzajú z nových odrezkov lopaty, ktoré sú k dispozícii v obchode.

Keď vybavujeme bidlá v hydinárni, vždy zvolíme ich optimálne umiestnenie. Stĺpy môžu byť upevnené horizontálne alebo vertikálne vo forme rebríka a vzhľad konštrukcie s tým nemá nič spoločné. Prvý typ umiestnenia sa považuje za najpohodlnejší pre kurčatá, ale taký ostriež zaberá veľa miesta v kurníku. Druhý typ usporiadania je zvolený pre veľmi malé domy. Vertikálny úkryt šetrí miesto vo vnútri kurníku, ale vtáky na ňom cítia nepohodlie.

Umiestnenie bidiel v hydinárni si vyžaduje určenie správnej dĺžky. Pre každé kurča je na póloch pridelených asi 30 cm voľného miesta. Ďalej je dĺžka bidiel určovaná počtom vtákov. Stĺpy sú pripevnené najmenej 50 cm od podlahy. Pri horizontálnom umiestnení bidla pre kurčatá sa prvý stĺp odstráni zo steny o 25 cm, zvyšok sa pripevní o krok 35 cm.

Inštalácia kuracích hniezd

Počas inštalácie hniezd sa pokúšajú zvoliť odľahlé tmavé miesto bez prievanu vo vnútri kurína. Aby sa kurča mohlo cítiť sebavedome a pokojne ležať, musí byť jeho štruktúra stabilná. Je dôležité, aby boli hniezda priestranné. Za týmto účelom sú vyrobené do hĺbky 40 cm.Šírka a výška hniezda je minimálne 30 cm.Vo vnútri je potrebné naliať podstielku zo slamy alebo pilín. Môžete použiť seno.

Kuracie hniezda sú zvyčajne vyrobené z dreva. Môžete ich vyrobiť z dosiek alebo zraziť rám z tyče, potom ho opláštiť preglejkou. Hotové hniezda získate z akejkoľvek nádoby alebo krabice príslušnej veľkosti. Tiež stojí za to zabezpečiť malý rebrík vo forme rebríka. Je inštalovaný pri každom hniezde, aby kura mohlo voľne vstupovať a vystupovať.

Pokiaľ ide o množstvo, jedno hniezdo zvyčajne stačí na štyri vrstvy. Aj keď je to ideálne, napríklad pre 20 kurčiat, je žiaduce poskytnúť 10 miest na kladenie vajec.

Pozor! Všetky hniezda vo vnútri kurína sú inštalované vo výške najmenej 50 cm od podlahy.

Kŕmidlá a napájačky pre kurčatá

Vo vnútri vybavenej hydinárne je tiež dôležité správne zabezpečiť kŕmidlá a napájačky. Pokúste sa venovať pozornosť zvykom kurčiat v lete. Vtáky neustále hľadajú pôdu pri hľadaní potravy. Je teda lepšie posypať zrnom na podlahu. Kurčatá budú klásť jedlo aj spod podstielky.

V zime samozrejme vo veľkej hrúbke steliva zmizne veľa potravy a časom začne hniť. Na toto obdobie by mala byť kuria búda vybavená podávačmi. Kupujú sa alebo sa vyrábajú svojpomocne. Osvedčili sa kŕmidlá do obchodov s horným delením zo sieťoviny. Kura sa plazí iba hlavou k zadku a nie je schopné ho odtiaľ vytrhnúť. Chovatelia hydiny vlastnými rukami vyrábajú kŕmidlá pre kurčatá zo šrotu. Kanalizačné PVC rúry s kolenami nie sú pre tieto účely zlé. Sú pripevnené v niekoľkých kusoch jeden vedľa druhého k stene. Príklad takého podávača je uvedený na fotografii.

Pri usporiadaní kurína vo vnútri vlastnými rukami je dôležité zabezpečiť misky na pitie. Chovatelia hydiny zvyčajne umiestnia pre kurčatá starý hrniec alebo podobný kontajner. Môžete to urobiť, ale voda sa bude musieť často meniť. Nevýhodou tohto napájačky je vnikanie trusu. Voda sa rýchlo znečistí, potom sa stáva nepitnou.

Najlepšie je do kurína nainštalovať napájačky na nápoje alebo vyrobené z plastových fliaš. Rovnako ako v prípade krmítka, aj hlava kurčaťa dosahuje iba vodu. Pravdepodobnosť nakvapkania trusu do napájačky je minimálna.

Organizácia kúpacej oblasti vo vnútri domu

Pri vykonávaní vnútorného usporiadania kurína je potrebné vziať do úvahy, že vtáky veľmi radi plávajú. Kurčatá, ktoré sa povaľovali v prachu, si čistia perie. V zime je možné takéto kúpele usporiadať vo vnútri domu. Za týmto účelom položte plytký žľab alebo inú voľnú nádobu, napoly naplnenú dreveným popolom. Kúpanie nie je len vtáčí rozmar. Telo kurčaťa poštípu vši a iné parazity. Vták, ktorý sa vznáša v popole, čistí nielen perie, ale zbavuje sa aj nepozvaných hostí.

Sieť pre hydinu v blízkosti kurína

Dobrá chôdza je dôležitá nielen pre kurčatá, ale aj pre samotného majiteľa. Vtáčik, ktorý chodí po dvore, dá čupnúť všetkému, čo v záhrade rastie. Na výrobu jednoduchého plotu postačí v blízkosti kurína priviesť 4–6 oceľových stojanov na rúrky, potom boky a vrch zakryť kovovou sieťkou. Pripevňujú prechádzku z bočnej strany vstupných dverí kurína. Tu tiež pripevňujú prístrešok na ochranu pred dažďom.

Vetranie domu

Na výmenu vzduchu vo vnútri kurína je potrebné vetranie. Je možné použiť bežné vetranie, ale v zime je dom cez otvorené dvere veľmi chladný. Optimálne je vytvoriť prívodný a výfukový systém pre domáci kurník z dvoch plastových rúrok. Vzduchové kanály sú odvádzané cez strechu domu, ako je to znázornené na obrázku. Výfukové potrubie je namontované pod stropom a vedie ho nad hrebeň strechy. Potrubie privádzaného vzduchu je znížené na podlahu kurína a ponecháva medzeru 20 - 30 cm, maximálne 40 cm vyčnieva nad strechu domu.

Umelé a prirodzené osvetlenie hydinárne

Cez deň je coop osvetlený prirodzeným svetlom cez okná. Avšak denné hodiny sliepky nestačí a brojlery všeobecne jedia aj v noci. Inštalácia umelého osvetlenia vo vnútri domu pomôže zabezpečiť pohodlie kurčiat. Na tieto účely sú ideálne žiarivky, ktoré vytvárajú biely lúč. V zime môžete dodatočne zaskrutkovať výkonné červené žiarovky. Pomôžu zvýšiť teplotu vzduchu vo kuríne na kladnú hodnotu.

Video hovorí o vnútornom usporiadaní hydinárne:

Výsledky

Pozreli sme sa teda na to, ako vybaviť kurník doma. Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, budete môcť pestovať zdravé kurčatá, ktoré vašej rodine poskytnú čerstvé vajcia.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia