Hozblok za rozdávanie so sprchou a WC

Nie každá dacha je vybavená vnútornou toaletou a kúpeľňou - veľmi často ľudia prichádzajú do krajiny iba v teplom období, takže o kapitálové budovy jednoducho nie je núdza. Ďalšou prekážkou výstavby vnútornej kúpeľne je chýbajúca centralizovaná kanalizácia v prímestskej oblasti.

Východiskom v takýchto prípadoch bude pouličná sprcha a toaleta v krajine. O tom, aké typy vonkajších kúpeľní existujú, ako postaviť toaletu a vybaviť správnu drenážnu jamu pod sprchou, ako aj meniť domy kombinované s kúpeľňou - tento článok.

Voľba dizajnu toalety a sprchy pre záhradu

Výroba sprchy a WC musí začínať preskúmaním a výberom vhodného dizajnu. Dnes sa v letných chatách používajú úplne odlišné systémy kúpeľní a spŕch: od najjednoduchších štruktúr letného typu až po moderné búdky a toalety s odtokom.

Najpopulárnejšie sú nasledujúce možnosti na vybudovanie sprchy s toaletou:

 1. Zmeniť dom s WC a sprchou populárne na tých pozemkoch, ktoré boli práve kúpené, a kapitálový dom na nich ešte nebol postavený. Malá dočasná stavba sa stane útočiskom majiteľa, ktorý sa zaoberá záhradnými záhonmi alebo výstavbou kapitálového domu. Následne nemusí byť prebaľovací dom zbúraný, môžete ho naďalej využívať ako letohrádok s WC a sprchou, je vhodné sem dať záhradné náradie, alebo si môžete vypiť limonádu a relaxovať na malej pohovke. Takéto záhradné domčeky sú spravidla vybavené dizajnom letnej sprchy, keď je voda ohrievaná slnkom. Ale je celkom možné sem priviesť prívod vody a vyniesť odtoky z toalety a sprchy do kanalizácie - všetko závisí od želania majiteľa a jeho materiálnych možností. Veľmi obľúbený dizajn šatní je typu „tielka“, keď sú dve krídla (dve izby) spojené sprchou a WC a vchod do miestnosti je umiestnený pozdĺž dlhej steny. Kapitálové kajuty môžu byť úplne vykurované a používané kedykoľvek počas roka.
 2. Hozblok pre letné chaty pod jednou strechou so sprchou a WC... Ako viete, kombinované budovy významne šetria priestor a peniaze - nebudú vyžadovať veľké výdavky na ich výstavbu a výhody budú obrovské. Takže sprchu a toaletu, postavenú súčasne so stodolou, často používajú zanietení záhradníci alebo záhradníci, ktorí trávia celý deň na záhonoch a kvetinových záhonoch. Koniec koncov, je veľmi výhodné priniesť si záhradné náradie a okamžite si umyť ruky, osprchovať sa alebo ísť na toaletu. Navyše takáto štruktúra zaberie na mieste veľmi málo miesta, čo je obzvlášť dôležité pre štandardné predmestské „šesť akrov“. Nie je ťažké vyrobiť prístrešok kombinovaný s toaletou a sprchou; je celkom možné zvládnuť túto úlohu samostatne bez zapojenia profesionálnych staviteľov. Ak sa k veci postavíte s rezervou, je celkom možné aj z takejto budovy urobiť originálny roh záhrady.
 3. Modulárne konštrukcie so sprchou a WC pod jednou strechou šetria tiež miesto, sú obzvlášť dôležité pre letné chaty s úrodnou pôdou, kde sa dá so ziskom využiť každý centimeter vzácnej pôdy - na zasadenie stromu, pestovanie viniča alebo hodnotnej odrody zemiakov. Takéto kúpeľne spravidla duplikujú vaňu a WC umiestnené vo vnútri domu. Sú vhodné na použitie v letných horúčavách, keď nechcete ísť do horúceho domu alebo prenášať záhradný prach a nečistoty do čistých priestorov.Práve modulárna výstavba toaliet a sprch je najpopulárnejšia medzi ruskými letnými obyvateľmi - proces je jednoduchý a z materiálneho hľadiska nie veľmi drahý.
 4. Samostatne stojace WC so sprchou sa dnes používajú zriedka. Každá z týchto budov musí byť nakoniec postavená osobitne, čo spôsobuje určité ťažkosti. Jediným prípadom, keď sú takéto budovy oprávnené, je prípad, keď na mieste nebolo miesto pre modulárnu štruktúru.
Pozor! Pri výbere miesta na stavbu toalety a sprchy by ste mali uprednostniť vyvýšené miesta s dobre vetranou pôdou. V nízko položených alebo mokradných oblastiach sa žumpa zaplní príliš rýchlo a základ budovy nebude schopný poskytnúť dostatočnú pevnosť.

Ako postaviť toaletu a sprchu v krajine vlastnými rukami

Kúpeľňa dacha má určité požiadavky, v prvom rade musí táto budova zodpovedať sanitárnym normám. Nemali by byť žiadne silné nepríjemné pachy, ktoré naznačujú zvýšenie bezpečnej hladiny jedovatého plynu - metánu. Všetky podlahy a konštrukcie nad žumpou musia byť pevné a spoľahlivé, aby vydržali váhu človeka a zostali funkčné viac ako tucet rokov. Okrem toho aj vo fáze návrhu sprchy s toaletou je potrebné určiť spôsob prívodu vody do sprchy a typ toalety (s odtokom alebo bez odtoku).

Poradenstvo! Pri stavbe letnej sprchy a toalety so žumpou je potrebné budovu umiestniť tak, aby k nej mohlo jazdiť špeciálne zariadenie na čerpanie odpadu.

Výhody kombinovanej výstavby

Výhody modulárnej budovy so sprchou a WC sú zrejmé - okrem úspory miesta sú to:

 • úspora rozpočtu na nákup stavebných materiálov;
 • potreba vybudovať iba jeden spoločný základ;
 • inštalácia jediného strešného systému;
 • spoločná žumpa a odtokový systém;
 • prívod vody do jedného bodu;
 • všeobecný ventilačný systém v sprche a na toalete.

Modulárna konštrukcia nemá žiadne nevýhody - táto konštrukcia je účelná a plne opodstatnená.

Príprava na vybudovanie sprchy a WC pod jednou strechou

WC pre letné sídlo spojené so sprchou je najpohodlnejšie vyrobené z dreva. Tento materiál je lacný, cenovo dostupný a ľahko sa s ním pracuje - nie sú potrebné žiadne špeciálne zručnosti ani nástroje. Aj keď je celkom možné nahradiť drevo napríklad plastovými šindľami alebo iným syntetickým materiálom.

Okrem toho je možné na základe dreveného rámu použiť akýkoľvek obkladový materiál: preglejku odolnú voči vlhkosti, OSB dosky, plast, polykarbonát. Vytvárajú tiež rámové budovy z dreva, ktoré sú oprávnené, ak je potrebné sprchu a toaletu izolovať penou alebo minerálnou vlnou.

Dôležité! Žumpa kúpeľne by nemala byť umiestnená bližšie ako 15 metrov od zdrojov pitnej vody alebo kapitálových budov so základom. Ak na danom mieste nie je dostatok miesta na také vzdialenosti, môžete odtokovú jamu utesniť tehlami, strešnou lepenkou, betónom alebo inými materiálmi.

Ďalej zvážime postup výstavby jednoduchej drevenej kúpeľne so sprchou pod sedlovou strechou a so spoločnou žumpou.

Fázy budovania sprchy s WC

Dôležité! Vonkajšia sprcha je zvyčajne napájaná vodou z nádrže. Preto je ešte pred výstavbou potrebné zakúpiť alebo vyrobiť nádobu na ohrev a uskladnenie vody na kúpanie.

Pre pohodlie možno konštrukciu modulárnej kúpeľne rozdeliť do niekoľkých etáp:

 1. Prvým krokom je vykopanie odtokového otvoru. Jeho rozmery a hĺbka sa počítajú s prihliadnutím na výskyt podzemných vôd a počet ľudí, ktorí budú používať toaletu a sprchu. Na priemernú letnú chatu celkom postačuje jama s hĺbkou 2,5 - 3 metre a obvodom 1,5 x 1 meter. Niekedy sú toaletné jamy okrúhle, čo je obzvlášť výhodné, keď sa ako izolácia používajú betónové krúžky.
 2. Veľkosť modulárnej kúpeľne môže byť akákoľvek.Za pohodlné parametre sa považujú: výška - 2 500 mm, dĺžka - 2 750 mm, šírka - asi 2 000 mm. V takýchto toaletách bude miesto pre umývadlo a v sprche môžete nainštalovať lavicu a police.
 3. Ak je zdroj pitnej vody menší ako 25 metrov, je lepšie jamu izolovať - ​​steny a dno uzavrieť tesniacim materiálom. Najčastejšie sú steny položené z tehál položených na cementovej malte a dno je pokryté pieskom a štrkom, pričom sa všetko zalieva betónom.
 4. Teraz môžete založiť základ. Modulárna sprcha v krajine, vyrobená z dreva, môže byť inštalovaná na stĺpcovom alebo hromadnom základe, pretože konštrukcia sa ukáže ako dosť ľahká. Hĺbka, do ktorej stĺpy prechádzajú do podzemia, je asi 80 cm Vykopané otvory by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 100 - 130 cm od seba. Ich dno je pokryté pieskom a drveným kameňom, vrazené a debnenie pre základňu je inštalované z preglejky alebo dosiek. Pre sprchu a toaletu stačia tri až päť kovových tyčí, ktoré slúžia ako výstuž základne - sú vložené do debnenia a zviazané drôtom. Teraz sa všetko zaleje betónom a nechá sa vysušiť.
 5. Na zamrznutý základ sa položí spodný pásik z drevenej tyče. Nad odtokovou jamou je páskovanie vyrobené z kovového kanála, pretože drevo vďaka charakteristickým parám rýchlo hnije.
 6. Na postroji sú nainštalované vertikálne podpery - najskôr rohový prvok na každej strane toalety a sprchy, potom dva stĺpiky pozdĺž stredovej čiary na pripevnenie priečky a stojany, ktoré určujú šírku dverí (dva samostatné dvere, 70- 80 cm široké).
 7. Teraz prišiel rad na horný postroj, ktorý je vyrobený z tyče a upevnený kovovými rohmi.
 8. Rám toalety a sprchového kúta je vyrobený, takže je ponechaný priestor pre okná.
 9. Steny sú opláštené hobľovanou doskou, nezabúda sa ani na priečku.
 10. Na toalete je vyvýšenie vykonané vo forme schodu, ktorý nahradí úplné WC. Vystrihnite v ňom otvor na inštaláciu sedadla. Teraz je podlaha na toalete prešitá doskami a pokrýva ich preglejkou alebo drevotrieskou.
 11. V sprche musíte urobiť sklon podlahy pre kvalitný odtok vody. Za týmto účelom sa podlahy zaliajú betónom, nakláňajú sa smerom k odtoku asi o 2 stupne na meter sprchy.
 12. Pripojí sa plastové odtokové potrubie a jeho druhá hrana sa vyvedie do žumpy.
 13. Strecha je namontovaná na sprche, počnúc inštaláciou vertikálnych podpier, vložiek na nich hrebeňového nosníka. Teraz majú krokvové nohy, ktorých dĺžka by mala presahovať o 20 - 30 cm za steny sprchy a toalety a tvoriť vrchlík. Krok medzi krokvami je 60 cm.
 14. Bridlica alebo kovové dlaždice sa položia na prepravku dosiek, upevnia sa pomocou samorezných skrutiek.
 15. Do okien sa vkladá sklo, dvere sú zavesené. Na streche sprchy je pripevnená nádrž na vodu.
Dôležité! Nezabudnite na kryt odtokovej jamy. Mal by sa pohodlne otvárať, aby odčerpal žumpu, ale zároveň by mal byť dostatočne spoľahlivý na bezpečnosť detí na stavenisku.

Vetranie WC a sprchy

Zdalo by sa, že toaleta a Letná sprcha pripravený. Ale nie je to tak - kvalitná budova musí byť vybavená dobrým ventilačným systémom, inak môžu plyny zo žumpy skutočne „otráviť život“ obyvateľov dachy.

Na vetranie sprchy a toalety je v žumpovom poklopu urobený otvor, do neho je vložené potrubie a jeho okraj je vyvedený na strechu WC a sprchy. Horný bod potrubia by mal byť 20 - 40 cm nad hranicou hrebeňa, Iba tak vznikne potrebná trakcia a plyny nepreniknú do sprchy a toalety.

Do steny toalety musí byť vložené ďalšie vzduchové potrubie, na to je v hornej časti vonkajšej rúry vytvorený otvor s priemerom asi 10 cm, ktorý je vyvedený rovnobežne s prvým. Okraje rúrok sú pokryté špeciálnymi dáždnikmi, ktoré ich chránia pred zrážkami.

Jednoduché WC a sprcha pre letnú chatu pod jednou strechou je pripravená. Vytvorenie modulárnej kúpeľne by nemalo spôsobovať ťažkosti ani pre začínajúceho staviteľa, iba na tomto príklade si môže vlastník vyskúšať, ako si na danom mieste postaví kapitálny dom.

Video o výstavbe sprchy a WC na letnej chate môže pomôcť neprofesionálnemu používateľovi:

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia