Hlinený zámok pre studňu z betónových krúžkov: ako to urobiť sami, foto

Nie je ťažké vybaviť hlinený hrad pre studňu vlastnými rukami. Je to nevyhnutné, aby sa kontaminovaná horná voda nedostala do čistej vody. Tesnenie vo švoch medzi krúžkami vydrží dlhšie s pridanou ochranou zhutnenej hliny.

Potrebujem okolo studne postaviť hlinený hrad

Pochybnosti o potrebe hlineného hradu vznikajú, keď spotrebiteľ vidí následky nesprávnej výroby tejto konštrukcie. Ak sa neopatrne položený prvok zrúti, poškodí sa hriadeľ studne a dovnútra sa dostane nahlodaná zem. Tomu sa dá vyhnúť. Nezabudnite na nárast mrazu, najmä ak je hladina podzemnej vody vysoká. Niekedy je potrebná drenáž. Studňa a slepá oblasť by mali byť izolované, aby sa zeminou neotrhali horné krúžky.

Hlinený hrad je nevyhnutný, aby vodka išla dlhú obchádzku cez piesok. V opačnom prípade znečistená voda okamžite príde na vrchol studne a ak sa vyskytne najmenšia trhlina, dostane sa do pitnej vody. Pred založením hlineného hradu musíte počkať, kým sa zem usadí. Najatí remeselníci sa ponúkajú, že to urobia hneď, čo hrozí vytvorením dutín medzi hlinenou vrstvou a usadenou pôdou. Je vhodné počkať na čas, túto prácu môžete dokončiť vlastnými rukami.

Výhody a nevýhody hlineného hradu okolo studne

O uskutočniteľnosti výstavby hlineného hradu sa vedú spory, najmä vlastnými rukami. Stále existujú určité nevýhody:

  • budete musieť nájsť hlinu s obsahom piesku najviac 30% a v mieste výkopu pod studňou taký nemusí byť;
  • je ťažké dosiahnuť úplnú hydroizoláciu iba s jedným hlineným „tesnením“, bude sa stále vyžadovať potiahnutie spojov na krúžkoch;
  • hlina bude musieť byť namočená a hnetená ručne; mechanické miešanie nie je vhodné;
  • sedimentácia pôdy a samotná ílovitá vrstva si vyžaduje čas, pri unáhlenej inštalácii nebude zámok fungovať.

Dodávatelia môžu ponúknuť, že urobia všetko v jednej sezóne, ale ich motiváciou je dostať zaplatené čo najskôr. Pri usporiadaní studne vlastnými rukami majú mnohí možnosť počkať. Výhody hlineného hradu sú pre niekoho významné:

  • hlina je lacný materiál, niekedy úplne zadarmo;
  • pri správnej inštalácii nebudú opravy potrebné roky;
  • odstránenie závad alebo následkov opotrebenia je lacné;
  • studňa bude spoľahlivo chránená pred vniknutím taveniny a dažďovej vody.

Ako si vybrať hlinu na hrad na studni zo spodnej vody

Na výrobu hradu budete potrebovať mastnú hlinu, prípustná prímes piesku v ňom je až 15%. Ak to chcete skontrolovať, zrolujte rukami malú guľôčku navlhčených surovín a položte ju z výšky 1 m na tvrdý povrch. Ak sa lopta rozpadne alebo je vážne poškodená, množstvo piesku je neprijateľne vysoké. Ak sú po stranách iba malé praskliny, je to vhodné.

Môžete tiež stlačiť loptu dolu rukou a zistiť, či nie sú okolo okrajov veľké praskliny. Okrem toho musí byť na testovanie zvinutá hlinená hrudka alebo koláč z nej vysušený za dobrého vetrania alebo dokonca na slnku. Čím viac piesku v kompozícii bude, tým menej bude vzorka praskať.

Pozor! Je to chudá hlina s vysokou prímesou piesku, ktorá si po vyschnutí zachováva svoj tvar.

Mastná hlina za sucha praskne, za mokra však lepšie drží tvar.

Hlina je namočená, aby sa zvýšila plasticita. Ak je to možné, zberajú sa na jeseň a na zimu sa nechávajú na otvorenom mieste.

Ak nie je čas, namáčanie sa vykonáva po dobu 1-3 dní. Namočená hlina musí byť miesená - bez tohto postupu sa nestane hydroizoláciou. Tento proces je dosť namáhavý, je ťažké to urobiť rukami a miešačka na betón alebo miešačka na perforátore sa jednoducho zmieša a nedrží sa. Tradičný spôsob: hnetieme (hnetieme) nohami. Na zvýšenie plasticity a zlepšenie vodoodpudivých vlastností je možné pridať 10 - 15% hydratovaného vápna, musí sa vylúčiť kontakt s pokožkou. Hotová hlina má konzistenciu plastelínu, kladie sa mokro.

Ako si vyrobiť hlinený hrad pre studňu vlastnými rukami

Hlinený hrad je vhodné začať ukladať po zmrštení pôdy, ktoré trvá minimálne 1 rok po vybudovaní samotnej studne. Betónové krúžky zakopané v zemi by nemali byť obalené izolačným materiálom, najmä penovým materiálom. Stenophon uvedený nižšie sa rozpadne a začne sa rozkladať v zemi.

Vonkajšiu časť kmeňa sa odporúča ošetriť zváranou hydroizoláciou alebo bitúmenom, ale materiálom by nemala byť strešná krytina, ale navrhnutá na prácu v zemi. To poskytne väčšie šance na udržanie integrity krúžkových kĺbov počas sezónnych pohybov zeme, ak k nim dôjde.

Ochrana proti mrazu by mala byť umiestnená na vrchu. Samotná studňa si v zime udrží pozitívnu teplotu, ale hlinka v jej okolí sa nesmie nechať zamrznúť, silno sa dvíhajúci materiál poškodí pri rozpínaní horné krúžky. Pri inštalácii izolovaného „domu“ na betónovú studňu a teplú slepú plochu hlinený hrad nezamrzne, nerozšíri sa a kmeň zostane neporušený.

Na tejto fotografii sa EPS používa na izoláciu šachty studne, zvyšuje sa pravdepodobnosť zamrznutia hlineného hradu, čo povedie k oddeleniu horného kruhu:

Šírka hlineného hradu je 1 m od studne, hĺbka je minimálne 2 m, ale vždy hlbšia ako úroveň zamrznutia pôdy. Hlina by sa mala nalievať nad úroveň terénu, aby sa zabezpečil sklon od studne. Pre väčšiu hustotu hradu by sa pokládka mala robiť vo vrstvách 10 - 15 cm, pričom každú z nich opatrne vrazte nástrojom. Môže to byť ťažký kmeň s rukoväťami. Nemali by ste sa pokúšať vtĺcť hlinku do hradu dupaním nohou - to je neúčinné.

Dôležité! Hlinený hrad sa nedá vyrobiť so sklonom smerom k studni, vo forme klinu - vytečená voda pôjde priamo do bane. Podrážka zámku by mala byť vodorovná alebo skosená smerom von.

Ako sa vyrába slepá plocha pre hrad z hliny na studňu

Slepá oblasť chráni hlinený hrad pred eróziou a zamrznutím. Príčinou mrazu sú mínusové teploty a voda. Jeden z týchto faktorov stačí odstrániť, aby sa studňa po zime nedeformovala. Samotná betónová šachta je zakopaná oveľa pod úrovňou mrazu, to stačí na zahriatie okolitej pôdy.

Odtok je nevyhnutný, keď je hladina podzemnej vody vysoká na jar a na jeseň, hlavnou ťažkosťou je, že nie je jasné, kam vypustiť pridelené množstvo. Systém prirodzenej cirkulácie bude vyžadovať sklon. Ak je studňa umiestnená na nízkom mieste, úloha sa stáva zložitejšou. Ako posledná možnosť môžete dať odtokové čerpadlo, ale bude fungovať neustále, napríklad pri odčerpávaní vody zo suterénov, ktoré sa na jar utopia v močaristých oblastiach. Odtokový systém bude tiež vyžadovať prielez so zámkom na kryte.

Poradenstvo! Pokladanie drenážnych rúrok nemá zmysel, keď nie je kam vyliať vodu. Stojí za to urobiť hlinený hrad vyššie nad povrchom a spoľahlivo izolovať studňu a slepú oblasť.

Šírka slepej oblasti je minimálne 1,5 m a okrem izolácie v nej musí byť aj hydroizolácia. Môže sa tu použiť hlinka, s vrstvou 0,3-0,5 m, tiež zhutnená, ale v takom prípade je lepšie prácu odložiť o rok. Spodná časť konštrukcie sa môže usadiť a do vytvorenej medzery pôjde voda z topenia a dažďovej vody.

Zhora je slepá oblasť pokrytá drevom alebo dlaždicami, to znamená takým materiálom, ktorý nebude poškodený pohybom zeme. V prípade opravy je lepšie nechať dokončovaciu vrstvu zložiteľnú.

Oprava a obnova hlineného hradu pre studňu

Dôvody opravy môžu byť rôzne: hlinený hrad mohol byť vymytý dažďom alebo hornou vodou, cez medzery sa voda priblížila k bani a hlina vsiakla dovnútra, nepríjemný prehnitý zápach naznačuje, že sa niekde vytvorila dutina.

Hlinený hrad sa môže časom usadiť a odlepiť od slepej oblasti. Aby sa odstránili vzniknuté prázdne miesta, odstráni sa podlaha, hydroizolácia a izolácia a skontroluje sa samotný zámok a vnútorné steny studne. Ak nenájdete žiadny únik ílovej vody do studne a zvonku nie sú viditeľné trhliny, vrchnú vrstvu je možné jednoducho naplniť.

Stopy špinavej vody presakujú dovnútra studne, praskliny vonku, podozrivo vysoká úroveň naplnenia (mimo sezóny), hnilý zápach (napríklad po daždi) sú znakmi, že je potrebné zámok prerobiť.

Vykopanú starú hlinu treba opäť namočiť a premiešať a na stenách vrtu skontrolovať, či nie sú prasknuté. Nátoky z vnútornej strany budú tiež kľúčom k miestu, kde sa švy rozdelili, na týchto miestach môže byť potrebné tesnenie. Betónové zámky v krúžkoch studne môžu byť zničené. Vonkajšia izolácia, ak existuje, by sa mala odstrániť a vymeniť za novú. Nemá zmysel hľadať prestávky, voda môže urobiť „vrecko“ a materiál sa bude miestami odlupovať.

Záver

Pri výrobe hlineného hradu pre studňu vlastnými rukami by ste mali brať do úvahy jemnosti tejto techniky. Úlohou je získať vodu z hĺbky bez nečistôt a neopatrnosť pri vykonávaní povedie k opačnému výsledku. Samotná metóda je celkom dobrá a ekonomická, bude si však vyžadovať zodpovedný prístup.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia