Dom pre studňu: kresba a fotografia + podrobné pokyny

Studňa na mieste bez príslušného dizajnu vyzerá dosť prozaicky - brána s vedrom na regáloch. Každý môže z takejto nevzhľadnej stavby urobiť krásnu časť krajiny. Ak chcete urobiť dom pre studňu vlastnými rukami, musíte mať minimálne zručnosti v konštrukcii, predstavivosti a vhodných materiáloch.

Vlastnosti výroby domov pre studne

Vlastnosti stavby domu pre studňu vlastnými rukami priamo závisia od jeho funkčnosti. Stavba nad baňou s vodou má nasledujúce možnosti:

 1. Ochrana pred úlomkami. Dom vylučuje spadnutie do zdroja zrážok, prachu, lístia, hmyzu, malých hlodavcov, prípravkov pri postreku a spracovaní rastlín na danom mieste.
 2. Zabraňuje zamrznutiu vody v zime, to platí najmä pre severné oblasti s nepriaznivým podnebím.
 3. Slúži ako bariéra proti agresívnemu pôsobeniu slnečného žiarenia.
 4. Zabraňuje vstupu detí a domácich miláčikov do šachty studne.
 5. Zdobí web a dopĺňa krajinu.

Krásne domy pre studňu s minimálnym úsilím a materiálmi sa stávajú nielen praktickým riešením, ale tiež potešia oči majiteľov a hostí vidieckeho domu.

Druhy studní

Dizajn hornej časti studne sa môže líšiť typom a typom konštrukcie. Baňu môžete zakryť vlastnými rukami pomocou jednoduchej štítovej skrinky alebo urobiť skutočný dom s mnohými prvkami. Strecha konštrukcie je vyrobená vo forme dáždnika, jednostranného alebo štítového pod ostrým alebo miernym sklonom.

Dvere pre prístup k vode môžu byť:

 • jednokrídlové;
 • lastúrnik;
 • posuvné.

Podľa typu domov pre studňu sa rozlišujú otvorené a uzavreté možnosti. Deň otvorených dverí je strešná konštrukcia podopretá zdvíhacím mechanizmom.

Uzavretá konštrukcia je konštrukcia so stenami, strechou a dverami na prístup k vode.

Uzavreté možnosti sú relevantné, ak sa na príjem vody používa čerpadlo. Na ochranu vybavenia stavajú mnohí obyvatelia leta vlastnými rukami uzavreté domy pre studňu so zamknutými dverami.

Ako obložiť dom pre studňu

Na návrh studne sa zvyčajne používajú materiály, ktoré sú v súlade s ostatnými prístavbami na stavenisku.

K tomu si zakúpia potrebné komponenty v obchodoch, alebo môžete vlastnými rukami použiť tie úlomky materiálu, ktoré zostali po stavbe domu, kúpeľného domu, garáže. Pre návrh krúžku nad hriadeľom niekedy stačí jednoducho naň natrieť cementovú maltu a po nakreslení reliéfnej kontúry ju ozdobiť malými kamienkami alebo úlomkami dlaždíc. Pre pevnejšiu konštrukciu použite vhodný stavebný materiál.

Dom pre studňu z baru

Drevené bloky sú najobľúbenejšími materiálmi na stavbu vodnej šachty. Rám, stojany a strieška nad studňou sú vyrobené z dreva s vlastnými rukami.

Drevo sa vyberá nielen pre ľahkú prácu s ním, ale aj pre jeho trvanlivosť, ekologickosť, dostupnosť materiálu a krásu konštrukcie.

Dôležité! Pomocou tyče pri výrobe domu pre studňu vlastnými rukami sa predsuší a ošetrí antiseptickými a ochrannými olejovými prípravkami.

Dom pre studňu vyrobenú z kovu

Domy zo studne vyrobené z kovu sa vyznačujú maximálnou odolnosťou proti poveternostným vplyvom a poškodeniu. Kov ako odolný a spoľahlivý materiál sa používa na formovanie rámu alebo celej konštrukcie.

Železné konštrukcie môžu byť najjednoduchšie konštrukcie v podobe pozinkovanej skrinky nad baňou.

Pri zdobení vlastnými rukami kovanými prvkami železných konštrukcií sa stávajú dizajnovými kompozíciami.

Pri výbere železa na ochranu bane na stavenisku odporúčajú stavitelia používať špeciálne prípravky, aby sa zabránilo hrdzi.

Dom pre studňu z plastu

Plast je krátkodobý, ale ľahký, preto sa často používa na dokončovanie pohyblivých konštrukčných prvkov. Napríklad tvarovaný plastový kryt, ktorý zakrýva hriadeľ, plní funkciu ľahkej konštrukcie.

Ak potrebujete urobiť ľahkú strechu na studni vlastnými rukami - plast je dobrý materiál na opláštenie otváracej konštrukcie:

Dom na studni od vlečky

Vlečka je vhodná na dokončenie studne kvôli ľahkosti montáže prvkov a rôznym farbám. Veľké množstvo originálnych farieb pomáha urobiť dom pre studňu vlastnými rukami v akomkoľvek tóne, napríklad ako hlavná budova na mieste.

Vlečka vám umožní urobiť malé domy na studni úhľadné a funkčné.

Dom pre studňu zo zaobleného guľatiny

Pri konštrukcii konštrukcie sú populárne jednodielne nosníky. Dom pre studňu zo zaobleného guľatiny s vlastnými rukami sa ukáže byť pevný a masívny. Zvyčajne sú také konštrukcie umiestnené v štvoruholníkovom tvare, rohy sú zarovnané so zvyškom alebo bez neho.

V tomto uskutočnení zrub dýcha starodávnosťou a existenciou predkov, najmä ak je dom doplnený prelamovanou rímsou.

Domy pre studňu z profesionálneho potrubia a profesionálneho plechu

Profilové rúry vám umožňujú vyrobiť rám domu pre studňu vlastnými rukami, odolný a vysoko kvalitný. Profilovaný plech ako ekonomický a nehrdzavejúci materiál je obľúbenou voľbou podkladu pri formovaní strechy konštrukcie.

Majitelia stránky používajú vlnitú lepenku a tvarované rúry ako hlavný materiál na stavbu domu na prívod vody najčastejšie kvôli tomu, že spravidla je dostatok zvyškov pre studňu a zvyšky zo strechy alebo plotu .

Ktorý dom pre studňu je lepší

Pri výbere najlepšej možnosti domu pre studňu je potrebné vziať do úvahy niekoľko faktorov:

 1. Spoľahlivosť a trvanlivosť konštrukcie. Spravidla sa studňa na mieste vyrába viac ako jeden rok. Z rovnakého dôvodu musí byť dom pre studňu odolný, najmä preto, že je na voľnom priestranstve a je neustále vystavený prírodným faktorom.
 2. Rozpočet podujatia. Niektoré materiály a prípadné ďalšie služby úzkeho profilu (kovanie, zváranie, rezba z dreva) sú dosť drahé. Existujú možnosti návrhu, ktoré je možné urobiť z existujúcich zvyškov budovy vlastnými rukami - to môže byť rozhodujúcim faktorom pri výbere domu pre studňu.
 3. Kombinácia konštrukcie studne s hlavnými budovami v areáli. Krajinní dizajnéri odporúčajú, aby sa pri výbere plášťa domu zamerali na ďalšie prvky dvora a zachovali celý dizajn v jednom štýle.
 4. Jednoduchosť použitia. Pitná voda je neustále nevyhnutná, takže dom v studni by mal byť pohodlný. Je potrebné zabezpečiť miesto pre vedro, baldachýn pred možným dažďom.

Rozmery domu pre studňu s vlastnými rukami

Veľkosť každého konkrétneho domu závisí od šírky hriadeľa a hlavy. Ak je studňa obložená betónovými krúžkami, potom sa ich veľkosť môže pohybovať od 70 cm do 1,5 m.Parametre rámu by mali vychádzať z vonkajšieho priemeru hlavy. Predpokladá sa, že optimálna výška domu nad studňou je asi 120 cm Uhol sklonu sklonu strechy je lepšie zvoliť najmenej 60 °. Pomocou tohto indikátora strecha odolá zaťaženiu vetrom a nebude sa na nej hromadiť sneh. Najlepším spôsobom, ako vypočítať parametre pri vytváraní domu pre studňu vlastnými rukami, je jednoduchý výkres s rozmermi založenými na existujúcej hlave.

Poradenstvo! Pri kúpe hotového modelu v špecializovaných predajniach je lepšie vziať si so sebou presné rozmery studne. To vám ušetrí ďalšie práce na namontovaní modelu na základňu prívodu vody.

Výkresy domov pre studňu s vlastnými rukami

Po zaznamenaní počiatočných rozmerov studne sa vypracuje konštrukčný výkres s prihliadnutím na materiál.

Schematický prenos modelu na papier a uplatnenie parametrov je možné vykonať v akomkoľvek formáte - hlavnou vecou je, že pre umelca je jasné a pohodlné pracovať s takýmto plánom.

Ak sú rozmery hlavy vhodné, potom môžete použiť hotové výkresy domu na studňu vlastnými rukami a zvoliť príslušnú možnosť na fotografii.

Ako postaviť dom pre studňu vlastnými rukami

Ak chcete postaviť dom pre studňu vlastnými rukami, môžete použiť osvedčené majstrovské kurzy s podrobnými pokynmi.

Štítový dom z dreva

Táto možnosť je vhodná pre začínajúceho majstra a jej výroba netrvá veľa času. Najskôr sa zmeria priemer hlavy hriadeľa. Na základe týchto údajov sa bude základňa konštrukcie vŕtať.

Drevený rám je vyrobený z tyče s rozmermi 50 * 100 mm, ktorá je pripevnená pomocou rohov. Správnosť a rovnomernosť konštrukcie vám umožní skontrolovať úroveň budovy, kvôli tomu musíte nájsť rovnomerné miesto. Z nosníkov toho istého úseku (50 * 100) položili stojany dlhé 70 cm kolmo na základňu a upevnili konštrukciu železnými rohmi. Na vrchu sú spojené hrebeňom - ​​lištou 50 * 50 mm.

Po tom sú na regály a rohy základne pripevnené krokvy. Aby sa všetky časti konštrukcie navzájom prilepili, je horná časť regálov vyrezaná v uhle 45 °.

Na jednu zo strán rámu je pripevnená široká (najmenej 30 cm) doska, na ktorú je možné v budúcnosti umiestniť vedro. Úzke dosky sú z druhej strany vypchaté pre štrukturálnu pevnosť a ako rám, ktorý bude držať dom na hlave. Hotový podstavec sa položí na krúžok studne a priskrutkuje.

Môžete začať vyrábať bránu. Aby zhromažďovanie vody mohlo pre používateľa pohodlne prechádzať, je potrebné vziať do úvahy vlastnosti kľúča:

 1. Čím je bubon širší, tým menej otáčok musíte urobiť, aby ste nádobu dostali von z hriadeľa.
 2. Dĺžka rukoväte ovplyvňuje úsilie potrebné na zdvihnutie - čím väčší je polomer otáčania, tým ľahšie sa nasáva voda.
Dôležité! So zväčšením rukoväte je potrebné byť opatrný - pri veľmi veľkom polomere nemusí ruka dosiahnuť na rolovanie konštrukcie.

Ak chcete vytvoriť bránu vlastnými rukami, vezmite si guľatinu s priemerom najmenej 20 cm na dĺžku menšiu o 10 cm vo vzdialenosti medzi stĺpmi.

Z kovovej rúry s prierezom 35 mm vyrežte krúžky dlhé 5 cm a zatlačte ich do koncov guľatiny, aby ste ich chránili pred rozštiepením. V krúžkoch sú vyvŕtané otvory vždy do 10 cm. Z kovovej tyče s prierezom 35 mm sú vyrobené dva polotovary: krátky 20 cm a dlhý pre rukoväť 100 cm. Aby sa tyč ľahšie dostala do dreveného polotovaru a neotáčala sa, keď je mechanizmus jeden koniec je vyrovnaný.

Všetky časti gombíka sú zostavené do jedného prvku, kvôli pevnosti sú privarené k kovovým diskom.

Teraz môžete bránu pevne nainštalovať a zaistiť vo zvislých stĺpikoch.

Dvere môžu byť vyrobené z 2 - 3 dosiek vybranej veľkosti, ktoré sú na zadnej strane spojené dvoma priečnymi tyčami a jednou uhlopriečkou. Dvere sú pripevnené k rámu pomocou pántov na skrutkách alebo klincoch.

Komentujte! Dvere domu so studňami by sa nemali pri otváraní držať na podklade, sú preto o niečo menšie ako vnútorný rám.

Podstavec domu je podľa potreby opláštený doskami alebo šindľami.

Zrub

Zrub zaoblených guľatiny je vyrobený klasickým rustikálnym spôsobom. Ak chcete urobiť dom pre studňu vlastnými rukami, mali by ste použiť jednoduchý výkres, ktorý označuje rozmery materiálu a upevňovacie body pre regály.

Podľa veľkosti hlavy sa pília rovnako dlhé kmene a ukladajú sa do rámu okolo hriadeľa. Vyčnievajúce okraje môžu mať kučeravé výrezy ako dekoráciu konštrukcie. K masívnej konštrukcii sú pripevnené vertikálne stĺpy, ktoré sú opatrené oporami pre pevnosť. Na podperách je pripevnená brána s reťazou a vedierkom, vztýčený je strešný rám. Vďaka pevnosti konštrukcie je možné strechu opláštiť akýmkoľvek materiálom - bridlicou, strešným materiálom, škridlami.

Komentujte! Ak urobíte jedno poleno o 30-40 cm dlhšie ako ostatné a odstránite 3 cm vrchnej vrstvy, môžete na ňu položiť vedro.

Pevný dom od zeme

Existuje možnosť výroby uzavretej konštrukcie z kovového profilu vlastnými rukami, keď je betónový krúžok skrytý v dome. Rozmery rámu by mali byť také, aby bolo možné štruktúru voľne nasadiť na hlavu. Výška sa vyberá individuálne - aby ste sa mohli ohnúť a získať lyžicu.

Profil musí byť vyrobený z hrubého pozinkovaného kovu. Z vodítok sú zostavené dva rovnaké rámy - jeden pôjde na podlahu a druhý bude nad hlavou.

Na vytvorenie trojuholníka sú bočné steny dvoch profilov vyrezané a pripevnením vertikálneho stojana v strede rámu je k nemu pripevnený vrubovaný roh. To isté sa deje na druhej strane základne. Dva trojuholníky sú spojené priečkou.

Ďalšie police sú umiestnené na bočnej strane podstavca, kde majú byť dvere.

Na hotový rám je pripevnená strecha - profilovaný plech alebo po upevnení základne preglejkou mäkké dlaždice. Boky sú opláštené dostupným materiálom - vlečkou alebo šindľom.

Ako nainštalovať dom na studňu

Dom pre studňu, vyrobený ručne alebo zakúpený od výrobcu, je nainštalovaný na hlavu bez veľkého úsilia, ak sa zohľadnia rozmery hriadeľa a vonkajšieho krúžku. Tvar domu nerobí rozdiely - či už ide o štvorcový rám alebo okrúhlu základňu, jednoducho sa položí na betónový základ studne.

Povinnou etapou pri inštalácii domu na studňu je konečné upevnenie rámu, strechy a ďalších prvkov. To sa vykonáva pomocou skrutkovača alebo zváraním, ak je konštrukcia kovaná.

Ako urobiť baldachýn nad studňou vlastnými rukami

Niekedy je lepšie robiť bez výstavby domu - chrániť vodu a zdobiť studňu vrchlíkom.

Výber materiálu pre vrchlík je rôzny:

 • drevo;
 • kovanie;
 • plast;
 • odborný list.

Často je touto metódou dokončená krásna kamenná hlava, vďaka ktorej si vlastnými rukami urobíte ozdobný baldachýn z vhodného materiálu. Pri výbere tejto možnosti musia byť splnené nasledujúce podmienky:

 1. Prístup k vode musí byť utesnený krytom, aby sa zabránilo vniknutiu trosiek do bane.
 2. Baldachýn musí byť chránený pred atmosférickými zrážkami, najmä pred šikmým dažďom.
 3. Konštrukcia musí byť v rovnakom štýle ako dom a ďalšie budovy.

Foto domov nad studňou

Ak chcete urobiť dizajn studne vlastnými rukami, mali by ste použiť fotografiu s hotovými modelmi alebo, inšpirovaní myšlienkou, vytvoriť individuálny jedinečný dizajn.

Domy vyrobené v orientálnom štýle sú neočakávanou a odvážnou dizajnovou možnosťou.

S pridaním základných LED diód vyzerajú tieto štruktúry v noci veľkolepo.

Jednoduché kutilské budovy podľa klasických štandardov netrvajú veľa času na inštaláciu a vyzerajú úhľadne.

Záver

Dom pre studňu s vlastnými rukami je kompetentným dokončením usporiadania prívodu vody na mieste. Vďaka jednoduchosti prevedenia a variáciám funkčných modelov takáto štruktúra efektívne zadržiava vodu a stáva sa individuálnou dizajnovou dekoráciou pre každú krajinu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia